המלחמה היא חלק מהספין

מתקפת המחבלים הרצחנית בגבול מצרים יצרה תגובה קשה שהסלימה את האירועים והשתיקה חלק מהמחאה החברתית

מאת: יהונתן קלינגר

אם ההשלכה של לומר זאת לא היתה להחשב כקונספירטור שלובש כובע אלומיניום, הייתי אומר שבנימין נתניהו תכנן היטב את אירועי סוף השבוע והם אפילו התלבשו לו ככפפת לייטקס על יד הפרוקטולוג, רגע לפני שהוא עורך בדק בית למדינה. האמת היא, כנראה, שנתניהו הוא ראש הממשלה בר המזל הגדול ביותר, שהצליח, בנס כלשהוא ותזמון מדהים, להרוג את המחאה המשמעותית ביותר שהיתה במדינת ישראל מאז מלחמת לבנון.

בשבוע שעבר החלו דיונים בנוגע לשינוי סדר העדיפויות החברתי. חלק מהם, מה לעשות, כללו דיון על שינויים בתקציב הבטחון והעברה של חלק ממנו (או פשוט אי הגדלתו) לטובת סדר יום אזרחי. באותו השבוע, הקים נתניהו ועדה שמטרתה לבחון את דרישות המחאה החברתית ולנסות ליישב אותן עם התקציב.

אלא, שכעבור מספר ימים, וכאשר שירותי הבטחון ידעו על כוונה לפיגוע, התרחש אירוע בטחוני משמעותי. אותו אירוע, רצח של חפים מפשע, הוביל לכך ששר הבטחון, אהוד ברק, קרא לפעולת 'תג מחיר' בעזה עוד לפני שבדק האם עזה היא הגורם. פעולה זו, כמובן, גררה פעולת נגד של אלימות כנגד אזרחי ישראל חפים מפשע בדרום הארץ והצליחה להשתיק חלק ניכר מהמחאה: הרי ברור שבישראל כאשר התותחים יורים, אין זמן לדבר על אג'נדה חברתית.

ההסלמה באירועים היתה יוזמה של ממשלה חלשה, של ממשלה שיודעת שלקראת ספטמבר והקמת המדינה הפלשתינאית אין לה הרבה מה לעשות ושאזרחיה צמאים לדם ואקשן, שאם הם לא מקבלים אותם הם תוהים מדוע הם ממשיכים להדפק.

התזמון המושלם, של המלחמה לקראת המחאה, לקראת ספטמבר, היציאה לתקיפה בעזה ללא כל ראיות לכך שהפיגועים הגיעו משם ותוך ידיעה שאותה תקיפה תטיל אימה על ישובי הדרום, כל זה מראה שלא רק שלנתניהו אין חמלה, אלא שהמלחמה עבורו היא חלק מהספין. הכלים ישבו פשוט טוב מדי כדי שזה לא יהיה כך.

לבלוג של יהונתן

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , ,

18 Responses to “המלחמה היא חלק מהספין”

 1. ל רפי הגיב:

  דעות מסוג זה ממחישות עד כמה הכותב אינו מעוגן בעובדות אלא בדעות קדומות.
  אילמלא היה חבל לי על הזמן הייתי מפתח כאן תרחיש "מלהיב" הרבה יותר, שבו היה מסופר איך התקשר נתניהו או נציגו לחמאס ותכננו איתם במשותף את אירועי השבוע האחרון בדרום, אך ורק כדי למוסס את המחאה החברתית, ש:
  א. מתמוססת מעצמה בגלל שגיאות "מנהיגיה",
  ב. לשפר את מעמדו החמאס מול אבו מאזן, במטרה להפיל את אבו מאזן לפני או מיד אחרי ההצגה הגדולה של ספטמבר הקרוב.

 2. יונתן ×›. הגיב:

  בושה וחרפה,מי שחושב שרה"מ תכנן את המצב ודאג להסלמה כחלק מספין באמת ראוי לקבל כובע מאלומניום יחד עם חדר נחמד ומרופד בשלוותא או אברבאנל.

 3. תגובות 1ו 2,לצערי, הן התלהמות והתעלמות מעובדות.

  האירוע ×”×–×” שם על הקיר של החברה הישראלית תמרור אזהרה ואסור להתעלם ממנו הן בהיבט של המחאה החברתית והן בהיבט של צורת השלטון שנתניהו ושותפיו מנחילים עלינו – וגם רשלנותה של כנסת ישראל לא נפקדה.

