חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

על מעורבות, התערבות ועל ייצוג ההורים במערכת החינוך

נושאים חינוך ותרבות, מידע על פעילויות ב 5.09.11 6:02

 נושא מעורבות מול התערבות ההורים במערכת החינוך עלה לאחרונה בפורומים שונים. כנס העיר חיפה לחינוך, אשר נערך ערב פתיחת שנת הלימודים, בחר בנושא מעורבות והתערבות ההורים  כנושא לפאנל המרכזי

מאת: שושי פולטין

הכנס נערך ימים אחדים לאחר  קריאה של המורים: " הורים רומסים את כבודנו, תנו בנו אמון".  גם בהתייחסות של רפי גליק לפוסט שלו עצמו העוסק ב" עוז לתמורה:האם סכנה להשחתת מערכת החינוך"  מצאתי קריאה להורים להתערב "אני חושב שלארגוני ההורים יש תפקיד חשוב בנושא".

התערבות? ארגוני ההורים?

בעבר כבר הבעתי את תקוותי לשיתוף פעולה בין ההורים למורים בפוסט "צריך שניים לטנגו" אלא שהפעם נפסקה  הפנטזיה  כשראיתי בכתבה  את שמה של נציגת ההורים, אתי בנימין.  באחת חזרתי לאותה תחושת עלבון שאני חשה בכל פעם שנציגת ההורים מדברת כנגד המורים בתקשורת (כן, אני עדיין רואה את זה "אישי") ואשר מרחיקה ממני את התקווה לשיתוף פעולה.

פתאום החלה לנקר בי הסקרנות לברר ולבדוק  מהי אותה "הנהגת ההורים", מה ניתן לצפות ממנה  ומי בכלל ממנה אותה?

ההפתעה הראשונה חיכתה לי כאשר מצאתי פרטים על הנהגה זו באתר משרד החינוך, אולם כשרציתי לבדוק כיצד נבחרת יו"ר "הנהגת ההורים" מצאתי תקנון דווקא לבחירת "ארגון הורים ארצי למערכת החינוך". מוזר.

כאן נדלקה לי נורה אדומה . נזכרתי בפרוטוקול ישיבת ועדת החינוך של הכנסת אשר עסקה ב "עוז לתמורה" (כאן) – כשבחנתי את שמות הנוכחים שמתי לב שנציג ארגון הורים ארצי בכנסת הוא יהודה סקר.  את יהודה סקר אני רואה מידי פעם, מסתובב בכנסת, בכנסים ואחרים עם תגית של "ארגון הורים ארצי" ולא אחת תהיתי הכיצד? מדובר באדם מבוגר אשר אני מסופקת אם יש לו עדיין ילדים במערכת החינוך (אם כי תמיד קיימת האפשרות שאני טועה)  , ואילו אתי בנימין אשר נכחה גם היא בישיבה, הוגדרה כיו"ר. סתם כך, בלי שצוין יו"ר של מה…

אפרופו ההצעה של רפי גליק, עיון בפרוטוקול מראה ששני הנציגים לא פצו את הפה בנושא "עוז לתמורה" במהלך הישיבה כולה.

פתאום הבנתי שישנם שני גופים המייצגים את ההורים: האחד, "נציג ארגון הורים ארצי", המוכר רשמית על ידי ועדת החינוך של הכנסת ואשר כאמור, אני תמהה מה הוא עוד עושה שם? והאחרת, יו"ר "הנהגת ההורים", אשר משרד החינוך משתף איתה פעולה ואילו ועדת החינוך של הכנסת נמנעת מלציין את תפקידה (אלא אם כן הייתה זו יד המקרה…)

