postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » עוז לתמורה: המורים צריכים להשתמש באינטרנט כדי להתארגן ולהסביר

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עוז לתמורה: המורים צריכים להשתמש באינטרנט כדי להתארגן ולהסביר

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 1.09.11 6:02

היום ישנם כלים רבים להפצת מידע ולהסברה. ערן אסקרי מציע למורים להתשמש בכלים הטכנולוגיים כדי להסביר את עמדתם וגם להפריך את הטענות הרגילות נגד המורים

"קול קורא"

נדמה שבמיוחד בימים כאלה, של מהפיכה תקשורתית גדולה (טלוויזיה, עיתונות ובעיקר מהפיכת האינטרנט), עולה ביתר שאת הבעיה שמאפיינת כבר שנים את אוכלוסיית המורים כאן. בעיה של היעדר הסברה נכונה, יש שיכנו אותה היעדר קמפיין הסברתי.

קולם של המורים מהשטח כמעט ואינו נשמע. לפני 4 שנים, בזמן השביתה הגדולה נדמה היה שהולך לזוז משהו גם בעניין הזה. מורים היו בראש סדר היום הציבורי ולאורך ימים. מורים כתבו בלוגים, מאמרים, דעות. מורים רואיינו בטלוויזיה ובעיתון. מורים הפגינו. הוקמו פורומים שונים, נערכו מפגשים ונוצר דיון רחב סביב מצב החינוך בארץ. אבל לצערי שם, פחות או יותר, זה גם נגמר. בעיקר כי, בצדק או שלא בצדק, שמנו מבטחנו בארגון המורים וחזרנו לענייני עבודה יומיומיים. ולצערי את התוצאות אנחנו רואים היום, בדמות הסכם שכר בעייתי מאוד שכמעט אף אחד מ-40 עד 50 אלף מורי חטיבה ותיכון לא היו מעורבים בגיבושו. דווקא מי שעובד יום יום במסגרת הזו ומכיר את הבעיות האמתיות, בשטח, לא אמר את דברו בעניין הסכם "עוז לתמורה". אמנם, בחרנו ביושב ראש שינהל את הדברים בשמנו ושמנו מבטחנו בהנהגה שתדע לייצג את כל האינטרסים שלנו ולשפר את הבעיות הקיימות. אבל היום מסתבר שזה לא הספיק.

אוצר או לא אוצר, רן ארז או לא רן ארז, התחושה שלי היא שבעניין הזה אנחנו, המורים מהשטח, נכשלנו. אז נכון, רן ארז פעל כאן בשיטות של משטרים אפלים ודאג להסתיר היטב את הפרטים לאורך כל הדרך (הוא כנראה ידע למה), אבל  האחריות שלנו היא להתריע ולבקר (ואני מדבר באופן כללי. כי ברור שפה ושם נאמרו, נכתבו ונעשו דברים. אבל זה כנראה לא הספיק).

אמנם ההסכם כבר נחתם, אבל הוא בהחלט לא סוף פסוק. עוד יערכו בו תיקונים, שינויים והתאמות. לכן יש חשיבות לביקורת עליו גם כעת, לאחר שנחתם. ולכן, למשל, כתיבה של מסמך על ידי מורים מהשטח שיציג את הבעיות בהסכם הזה, יכול להועיל.

אבל אני רואה כאן דבר משמעותי יותר והוא במישור ההסברתי. מעבר לביקורת ולהסברה של החולשות בהסכם, יכול להיווצר כאן ערוץ תקשורת חדש בין המורים, שימוש במדיה האינטרנטית לצורך דיון פתוח ואולי גיבוש עמדה  וחשוב יותר השמעת אמירה/ות של מורים מהשטח. מקום שבו אנחנו יכולים להשמיע את קולנו באופן חפשי, כי הוא חשוב. שבו אנחנו יכולים להגיד שיש כאן מי שעושה עבודה חשובה, קשה ומשמעותית ואנשים מבחוץ לא תמיד מודעים לה.

מעיין קמפיין הסברתי באינטרנט (יכול לבוא כקונטרה לקמפיין הגרנדיוזי של "עוז לתמורה", שאותי באופן אישי הוא דיי מעצבן).

נוכל לרכז את כל הטענות והבעיות שעולות בהקשר של הסכם "עוז לתמורה" לכדי מסמך אחד מפורט, להציג ולהפיץ אותו באינטרנט (רשתות חברתיות, יוטיוב וכו'). זה צריך להיות כתוב בצורה עניינית ושתהיה מובנת לכל הדיוט. נוכל גם להציג את ההסכם כפי שאנחנו רואים אותו, כהסכם שכר ולא כרפורמה. בצורה שבה נציג את הדברים נוכל גם לענות לביקורות כאלה ואחרות על המורים (בסגנון: "המורים בקושי עובדים", "לא משקיעים בתלמידים", "באים לעבודה רק בשביל להיות בבית באחת" וכו'). זה לא מאוד מורכב לעשות כזה דבר, הרי כל הפרטים נמצאים כאן ובעוד מספר מצומצם של פורומים ואתרים.

אנחנו רואים איזה דברים מחולל האינטרנט בענייני הפצת מידע (לדעתי האישית אנחנו רק בתחילתו של תהליך תקשורתי, שאנחנו עוד לא לגמרי יודעים איך הוא יסתיים ואיזה משמעויות יש לו. אבל אנחנו רואים כל יום איזו עצמה הוא טומן בחובו) ככה שזה יכול לתפוס תאוצה.

