חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אריה דרעי אינו זכאי

נושאים איכות השלטון, פותחים שבוע ב 14.09.08 6:07

מוסד החנינה נועד לטפל במקרים מיוחדים בהם ידיו של בית המשפט כבולות, לא כדי להחזיר חבר כנסת שנמצא אשם לזירה הפוליטית. גם אהוד אולמרט צריך היה להתפטר מזמן, ולא רק כאשר יתקבלו תוצאות הפריימריז

מאת: דניאל בלוך

מוסד החנינה בעולם ובישראל נוצר כמוסד של חסד ורחמים לטיפול במקרים יוצאי דופן שאין המערכת המשפטית יכולה למצוא להם פתרון נאות. מקרים של טעות משפטית שלא ניתן לתקנה בדרך אחרת, מקרים המצדיקים חנינה מטעמי בריאות ומטעמים הומניטריים ובמקרה של מחיקת הרשאה או קלון לאחר ריצוי העונש – מתן הזדמנות לשיקום למי שחזר בו, הוכיח כי השתנה והחנינה תאפשר לו לחיות חיים חדשים.

החנינה לא נועדה לצורכי קומבינות פוליטיות והחזרה לחיים ציבוריים למי שהורשע על עבירות שוחד, מרמה, הפרת אמונים והיעדר ניקיון כפיים. האם מישהו יעלה על דעתו לאפשר לאתי אלון מהבנק למסחר לחזור למקצוע הבנקאות לאחר ריצוי עונשה? האם נמחק את העברה לפדופיל כדי שיוכל לחזור ולעבוד בחברת ילדים? האם נרשה לממציא הפלקר לחזור ולבנות? נכון, מי ששילם את חובו וריצה את עונשו ראוי לאפשר לו לחזור ולהשתלב בחברה האזרחית הרגילה, לאחר תקופת ניסיון, אבל לא בכל תפקיד ולא בכל מחיר. יש עברות שבהן ראוי שנגביל את חופש הפעולה של המורשע בתחום העיסוק העתידי בתחום שבה ביצע את העברה.

יהיה מי שיטען כי במקרה של נבחר ציבור ישפוט הבוחר אם ראוי שעבריין ישוב לכהן בכהונה ציבורית. אינני בטוח שהדבר נכון, בוודאי לא במקרה של דרעי שציבור בוחריו הפוטנציאלי מצביע כמו עדר לפי מצוות הרבנים וכל עוד איננו מעבירים את בחירת ראשי הערים להכרעת מועצות גדולי התורה וחכמי התורה אין מקום לקצר את תקופת הקלון של דרעי. שהרי בית המשפט העליון כבר קבע:

" אנו סבורים, כי החומרה הרבה בה לקו עבירותיו של דרעי, על רקע מעמדו הרם ואורך התקופה שבמהלכה ביצע את עבירותיו, אכן חייבו את הענשתו במאסר ממשי לתקופה לא-מבוטלת. בצדק ציין בית המשפט המחוזי, כי "רום כהונתו של נאשם המקבל שוחד נימוק הוא לחומרה, לא לקולא". דרעי, שהחל לקחת שוחד מעת מינויו כעוזר לשר הפנים, המשיך בכך, לאורך ימים ושנים, גם במהלך כהונותיו הרמות, כמנכ"ל משרד הפנים וכשר הפנים. הבאתו לדין, בעודו מכהן כשר בממשלת ישראל, והרשעתו בלקיחת שוחד, הטביעו חותם קשה על מערכות הציבור בישראל. עד שנחשפה פרשת עבירותיו, נטו הכול לסמוך ולבטוח ששרי ישראל ונושאי-משרות בכירים אחרים במערכות השלטון עושים את שליחותם באמונה. האפשרות כי תת-תרבות השוחד, האופיינית למדינות נחשלות ולמשטרים מושחתים, תפגע במי שנמצא ראוי לשבת על כיסאו של שר, או של מנכ"ל, בישראל, היתה רחוקה מן הדעת. באה פרשתו של דרעי וטפחה על פני כולנו. התופעה שנגלתה לעיני בית המשפט בפרשה זו המחישה היטב, כי גם מי שמוחזקים בעיני רבים כראשי הציבור ומנהיגיו עלולים להיכשל בעבירה הקשה של לקיחת שוחד. אין תמה, שבנסיבות אלו עמד בית המשפט המחוזי על הצורך לגזור על דרעי עונש שיהיה בו כדי להרתיע גם את הרבים; ובדין, לדעתנו, קבע, כי הרתעתם של בעלי עמדות בכירות במעלות השלטון והמינהל הציבורי, מפני ההתפתות ללקיחת שוחד, אינה יכולה להיות מושגת בדברי-אזהרה גרידא, וכי הרתעת אחרים מקרב בעלי השררה, מפני מעשים כאלה, מחייבת להחמיר בעונשיהם של נאשמים כאלה יותר מאשר עם עובדי ציבור מן השורה".

