חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מחאת האוהלים, משיח מומחים לשיח ציבורי פוליטי

נושאים דעות, פוליטי ב 28.08.11 6:08

מחאת האוהלים גרמה למשתתפיה לדעת שדעתם אינה נחותה מדעת "מומחים" מטעם עצמם או מטעמם של אחרים.  מחאת האוהלים גורמת לרבים להבין שהשיח הפוליטי הוא השיח הקובע את חיינו
מאת: אבי דבוש

אחת הביקורות העקביות של פעילים חברתיים ופוליטיים בישראל, היא הביקורת על הנוכחות המוגזמת לגנרלים בהווה ובדימוס בזירה הפוליטית והתקשורתית בישראל. כל מפלגה השואפת לגדולות 'מקשטת' את עצמה בבכירי מערכת הביטחון, שמגדילים, כך נראה, את המשיכה שלה בעיני קהל המצביעים הפוטנציאלי.

ובכל זאת, מתחת לאף של כולנו, התפתח מצב קשה בהרבה בזירה החברתית- כלכלית. שם, התפתחה דיכוטומיה בין הציבור המתלונן, כואב, תובע ולכל היותר מוחה, ובין ה'מומחים' הכלכליים.

אילו הסבירו לנו שנים שצמיחת התוצר הלאומי היא חזות הכל. שבכלכלה חופשית, כמו בכלכלה חופשית, אי אפשר למתוח את גבולות שכר המינימום כלפי מעלה, חיבים לצמצם את השירותים הציבוריים ה'מנופחים' וה'מושחתים', ומה שזז, יש להפריט, כיוון שהשוק הוא ה"מייעל הגדול".

כל אלו הן עמדות לגיטימיות וקולן עוד יוסיף להישמע בציבוריות הישראלית, אבל הן, בסופו של עניין, עמדות ערכיות ופוליטיות, הנוגעות לדרכים בהן אנו מיצרים, מודדים ומחלקים משאבים בחברה הישראלית.

ההתקוממות החברתית מאפשרת פריצת דרך מרחיקת לכת, הרבה מעבר למליארדי שקלים שינועו בין תקציבים. היא מאפשרת להחזיר את הדיון החברתי- כלכלי לזירה הפוליטית והציבורית, בה לאזרחים, ארגונים וקהילות יש קול נחשב, שלא יכול להיות מושתק בקלות כ'פרטיקולרי' או ' סקטוריאלי'. במילות המהפכה הפמיניסטית, האישי הופך להיות פוליטי.

ביום ג האחרון, התכנסנו, ביוזמת בית הספר למדיניות וממשל באוניברסיטת תל אביב, ושתיל, לשימוע ציבורי שאיפשר לציבור הרחב  להיפגש עם חמש מתשע ועדות המומחים, המלוות את ההתקוממות, ולהביע את עמדתם בנוגע לדיור, תעסוקה, תכנון, תחבורה, בריאות, ביטחון סוציאלי וחזון כלכלי- חברתי לישראל.

במקביל התקיים אירוע של ועדת טרכנברג, שזימן גופים ואנשים נבחרים להציג את עמדתם בפני הועדה. אירוע מבורך זה, הישג של ההתקוממות כשלעצמו, היה דומה רק חיצונית לשימוע הציבורי. הוא עדיין היה אירוע בו ועדה, עם מנדט מצומצם ביותר לשינוי זימנה אליה 'מומחים' נבחרים, מקרב מי ששלחו אליה נירות עמדה.

השימוע הציבורי היה פתוח לציבור הרחב והתקיימה בו שיחה בגובה העיניים, במסגרתה יכל כל משתתף להציג את עמדתו ואף להגיב על דברים אחרים שנשמעו בחדר. זאת, מעבר להרכב הועדות המגוון בהרבה ממודל הגברים האשכנזים, מן המרכז ומהאליטה הציבורית והעסקית בישראל.

בעוד ממשלת ישראל מגיעה לתחנת שיתוף הציבור, הרכבת יכולה להיות, ובמודלים עולמיים רבים נמצאת, בתחנה של השתתפות ושותפות. לשם צריך לשאוף, על מנת לייצר פתרונות דמוקרטיים, בעלי לגיטימציה רחבה, שקיפות והתאמה למגוון אוכלוסיות, סוגיות ואזורים גיאוגרפיים. על ההתקדמות הזריזה שעושה הממשלה, בעקבות המחאה, יש לברך, אך כבר כעת לסמן את השלב הבא, לדחוף אליו ולהדגים אותו.

סדר היום החדש שמציעה ההתקוממות החברתית, יכול לבוא לביטוי המשמעותי ביותר, בכל הנוגע למדיום הדמוקרטי. שיח כנה ואמיתי עם הציבור יכול להניב, לא בלי קשיים, בנייה יציבה של תשתיות דמוקרטית לשנים קדימה.

___________
הכותב מנהל את תכניות שתיל

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , ,

4 תגובות

 1. ל רפי :

  ומה אתה מציע מלבד סיסמאות וטפיחה עצמית על השכם?