ערן

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , ,

25 תגובות

 1. ערן אסקרי :

  נתחיל בזה שכל מי שיש לו ביקורת עניינית על הסכם "עוז לתמורה" מוזמן להעלות אותה לכאן.
  אחר כך ננסה לנסח מסמך אחד שיכלול את כל הנקודות הבעייתיות שנובעות מההסכם.

 2. שושי פולטין :

  ערן,
  אני חושבת שביקורת עניינית כבר הועלתה בפוסטים קודמים של עוז לתמורה, הן פוסט של זיו והן פוסט שעסק בעיקרי עוז לתמורה.
  לגבי המחאה – אני מוכרחה לומר שאחרי שפגשתי את המורים אני "מזה" מאוכזבת. רובם לא טרחו לקרוא את ההסכם, הייתה פגישה למורי נתניה בבית ספרנו עם רן ארז וכמעט לא הגיעו מורים, עם ציבור כזה קשה להקים מחאה ואני אומרת את זה בצער רב. כשרן ארז הופיע עוד שאלתי שאלות קשות, כשהמנהלת הציגה את עיקרי הרפורמה, כמובן בלי הבעיות שלה שתקתי. ראיתי שאין עם מי למחות.

 3. ערן אסקרי :

  אז בסופו של דבר רובם חתמו אצלכם? הרפורמה תיושם בשנה הבאה אצלכם?
  עד כמה ביה"ס שלכם ערוך פיזית לעניין?

 4. זיו :

  ערן

  הבעיות של עוז לתמורה עלו פה במספר פוסטים בעבר ואם הינך יכול לעשות עבודת קודש ולאסוף הכל למסמך אחד – הרי כל החומר נמצא פה באתר ב- 3-4 פוסטים שנכתבו בו וגררו תגובות.

  "הבעיה" שלא כולם מגיעים לפה ליקרוא, וגם מי שכן לא נכנס לכל הטוקבקים על מתנ להכיר תא הנושא.

  הוצע בעבר ואני מעלה זאת אליך כאתגר: אולי פתיחת אתר אינטרנט כפי שענת עשתה בשעתה ולהעביר אותו "מפה לאוזן" לכל המורים יכול לעזור?!
  שם אפשר לרכז את כל החומר תוך נתינת אפשרות תגובות והדגשת הדברים החשובים.
  זה נראה לי אולי הדבר האחרון שעוד ניתן לעשות על מנת להביא לידיעת המורים ע למה הם חותמים.

 5. ערן אסקרי :

  תודה זיו
  זו בהחלט הכוונה.
  וגם עניין אתר האינטרנט הוא בהחלט אופציה טובה

 6. זיו :

  לשושי:

  מה גיל המורים הממוצע שהתעכזבת מהתנהלותם?

  אם זה כפי שאני מנחש "מעל 50-55" זה די מובן.
  הן אומרות: אוטוטו אני יוצאת לפנסיה ואחרי המבול.

  אני מקנא במתמחים ברפואה שהצליחו להתארגן להתפטרות המונית.
  אם המורים היו מצליחים להתארגן ככה כנגד ראשי הארגונים שלהם – הארץ הייתה נרעשת.

  ולכל המורים האדישים אני חייב לאמר: המורים בחטיבות הביניים מקללות את האופק חבל"ז.
  זה מה שיקרה איתכם בעוד שנתיים.

 7. שושי פולטין :

  לזיו

  אכן, גיל המורים אצלנו מאוד גבוה,
  הפעימה הראשונה מפתה ובעוד 3 שנים….
  זו ממש "מלכודת דבש", וקרוב לבוודאי שבמצב כזה גם אני לא אלך עם ראש בקיר ואוותר על תוספת ותפקידים…
  אצלנו אין בכלל מקום לשהייה ולשעות פרטניות, בית הספר ממש לא ערוך.
  חייבת להיות בניה כדי לבצע את "עוז לתמורה"

 8. שמוליק :

  זה לא רק הגיל...

  אני עובד פעמיים משרה ב2 בי"ס. בראשון גיל הממוצע הוא מעל 50 (ואני בתוכם)ושם אף אחד לא טורח אפילו להתענין(וכאן אני היחיד ממש שקרא משהו בענין).
  בשני רובם צעירים באיזור של 30-35 ושם אף אחד לא התענין וכולם חתמו אחרי שיחה עם נציג האירגון לפני חודשיים. המנהל, סגנו וכו' התקשרו 3-4 פעמים לשכנע אותי להכנס בטענה שכדאי ולמה אני מסרב ואם אני לא רוצה משרה אז חצי וכו' הסברתי את כל הביקורת כפי שקראתי כאן והתברר שהם כלל לא ידעו או טעו או עשו עצמם כלא יודעים.
  מהעמיתים שלי אין לי כל ציפיה היות והכל כבר סגור. גם שם אני בודד אבל באופן אחר.
  למסקנה : אני תקווה שאצלכם זה יותר טוב….
  נ"ב לארטור : אחרי השידור ארז-סער אני לא חוזר בי לו במילה אחת ממה שכתבתי על הגועל של דברי ארז בזמנו כשבכה על כך שלא רוצים מהעוז שלו.

