חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

פריימריס בעבודה – נגד שלי יחימוביץ

נושאים דעות, פוליטי ב 7.09.11 6:05

המאמר מטיל דופי בהתנהלותה של ח"כ שלי יחימוביץ. האם הוא מצליח במשימתו? נתון לשיפוטכם הקוראים. היכנסו והגיבו

מאת: אבנר בן זקן

פריימריס בעבודה – בעד שלי יחימוביץ

כותב המאמר משבח את ח"כ שלי יחימוביץ וכותב שבזמן שאחרים יושבים ומתבטלים – היא יושבת ומשנה את המדינה באמת. למען צדק חברתי, למען חברה טובה יותר. האם היא ראויה לעמוד בראש? מאת: נועם פורר

לקריאה נוספת

מה בין "התקווה" למשבר הדיור

שתי מגמות פוליטיות דחקו במפגינים של מוצאי-שבת לצאת לרחובות. האחת, משבר הדיור שמנשל אזרחים מההזדמנות לקורת גג. השנייה, החוקים האנטי-דמוקרטיים שהפקיעו את הזכות של אזרחים אדישים להשמיע דעה. תנועת המלקחיים אשר חנקה את מרחב האפשרויות וההזדמנויות יצרה רגע היסטורי נדיר ודחקה בישראלי לצאת לרחוב ולמחות שאין לו לא אפשרות ולא הזדמנות לחיים טובים יותר.

טבעי לטעון כי מקורן של שתי המגמות הללו במפלגות הימין.  השיח הניאו-שמרני, שמוביל נתניהו מאז 1996, מצהיר בגלוי על העשירים והאינטרסים שלהם כשחקני המפתח של הכלכלה ושל הצמיחה מלמעלה למטה. להגיונו, מחירי נדל"ן גבוהים יחלחלו כלפי מטה, כך שאפילו דירה בפריפריה תהפוך לנכס. שוק הנדל"ן גאה ופרץ עד שלא נותר כבר מי שיכול לרכוש נכסים כאלה. השיח האנטי-דמוקרטי "הפוטיניסטי", שמוביליו מזדהים בגלוי עם ולדימיר פוטין, מצהיר, כי הזכות היחידה שנותרה למיעוט פוליטי, היא הסכמה שבשתיקה למהלכי הרוב. כך, נעלמה לה ההתנגדות הפוליטית למשטר, עד שכבר לא נותר על מי להשית את גזירות "חוק החרם".

אולם, טעות לחשוב שאלו הם המקורות היחידים למשבר. כדי שהימין ירגיש חופשי כל-כך לנוע במרחב הפוליטי ולקדם תרבות פוליטית פוטיניסטית, חייב היה הוא לרכוש הכשר מצד שמאל. האופוזיציה של קדימה, אשר הציעה גישה פרסונאלית ולא פרוגראמה שונה, לא רק אפשרה את מרחב התמרון של הימין, אלא אפילו הזינה אותו. וגרוע מכך, ההשתתפות של מפלגת העבודה בממשלה הימנית בתולדות ישראל הייתה להכשר הנדרש, שמהלכי הימין אינם הכרזת מלחמה על הדמוקרטיה עצמה, אלא ביטוי נוסף למחלוקת פוליטית לגיטימית.

דרכי משבר הדיור והפוטיניזם הצטלבו כבר ב-2008 בהתמודדות על ראשות עיריית תל-אביב. בתמיכת בעלי ההון וראשי מפלגת העבודה ביקש ראש העיר המכהן רון חולדאי אמון נוסף מהבוחר בדרכו להפיכת תל-אביב לפנינת נדל"ן על חופי הים התיכון. דרכו של חולדאי הולידה באופן די-מפתיע התנגדות פוליטית מקומית שהופיעה משום מקום. בתמיכת קואליציה של בלוגרים צעירים ואלפי מתנדבים טען דב חנין, באופן מרענן, שזו עיר של כולם ולא רק של עשירים, ושדיור בר השגה הוא הכרחי לקיומה כמרכז ויטאלי ויצירתי, כמרכז העצבים של החברה כולה. שני מודלים שונים הוצעו לבוחרים התל-אביביים להידמות להם: "ברלין של חנין"- פתוחה, צעירה ובת-השגה, מול "מוסקבה של חולדאי"- עשירה, יקרה, שברחובותיה שועטות שיירות שרד של טייקונים.

