חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מנואל טרכטנברג – פעל להעסקה ישירה של עובדות הנקיון באוניברסיטאות

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, מכתבים ב 2.09.11 6:08

פרופסור מנואל טרכטנברג איננו רק ראש הוועדה שהוקמה בעקבות מחאת האוהלים, אלא גם יו"רהוועדה לתכנון ולתקצוב של ההשכלה הגבוהה. הקואליציה הארצית להעסקה ישירה של עובדות הניקיון במוסדות להשכלה גבוהה קוראת לו לפעול למען הענין החשוב הזה

אנו מצרפים גם מאמר מאת אורנה עמוס וטל בהרב הסוקר לעומק את התארגנות עובדות הנקיון באוניברסיטת בן גוריון כמקרה בוחן להתמודדות עם דיכוי ממסדי רב מימדי

אל:

פרופ' מנואל טרכטנברג,

יו"ר ות"ת

ירושלים

הנידון: העסקה קבלנית של עובדות הניקיון באוניברסיטאות:

עניותעירךקודמות

 

פרופ' טרכטנברג הנכבד,

דבריך בתקשורת בימים האחרונים, יחד עם המשימה שהממשלה הטילה עליך, אמורים לשנות את המציאות החברתית והכלכלית במדינת ישראל. אנו סבורים שניתן להתחיל את המשימה הכבירה הזאת בצעד שהוא אולי קטן, אך משמעותי ביותר. המדובר בשינוי מצבן של עובדות הניקיון המועסקות באמצעות חברות קבלן במוסדות להשכלה גבוהה.

במהלך העשורים האחרונים התפתחה בישראל תופעה נרחבת של העסקת עובדים לא-זמניים באמצעות חברות שירותים או חברות קבלן. כידוע לפי שיטה זו מקום העבודה בו העובד פועל מדי יום אינו מעסיקו הישירו, ולכאורה אין בין מקום העבודה לבין העובד המועסק בתחומו שום מחויבות נוסח  יחסי עובד מעביד או יחסים חוזיים אחרים.

אנו, קואליציה של ארגוני עובדים, ארגונים חברתיים, סטודנטים וחברי סגל אקדמי הזוטר והבכיר, קוראים לך כאחראי על ות"ת – ובין היתר על תקצוב המוסדות להשכלה גבוהה בישראל – להיות חלוץ ולפעול מידית להעסקה באופן ישיר של כל העובדות והעובדים המשרתים את המוסדות להשכלה גבוהה על בסיס יומיומי – עובדי שמירה ועובדות ניקיון. המוסדות להשכלה גבוהה, המתהדרים הן בשליחותם החינוכית והן במעמדם כמוסדות ציבוריים, אמורים להיות מחויבים לחברה ערכית, דמוקרטית ומוסרית. אנחנו דורשים שהשינוי יבוא בראש ובראשונה מתוכם. יש להפסיק את העוול המתמשך המובנה בשיטת עובדי הקבלן לאלתר ויפה שעה אחת קודם

 

כאחראי על מערכת ההשכלה הגבוהה, אסור לך להסכים לניצול שיטתי של עובדים. שיטת ההעסקה הקבלנית היא שיטה פסולה מבחינה מוסרית. העסקה קבלנית גרמה במוסדות ההשכלה להתנכלות לעובדים, ניצולם ברמות שונות ופגיעה בכבוד האדם. זו שיטת העסקה בה המשתמש בפועל רואה עצמו פטור מאחריות לתנאי העסקתם של עובדיו ולמעשה "משתמט" מוסרית מחובותיו כלפיהם. במסגרת ההעסקה הקבלנית, העובד אינו חלק ממקום עבודתו – הוא עובד 'אצל' אבל לא עובד 'של', וכתוצאה מכך נפגעים זכויותיו ותנאי העסקתו. החלפת הקבלנים פוגעת בזכות העובדות להתאגד, ואם הן מגיעות להסכם קיבוצי מול קבלן מסוים הסכם זה בטל ומבוטל בהחלפת הקבלן לקבלן חדש. כמו כן אנו עדים לפגיעה חוזרת ונשנית בזכויותיהן ובצורך לעמוד על המשמר באופן תמידי. העובדים עוברים תהליך קיצוני של הפיכתם לסחורה זולה. כך לדוגמה, האוניברסיטאות והמכללות האקדמיות סבורות שהן רוכשות "שירותי ניקיון", ולא מעסיקות בני אדם, לרוב נשים ממעמד חברתי-כלכלי מוחלש (עולות חדשות, נשים חד-הוריות, נשים ערביות) – אלו שאין להן כל ברירה אחרת להתפרנס. אסור שמוסדות ההשכלה הגבוהה ילמדו את תלמידיהם את המסר המתקבל מצורת העסקה זו לפיו ניתן, אפשר וכדאי לחסוך על גב המוחלשות ביותר, באמצעות ניצולן המחושב והמחפיר.

כמי שאוחז גם בתפקיד יו"ר הוועדה לתכנון ולתקצוב של ההשכלה הגבוהה, צעד זה יהא פשוט יחסית, ואנו סמוכים ובטוחים שתצליח לתקן את העוול!