 9. בנדנה :

  עוז לתמורה=בלוף בלי שום תמורה

  הסכם השכר הזה מבזה את המורים העל- תיכוניים לא רק בגלל האיש העומד בראש האירגון שמייצג אותם, אשר שיקר במצח נחושה בכמעט כל דבר שקשור להסכם, אלא גם בגלל תנאי העבדות המחרידים של כל סעיף בהסכם ורק מי שאידיוט מוחלט יאמר דבר חיובי כלשהו בזכות ההסכם ההזוי הזה. כל זאת לא בגלל ראש האירגון בלבד, אלא בגלל אדישותם של הרוב המוחלט של מורי ישראל שלא ניחנו ביותר מדי מנת מישכל.
  זאת האמת.מעניין היכן כל אלה שהלכו ושיבחו את התכנית, את ה"מנהיג" שפיזר רק שקרים וכזבים לעבר כל כיוון אפשרי? היכן אתם? או שמא האמת התפוצצה לכם בפנים?
  מי שקורא היטב את פרטי ההסכם שכר העלוב הזה לא יכול שלא להגיע למסקנה שגם הסכם זה יתפוגג כמו בלון מנופץ.

 10. איל א. :

  מעט אופטימיות

  אצלנו בחדר המורים (ליד"ה, ירושלים) התנהלו מספר דיונים נוקבים בעניין הרפורמה, וכעת מסתמן שלא יהיה רוב להצטרפות לרפורמה השנה.

  הדילמה לא פשוטה מאחר ולמרות כל החסרונות בהסכם קשה לאמר 'לא' לתוספת שכר משמעותית, אך הקש ששבר את גב הגמל לא היה השכר הדיפרנציאלי (שהיו שהתנגדו לו והיו שתמכו) אלא ה"נטישה" של חטיבות הביניים, מפני שאנו תיכון שש-שנתי אך רק החטיבה העליונה תיכנס ולחלק מהמורים כלל אין זכות הצבעה.

  אני לא חושב שהפתרון הוא להישאר "בעולם הישן" (לא שזה אפשרי) אך יש סיכוי שמחאת מורים וסירוב של בתי ספר להיכנס ישפיע על אופן היישום של 'עוז לתמורה' ועל ההסכם העתידי של חטיבות הביניים – צריכים להתגייס.

  איל א.

 11. איתי :

  כמה לקחים שהייתי מסיק מהמאבק של ענת שניידר נגד אופק חדש, דברים שכדאי לאמץ ודברים שממש לא.

  1. אדם או שניים נחושים פלוס אתר אינטרנט פשוט וחינמי פלוס פורום יכולים לחולל מהומה גדולה גם אצל ציבור שבד"כ הוא אדיש ולא מעורב.

  שימו לב שכולם מסתובבים פה (חלקכם כבר שמונה חודשים) סביב הנקודה הזו של "שמישהו יקום ויעשה משהו". אבל ההבדל הכי גדול ביניכם ובין ענת שניידר הוא שהיא עשתה וגם השפיעה. אם אחד מכם יעשה את הצעד הראשון ויפתח אתר, השותפים כבר יבואו (כך הוקם אתר עבודה שחורה).

  1א. ברוח ימי הקוטג' והאוהלים דף פייסבוק זה חיוני
  אבל לדעתי זה לא תחליף לאתר מידע מסודר, ובו הסבר בלשון ברורה של ההסכם הקיבוצי, טבלת השוואה לעולם הישן וטבלת השוואה לאופק.

  2. עליכם להבין שהעוז לא תבוטל אבל עדיין יש שלוש שנות הזדמנות לעצב אותה כך שתהיה טובה יותר.

  לא לעשות קמפיין נגטיבי "נגד עוז לתמורה" (אחרת אתם נתפסים כבכיינים ומקדשי העולם הישן, שגם הוא בעייתי מאוד – שכר גרוע ונשחק, אין כמעט קידום פרופסיונלי, הציבור מזלזל במורים בגלל שיטת ה-24 ש"ש) אלא למנות ברצינות ובצורה מסודרת את כל מה שצריך לתקן בה כדי שזו תהיה רפורמה טובה.

  לדעתי האישית מודל טוב הוא עוז לתמורה מודל 2004 שהוצעה לוועדת דברת אחרי לקחי הפיילוט. מלבד 40 השעות והשם הזהה, יש מעט מאוד דמיון בין הרפורמות.

  לפרטים כאן

  http://www.blacklabor.org/?p=32898

  http://www.blacklabor.org/?p=33064

  http://www.blacklabor.org/?p=34756

  למעוניינים לחקור את הנושא לעומק אני יכול להעביר חומרים סרוקים מההצעה המקורית שהוגשה לדברת.

  מלבד נושא השכר הדיפרנציאלי שזכה לפרסום בתקשורת ולהפגנות מחאה אני הייתי מדגיש את החסרונות הבאים:

  א. בדיוק כמו באופק, מתחילים רפורמה בלי תשתיות ובלי דוקטרינה מסודרת להפעלת שעות שהיה כשעות אורך.
  ב. תוספת השכר נמוכה משמעותית מזו שהארגון הציב כיעד, וכך מי שרוצה להיות מוקדם בבית (24 שעות בעוז זה ירידה ל-60% משרה) חווה ירידה בשכר ברוטו.
  ג. בעוז המקורית שהוצעה ע"י ארגון המורים פגעו בנוסחת תוספת הוותק אך לעומת זאת הוסיפו קידום פרופסיונלי משמעותי (פירמידת דרגות). פה הקידום הפרופסיונלי הוא בדיחה עצובה.
  ד. חוזים אישיים כמתכון להרס הסולידריות בחדר המורים
  ה. למורים החרוצים שעובדים היום 150% משרה ההסכם נותן מעט מאוד, ולכן ביחס למורים ה"רגילים" הם נדפקים.

