חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עלינו החובה לפעול לשינוי חברתי אמיתי

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה, חינוך ותרבות, פוליטי ב 6.09.11 6:02

נאום אמנון רבינוביץ בהפגנת מחאת האוהלים בתל אביב ב-3 בספטמבר

היום ה-3 בספטמבר 2011. לפני יומיים נכנסתי לכיתה י"א 3 בבית ספר זיו בירושלים ונזכרתי מחדש שאני אוהב את הילדים שלי. נזכרתי מחדש שאני גאה להיות מורה בישראל. ואנחנו, כולנו, נמצאים כאן היום, אחרי שבעה שבועות באוהלים וברחובות, רק כי אנחנו אוהבים את המדינה שלנו. רק כי אנחנו אוהבים את העם שלנו. רק כי אנחנו עדיין מאמינים שאפשר וראוי לחיות כאן. אבל ראוי לחיות כאן בדרך אחרת. בדרך אחרת מאוד.

הרצל, אחד העם, בן גוריון ואבות הציונות חלמו לא רק על ארץ חדשה, הם רצו לכונן מהפכה בעם היהודי שתוליד חברת מופת איתנה, מלוכדת, סולידרית. חברת מופת מתחילה רק בדבר אחד: בחינוך ראוי.

במקום לצמצם פערים, החינוך הפך להיות מנוע להגדלת אי השוויון בחברה הישראלית.

במקום לחנך ילדים להיות לאנשים טובים יותר, יצרנו בתי חרושת לציונים ששכחו את העולם הפנימי של הילדים שלנו.

במקום להביא חינוך לכולם, המדינה היקרה שלנו התחילה להפריט את כל מה שניתן – את בתי הספר עצמם, את המורים שהיא מעסיקה ואת תכני וספרי הלימודים שנכתבים על ידי גופים פרטיים.

כן. זה קרה בכוונה. לא בטעות ולא בלי-משים.

מי שמזניח את החינוך הציבורי, מייצר מוטיבציה להקמת בתי ספר פרטיים. מי שמתקצב מערכת שנותנת פחות לילד שיש לו פחות ויותר לילד שיש לו יותר, מגדיל את אי-השוויון בחברה הישראלית. מי שלא מקטין את הכיתות, פוגע בצורה אנושה ביחס האישי שזוכים לו הילדים שלנו. מי שלא נותן אוטונומיה פדגוגית למורים, גורם למורים היצירתיים והטובים להתאכזב ממערכת החינוך. מי שקובר את החינוך לגיל הרך בחוק ההסדרים, הוא זה שרומס את תהליך ההתפתחות של הילדים שלנו, מי שהופך את בתי הספר לבתי חרושת לציונים, גורם לילדים שלנו לשכוח את הערכים עליהם החברה שלנו מבוססת. מי שמסתפק בהסכמי השכר "עוז לתמורה ואופק חדש" ולא נחוש לפתור את הבעיות המהותיות של מערכת החינוך הוא זה שמדרדר מטה את החינוך בסדר העדיפויות הלאומי.

 אנחנו דורשים חינוך צודק יותר. אנחנו דורשים להשקיע יותר בחינוך הציבורי בישראל. אנחנו דורשים להפסיק את הפרטת החינוך. אנחנו דורשים שהמדינה תיקח אחראיות על החינוך לגיל הרך. אנחנו דורשים שהחינוך לערכים ולאהבת האדם יהיה בראש סדר העדיפויות הלאומי. ומותר לנו לחלום. לזכר כל הימים ששכחנו שמותר, הגיעה השעה שמותר יהיה לחלום חלומות במדינה שלנו. מותר לנו לרצות לכונן כאן חברה ערכית עם ערבות הדדית שבה "ואהבת לרעך כמוך" ו"והדרת פני זקן" לא יהיו סיסמאות ריקות בשוק החופשי המשתולל.

 בזמן שביקשנו לחולל מהפכה עם הדרישות שלנו לממשלה, הצלחנו לחולל מהפכה בלבבות האנשים. : מי שישן באוהלים, יעריך קצת יותר את הרגע שהוא ישן בבית; מי שישב שעות ארוכות במליאות והֵרים את הידיים והאצבעות בתנועות המחאה הידועות כשהוא שמע מישהו שאומר משהו שהוא אוהב, יהיה אזרח קצת יותר דמוקרטי ורגיש; מי שעמד בעצרת בחיפה וצעק בערבית "העם רוצה צדק חברתי", יהיה קצת יותר סבלני לבני הלאום האחר; מי שצעד במצעדי הדממה בימי הפיגועים לצד תושבי הדרום, יידע קצת יותר מהי הזדהות עם הכאב של האחר; מי שצועד כאן איתנו היום כשלצידו צועדים מאות אלפי אנשים, הוא זה שיאמין קצת יותר בכוחו של העם הזה לשנות.

קיץ 2011 אולי ייחרט בדפי ההיסטוריה, אבל חברת מופת לא מקימים ביום אחד. כדי להרים מאשפתות את העשירים פחות, כדי לייסד מחדש את החינוך הבריאות והרווחה, כדי להפוך את ישראל למדינה צודקת וראויה יותר, יש לנו עוד שנים של עבודה, שדורשת אורך רוח והתמדה.

עלינו מוטלת החובה המוסרית לחלום לשנות את ישראל. ועלינו מוטלת החובה המוסרית לעשות את זה. עלינו מוטלת החובה המוסרית לבוא ולהיות מורים, רופאים, עובדים סוציאליים, ועובדי המגזר הציבורי. עלינו מוטלת החובה המוסרית להנהיג ולהצטרף לתנועות שקוראות לשינוי חברתי אמיתי. עלינו מוטלת החובה המוסרית להסיר את חליפות האדישות והציניות שמילאו את ארצנו ולצאת לרחובות. עלינו מוטלת החובה המוסרית לחנך וללמד ולטפל צדק חברתי.

אנחנו נלחמים כאן היום אולי על המטרה הנעלה ביותר שראוי שעם ילחם עליה. על הרצון לכונן כאן מחדש חברת מופת ראויה וצודקת שנחלום לגדל בה את ילדינו.

מי ייתן ונזכור שהיינו כאן כדי לחלום, ומי ייתן שנמשיך להיות כאן כדי לעשות.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

תגובה אחת

  1. איתי :

    תודה לאמנון, לילי, יובל וכל המורים הנפלאים מבי"ס זיו ובתי ספר אחרים, שמובילים היום את המאבק לחינוך ערכי לצד שמירה על זכויות המורים והעסקה ישירה.

    אני מקווה שהציבור יעניק לכם גיבוי בדיוק כפי שהוא מעניק לרופאים המתמחים, כי בשני המקרים ההתנהלות של ארגוני העובדים דורשת ניעור רציני.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.