postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » לא עובדת קבלן מנפאל, אלא עובדת ישראלית עם זכויות

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

לא עובדת קבלן מנפאל, אלא עובדת ישראלית עם זכויות

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה ב 4.09.11 6:01

בעקבות החדשה המתוקשרת אודות יחסה המשפיל של המטפלת הזרה אל אבי אשת ראש הממשלה. מציע הכותב דרך העסקה אחרת. במקום להעסיק עובדת קבלן מנפאל, יכול היה ראש הממשלה להרשות לעצמו להעסיק אחות מישראל בתנאי העסקה הוגנים

 מאת: תומר ישראלי

איזה מזל שיש עובדים שאפשר לשכור בזול, אפשר לצרוח עליהם כרצוננו וכדי לא לפגוש אותם ברחוב אפשר פשוט לשלח אותם לארץ רחוקה. כמה נוח, כל כך תחרותי וצודק. היא באה לפה מרצונה, השכר פה הרבה יותר גבוה מאשר בארץ המוצא ושם היא יכולה רק לחלום על תנאים סוציאליים. שתגיד תודה, תשתוק ותנשק לנו את הרגלים. אנחנו בכלל עושים לה טובה.

אם קשה להשיג עובדת זרה וממש אין בררה אפשר להסתפק בעובדת קבלן בשכר מינימום. אם לא נהיה מרוצים אפשר להתקשר לקבלן שיחליף אותה. פחות נוח, כי היא מדברת קצת עברית ואולי ניתקל בה ברחוב או בעיתון אבל זה גם פתרון טוב. גם לה אנחנו עושים טובה והיא תרד על ארבע כדי להביא לחם הביתה אז גם היא, שתגיד תודה.

ביבי, לאבא של אשת ראש הממשלה בן ה-96 מגיע יותר. ראוי שהעובדת שתטפל בו תהיה אחות מוסמכת בעלת זכויות בשכר מינימום+. לא אחת, שכן גם לאחות יש התחלה וסוף יום ואי אפשר לכבול אדם לשרת אדם אחר מסביב לשעון. נכון שאחות לכל קשיש זה לא משהו שכל אחד יכול להרשות לעצמו (וגם לא בהכרח צריך) אבל אם תיקח את עלויות הדוברים והיועצים האישיים ותנתב אותם לטיפול מכבד באבא של אשת ראש הממשלה אולי תגלה שנשאר לך עודף.

סיפור העוזרת אולי לא מעניין ברמה האישית והוא צהוב וקטנוני. אבל מה לעשות שהוא כל כך מסמל את הניתוק בין הראש של העם הזה משאר הגוף. היחס המזלזל לעובדת זרה והשכר "המנופח" שלקחה לעצמה בלי שאף אחד שם לב, האיום בגירוש. וכך גם עובדי הקבלן והתחרות המקודשת ואיום מתמיד בפיטורין כמוטיבציה לצאת לעבוד בכל מחיר. הפעלת כל גורמי הלשכה לעסוק בעניין מראה גם היא על גסות וחוסר הבנה של משמעות שירות הציבור.

אריק שרון התנתק מעזה, ביבי התנתק מהעם הזה. או שתתחבר בחזרה או שלא נזדקק לך יותר.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

7 תגובות

 1. ארטור-לתומר ישראלי :

  העיקר לתקוע לביבי?...

  אין לך מושג מה זה אדם סיעודי .

  המשמעות הינה 30 יום בחודש ,24 שעות ביום דהינו 720 שעות עבודה .

  רק השכר הישיר על פי שכר מינימום לעובד ישראלי הינו 15000 ש"ח לחודש ,ללא תעריף לילה,ללא תעריף שבת,ללא ימי חופש,ללא הבראה,ללא פיצויי פיטורין.

  בקיצור כדי להיות חוקי בהעסקת עובד ישראלי הנטו של ראש הממשלה אינו מספיק לשלם את הברוטו של עובד ישראלי .

  גילוי נאות : א. 2 הורי סיעודיים .
  ב .לא הצבעתי ליכוד מאז שבגין היה בשלטון .

 2. נדב פרץ :

  ארטור: זו בדיוק הנקודה. שממשלת ישראל מבינה שאי אפשר בלי לסבסד את הסיעוד, ולכן היא מסבסדת אותו – על גבם של העובדים הזרים, תוך שלילת זכויותיהם.

 3. גלעד נתן :

  אני ממליץ לקרוא מסמך שכתבתי בנושא:
  http://www.knesset.gov.il/mmm/data/pdf/m02854.pdf

  ולאחריו לקרוא את המלצות הוועדה המיוחדת לבחינת בעיית העובדים הזרים של הכנסת שהתבססו על ממצאי המסמך ועל שורה של ישיבות שהוועדה ערכה.