  3. למרות כל התסכול והזעם, לא לעשות קמפיין אישי נגד רן ארז (מהסוג שעושה פה "בנדנה") כי זה מחליש. יש להתמקד בגופה של רפורמה.
  יש המון מה להגיד על סגירת הפורומים ועל הונאת הוולונטריות אך את זה תשמרו לבחירות.

  4. לעסוק בשיחה דו-סטרית עם המורים ולא בשידור חד-סטרי. כל טוקבק שמתנגד לדרך שלכם (גם אם הוא חשוד כטוקבק בשכר של ארגון המורים) צריך לזכות לתשובה סבלנית ועניינית ולא למחיקה או למבול השמצות כמו שקרה בפורום של ענת. כמורים אתם יודעים שחינוך ושינוי תודעה דורש אורך רוח ואי אלימות (ע"ע מאבק האוהלים). זה נכון גם לשיחה ברשת.

  5. לפני שיוצאים לדרך, לגבש קבוצה של אנשים שכל אחד מהם תורם את החלק שלו, כי ניהול אתר כזה ובייחוד ניהול הפורום/שיחה בפייסבוק זו משימה תובענית ושוחקת. פעילות בקבוצה תקטין את הסיכוי שיוכלו להשתיק אתכם כפי שוסרמן ניסה להשתיק את שניידר בעניין האופק (וכפי שארז הצליח להשתיק אותה בעניין העוז…).

 12. איתי :

  והכי חשוב בואו לצעוד במוצש

  מארגני המחאה נגד שכר דיפרנציאלי למורים הם גם בהנהגת מחאת האוהלים

  http://www.blacklabor.org/?p=36011

  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1238299.html

 13. חסן חמוד :

  קול קורא במדבר

  הדברים שנכתבו באתר זה על החורים בעוז לתמורה דיים לקומם את אחרון האדישים שבמורים וזה לא עזר.
  נדמה לי, שרוב המורים מתוסכלים ומיואשים וזה דבר מחריד שחינוך ילדינו בידי מורים במצב כזה.
  לדעתי, בעוד כמה שנים נזדקק לכיכר תחריר כדי להפיל את המשטר הרקוב בארגון.

 14. זיו :

  לאייל א (תגובה 10).

  לא מבין מה פירוש "נטישת חטה"ב"?

  אם אני הייתי מורה בחטיבת הביניים הייתי מעדיף את תוכנתי אופק חדש מאשר עוז לתמורה – חד משמעית!

  באופק מורה בחטיבת הביניים מלמד 23 פרונטלי + 4 פרטני.
  בעוז אותו מורה יצטרך לתת 24 פרונטלי + 6 פרטני.

  באופק המואה ישהה בבית הספר עד 14:00 – 14:30 בממוצע.
  בעוז אותו מורה יצטרך להיות בבית הספר עד 16:00 כל יום. (לפעמים זה ההבדל בין צריך מטפלת/צהרון לבין לא צריך).
  באופק שעות נוספות מתוגמלות (עד 36 בשנה).
  בעוז אין כזה דבר.

  שכר:
  נכוןו שבעוז השכר ההתחלתי של מורה העובק לרפורמה הוא קצת יותר גבוה, אך בל נשכח שאחרי קבלת 2 דרגות באופק – השכר כבר משתווה ועדיין המורה באופק יעבוד הרבה פחות.
  ומכאן והלאה, הפרש השכר רק ילך ויגדל לטובת המורה באופק.

  אתה בטוח שארגון המורים נטש את חטיבות הביניים או שעשה איתם חסד???

 15. נאוה :

  דילמה

  אני בת 51 עם 23 שנות ותק. בית ספרי נכנס לעוז לתמורה השנה – בין ה-50 הראשוניים.

  ניסיתי לברר מה יקרה עם המורים הוותיקים – זכויות פנסיה ואפשרות לפרישה מוקדמת ותנאיי פרישה בעוז. לא היה עם מי לדבר באירגון המורים: הנציג רק רגז ולחץ ונתן תשובות בסגנון "הכל טוב – שווה להצטרף, מה את בכלל חושבת!" ובמשרד החינוך אמרו שאין עוד מידע לגבי מורים ותיקים בהסכם.

  ל יודעת מה לעשות: להצטרף בשנה הבאה, לא להצטרף עד שאין ברירה או אולי לפרוש בעוד 3 שנים.

  אני לא יודעת דבר על פרישה מוקדמת וכדאיות גם.

  מישהו יכול לעזור לי בבקשה?

  תודה

 16. ארטור-לנאוה :

  טוב שלא חתמת על הצטרפות ,יש לך זכות גדולה להיות באחד מ 50 בתי ספר שנכנסו לעוז במלוא הקיטור .

  זה לא יקח יותר מחודש חודשיים שכל המורים בבית הספר יבינו אם טוב ההסכם ואם רע .יהיה לך קנה מידה מצויין לקחת החלטה לשנה הבאה .
  בנתיים יש לך אופצית עבודה בתנאים הישנים לשלוש השנים הבאות ,במקרה שימאס לך ותרצי לפרוש ,העוז לתמורה הקדים את תשלום מענק היובל לוותק של 25 שנה ,תקפידי לפרוש רק אחרי התשלום הראשון של המענק כי זה גם לפנסיה .

