חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מאבק הרופאים המתמחים הוא הקדימון לשינוי בעקבות המחאה החברתית

נושאים בריאות ואיכות סביבה, דעות, פוליטי ב 8.09.11 6:07

ההסכם שנחתם עם הרופאים טומן בחובו את הונאת הרופאים המתמחים. המתמחים הם נושאי הלפיד של המחאה. מה שיקרה במאבק הזה משקף את הדרך בה הולכת המדינה לטפל בכל הנושאים החברתיים שעלו במאבק החברתי. מאבק הרופאים הוא הקדימון לשינוי שהולך לבוא בעקבות המחאה החברתית

מאת: נועם אולשינקה

שמי נועם, אני סטודנט לרפואה ומכרו את העתיד שלי ושל חברי עבור נזיד עדשים. בהסכם שנחתם בין הר"י לאוצר לא היינו צד. לא עניין אף אחד מה דעתנו, אבל אנחנו הנפגעים העיקריים. אנחנו נהיה סטג'רים ונתמחה בכל תקופת ההסכם ונכנס למערכת כשבויים. הפקיעו מאיתנו זכויות עובדים בסיסיות כמו יום מנוחה שבועי, כמו הגבלה על מספר שעות עבודה יומיות. הנציחו פגיעה בזכויות שלנו, ושל המטופלים שלנו. חתמו על המשך ניצולנו ועל המשך יבוש מערכת הבריאות הציבורית, והתחייבו בשמנו שלא נמחה לעשר שנים.

מתחילת המאבק המתמחים צעקו שלהסכם כזה הם לא יסכימו. מתמחים איבדו את האמון במערכת, והם לא נתנו יד להמשך פגיעה בזכויות הרופאים והחולים. הם ראו את הנולד וצעקו לכולם שיקשיבו, שיתערבו וימנעו את האסון. כילד התמים שראה את האמת וידע לצעוק שהמלך הוא עירום, ככה צעקו המתמחים. אך הם לא נענו, קריאתם לא זכתה אפילו לסירוב, אלא להתעלמות מוחלטת מצד ראש הממשלה, האוצר, מערכת המשפט והר"י. המבוגרים האחראים החליטו שלילדים אין זכות דיבור, שהם לא חלק תקף במאבק. ביקשו שישבו וישתקו, ויתנו למבוגרים להמשיך לנהל את המערכת, באותה דרך בה הובילו לחורבן הרפואה בארץ. דרך דורסנית של שקר ורמייה.

האוצר מזה שנים משקר כאסטרטגיה. מדליף לתקשורת חצאי עובדות ושקרים מוחלטים, מסנוור את העובדים והציבור במספרים מנופחים ללא כיסוי. האוצר הפך את העובדים במדינה לבזויים. מנסה להציג כל דרישה לגיטימית כסחטנות, כל פגיעה בזכויות עובד ככורח המציאות, והוא לא מתבייש לשקר לנו בפרצוף כדי להחליש ועדים ואת התמיכה הציבורית בהם. הוא עשה את זה לעובדים הסוציאליים, לפרקליטים, לשוטרים, לרופאים ולכל המגזר הציבורי.

המתמחים הם נושאי הלפיד של המחאה. מה שיקרה במאבק הזה משקף את הדרך בה הולכת המדינה לטפל בכל הנושאים החברתיים שעלו במאבק החברתי של הקיץ הנוכחי. מאבק הרופאים הוא הקדימון לשינוי שהולך לבוא בעקבות המחאה החברתית. אם ניתן לאוצר להמשיך בדרך השקר והרמייה, נסבול כולנו. הגיע הזמן שנתבע מפקידי האוצר ומהעומד בראשם, ראש הממשלה, לשנות את חוקי המשחק. לא עוד שקרים. לא עוד הטעיה. לא עוד מניפולציות ואותיות קטנות שתפקידן להסוות הגבלות והסתייגויות.   די להסכמים שנחתמים בשקר. די לסנוור עם חצאי עובדות ושקרים. די לניצול עובדי ציבור וייבוש המערכת הציבורית.

