חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הגיע הזמן למעורבות ממשלתית בשוק הנדל"ן

נושאים כלכלה ותקציב, כלכלת בית, שיכון ושלטון מקומי ב 5.09.11 6:05

מצוקת הדיור מעלה את הצורך במעורבות ממשלתית מליאה בתחום הדיור. על המדינה לבנות דירות בעצמה בבנייה תקציבית ולנקוט באמצעים רגולטוריים כדי לפתור את מצוקת הדיור

מאת: ק. טוכולסקי

למעלה מחודש וחצי לאחר פרוץ המחאה החברתית, במקביל להתמשכות המחאה, נמשכת גם ההתעלמות של השלטון ממנה. העם זועק על יוקר המחיה, הממשלה מעלה את מחירי החשמל והדלק. העם קורא נגד הפרטה, הממשלה ממשיכה בעוז את הליך ההפרטה. לדוגמא, התקשרות של רכבת ישראל עם קבלנים פרטיים. העם דורש העסקה ישירה, הממשלה ממשיכה בהתקשרויות עם קבלנים. למי שלא זוכר, המחאה הזו נולדה כמחאה על מחירי הדיור, היום הנושא הוא רק עוד אחד מהנושאים בהם עוסקת תנועת המחאה. יותר מכך. היות ושוק הדיור בארץ, למעט דיור ציבורי לחלשים שבחלשים, הוא פרטי, עושה רושם שבין הפתרונות שכן יוצעו, לא ימצאו פתרונות למצוקת הדיור של המעמד הבינוני או השכבות החלשות.

דווקא בנושא זה נדרשת מעורבות עמוקה של המדינה, בחקיקה וברגולציה וכן בשוק עצמו. מדינת ישראל מסוגלת די בקלות להפוך את שוק הנדל"ן מג'ונגל מופרע, שמאיים לשעבד את המעמד הבינוני ולרסק את השכבות החלשות, לשוק מוסדר, הוגן יותר ומוגן יותר מפני זעזועים, ולעשות זאת בלי הוצאות שיכבידו על התקציב. לשם כך המדינה צריכה להרחיב את מעורבותה. יזמים, קבלנים ובנקים נמצאים בשוק הנדל"ן בשביל להרוויח. הם לא ישקיעו ביותר בנייה כל עוד הם מרוויחים יותר מפחות בנייה. הם לא יורידו מחירים של דירות אם הם לא יהיו מוכרחים. אם יכריחו אותם, הם עשויים פשוט לבנות פחות, ובכך לנפח את הדרישה. הם גם ינסו לעשות כסף באמצעים אחרים, הם ידרשו עוד עובדים זרים, ויגבו מהם דמי תיווך, ועוד ועוד שטיקים. אבל לבנות, הם לא יבנו, אלא אם זה ממש ישתלם להם, ובלי בנייה תקציבית אין שום דרך לגרום להם לבנות הרבה. לכן חייבת המדינה להתערב בשוק.

צעדים רגולטוריים.

יש להטיל מיסוי גבוה על השכרת דירות במחיר שיהיה מעל מחיר שייקבע. המחיר יהיה מחיר משוקלל וישתנה מאזור לאזור ולפי גודל הדירה.

הרגולציה חייבת להסדיר גם את זכויות הדייר, באמצעות הטלת איסור על העלאה שרירותית של שכר הדירה מעל שיעור מסוים כל שנה.

הכנסה משכר דירה חייבת להיחשב ככל הכנסה אחרת לצורך תשלום מס הכנסה.

מצד שני, המדינה חייבת להבטיח לא רק את זכויות שוכרי הדירות, אלא גם את זכויות בעלי הדירות. היום בעל דירה, שמתגורר בדירתו דייר שמפר חוזה, תקוע. יש להסדיר גם נושא זה.

גם על מכירת דירות המדינה חייבת לפקח.

יש לקבוע מיסוי פרוגרסיבי על מכירה וקנייה של נכסים באופן שיעודד אנשים להחזיק בבעלותם את הנכס בו הם מתגוררים ולא נכסים להשקעה (או בכל מקרה נכס אחד לכל משק בית).

מיסוי גבוה על קניית נכס להשקעה ומיסוי נמוך על רכישת נכס ראשון הם אמצעי טוב, אבל לא מספיק. צריך להטיל מיסוי על נכסים העומדים ריקים, או לפחות, לבטל את הפטור מארנונה על החזקת נכס סגור.

צעדים מסוג זה עשויים לעודד בעלי נכסים להשקעה למכור אותם או להשכירם.

בנייה תקציבית

המדינה צריכה לוותר על האפשרות של העשרת בנקים וקבלנים, ולהתחיל לבנות בעצמה. לא רק מחיר למשתכן ולא רק משכנתאות מסובסדות, כל אלו לא יסייעו מול רצונם של בנקים וקבלנים למכסם רווחים. המדינה צריכה לבנות על הקרקע שלה בעצמה או במכרזים, כשהיא מעמידה את ההון הנדרש לרשות הקבלנים. רק כך אפשר יהיה לבנות בנייה ציבורית ובנייה למכירה במחירים הוגנים. לא לבנקים ולא לקבלנים יש אינטרס שלא למכסם רווחים, אבל הקבלנים ישמחו לבנות בבנייה תקציבית שמבטיחה להם מחיר נקוב לכל דירה מראש בלי סכנה של משברים.

שוק הנדל"ן הוא ג'ונגל, והעובדה שבניגוד לרשתות השיווק והמחלבות, שגם הן זורקות כמה פירורים ולא יותר, לא ניתן אפילו להבחין בפירורים של ירידות מחיר השכירות או הקנייה. עלינו לדרוש מהממשלה להתערב בשוק זה בכל הכוח. כמו בארצות הברית וגרמניה, כמו בצרפת ושבדיה, על הממשלה להיות חלק משוק הנדל"ן ברגולציה על הענף ובבנייה וההשכרה עצמן. רק כך ניתן יהיה להוריד את מחירי הדיור, להבטיח את הנגישות לקנייה והשכרה של נכסי נדל"ן וכן את יציבות השוק באופן שהאזרחים לא יפגעו מעליות וירידות ערך. נכון. יש במחאה היום ובדרישה לצדק חברתי יותר מאשר מצוקת דיור, אבל המצוקה עוד שם וצריך לטפל בה בהקדם.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

2 תגובות

  1. ל רפי :

    שיטה סוציאל דמוקרטית טיפוסית

    להפוך קבוצה לא מספיק גדולה של טייקונים לטייקון ענקי אחד, שמחזיק בידיו גם את הסמכויות הסטטוטוריות, גם את הכסף הגדול, גם את אמצעי הייצור וגם את התקשורת (בעיקרה) – טרוף מערכות!!!

  2. ק. טוכולסקי :

    הפקרות של השוק החופשי ל. רפי הביאה אותנו מאוד רחוק, עשרות קבלנים שמתאמים מחירים וצרכנים מופקרים. כן הגיע הזמן לנסות מעורבות ממשלתית.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.