 17. שושי פולטין :

  לנאוה ולארתור

  תנאי הפרישה לא השתנו עם המעבר ל"עוז לתמורה" , אין בהסכם הגדלת המכסות לפרישה מוקדמת, ולפי מה שאני מבינה מהנתונים שלך, עדיין מוקדם לך.
  לגבי יכולת ההמתנה בהצטרפות לשלוש שנים, צר לי אבל ארתור מטעה אותך.
  ישנו סעיף על פיו, החלש משנת תשע"ג, מורה אשר נמצא בבית ספר שבו החלה עוז לתמורה, לא יוכל לקבל כל תפקיד שיש בו גמול שעות.
  לכן אם לא תצטרפי בשנה הבאה תפגעי.
  אם את לא רוצה לעבוד כל כך הרבה שעות, יש אפשרות לעבור למשרה חלקית ולחשב לאיזה אחוז משרה תקבלי אותו שכר, אי הצטרפות במקרה כזה תפגע בך.

 18. איתי :

  שושי, חסן, זיו, ארטור ואחרים – אל תבזבזו זמן על טוקבקים.

  רכזו את כל מה שאתם כבר יודעים והקימו אתר מידע מסודר ובהיר ככל האפשר, בייחוד למי שאינו מנוסה בקריאת תלושי שכר, דוחות קרנות פנסיה וכו'.

  כפי שכתבתי, המסר לא צריך להיות "נגד עוז לתמורה" אלא תיקון מה שצריך לתקן. אם האתר ירכז את מה שגרוע בעוז ביחד עם מה שגרוע באופק, וגם ישווה בצורה הוגנת בין שתי הרפורמות הוא יהיה כלי חזק במיוחד, וחשוב מאוד עבור מורי החטיבות.

  ניתוח הרפורמות בצורה רצינית דורש ידע רב שלרוב המורים אין. אם אתם לא תעשו את זה, אף אחד אחר לא יעשה.

 19. ערן אסקרי :

  חומר למחשבה

  קראתי את התגובות כאן, הן מעלות הרבה חומר למחשבה מבחינת מה שאפשר לעשות.
  אני מתכוון לנסות לפנות לקבוצת המורים הירושלמים המוחים ולעוד אנשים ולנסות לבנות משהו…

 20. ליאורה :

  אני חתמתי בוגג ולא מצליחה לבטל.. הנה הפרטים..

  זהו מכתב שכתבתי לארגון:
  לכבוד: ארגון המורים ומשרד החינוך
  הנדון: ביטול חתימה אלקטרונית ואפשרות חתימה מחודשת.
  שלום רב!
  שמי ליאורה.
  אני חתמתי בשוגג על עוז לתמורה בחתימה אלקטרונית.
  אני לא מעונינת להיות בעוז לתמורה- תכף אפרט את הסיבות.
  דרישתי היא: לאפשר לבטל את החתימה, ואפשרות לחתום מחדש..
  כל עסקה אפשר לבטל תוך 14 יום מעסקתה- מדוע אי אפשר לבטל את החתימה האלקטרונית?
  גם עסקאות גדולות ניתן לבטל- ומשום מה רק את העסקה הזאת לא ניתן לבטל!
  מדוע??
  אני רוצה אפשרות לפתוח את החתימה מחדש!

  אני חתמתי לפני כשבוע על העסקה- אפילו לא עברו 14 יום מהעסקה. בתאריך 31.8.11.

  הסיבות שבגללן אינני רוצה לקחת חלק בתוכנית עוז לתמורה הן:
  שמי ליאורה. אני מורה לכימיה- ומורה למדעים. אני עובדת חדשה יחסית במערכת החינוך, התחלתי לעבוד בשנת 2010, החל מאמצע השנה במשרד החינוך.
  אני בוגרת אוניברסיטת בר אילן- יש לי משם תואר בכימיה ותעודת הוראה. התחתנתי בגיל 18 ואני אמא לשלושה ילדים מקסימים שאותם ילדתי בהפרשים של שנה, במהלך התואר.
  התחלתי ללמד בהתחלה בשנת תש"ע בתור במכון פרטי בתור עבודה זמנית ואז נכנסתי למערכת החינוך.
  תמיד חשבתי שקידום המדע הוא דבר חשוב בקרב תלמידי ישראל. מקצועות המדע נמצאים בירידה מתמדת לאורך השנים האחרונות לטובת מקצועות מושכים יותר וקלים יותר בשמותיהם ובהשקעתם.
  יש לציין כי ישנם מאמצים רבים בתחום שיפור הוראת המדעים במישורים רבים.
  אף פעם לא פחדתי ולא נרתעתי מעבודה קשה מימי נעוריי ואני מקווה שעד יומי האחרון אוכל ב"ה לעבוד, ללמוד- כי עבודה מאפשרת חיים וסימן לכוחו ויכולתו של אדם לתת מעצמו. עבודה היא לא רק מקום שבו מתפרנסים- אלא מקום שבו נמצאים אנשים.
  אני אישית משתדלת לתת מעצמי ככל שביכולתי לתלמידיי ולאהבת המדע.
  בשנת תשע"א עבדתי בשני בתי ספר במשרה וחצי- 30 שעות הוראה בכיתה. ללא יום חופשי אך סיימתי כל יום בשעות סבירות- היום הכי מאוחר שלי היה ב2:30, ויומיים בשבוע התחלתי בשעה 10!. גם היום אני עובדת בשני בתי ספר אבל סה"כ בהיקף של משרה אחת- משרת אם.