המתמחים החדשים הם הישראלים החדשים. הם רוצים להישאר במערכת הציבורית. רוצים להיות חלק ממדינת הצדק והשוויון, והם לא יסכימו שירמו אותם. אני מקווה שהם לא יוותרו, לא יניחו למאבק ולמכשולים הרבים שמציבים בדרכם להחליש את רצונם או לבלבל אותם. ככל שזה תלוי בי- לא אתן להם. כי הם נלחמים את המלחמה שלי ושל כולנו. מלחמה על מערכת הבריאות הציבורית של כולנו. מלחמה על הדרך בה המדינה שלנו מתייחסת לעובדיה ולמגזר היצרני שלה. מלחמה על יושרה של המדינה ועל ההגינות והצדק שדרשנו מעצמנו וממנהיגינו בקיץ זה.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

16 תגובות

 1. חקלאי :

  אתה מדבר בסיסמאות

  בבקשה צסביר לי במה המחאה שלכן חברתית?
  תכל'ס – איך הכנסת שר"פ לבתי החולים היא מחאה חברתית?
  למה הקצף נגד המענקים והתרנים לפריפריה?
  נראה לי שרכבתם עם מחאה אנטי חברתית על גב המחאה החברתית! גם אצלנו, החקלאים, ניסו לעשות את זה. טענו שנצטרף למחאה אם לא יביאו עוד עבדים מתאילנד\ סרי-לנקה\ וויטנאם וכו'. אנחנו עצמאריים ולכן עצרנו אותם במקום ולא אפשרנו את הטירוף הזה.

 2. מיכאל לינדנבאום :

  לחקלאי,
  מחאת המתמחים הנאלצים לעבוד-בשכר עושק- עד 36 שעות ברציפות תוך סיכון חיי החולים,אינה בבחינת סיסמא ריקא מתוכן.
  בשום מקום לא מדובר על "מלחמה" בפריפריה.
  מדובר על שיקום מערכת הבריאות והזרמת תקציבים בהתאם.

 3. תומר ישראלי :

  גם וגם

  נתח השר"פ בשכר הרופאים בעייתי מאד. הייתי שמח מאד אם המתמחים היו מאמצים את המודל שליצמן מציע להם: עבודה ציבורית בלבד בשכר מלא והולם וויתור על עבודה נוספת בשר"פ. זהו צעד בכיוון חזרה מההפרטה המשחיתה וזה הכיוון הנכון.
  אם המתמחים רוצים גם וגם יהיה להם קשה מאד לשכנע הן את המעסיקים והן את הציבור (וגם אותי).

 4. תומר ישראלי :

  מבנה ממוצע שכר הרופאים על פי אתר הרי

  http://www.ima.org.il/Heskem/ViewCategory.aspx?CategoryId=4359

 5. נעמי ט :

  כולם, לא רק האוצר - מחזיקים את הנתונים קרוב לחזה.

  על נטייתו של האוצר לשחק במספרים ידוע לא מאתמול.
  לכן ניסיתי לחפש את המספרים הנכונים בפרסומים של המתמחים, כולל באתר של העמותה שלהם.
  הם מנהלים מאבק שמתחילתו יצא נגד המספר הגבוה של תורנויות, השכר הנמוך, ואורך התורנות.
  עד כמה שינה ההסכם החדש את התמונה? מה הפער בין הדרישות שלהם לבין מה שהושג בהסכם?
  האם הטענה היא נגד משך הפרישה של ההסכם?
  האם המתמחים מהפריפריה שותקים כי מבחינתם הושג מה שדרשו?.

  אף צד לא ממש משחרר נתונים.
  הרופאים הבכירים ומנהלי המחלקות עובדים ברפואה הפרטית. האם טענתם היא נגד השארת השר"פ מחוץ לבית החולים?

  כבר שבועות שאיזה עלמה מתקשרת אלי כדי לשכנע אותי שאשדרג את הביטוח המשלים שלי, שמיומו הראשון רק עובר ועובר שדרוגים. המערכת דוחפת את כולנו לזרועות השב"ן, אם לא לשר"פ ממש.

  איך זה קשור למחאת הרופאים הנוכחית? כל הרופאים הבכירים עובדים דרך השב"ן. האם הסכם צמצם את המסלול הזה?

  ובקיצור? מישהו יודע משהו?

 6. מיכאל לינדנבאום :

  לתומר(3),
  אני הבנתי שלדברי המתמחים הצעתו של ליצמן אינה אלא ספין,מאחר שהתקציב של 10.000 ש"ח תוספת ל"פול טיים ג'וב" אינו מכסה אלא 240 מתמחים מתוך 1500 .
  מדובר אם ב"הצעה" ל-16% מהמתמחים.