ואני מוסיף על דברי בית המשפט העליון כי טוב עשה יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, אליעזר ריבלין, שדחה את פנייתו של דרעי על הסף. אני מקווה שכך ינהג כל מי שדרעי יעז לפנות אליו, כולל נשיא המדינה.

הסוף לתופעת האתרוגים: אולמרט חייב לפרוש מיידית בנבצרות זמנית

אינני רוצה להשתתף במשחק הניחושים וההימורים מי יזכה השבוע בפריימריז בקדימה. אני מעדיף את ציפי ליבני על פני שאול מופז משיקולים לאומיים ולא מחישובים בחירתו של מי תעזור לאג'נדה שלי או של המפלגה שאני תומך בה. דבר אחד ברור לי: הגיע הזמן לשים קץ לתופעת ה"אתרוגים" בתקשורת. יש לדון כל מדינאי ומנהיג על פי מעשיו ואין להשלים עם תופעות פסולות רק משום שגישתו המדינית או הרעיונית של אותו מנהיג חביבה עלי או תואמת את האינטרס שלי.

ואשר לאולמרט: מעטים יזילו דמעה על פרישתו. הוא היה ראש ממשלה רע. הוא לא הביא ברכה רבה גם בתפקידיו הציבוריים הקודמים. הוא קבע נורמות פסולות. הוא נכשל קשות בפזיזות ויוהרה במלחמת לבנון השנייה והוא לא עשה רבות לקידום תהליך השלום אלא כאשר כבר חרב הייתה תלויה על צווארו.

יפה הודיע אולמרט כי יתפטר מיד עם קבלת תוצאות הפריימריז. זה לא מספיק. הוא היה חייב להתפטר כבר מזמן ביחד עם שר הביטחון, עמיר פרץ, והרמטכ"ל דן חלוץ. הוא היה חוסך למדינה, לעצמו ולמשפחתו סבל רב. משלא עשה כן היה חייב לצאת לנבצרות זמנית בעת התגברות החקירות. הוא חייב לעשות זאת עתה. עם היוודע תוצאות הפריימריז עליו למנות את הנבחר לממלא מקומו ולצאת לנבצרות זמנית. הדבר יאפשר למי שייבחר, או תבחר, לנווט את העניינים כדי לאפשר המשך כהונת הממשלה הנוכחית בלא בחירות מיידיות, תוך הסכמה על המשך עד סוף הקדנציה או קביעת מועד מוסכם לבחירות בעוד שנה, בנובמבר 2009. רק אם יתברר שהדבר אינו אפשרי – יש לפזר את הכנסת וללכת לבחירות חדשות.