מי שסייע לתושבי ת"א להכריע בין "ברלין של חנין" ל"מוסקבה של חולדאי" הייתה דווקא ח"כ שלי יחימוביץ'. היא טענה שחנין אינו ראוי לעמוד בראשות עיריית ת"א משום שאינו שר את ההמנון  הלאומי, את "התקווה". מי שעקב מקרוב אחרי הבחירות הפוליטיות של ח"כ יחימוביץ' לא הופתע. היא תמכה באהוד ברק בפריימריס לראשות העבודה ב-2007, היא נתנה הסכמה שבשתיקה לברית שכרת יו"ר עופר עייני עם המעסיקים. היא התנגדה למאבק העובדים הסוציאליים ולמחאת הקוטג' ובחרה בזכות השתיקה בכל מה שנוגע לעניינים מדיניים ודמוקרטיים. היא הייתה חברה פעילה בקואליציה, פעלה בשיתוף פעולה הדוק עם שר החינוך גדעון סער, חוקקה חוקים יחד עם ראשי הימין, ונתנה הכשר מוסרי ולגיטימיות פוליטית לעליית הפוטיניזם הישראלי.

מאז ההפסד של חנין בבחירות לראשות עריית ת"א, נבנו מגדלי יוקרה רבים, חולדאי הפך ליקיר כרישי הנדל"ן, וצעירים רבים נזרקו לגור באוהלים ברחוב. מאז גם שטפו את הארץ גזירות שונות, "חוק הנאמנות", "חוק החרם", "חוק ועדות החקירה לארגוני זכויות אדם". שר החינוך הוציא גם הוראת שעה לגני הילדים בישראל "לשיר את התקווה בכל בוקר". מילים ומנגינה שיכשירו דור של מועמדים "לגיטימיים" לראשות עיר.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

21 תגובות

 1. טמיר :

  שטויות

  אני שמח שכתבת
  אבל לא ברור מה רצית לומר

 2. אורי אפלבוים :

  "החוקים האנטי-דמוקרטיים שהפקיעו את הזכות של אזרחים אדישים להשמיע דעה"

  אילו חוקים הפקיעו את הזכות להשמיע דעה?
  מי היה ברחוב במוצ"ש בגלל אלה חוץ ממך?

 3. אריה :

  לא הבאת מספיק הוכחות כנגד שלי, וחבל כי יש הרבה (להסתכל רק מהפריזמה של עיר לכולנו זה מעט מדי).
  הקושי העיקרי עם שלי יחימוביץ' זה שהצלע הדמוקרטית מתוך החיבור סוציאל-דמוקרטיה לא קיים אצלה.
  כל הדברים שעשתה שלי היו קשורים רק לחלון צר של הנושא הסוציאליסטי והוא הנושא החשוב של זכויות עובדים ומאבק בהפרטה – את זה אי אפשר לקחת ממנה. אך ס"ד היא הרבה מעבר לזכויות עובדים.
  לדוג' כשהיא נאבקת נגד פיקוח על משפחתונים היא פוגעת בזכויותיהם של עשרות אלפי ילדים שהם החלשים ביותר בחברה כדי לא לפגוע בזכויות המטפלות – זה הגיון מעוות!
  כשאין לה דבר וחצי דבר בנושא החינוך, אבן היסוד של הס"ד הסקנדינבית, היא לא ס"ד.

  לא פחות חשוב מנושאים מהותיים אלה, ההתנהלות האנטי דמוקרטית שלה בתוך מפלגת העבודה היא בושה וחרפה.
  תוך כדי הרווח מיתרונות הקואליציה, העברת חוקים וקבלת תפקידים, היא תמיד הציבה את עצמה כאופוזיציונרית זורקת על חבריה לסיעה את כל מה שלא נראה טוב בתקשורת (להיות עם ולהראות בלי) כי הדבר החשוב לה ביותר הוא הפרופיל התקשורתי, אלה מעשים אנטי דמוקרטים.