  ספין מכוער.

 7. איתי :

  כדי לדון ברצינות בטענות המתחמחים צריך להבין את פרטי הפרטים של ההסכם. גם מי שמסתכל במבט מלמעלה על אופק חדש ועוז לתמורה עשוי לחשוב שאלו הסכמים נפלאים.

  נקודה אחת בעייתית להבנתי במחאת המתמחים היא הטענה שלהם ביחס לאלף תקנים.

  כשאידלמן עמד לחתום על 650 במקום 1000 כפי שדרש בתחילה הם צעקו ובסוף הוא חתם על 1000. עכשיו הם צועקים בצדק שגם בשנת 2000 הבטיחו אלף תקנים ולא קיימו וגם כעת מדובר על אלף תקנים בצורה מדורגת.

  כמובן שלסוגיה הזו של התקנים יש השלכה על מספר התורניות או משך התורנות. בלי אנשים אי אפשר להקל על העומס.

  אבל הבעיה פה היא לא אילו יעדים כמותיים יהיו כתובים בהסכם, כי אין שום הסכם שיכול להביא פתרון מיידי. אין לנו במדינה 1000 רופאים מובטלים שמחכים שברזי האוצר ייפתחו והם יעברו לעבוד בבית חולים.

  יש מחסור כרוני במקומות בבתי ספר ברפואה, יש ירידה גדולה במספר הרופאים העולים מחו"ל, ואחרי הרבה שנים נפתח עכשיו בי"ס חדש בצפת. השנה ילמדו שם 40 תלמידים בלבד וגם הם יהפכו להיות רופאים מתמחים רק עוד 8 שנים! בהנחה שלא רוצים לייבא רופאים מחו"ל, הדגש צריך להיות על תקצוב נדיב יותר לפקולטות לרפואה באוניברסיטאות ע"מ שיגדילו את המכסות, וגם זה בשום אופן לא יכול לתת פתרון משמעותי בטווח הקצר.

 8. תומר ישראלי :

  למיכאל

  די ברור שהפתרון שליצמן מציע אינו נותן מענה מלא ואני גם לא מציע לאף אחד לקבל אותו כפי שהוא. אני כן חושב שכל שינוי צריך להיות בכיוון של פחות הפרטה ויותר שירות ציבורי. אני כן חושב שכדאי לקחת את מודל הפתרון שהוצע לבודדים במרכז ורבים יותר בפריפריה ולדרוש עוד מאותו דבר לכמה שיותר מתמחים וגם רופאים ותיקים.
  הגמילה מהשר"פ לא תהיה בבת אחת (אם בכלל נצליח לגרום לזה לקרות) וצריך לעודד פעולות בכיוון. כאן יש הזדמנות.

 9. תומר ישראלי :

  למי שמחפש נתונים

  אכן די קשה למצוא נתונים. האתר של הר"י שצירפתי קישור אליו נראה כמו תעמולה אחת גדולה להסכם, אבל אפשר לראות ממוצעים וגם את נתח השר"פ, שאם אני מבין נכון, אינו כולל רפואה פרטית מחוץ לבתי החולים.
  בכל הפוסטים של המתמחים לא מצאתי אף אחד שמוכן להגיד כמה הם מקבלים בעבודות הפרטיות וגם לא ראיתי מישהו שדורש שכר הולם במערכת הציבורית מוכן לוותר על עבודה פרטית נוספת (פרט לאלו שבפריפריה אשר האופציה הפרטית כמעט לא קיימת עבורם וכן קיבלו תנאים טובים בבסיס השכר).
  הדרישה לשעון נוכחות של האוצר סבירה בעיני בעיקר במצב שרופאים מפסיקים עבודה במקום אחד ומתחילים במקום אחר (לפעמים באותו מקום פיסית – בית חולים ציבורים בשבתו כשר"פ). הערבוב של שתי משרות ויותר בו זמנית בעייתי מאד וברור איזה מהמשרות כדאית ועדיפה לרופאים…

 10. איתי :

  תומר,

  1. בהגדרה, שר"פ הוא עבודה פרטית בתוך בית חולים ציבורי. כאשר רופא יוצא מאיכילוב והולך לנתח בבית חולים פרטי כמו אסותא או אלישע זה לא נקרא שר"פ. התשלום בשני המקרים יכול לבוא מכיסו של המטופל, מביטוח משלים דרך קופת חולים (מאוחדת שיא, כללית מושלם וכו') או מביטוח פרטי. בעבר היה שר"פ גם בבתי חולים ממשלתיים ושל קופות החולים אך מבקר המדינה אסר זאת (בצדק לדעת הסוציאלדמוקרטים ולדעת משרד האוצר) והמקום שבו נותר שר"פ הוא בתי החולים הדסה שערי צדק וביקור חולים בירושלים שאינם שייכים למדינה אלא בבעלות עמותות.