  כרגע נרשמתי ללימודי תואר שני בתחום ההוראה- ואני מתלבטת אם להתחיל- כי במידה ואני אאלץ להיות ברפורמה לא אוכל להתקדם כפי שאני שואפת במקצוע, לצערי.. במידה והרפורמה תיכנס כמו שהיא אאלץ לחשוב על דרך אחרת להתפרנס ולעשות בצער גדול מאד.
  אך לא זה נושא השיחה שברצוני לדבר עליו- אני רוצה לדבר על הרפורמה וחסרונותיה!
  אני מתנגדת לרפורמה וישנן סיבות רבות לכך.
  1. עבודה בהוראה מאפשרת גמישות בחיים לבצע כמה דברים. הרבה מורים עושים מספר דברים במקביל בחייהם ובסופו של יום משתכרים לא רע.
  ברגע שהרפורמה תיכנס לא עוד! נאלץ לבלות ימים שלמים, ארוכים ומייגעים בבית הספר, להחתים כרטיס כמו פועלי מפעל (בלי לפגוע), ולפחד על הדקה שפיספנו חלילה.
  2. עבודה בהוראה היא עבודה לא פשוטה- היא לא דומה לעבודה משרדית שבה האדם יושב מרבית יומו. עבודה זו מלווה בלחץ, ומעייפת את המוח- אחרי כמה שעות של עמידה מול כיתה חוזרים המורים מאד עייפים- וזה לא משנה כמה שעות עובדים.
  ישנה נטייה של הציבור לראות המורים עצלנים- אבל המורים עובדים יותר שעות מאחרים רק שאת שאר העבודה אנו עושים בביתנו בשעות הנוחות לנו.
  ובגלל שהציבור מתלונן על תנאי ההעסקה של המורים- הולט להשוות את שעות העסקתינו- מה שלא ציינו שרק 5 שעות מתוך 16 השעות ברפרומה יוקדשו לשעות "שהייה"- ומי כמו המורים יודע אין זה מספיק. יתרה מזו אין תנאים לעבוד בבית הספר- וגם שיבנו מבנים הם ישמשו, על מי מיטב הבנתי וקריאתי את הנושא לעומקו- לזוג מורים.
  חוץ מזה מי שמכיר בתי ספר והיה בהם- יודע שפיזית אין מקומות ומתי- לבנות פשוט! אין מספיק חדרים אין מספיק מקומות.
  3. השתלמויות- אם עד כה יכולנו לבחור לאיזה השתלמות ללכת, עדיין תהיה אפשרות כזו- רק שבנוסף נחויב בהשתלמויות בית ספריות שעד כה לא היינו מחויבים בהם.
  4. לגבי שעות ישיבת צוות- אין ספק שדווקא סעיף זה הוא נכון- כי כל מורה שייך לישיבת צוות אחת או אחרת.
  5. תוספת השעות היא תוספת לברוטו- אם נעשה חשבון פשוט, אומנם כל אדם וההקלות המגיעות לו במס- עכשיו נעלה במדרגת המס- ונצטרך לשלם יותר למס הכנסה. כלומר בנטו התוספת לא תהיה של 51% , אלא זה תלוי במדרגת המס של כל אחד מאתנו- ובסופו של יום- התוספת עבור 66% משרה נוספים תהיה של מאות שקלים בלבד!- שוב הדבר נורא תלוי בהקלות המגיעות לאדם אם בכלל.
  6. אין זאת בושה- שהוראה היא משרה המתאימה לאמהות. משפחה אינה מילה גסה! למרות שאני אימא אין אני הגעתי לעבודה בהוראה בגלל אמהותי- אבל אין ספק שזה מאד מקל עליי את החיים בתור אימא! ממתי זה בושה להגיד אני אמא ואני עובדת בעבודה נוחה? ממתי זה לא בסדר? הרי מדינת ישראל "מעודדת" ילודה… לא? ובמידה ורפורמה זאת תיכנס מורות רבות לא ישארו, וגם אבות לא בטוח- למה? כיוון שכן זה ידרוש מאיתנו לשלם על צהרונים+ מטפלת- כי עד שנגיע הביתה יהיה בערך 5 לפחות! (4 העבודה תסתיים במקרה הטוב, נגיע בערך בחמש- גם זה אינדבידואלי……)- ורוב הצהרונים מסתיימים בשעה 4!
  כמובן שהתוספת בשכר לא תכסה על הוצאות אלו, אפילו לא קרוב להוצאות. היום כל בייביסטר לוקחת 30 שעה לפחות וצהרון לילד אחד עולה כ 1200 ₪ בחודש!
  אז במקום לבקש מהמורים לעבוד יותר ולהפוך את ההוראה "לקריירה"- תעזרו לאנשים במקצועות אחרים לעבוד פחות שעות ולאפשר גמישות עם חיי משפחה!
  7. אין זאת בושה שמורה עובד מעט שעות יחסית בפועל בכיתה- הרי מורה לומד לפחות 4 שנים- ולומד במהלך כל ימי חיוו בהשתלמויות ועוד. חשוב לציין שהעבודה מתאפשרת בשעות שנוחות לאנשים לעבוד בזמנים הנוחים להם- לכל העבודות הארגוניות.
  8. לגבי שעות פרטניות- אני לא יודעת מה איתכם, אבל בחט"ב הביניים שבה עבדתי נתנו לכל המורים- שלא הסכמים לתת שעה פרטנית אחת בסוף היום, ומה קרה? רבים מהתלמידים לא היו מגיעים- כי אין להם כוח בסוף היום, הם עייפים, רעבים, מותשים, ולא מרוכזים לאחר לימודים רבים במהלך היום- כך שבסופו של יום אולי אחד התמיד לבוא וכל השאר לא- וזה קרה לא רק אצלי אלא זוהי מגמה אצל רוב המורים. מה יהיה עם 6 שעות??? תלמידים לא ישתמשו בכל השעות האלה.
  9. ערך השעה- יורד ובגדול- בחשבון פשוט מוסיפים לנו 66% משרה בפועל, ומשלמים לנו 51% שחלק מהאחוזים האלה הם אחוזים כבר קיימים במשכורות הנוכחיות שלנו- ולהזכירכם זה ברוטו!!!!!!
  10. התחושה היא שכיום ארגוני העובדים למיניהם מוכר אותנו בזול ומאכיל אותנו "ישראבלוף!"
  כמו שקורה עם עמיתנו הרופאים. ההבדל בינינו לבין הרופאים שהוראה היא מקצוע מנושה, ולכן ישנה תיקה בעניין וחוסר לחימה!