אור קשתי "עלה" על התסבוכת הזו בעבר, בכתבה שעסקה בנושא  מתברר  כי  שניים אוחזין ב"טלית" זה אומר "כולה שלי"  וזה אומר "כולה שלי"… ידיעה אחרת  מצביעה על כך שרשם העמותות ביקש לפרק את "ארגון ההורים הארצי"  לאור תלונות על התנהלות לא תקינה. שימו לב שלמרות הבקשה לפרוק הארגון ולמרות שמשרד החינוך הודיע כי "מעמד הארגון לא מוסדר מבחינה משפטית", יהודה סקר עדיין מייצג את הארגון בועדת החינוך…אז מה הוא עושה שם? תמיד קיימת האפשרות  שנוח מאוד לועדת החינוך של הכנסת לכסות עצמה מבחינה פורמאלית על ידי "נציג הורים בוועדה" אשר לא 'מפריע'…

ואתי בנימין? טוב, אתם מבינים שלא הייתי בוחרת בה לייצג אותי, אבל מסתבר שהיא נבחרה לאחר התמרדות והקמת ארגון חלופי, לאחר שהייתה חברה בארגון ההורים הארצי ועזבה אותו משום שלא התנהל כפי שהיה צריך לטעמה. "בעקבות עזיבתי, עזבו רבים נוספים ואחרי כמה חודשים נבחרתי על ידי היו"רים האחרים לעמוד בראש ההנהגה הארצית". כך בכתבה אתי בנימין עולה על בריקדות, כתבה שממנה אני יכולה להבין כי לפעמים טענותיה נכונות, הבעיה היא  הדרך בה נאמרים הדברים אשר מצליחה לעורר אנטגוניזם.

ובכל זאת, מה עם מעורבות ההורים?

פרופ' יוסי יונה,  מבין משתתפי הפאנל בכנס העיר חיפה לחינוך, הדגיש כי זו זכותו וחובתו של ההורה להבטיח שילדיו יקבלו חינוך איכותי. את הבעיה הוא רואה בכך שההורים בוחרים להיות יחידים תוך ויתור על האתגר האזרחי.

מיכל דליות ("סופר נני") ציינה את  הבלבול של ההורים והצביעה ועל כך ש"סמכות" הפכה למילה גסה .

דר' רחל פסטרנק הדגישה את  ההבדל בין בית הספר בשנות ה 50 "ללא הורים", אז רצו לייצר את "הישראלי החדש", לבין המצב כיום בו ההורים מתערבים אפילו בניהול,  לעומת זאת הם "פחות נוכחים ופחות מעורבים בחינוך עצמו".

את המעורבות של ההורים מצפה ד"ר פסטרנק לראות יותר בנושא משמעת. במחקר שערכה בדקה ומצאה 4 רכיבים : יכולת התמדה, עמידה בלוח זמנים, הצבת מטרה והגעה אליה, בנוסף ליכולת לבצע משימה שאין בה הנאה (תרגול). כאשר ההורה מטפל ב – 4 נושאים אלה של משמעת ולמידה, הם יביאו גם לעליה בהישגים. הבעיה עליה  מצביעה ד"ר פסטרנק היא שבעולם הקפיטליסטי שבה צריך פיתוח עצמי, כשההורים עסוקים מבוקר עד שעות אחר הצהרים המאוחרות, להורה אין זמן נוכחות, אין זמן כמות (לא זמן איכות).

רון כתרי מנהל הראלי בחיפה, דיבר על שיח ועל קשב, על כך שלא יודעים להקשיב. "שיח בין הורים ומנהל בית הספר הוא דבר שיחזק קשב לחנך בני נוער שייקחו על עצמם אחריות חברתית".

ונציגת ההורים הגברת סיגל ציוני, היא הצביעה  על הקשיים של ההורים "הורה לא קיבל הכשרה, ואנחנו בתהליך של למידה" ועל הצורך בדיאלוג, בשותפות כמו זו שקיימת עם ראש העיר חיפה ועל כך שהורים לא אמורים להתערב בסוגיות מקצועיות.

גישתה של נציגת ההורים נטעה תקווה.

עם פתיחת שנת הלימודים תשע"ב, יש לחתור לדרך של אחריות משותפת בחינוך, וגם אם הנציגות הארצית של ההורים לא מבטאת אותה כפי שהייתי רוצה , אין ספק שיש לשאוף אליה לפחות ברמה המקומית, כפי שהוצג בחיפה.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.