  הטיעון בעד שר"פ הוא (א) אז הרופאים הבכירים נשארים בערב באותו המבנה ולא הולכים לבית החולים הפרטי, כך שהם לכאורה זמינים במקרה חירום לעזרת המתמחים (ב) במקום שכספי הביטוחים המשלימים והפרטיים יזינו את בתי החולים הפרטיים, הם ישמשו להגדלת סל ההכנסות של הרפואה הציבורית.

  הטיעון נגד שר"פ הם שזה בעצם יותר גרוע מבית חולים פרטי ממש, כי הטיפול הפרטי משתמש בתשתיות שממומנות ע"י כולם (מה שמאפשר הוזלת העלות – שרפ בהדסה יותר זול מאסותא) אבל אינו זמין לכולם. נטען כי ככל שהשר"פ יורחב הממשלה תוכל לסגת עוד ועוד ממימון הבריאות, וככה השירות שיקבלו ה20% שאין להם ביטוח משלים יילך ויידרדר. כבר היום יש הבדל עצום בין מה שמקבל בהדסה חולה שרפ למה שמקבל חולה רגיל, למשל המועד של התור הקרוב…

  מנהלי בתי החולים הציבוריים רצו להכניס את השר"פ גם לשם, וזה היה במסמך הדרישות המקורי של הר"י אלא שמשרד האוצר התנגד נחרצות וקמה זעקה ציבורית (למשל ע"י האגודה לזכויות האזרח) וזה ירד מהשולחן. יש טענה (ליצמן, אידלמן) שמנהלי בתי החולים מסיתים את המתמחים כי הם רוצים להחזיר את העניין, איני יודע אם זה נכון.

  2. תשים לב שהמתמחים לא עושים רפואה פרטית ולא שר"פ. זה דבר שרק מומחים יכולים לעשות.

 11. עמית-ה :

  אני בעד הרופאים למרות שהם שקרנים כי שקרנים רק כמעט כמו השקרנים של משרד האוצר.
  לזה יש להוסיף שהרפואה הישראלית במונחי רפואה לשקל היא הכי יעילה בעולם לעומת הכלכלה הישראלית שנמצאת רחוק מאוד מהפסגה העולמית.

 12. נעמי ט :

  http://www.youtube.com/watch?v=v5cA3YH0pYg&feature=player_embedded

  ותודה למיכאל לינדנבאום.

  נ.ב. התגובה האישית לאיתי הפכה למיותרת.

  כל הגז (והשאנסון) הזה.

 13. מיכאל לינדנבאום :

  לתומר

  לתומר,
  אין לשכוח את החשוב מכל,את זעקת המתמחים העשוקים והמושפלים.
  מחד אין קשר בין המתמחים לבין השר"פ,
  ומאידך כל הנטל של העבודה הרפואית היומ-יומית בבתי-החולים מוטל על כתפיהם העייפות.

 14. איתי :

  עמית,

  אני חושב שעובדים שמשקרים ומספינים (=משתמשים בספינים) במסגרת מאבק מול המעסיק (ממשלה או פרטי) יורים לעצמם ברגל, כי השקר סופו להתגלות וזה מטה את דעת הקהל חזק לרעתם.

  תרבות המוטי מורליזם והאדלריזם רעה לשינוי פוליטי אמיתי ולא משנה אם המוטי המורל נשכר ע"י העובדים או ע"י המעסיק.

  דווקא ההתנהלות הישנה של ארגוני העובדים במגזר הציבורי, שהרופאים המתמחים והעוסים של "עתידנו" מוחים נגדה תרמה לא מעט לתרבות השקר.

  זה בגלל תלושי השכר הסבוכים כל כך של המגזר הציבורי, שבהם מאוד נפוץ המצב של שכר שעה נמוך מאוד (במגזרים מסוימים אפילו נמוך משכר מינימום) וברוטו סופי גבוה בהרבה מהשכר הממוצע. גם במאבק העוסים וגם במאבק הרופאים ראינו שהדבר הזה משרת את השטרסלרים ואת נערי האוצר. העובדים מנופפים בשכר השעה הנמוך והמביש, והאוצר והשטרסלר מנופפים בשכר הממוצע של העובדים בסקטור.