בברכה, הקואליציה הארצית להעסקה ישירה של עובדות הניקיון במוסדות להשכלה גבוהה.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , ,

6 תגובות

 1. ל רפי :

  פורפ' טרכטנברג, אל תתפתה לסיסמאות

  המחאה החברתית צודקת משום שהחלק העקרי של הסוגיות שהיא מעלה הוא אמיתי ומעיק על שכבות רחבות של הציבור בישראל.
  עם זאת, לסוגיות המרכזיות והנכונות, מנסים חוגים שונים לספח כלאחר יד נושאים שאין להם ולא כלום עם המחאה ואפילו אינם שייכים לכובעך השני ביו"ר הות"ת.
  הדרך הלא נכונה לטפל בסוגיות חשובות ודחופות היא לחבר אותן לנושאים אחרים, שאינם שייכים לעיקר ולהתבלבל בין השנים.
  שאלת העסקתם של עובדים באמצעות חברות קבלניות לכ"א, היא שאלה העומדת לעצמה, ויתכן שיש מקום לבחון תקופתית את האופן בו מופעלת העסקה זו הלכה למעשה, והאם יתכן שגם אליה חדרו "קילקולים" שיש לתקנם. אולם, כאמור זהו נושא נפרד. כעניין של עיקרון אינני מקבל פסילה טוטלית של העסקת עובדים באמצעות חברות כ"א, לא באוניברסיטאות, לא במרדים ממשלתיים וחברות ממשלתיות ולא בחברות ציבוריות או מסחריות. לעיתים זו הדרך הנכונה ביותר והיעילה ביותר להעסיק עובדים זמניים (ואפילו קבועים), ובוודאי כך כאשר מדובר בעובדים זרים.
  האוניברסיטאות אינן "שמורת טבע" שיש להפעיל בה חוקים אחרים מהחוקים הקיימים בכלל המשק החברתי, והמחאה החברתית אינה הזדמנות להעניק להן מעמד שכזה.
  אנא, טפל בתום לב ובמלוא תשומת הלב והאחריות המקצועית במשימות שהוקצו לך, והבא בהן את התוצאות המיטביות שתוכל. את נושא עובדי הקבלן, השאר למופקדים על כך.

 2. מיכאל לינדנבאום :

  את השנוא עליך אל תעשה לאחרים

  גם אני "לא מקבל פסילה טוטלית" של חברות קבלן.
  אולי נתחיל במצווה עם מגיב (1) ונעסיק אותו בתור עובד קבלן?

  זה בריא לכלכלה ועוזר לצמיחה….

 3. נעמי ט :

  ל. רפי צודק. נגד העסקת עובדים מחפירה באוניברסיטאות יש שוט אפקטיבי יותר. נסיון מדגמי בהיקף קטן (כמו לבדוק את הצבע במקום לא בולט על הקיר) מלמד שיש מקום לתקווה 🙂

 4. נעמי ט :

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4116353,00.html

  הנהלת ועד ראשי האוניברסיטאות הודיעה היום (ד') על הקמת ועדה שמטרתה גיבוש קריטריונים אחידים להעסקה של פועלי ניקיון ושומרים ברחבי הקמפוסים, "במטרה למנוע מצב של ניצול ופגיעה בעובדים, כפי שהיה מקובל בעבר".

  כל מסע בן אלף מילין מתחיל בצעד אחד קטן 🙂

 5. יונתן ברזילי :

  לל.רפי ומי שהגיב למטה

  לצערי, מידע רב בנושא – אין לכם מושג על מה אתם מדברים. המקרה היחיד בארץ של עובדות ניקיון בקבלנות שמקבלות שכר מינימום הוא בבן גוריון, וגם זה חלילה לא יותר ממינימום, ותוך הפרה של הסכם קיבוצי ענפי, שההסתדרות כמובן לא טורחת לאכוף. אחד הפגעים העיקריים בהעסקה קבלנית הוא שהיא פוגעת בהתאגדות – ככה, עד שעובדות הניקיון בבן גוריון חתמו על הסכם מסגרת קיבוצי, האוניברסיטה החליפה קבלן וזה התאפס. יש סיבה לכך שהעסקה קבלנית קשורה בקשר ישיר לתנאי העסקה מחפירים – אם המעסיק משלם לחברת הקבלן פחות ממה שהיה משלם להם ישירות, מה שחייב לקרות, כי אחרת הוא היה מעדיף להעסיק ישירות, הדרך היחידה של חברות הקבלן להרוויח היא לפגוע בזכויות העובדים. "יעיל" זאת מילה חסרת משמעות – יעיל עבור מי? אם יעילות פירושה כמה שיותר עבודה בכמה שפחות הוצאות, הרי שעבדות פשוטה הרבה יותר יעילה מעבודה קבלנית.

 6. מערכת עבודה שחורה :

  יונתן, אתה מוזמן לכתוב מאמר מסודר על הנושא, כדי שמאות אנשים יקראו ולא רק קוראי טוקבקים

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.