  ודבר אחד קטן ואחרון, רק להזכיר לכל התומכים שלה – שלי היא זאת שמנעה את פיצול מפלגת העבודה כבר מזמן.
  היא האחראית הבלעדית לישיבתה של מפלגת העבודה בקואליציית ביבי-ליברמן-ברק כל התקופה עד לפרישת ברק. זה היה בידיים שלה והיא הראתה מה באמת היא דרכה.

 4. ק. טוכולסקי :

  בעד יחימוביץ נגד יחימוביץ, אלוהים היקר והטוב שהבחירות בעבודה כבר יגיעו ושמישהו ינצח בבקשה בסיבוב הראשון ויחסוך מאיתנו את הדיון הטרחני הזה. לא נעים לי לומר אבל הבחירות במדינת המחוז של ברלין והשאלה ה אם הקואליציה הבאה תהיה ס"ד וירוקים או ס"ד וקומוניסטים מעניינת אותי הרבה יותר.

 5. יוסי לוי :

  שלי יחימוביץ' היחידה שמדברת ועושה סוציאל-דמוקרטיה

  שאר המועמדים הם או ניאו-ליברלים כמו בוז'י ומצנע, או שגרמו לשבר רציני לתומכים בסוציאל-דמוקרטיה, כשהתנהלו אחרת כשקיבלו כוח – כמו עמיר פרץ.

  שלי יחימוביץ' היחידה שמדברת וגם עושה. לא ישבה בממשלות המושחתות וחוקקה חוקים לטובת האזרח.

 6. דני זמיר :

  טוכולסקי אשם בהכל

  אחד שיודע

 7. דקל :

  אחת הבעיות של השיח שלכם הוא השימוש המוגזם במילה אנטי דמוקרטי. אתם נותנים את התחושה שכל מי שלא מסכים איתכם הוא אנטי דמוקרטי. מה זה אנטי דמוקרטי? איך יכול להיות שחברת כנסת המשתתפת בבחירות, בפריימריס ומקבלת השתתפות של מועמדים אחרים מרקעים אחרים, שאין לה בעיה עם תקשורת חופשית ומזדהה עם זכויות המיעוטים היא אנטי דמוקרטית????חוץ מזה להשליח תגית כמו אנטי דמוקרטית על שלי יחימוביץ בגלל שהיא לא תמכה בדוח חנין לראשות עיריית הממשלה היא כסילות! שלי יחימוביץ היא היחידה שמאיימת על על הליכוד בבחירות הכלליות הקרובות

 8. מיכאל לינדנבאום :

  שלי מדברת וגם עושה

  ממש לא הוגן לצקצק בשפתיים נגדה ,כאשר אנו מצדיעים לפועלה העצום והסיזיפי בכנסת למען המנוחשלים.

 9. נעמי ט :

  1. שלי יחימוביץ אינה קדושה אבל אין צורך לערבב ביקורת עניינית עם רכילויות ומידע שגוי.
  להלן:
  "שימו לב ל"חוק ועדות הקבלה".יותר גזעני מכל החוקים התמהוניים שעלו לאחרונה, ויפלה אוכלוסיות ומגזרים רבים בישראל. השבוע היה דיון בועדת חוקה חוק ומשפט, היכנסו למה שאמרתי שם בשם סיעת העבודה (שימו לב לצירוף המלים המשמח הזה: בשם סיעת העבודה)."
  http://www.shelly.org.il/node/4559

  2. חבל שהפעילים של פרץ ויחימוביץ לא ניסו (כפי שזה נראה) ואם ניסו וודאי שנכשלו במשימה חשובה הרבה יותר מהשמצות הדדיות בלתי נלאות – להביא את השניים האלה ביחד ולהבהיר להם שבלי שיתוף פעולה (גם אם שניהם מתחרים על תפקיד היו"ר), הם נשארים לבד.

  3. כמו שזה נראה כרגע, הם יורים אחד על השני ובכך יורים לעצמם ברגל.
  אני לא הייתי סומכת על סקרים ויתכן מצב שששניהם יפסידו והרצוג יקח (דרך אגב איציק שמולי הוא איש מוצהר של הרצוג http://www.youtube.com/watch?v=QNAthqNWBNI

  ועם או בלי קשר להתנהלותו במרחבי ה"מחאה" הוא צריך להדאיג את בן-זקן יותר משלי יחימוביץ.