  לדוגמה, המתמחים מביאים נתונים על שכר שעה כ-30 שח ("כמו מטפלת", "כמו בייביסיטר") ועל 300שעות בחודש (כמעט שתי משרות מלאות של מגזר ציבורי). מי שעושה חישוב פשוט אומר – 9000 שקל ותומך ברופאים, בייחוד כאשר הוא שומע על התוספת המבישה של שקל ועשרים לשעה בשנה הקרובה. אבל אז הוא רואה את נתוני השכר הממוצע של המתמחים לפני ואחרי ההסכם ומשנה את דעתו.

  ההבדל באחוזים הוא עצום, משום שעל חלק גדול מהשכר יש תוספת בשל עבודת לילה וסופשבוע (ומצד שני הרבה מאוד מהשכר אינו פנסיוני – וזו נקודה שהרופאים לא מדגישים מספיק).

  ואם זה לא מספיק מסובך, צריך לזכור שדווקא בגלל המצב הזה, העלאה משמעותית של שכר השעה (הר"י דרשה בתחילה 50 שח) פלוס הורדה משמעותית במספר התורנויות ו/או במשך של כל תורנות עלולה להשאיר את הברוטו של הרופאים בדיוק באותו מקום. זו שאלה מעניינת מה מעדיפים רוב המתמחים -להגדיל את הברוטו או לעבוד פחות קשה.

  במקרה של המורים ביסודי (אופק חדש) אנחנו רואים שהרוב מעדיפים להגדיל את הברוטו במחיר של הגדלת העומס, ללא קשר לשכר השעה. מאוד יכול להיות שמי שמשתכר 16000 לחודש ועובד 300 שעות ולא 6000 לחודש על חצי מזה יחשוב לגמרי אחרת ויחליט שפחות חשוב לו לשדרג את הדירה ל-6 חדרים ויותר חשוב לו לראות את הילדים ולישון בלילה.

  משום מה נציגי המתמחים לא מתייחסים לכך, ואף עיתונאי (ממה שראיתי) עוד לא שאל.

 15. תומר ישראלי :

  בתור מי ששואף לצמצום ההפרטה בבריאות ובשאר השירותים הציבוריים

  כל האלטרנטיבות הפרטיות ושכר גבוה על שעות נוספות גורמים לשכר יסודי נמוך מצד אחד ולרופאים (מתמחים) תשושים שעובדים קשה מדי כדי להגיע לשכר סביר.
  לכן שכר היסוד חייב לעלות כולל התנאים הסוציאליים, לכן יש לתגמל יותר הרופאים שמוכנים לעבוד במשרה מלאה במקום אחד וכן, לרשום כניסה ויציאה בשעון הנוכחות. לכן גם יש להגביל את שעות העבודה לרמה אנושית סבירה. ברור שכאשר יש מקום עבודה שני בו מתפרנסים (המומחים) הרבה יותר אז סדר העדיפויות מעוות וגם צדיקים גדולים הופכים מושחתים (וסליחה על ההכללה). ברור גם שההבדל הקיצוני בתנאים בין מתמחים למומחים היא רעה וגורמת לנו לדרוס איש את רעהו (כפי שקורה גם בשאר המשק).
  ישנם רעות חולות נוספות במערכת אבל הייתי שמח לראות מודל שכר סולידי מלא שהמתמחים מציגים עם ראיה קדימה כדי שכולנו נצטרף ונעמוד מאחוריהם.

 16. מיכאל לינדנבאום :

  שתי רעות חולות משולבות

  המתמחים סובלים מ-2 רעות חולות.
  1)שכר פנסיוני שהוא בדיחה.
  2)אין להם כל ייצוג באיגוד המקצועי של הרופאים.

  כידוע כל קבוצת עובדים שאין לה תמיכה של איגודים מקצועיים חזקים+מפלגה סוציאל דמוקרטית שתייצג אותם בכנסת,דינה להפוך לבסוף לעוד קבוצה של עבדים עובדי קבלן.

  את האמת האוניברסלית הזאת עדיין לא הפנימו אנשי מחאת האוהלים

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.