עד אז יהיה זה מגוחך לקיים ממשלה עם שני ראשי ממשלה – האחד מנהל, כאילו, משא ומתן בינלאומי עם הפלסטינים, עם אסד ואולי מארגן איזו התקפה קטנה על אירן, והאחר, או האחרת, מחזרים אחרי ש"ס, ברק ורפי איתן.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , , ,

8 תגובות

 1. הראל לייבוביץ :

  ש"ס שוב מוכיחה שאתיקה ומוסר לא נמצאים בלקסיקון שלה.
  אני מאוד מקווה ששמעון פרס לא ייענה לבקשתו של דרעי.

 2. מוני יקים האנטיציוני :

  מצחיק הליבוביץ הזה ששמעון פרס מקבל השוחד ממיליונרים שמערכת המשפט לא העזה להעמידו לדין למרות שעברותיו היו פי אלף חמורות מהעבירות שהביאו על דרעי את משפט הראווה והמאסר. הוא שמעון פרס הסמכות המוסרית שמציב לנו הליבוביץ כאוטוריטה מוסרית לגבי בקשתו של דרעי ,אסור להעליב את ההוטונטוטים כי מהיןם נקרא לזה מוסר אשכנזי.

 3. מוני יקים האנטיציוני :

  מעניינת מאד מה דעתו של דני בלוך על
  כך שלתפקיד נשיא המדינה נבחר אדם שמעון פרס וגם לקה בלקיחת שוחד ולמרות כל זאת נבחר לנשיאות. כלום אותן נורמות מתחסדות שהוא מבקש ליישם לגבי העברין דרעי אינן ישימות לגבי
  שמעון פרס ? האם יש חוק אחד בישראל או שקיימות שתי מערכות נורמטיביות ? הבאתי כמובן את שמעון פרס כמשל אפשר להחיל זאת על כל המערכות ובעיקר על מערכות אכיפת החוק הנוקטות איפה ואיפה.

 4. הודעת המערכת :

  מתגובות 2 ו-3 נמחקו קטעים שיש בהם משום פגיעה והכפשת שמו של אדם.

 5. מוני יקים האנטיציוני :

  לא המערכת ולא הגזען דניאל בלוך לא הגיבו לקטע הגזעני במאמרו המדבר על המצביעים של ש'ס כעדר אני מחכה לתשובה הרי כתבתם במערכת שאסור להכפיש זו לא הכפשה של ציבור שלם ??

 6. שלום :

  למה מתפרסם מאמר באתר 'עבודה שחורה' נגד האדם היחיד במדינה שיכול להחזיר את האידיאולוגיה היהודית-חברתית למרכז המפה על חשבון הקפיטליזם החזירי?

 7. נדב פרץ :

  בעיקר בגלל שאתר עבודה שחורה לא אמון על סגירות מחשבתית, אלא על פלורליזם.

  אם תכתוב מאמר בעד שובו של דרעי, נשמח לפרסמו.

 8. לקסי :

  תגובה שמצאתי בגלובס:
  http://www.globes.co.il/news/article.aspx?fid=829&did=1000482060&nextArticleId=829

  "מזרחי" כותב:

  כל סיפור ה"קלון" מיותר ומזיק

  קלון דבק במי שסרח וריחו יוצא למרחוק.
  ודי בריח הנודף כדי שמי שזה דבק בו לא יוכל להיות פרנס על הציבור.
  בית המשפט אינו מי שגורם לנאשם שהורשע להדיף את "ניחוחותיו".
  הציבור הוא שצריך להדיר עצמו מלהסתופף עם המדיף קלון (שאינו קולון).
  כיוצא בזה אין היועה"מ בוחן ניחוחות.
  מי שדבק בו קלון, יכול שיהיה מקובל על מי שאינם חשים בריחו שכן זה מה שהם עצמם מדיפים.

  ומה לנו גדול מספר הספרים שבו מצאנו: (ירמיהו ב, כ"ב)

  "כי אם תכבסי בנתר ותרבי לך בורית, נכתם עוונך לפני, נאום השם"

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.