  דבר נוסף שברצוני להעיר על התנהלותו של הארגון:
  הארגון הוא גוף שהוקם במטרה לשפר את איכות ההעסקה של האנשים העובדים בו.
  ארגון המורים- עיקרו הוא גוף ללא מטרות רווח!
  הארגון הוא גוף שממומן מכספי ציבור המורים.
  ובכל זאת הארגון מפרסם בריש גלי- בשלטי חוצות, באינטרנט ובכל מקום אפשרי פרסומות על התוכנית מכספינו שלנו!
  מוצר מפרסמים שרוצים למכור יותר ורוצים להרוויח יותר.
  מדוע הארגון משתמש בכספי ציבור בלי לשאול בכלל את ציבור המורים?
  אשמח לקבל תשובות בנושא- ובראש ובראשונה לאפשר לי אפשרות לבטל את החתימה ולחתום נגד התוכנית!
  ליאורה.

 21. ליאורה :

  אם יש מישהו שיכול לעזור או להביע דעה בנושא מוזמן לפנות אליי

  ולשוח אינסוף מכתבים למרד החינוך ולארגון. אני אישית פניתי לארגון והם אמרו שיבאפשרו לבטל אבל הם לא יודעים מתי ולא מבטיחים.
  יתרה מזו- משרד החינוך טוען שלא ניתן לבטל.
  שר החינוך- לא מחזיר לי תשובה.
  פניתי לחברי כנסת נוספים!

 22. עוז לתמורה הולכת שולל :

  עוז לתמורה הולכת שולל

  אנחנו קבוצת מורים מהעיר הרצלייה , שעשתה את הטעות והצטרפה להסכם המביש העונה לשם "עוז לתמורה" פונים באמצעות פנייה זו על מנת להתריע בפני כל אותם בתי ספר שטרם הצטרפו להסכם ,לא לעשות זאת ! אנו מרימים בזאת קול צעקה!!!
  הסיבות-מספר השעות שאנחנו עובדים בפועל הוכפל. והשכר גדל בנטו בכ 15%-20% בלבד. כל השעות מעבר למשרה מחושבות מתוך 40 שעות ולא מתוך 24. ערך שעה קטן בצורה משמעותית.
  החתמת השעון או ביצוע שעות השהייה בבית הספר, היא הקטע המביש ביותר בכל ההסכם הזה. ואסור לנו לתת לו יד.
  אנחנו מורי החטיבה העליונה נאלצים לעבוד את כל שעות גמולי הבגרות תחת עינו הפקוחה של "האח הגדול-השעון". כיתה יוצאת לטיול ,או לכל פעילות, או שהתלמידים נבחנו כבר בבחינת הבגרות, אנחנו בבית הספר! בתנאים מבישים ונוראיים.מסתובבים סביב זנבנו , לא מוצאים את מקומינו, ברעש סביבתי לא פשוט. מרגיש כמו במשטרים אפלים בהם איגדו יחד קבוצות גדולות של אנשים ב"קולחוז".
  ההסכם "לכאורה" דואג שנקבל שכר על העבודה שאנו מבצעים מחוץ לכיתה .אם מורה בוחר לבצע את כל העבודה בבית על חשבון החשמל שלו והציוד שלו על כל המשתמע מכך , יש לכבד את המורה על כל בחירה שלו ועל כל החלטה שלו ולסמוך על כך שהעבודה תתבצע! הרי לא קרה שמורה נכנס אי פעם לכיתה לא מוכן או לא החזיר מבחנים בזמן או לא הכין חומרי למידה מעניינים טרם כניסתו לכיתה.
  ההסכם יוצא מנקודת הנחה שמורה צריך פיקוח צמוד של "השעון" שאכן הוא מבצע את עבודתו.בושה!
  יש לבטל את החיוב בהחתמת שעון או לחליפין לאפשר את כל שעות השהייה לבצע היכן שיבחר המורה.כי מורה מחוייב לתת תפוקה מול כיתה ולא מול מעביד ואם המורה יבחר לבצע את עבודתו בשעות שמתאימות לו ללא הכתבה של "האח הגדול" זה עניינו. אסור לנו לשכוח כי ציבור המורים שונה מכל ציבור עובדים אחר במבנה העבודה שלו.
  אם חשבתם שמטרת ההסכם היא שיפור מעמדו של המורה ?טעות!
  כל מורה ,טרם כניסתו לשיעור ,מכין את השיעור , כל הציוד הרב שאנו משתמשים בו לא יכול להגיע איתנו לבית הספר, גם אם יהיו "פינות" ישיבה. כלומר בכל מקרה נמשיך את עבודתנו בבית."פינות" עבודה- חשבתם מה זה אומר .מורה לא צריך "מרחב" עבודה אלא "פינה".
  כל אמירה לגבי אורך שעה 45 דקות היא שקרית. כי עבודה 8-16 משמעה אורך שעה 60 דקות.
  שעות פרטניות-טוב ויפה- מתי בדיוק אתה מוציא את התלמיד? מאיזה שיעור? שעת אפס?-ברור! תלמידי החטיבה העליונה מסיימים את לימודיהם בבית הספר ב 4 ולפעמים ב-5 אחה"צ.
  אנחנו מורים מהשטח , מבינים שההסכם הוא טעות גדולה, הסכם שנחתם בשיטות של משטרים אפלים, קוראים לכם ציבור המורים לא לתת לו יד .
  שעות השהייה (תומכות ההוראה) צריכות להתבצע בבית.
  צריך לאפשר למורה שחתם על ההסכם לסגת ממנו כעבור שנה!
  לא להכריח כניסה להסכם !
  כדאי להבהיר לכל מי שבוחר להצטרף למחאה שיש להתרכז בשלושת הדברים הנ"ל בבחינת תפסת מרובה לא תפסת.