  את האידיאולוגיה אנחנו מכירים. הויכוח הוא על השאלה מהן דרכי התיקון הרצויות. למעשה יש רק שתיים וסביבן תילי תילים של וריאציות.
  גישה אחת היא כלכלה ליברלית עם מודעות ורגישות חברתית
  והאחרת: כלכלה סוציאל- דמוקרטית. ההבדלים המהותיים בין השתיים:
  כלכלה ליברלית – מניחה לשוק לצמוח ומטילה על הממשלןה את האחריות: א. לבקרה כנגד התפתחותן של מורסות חברתיות ו/או כלכליות; ב. לחלוקה שיוויונית ככל האפשר וצודקת של תוספת העושר הלאומי שמייצרת הצמיחה, על פני כל רבדי החברה.
  כלכלה סוציאל דמוקקרטית – מחזירה את הממשלה למרכז הבמה של העשיה הכלכלית כמבצעת מרכזית בכל או ברוב המגזרים הכלכליים. היא גם ההמחוקק גם המבצע, גם המבקר וגם מי ששופט את ביצועיו הוא.
  בכלכלה הליברלית אמורים מי שיודעים לנהל אופרטיבית את הכלכלה לנהל אותה, ומי שאמורים לדעת לנהל את החברה ואת עושרה לנהל את אלה לפי קירטריונים רצויים, ותוך תיקון ליקויי הניהול שהתגלו עד כה.
  בכלכלה הסוציאל דמוקרטית אמורה הממשלה להיות מומחית לכל ולהיות מסוגלת בעת ובעונה אחת לשרת שני אינטרסים הנמצאים בניגוד עיניינים תמידי – צרכי הניהול הכלכלי מזה והאינטרסים הפוליטיים שלה מזה.
  אינני מאמין ביכותה של ממשלה כלשהי בישראל (בין היתר משום שנסיון דומה כבר כשל בעבר) גם לנהל אופרטיבית כלכלה יעילה (זו המשמעות של הגדלת המשק הציבורי, השירותים הציבוריים ואחוז עובדי הציבור (שירותים בעיקר) מכלל עובדי המשק), וגם לעשותה יעילה, נקיה משחיתות וביורוקרטיה ומשוחררת מפוליטיקה ואינטרסים סקטוריאליים.
  ומשום שבכל המשקים המתפתחים במהירות הגישה הליברלית היא הגישה השלטת, חובת ההוכחה על יכולתה של כלכלה סוציאל דמוקרטית להגיע לתוצאות דומות, חלה עליה. (סקנדינביה אינה הוכחה משום שתנאיה שונים משלנו כמעט בכל פרמטר אפשרי, אבל זה דיון נפרד).
  הסיכוי היחיד להניע שינוי אמיתי במדינה, תלוי ביכולת להוכיח תוצאות מוחשיות לציבור תוך זמן קצר יחסית, במינימום זעזועים למשק. המלחמה האידיאולוגית שיש לנהל בכדי לשכנע כיום שהגישה הסוציאל-דמוקרטית עדיפה על הדרך האחרת, היא ביזבוז זמן וקאונטר-פרודוקטיבית מבחינה לאומית וחברתית כאחת.

 2. מיכאל לינדנבאום :

  סיסמאות ריקות של ניאו-ליברל

  מה בדיוק משמעות הדיבורים על "מינימום זעזועים למשק",

  "בזבוז-זמן",

  "קאונטר-פרודוקטיביות מבחינה
  לאומית וחברתית"

  אם לא גיבובי דברים של אדם שמתווכח על בעיות קונקרטיות של החברה באמצעות מילים שלא אומרות דבר??!!

 3. נעמי ט :

  א-פרופו פרופסור מנואל טרכטנברג –

  דִּבְרֵי קֹהֶלֶת בֶּן-דָּוִד, מֶלֶךְ בִּירוּשָׁלִָם. ב הֲבֵל הֲבָלִים אָמַר קֹהֶלֶת, הֲבֵל הֲבָלִים הַכֹּל הָבֶל. …ט מַה-שֶּׁהָיָה, הוּא שֶׁיִּהְיֶה, וּמַה-שֶּׁנַּעֲשָׂה, הוּא שֶׁיֵּעָשֶׂה; וְאֵין כָּל-חָדָשׁ, תַּחַת הַשָּׁמֶשׁ.

  כ"ד תשרי תשס"ז

  ‏16 אוקטובר 2006

  נאום ראש הממשלה אהוד אולמרט בפתח מושב החורף של הכנסת
  http://www.pmo.gov.il/PMO/Archive/Speeches/2006/10/speechkness161006.htm

  …הטלתי על המועצה הלאומית לכלכלה שהקמתי לאחרונה במשרד ראש הממשלה, בראשותו של הפרופסור מנואל טרכטנברג, את המשימה להתוות תכנית אופרטיבית בעלת יעדים ברורים, לצמצום העוני והאבטלה, להגדלת שיעור ההשתתפות בשוק העבודה, ולהגברת פיריון הייצור בתעשיות המסורתיות ובסקטור השירותים.

  התוכנית תכלול, בין היתר, הצעה למדיניות ממשלתית במספר נושאים מרכזיים: הנהגת מס הכנסה שלילי, הקניית כלים וכישורים פרטניים להשתלבות בתעסוקה, טיפול במוקדי מצוקה במגזר החרדי ובמגזר המיעוטים, השוואת עלויות בהעסקת עובדים זרים לעובדים ישראליים, ועידוד החדשנות והמו"פ בתעשיות המסורתיות.

 4. עמית-ה :

  וזה בדיוק המקום להזכיר כי כלכלה סוציאל דמוקרטית יעילה יותר ממה שמכונה כלכלה חופשית
  הנסיון הישראלי מראה יעילות גדולה פי 3, לכן רפי בלי להסס התשובה היא כלכלה סוציאל דמוקרטית ממחר.
  נכון שאין צורך להוריד את המע"מ ל-0 ביום אחד עדיף לעשות את זה במתווה יורד של 5 שנים.
  בשנים האלו יעלה בהדרגה המס על רווחים שלא מעבודה ויעבור את שיעור המס על עבודה.
  בשנים האלו יופחתו במתינונות התשלומים השונים עבור בריאות וחינוך עד שינתנו בחינם מגיל העריסה ועד התכריכים.
  כי המהירות מהשטן ואנחנו צעירים אז לאט לאט ניישם כאן מדיניות כוללת של צדק חברתי.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.