 10. אורי יזהר :

  שלי אינה ראויה

  להיות מנהיגת מפלגת העבודה אפילו בגלל אמירתה שההתנחלויות אינן חטא ופשע. כל התירוצים שבאו לאחר מכן אינם מבטלים את המשמעות החמורה של דברים אלה.

 11. איתי :

  אורי,

  בוא ננסה תרגיל מחשבתי.

  אם היית יודע שיש בארץ 40 מנדטים שלא חושבים שההתנחלויות הן פשע ומבחינה כלכלית הם תומכים לחלוטין במדינת רווחה ס"ד, לא היה כדאי שהם יצביעו לעבודה במקום לליכוד לש"ס ולליברמן?

  הרי סקרי דעת קהל של המכון הישראלי לדמוקרטיה מראים כבר שנים שרוב מוחלט בציבור הישראלי רוצה מדינת רווחה ס"ד, ובכל זאת מצביעים לליכוד ובנותיה.

  מאוד יכול להיות שצריך בפוליטיקה הישראלית מפלגה אחת שהיא שמאל מדיני ושמאל כלכלי ומפלגה אחת שהיא מרכז מדיני ושמאל כלכלי (מרכז ולא ימין כי יחימוביץ' אמרה שהיא תומכת במתווה קלינטון לסיום הסכסוך כך שהיא בוודאי לא ליברמן וימינה).

  [ג"נ רוב הסיכויים שאצביע פרץ]

 12. מיכאל לינדנבאום :

  המשת"פים של שלום עכשיו

  לאורי,
  פסילתך התמוהה של שלי הס"דית למהדרין,מזכירה לי לצערי את כל האפיזודה של "שלום עכשיו"+רבין בשנות התשעים,שדיברו שלום ובפועל השתכשכו בחדווה באורגייה של ההפרטה וריסוק מעמד העובדים המאורגן.

 13. חקלאי :

  למה נעילת השמאל בהקשר המדיני?

  למה הדיון בין שמאל לימין צריך להסתובב סביב הנקודה הפלסטינאית?

  למה התפיסה היום היא שאני כציוני וסוציאליסט צריך לשתף פעולה עם חבורת ליברלים בטר-ציוניים?

  כ- 50% מבין 30 המדינות הנאורות בעולם הן מדינות כובשות. בינהן – אנגליה וצרפת עם עשרות טרוטוריות כבושות ושוודיה קנדה ודנמרק עם טרטוריות בודדות לכל אחת. השאלה היא לא האם לכבוש אלא איך או איזה צורת כיבוש להפעיל בטריטוריה הכבושה.

  למה הטרנספר אצלנו הוא תמיד חד צדדי? למה לא טרנספר דו צדדי, כמו בשאר העולם (הודו-פקיסטן, קפריסין צפון ודרום וכו')?

  למה לא לוותר על השומרון תמורת הגליל ועל מדבר יהודה תמורת הנגב? השומרון בלי יהודים תמורת הגליל בלי פלסטינאים. אבו עלא הציע את זה בעצמו בפגישה עם נציגי מרצ. אפשר גם להחיל על ירושליים – יציאה ממזרח ירושליים תמורת שאר ערי הקודש בגדה (שכם, חברון, בית לחם וכו').
  חוצמזה, נתנו כבר את עזה, ללא שום תמורה. אולי זה מספיק?

  כשהייתי צעיר והלכתי לקיבוץ לימדו אותי שהסיסמה "לציונות, סוציאליזם ולאחוות עמים" היא היררכית – קודם כל ציונות, אח"כ סוציאליזם ובסוף אחוות עמים. עם ערבים, אז אמרו, עושים ציונות, או שיעופו או שיישרו קו. שאלתי על אחוות עמים – את זה עושים עם מתנדבות מסקנדינביה, נאמר לי.

  הבעיה שלי עם שלי יחימוביץ' שהיא המחוקקת אולי הכי טובה בעשור, היא שהיא לא מנהיגה. בפריימריז בעבודה לא מחפשים פרלמנטרים טובים. המפלגה תדאג לשבץ אותם במקומות ריאליים ברשימה לכנסת. בבחירות המוקדמות מחפשים מי ינהיג את השמאל מול ביבי? שלי ישרה מידי בשביל הממשלה.