 23. עוז לתמורה עצומה :

  עוז לתמורה עצומה

  לכל התנגדים להסכם המביש הנכם מוזמנים להביע מחאתכם כאו
  https://www.atzuma.co.il/morim21

 24. הגר קנטור :

  אני מלמדת בבית ספר מדגים מוביל שנכנס לעוז לתמורה באופן מלא וכמו כן נערך בו תיעוד. אני הייתי מהתומכים הנלהבים ברפורמה וכעת עם התבהרות התמונה התלהבותי הצטננה. אני מאלה שסבורים כי יש לשמר את היתרונות של ההסכם ולהסיר את המכשולים.
  מכשולים
  1. חד צדדיות של הפעלת השעון- כל שהייה לפני שמונה ואחרי ארבע שלא באישור מיוחד לא נספרת, לא מתוגמלת ולא מתקזזת. כל איחור בהעברת הכרטיס לעומת זאת נספר. התוצאה היא פגיעה בעבודה מתוך משמעות דבקות במשימה תרומה אישית מעבר לנדרש, כאשר הגמול הוא גמישות במידת הצורך או האפשר

  2. הטענה כי המורה מתחיל בשמונה ומסיים בארבע אינה נכונה ואף לא יכולה להיות נכונה מעצם אופי המקצוע. ערבי הורים מתקיימים בערבים, ישבות פדגוגיות נמתחות הרבה מעבר לשעה ארבע, כאשר הורה מתקשר בערב אני לעולם לא אומרת "מצטערת העברתי כרטיס בארבע"

  3. שעות השהייה לצורך בדיקה והכנה של חומרי למידה אינן ריאליות. דרוש זמן רב הרבה יותר ובעיקר דרוש למורה מרחב העבודה האישי שבנה לעצמו וזמני העבודה שסיגל לעצמו (לפעמים השקט של השעות הקטנות) פינות העבודה בביה"ס לעולם לא יהוו תחליף הולם

  4. גמישות במקצוע ההוראה היא גורם משמעותי ביותר למניעת שחיקה.

  הצעות
  1. כדאי לחסוך את תקציבי העתק עבור בינוי פינות עבודה למורים ולהשתמש בהם לשיפור הכיתות וחדרי הלימוד (אוורור, אקוסטיקה, אבזור ועוד) לממן באמצעותם הקטנת כיתות וקבוצות לימוד

  2. להשאיר את השעות הפרטניות בתוך המערכת במקביל למורים מלמדים כדי ליעל את הלמידה בקבוצות קטנות ולא להאריך את יום הלימודים

  3. להשאיר את ישיבות הצוות כחלק מהמערכת המתוגמלת

  4. להחזיר את מתכונת ההשתלמויות כפי שהייתה. ברפורמה מורה לא יוכל לקבל יותר מגמול אחד בשנה

  5. להוציא את שעון הנוכחות או להגמיש את השימוש בו- יש להבין כי אופי מקצוע ההוראה אינו מכני. מכאניות וחד צדדיות של השימוש בשעון פוגעת בנשמת המקצוע. ניתן לעקוב אחר המורה על פי שעות המערכת שהוא ממלא או להפוך את השימוש בשעון לדו צדדי. מתוך הבנת התפקיד העקרוני של השעון מתבררת פגיעתו.

  הגיג שלא קשור ישירות לרפורמה
  הרפורמה נובעת מתפיסת עולם הרואה בחינוך מוצר בתלמיד לקוח ובמורה פועל או נותן שרות. ההישגים מוגדרים כמטרות מדידות סטטיסטית. התוצאות העגומות במקום שיפנו אותנו לבחינה מהותית של פני החברה ומטרות החינוך מגבירות את הלחץ בכיוון שמהווה את הבעיה מלכתחילה מכאן שהבעיה הולכת ומחריפה. רק כאשר החינוך ישוב ויתפוס את מקומו כמעצב פני החברה והתקופה והמורה כשליח נוכל לחוש סיפוק הכרוך במילוי ייעוד. עד אז נמשיך להיות קבלני סטטיסטיקות שמשמעותן אחת, המטרה מקדשת את האמצעים ועדיף להסב מבט מההשלכות.

 25. דגנית סורוקר :

  מדוע לא מתארגנים?
  יש דבר אחד שאסור לוותר עליו וזה זכויות עבודה! תוספת כסף עלולה להשחק זכויות עבודה בסלע , מדוע הן נמכרו?
  יש לבטל את ההסכם הנורא מראשיתו כמו מתמחי הרפואה!

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.