  ואת הדוח של משרד הבריאות.

  יש מענה לבעיות, השאלה היא שאלת העלות. עם השקעה ממשלתית ואישית נכונה ניתן יהיה לעבור לתעסוקה מבוססת ישראלים על בסיס של ביטוח סיעודי במסגרת ביטוח הבריאות או הביטוח הלאומי שייתן מענה שכזה.

  קריאה נעימה

 4. תומר ישראלי :

  גלעד תודה. מודה שכתבתי את הפוסט יותר מהבטן מאשר מהראש ואני תמיד שמח ללמוד ממי שכבר התנסה. בכל אופן הייתי ואשאר מתנגד להעסקתם של עובדים זרים בכל התחומים.
  אני מאמין שהדרך להפחתת מספר העובדים הזרים היא באכיפה קשוחה על המעסיקים ואילוצם לשלם לעובדים שכר ותנאים לא פחות מאשר עובדים ישראליים: שכר, ביטוח רפואי, מגורים וכו'. מכאן והלאה, להערכתי, כוחות השוק כבר יעשו את שלהם.
  אני ממש לא חושב שיש להפוך את העובדים הזרים לאויב העם (למרות תופעות השוליים הלא רצויות) ויש להתייחס אליהם בכבוד כפי שראוי לבני אדם.

 5. גלעד נתן :

  אני מציע שתקרא את המסמך שלי
  עובדים זרים הם לא אויב, הם אנשים שהוזמנו כחוק לעבודה בישראל ורובם המוחלט גם נוצלו בדרך שלא כחוק באמצעות גביית דמי תיווך.

  מדינת ישראל שואפת לצמצום מספר העובדים הזרים והחלפתם בישראלים. כל יושבי הראש שהיה לי הכבוד לעבוד עימם משמאל ומימין וגם מהמרכז חתרו לכך ובצדק. לא תמיד השאיפה הזו והפעולה של חברי הכנסת הביא לתוצאות יש מערכות של לחצים ויש צרכים ואילוצים שבעטיים מספר העובדים הזרים בישראל רק גדל.

  כן יש לחזק את האכיפה, יש לצמצם את הכניסה יש לעודד את ההכשרה ויש לשלם לישראלים באופן הוגן וכחוק, ברור. הערכתי המקצועית היא שאכיפה יעילה,הרבה יותר יעילה ממה שיש היום כנגד מעסיקים תפחית מכדאיות העסקת הזרים ובכך תביא לצמצום מספרם.

  שוב אני ממליץ לקרוא את המסמך ואני ממליץ בכלל לקרוא את המסמכים בנושא המתפרסמים באתר הממ"מ בתוך אתר הכנסת. יש קישור שם למסמכים לפי נושאים או לפי וועדות.

 6. ג’יין אייר לא גרה פה יותר | גולה מרצון :

  […] ובכן, את הקולג' לבניין (שלידו אני עוברת באוטובוס למרכז העיר) גודשים צעירים אנגלים בלונדינים בבגדי עבודה. האם העובדה שאנגליה היא חברה כל כך מעמדית גורמת לכך שאפשר תמיד לשלוח לעבודות הכפיים את האנגלים ממעמד הפועלים, ואין צורך לייבא פועלים זולים מבחוץ? ואולי מכיוון שפה גם על עבודות כפיים משלמים שכר הוגן למדי, זה לא כל כך בזוי כמו בישראל? ואולי מכיוון שהמהגרים הם גם אזרחים, אי אפשר לנצל אותם בצורה מחפירה, ולכן עדיף כבר להעסיק מישהו מקומי? […]

 7. ג’יין אייר לא גרה פה יותר | גולה מרצון :

  […] ובכן, את הקולג' לבניין (שלידו אני עוברת באוטובוס למרכז העיר) גודשים צעירים אנגלים בלונדינים בבגדי עבודה. האם העובדה שאנגליה היא חברה כל כך מעמדית גורמת לכך שאפשר תמיד לשלוח לעבודות הכפיים את האנגלים ממעמד הפועלים, ואין צורך לייבא פועלים זולים מבחוץ? ואולי מכיוון שפה גם על עבודות כפיים משלמים שכר הוגן למדי, זה לא כל כך בזוי כמו בישראל? ואולי מכיוון שהמהגרים הם גם אזרחים, אי אפשר לנצל אותם בצורה מחפירה, ולכן עדיף כבר להעסיק מישהו מקומי? […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.