 14. מיכאל לינדנבאום :

  פליאה

  לחקלאי(13),
  ממתי מנהיג ישר מהווה חיסרון?
  אנחנו הרי יודעים מה עושים מנהיגים נוכלים.
  מבטיחים כמו כרק ל"הנהיג את השמאל מול ביבי",ומסיימים כמשת"פים מוחלטים של ביבי והימין.

 15. רננה :

  פופוליזים

  כל מה שמעניין את שלי זה איך היא יוצאת בתקשורת וכמה היא מדברת בתקשורת , לםי בםתגם הכל דיבורים בלי מעשים

 16. יואב :

  גם אני לא מצביע "עבודה" בגלל שלי יחימוביץ

  שלי יחימוביץ' היא אופורטוניסטית, שהגיע לאן שהגיע בעיקר בזכות יכולתה לחרחר מלחמה, כמו רוטוויילר, אך לאו דווקא בכך שהיא מגינה על מי שזקוק להגנה.
  השם האמצעי שלה הוא בגידה. היא בוגדת בכל מי שהיא הולכת איתו.
  וזה כולל, כמובן, גם את העקרונות שלה.

 17. מיכאל לינדנבאום :

  די להשמצות חסרות ביסוס

  ליואב,
  אם יש לך טענות נגד שלי,אז פרט אותן אחת אחת שנדע על מה אתה מדבר.
  ואם אין,הרי דבריך הם סתם השמצה כדי ללכלך מסיבות לא ברורות.
  לא ראיתי שיש לך טענות נגד צמד משרתי הטייקונים-בוג'י-מצנע.

  מה אתה רוצה?מי כן מוצא חן בעיניך ולמה?

 18. דקל-דוד עוזר :

  אני מחכה למאמרים של ד"ר אבנר בן זקן שייכתבו אחרי הבחירות, בהן אוכל ללמוד מהאדם החכם הזה.

 19. ק. טוכולסקי :

  כבר די הרבה זמן שעמודת הסקר של עבודה שחורה לא נפתחת במחשב שלי אני רואה רק מי המועמדים ולא יכול להצביע.

  מה שמעניין הוא שהתוצאה הדי קבועה שאני זוכר, שלי 42% עמיר 24% והשאר פחות היא גם התוצאה של הסקרים שפורסמו השבוע בידי שני מכוני מחקר לקראת הפריימריז.

 20. דני זמיר :

  אני רוצה לחזור ולסכם את דברי בן זקן

  שלי אשמה בהכל כי היא נושמת והיא רמה לכך שתא היום נבנית במודל של מסוקבה ואל של ברלין(!….).
  שלי אשמה במשבר הדיור, אשמה בעליית מחירי החלב, אשמה בהצטרפות העבודה לממשלה, התנגדה למחאת העו"סים ותומכת בחקיקה אנטי דמוקרטית.
  העובדה הבסיסית שכל העובדות האלה שציין בן זקן הן שקריות והפוכות למציאות שהתרחשה לא צריכות לקלקל לכותב הנכבד את הרשימה המשונה שהביא לנו. אני מחכה בקוצר רוח להמשך מאמריו של בן זקן על אשמתה של יחימוביץ באשר טרם נסקרה בתחומים נוספים(ההתדרדרות עם טורקיה, העוזרת של שרה, החבלה בבסיס חטמר בנימין). וסליחה על הציניות אבל יש גבול.

 21. דור דור ודורשיו :

  תכנון בניה ותבע לוקח הרבה שנים

  המגדלים שראש עירית תל אביב חולדאי איפשר בניתם אין להם שום קשר לשלי יחימוביץ
  מומלץ למקשקשים אודות אחריותה של יחימוביץ לבעית הדיור לקחת ללמוד על תהליכי תכנון בניה תהליכי שינוי תב"G תהליכי תוכנית מתאר
  תהליכי בניה
  כמה שנים לוקח כל תהליך ותהליך
  כמה שנים לוקח לשנות יעוד כמה שנים לוקח לאשר הריסה
  כצה שנים לוקח לאשר בניה
  מי כל הגורמים המעורבים
  מי ישב בועדות וכו

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.