  אסביר:

  איך יכול להיות שמאז עופרת יצוקה ומאז האירועים האלימים בדרום קודם לאירוע האחרון לא נרכשו עוד סוללות כיפת ברזל. הגם שאין מדובר בפיתרון אולטימטיבי כן מדובר בפתרון שחוסך חיים.

  איך יכול להיות שלפחות שבוע לפני האירוע באילת שב"כ מעביר מידע קונקרטי והצבא מתנהג בשלומיאליות כזו שמאפשרת,בכלל, את קרות האירוע ועוד בהפתעה. איך יכול להיות שהצבא חשב שאור היום יכול למנוע אירוע כזה מאיפה החשיבה השלומיאלית הזו ומאיפה חוסר ההבנה למנגנון ההפתעה הטבוע ב DNA של לוחמת גרילה/טרור.

  איזו תועלת היתה צומחת באירוע הזה אילו בשדה תעופה בנגב הייתה חונה טייסת F34 חמקן. איזו תועלת לאירוע הזה, לתושבי באר-שבע והנגב כולו הייתה צומחת אילו בנמל אשדוד היתה חונה צוללת שנאמר עליה שהיא כלי השיט היקר בעולם? על מה בדיוק מוציאים מליארדי שקלים וחוסכים מאיתנו את הביקורת הציבורית.

  מה שעולה בברור מהאירועים של סוף השבוע החולף הוא שממשלת נתניהו התנהלה בחוסר אכפתיות מול המידע שהצטבר על האירוע באילת והתנהלה בשלומיאליות בהערכת המצב והתוצאות של האירוע – העובדות מדברות בעד עצמן.

  איך יכול להיות שהצבא מפקיע מאזרחי המדינה את הזכות לקבל ×”×’× ×” ולדעת שאזור מסויים בארץ צריך להיסגר לתנועה ×›×™ עלולה להתרחש בו פעילות טרור שמן הסתם תגיע בהפתעה – זו טיבעה. מדוע ראשי הצבא,שר הבטחון,ראש הממשלה והשר לבטחון פנים חושבים שיש להם את הפררוגטיבה לקבל מידע על אירוע ×›×” מכונן (הן מבחינת האירוע עצמו והן מבחינת יחסינו עם מצרים), ועדיין לאפשר שלא לשתף את אזרחי המדינה במידע ולמנוע מהם מלהגיע באופן חופשי וללא ×”×’× ×” לאזור המוכה טרור או שיש סכנה שיוכה בטרור.

  המידע על הפיגוע איננו נחלתם הסודית של גנץ,נתניהו,ברק ואהרונישקי. תפקידם להרחיק אותנו האזרחים מאזורי הסכנה ולכן היו צרכים לעשות כן וגם לרוץ לספר למצרים ולו כדי לשמור על מראית העין של יחסי שכנות.

  במקום זה גנץ נתניהו ושות' הפקיעו מאיתנו את הזכות לדעת ולהגן על החיים שלנו והדברים של יונתן בהחלט ראויים ובהחלט תמרור אזהרה חמור מאוד לחברה הישראלית.

  מדוע כשקורה ×›×–×” אירוע, בכאלה סדרי גודל, עם כאלה השלכות על יחסי החוץ עם מצרים ובעת שהחברה הישראלית מוחה בדיוק על אוזלת היד וחוסר האכפתיות של המדינה כלפי אזרחיה – מדוע כנסת ישראל לא מתכסת ולא מבצעת את הבקרה הנדרשת על הממשלה ודרכה על הצבא והמשטרה?

  דבריו של יונתן ראויים ולו בשל חוסר האכפתיות של ממשלת נתניהו. חוסר אכפתיות שפשע בכל ההיבטים של חיי היום ום במדינה הזו.

  מנחם.

 4. יונתן ×›. הגיב:

  לא מנחם הדברים לא ראויים ועברו את גבול הטעם הטוב ואת גבול השפיות,אני הייתי מתבייש לדבר על התלהמות עם פוסט כזה.

  אתה באמת חושב שרה"מ תכנן שכל כך הרבה אנשים יהרגו רק כדי לבצע ספין?לדעתך כל מערכות הבטחון פשוט שיתפו פעולה??

  אפילו לפני ה9.11 "הצטבר מידע" מלחמה בטרור זה דבר מורכב ולפעמים גם המחבלים מצליחים לבצע את זממם ,לא הכל זאת מזימה.

 5. ליאור.ש הגיב:

  יונתן אני לא יודע למה אתה נחרד.

  יש כן פשוט ניצול ציני שדל המצב

  לההזזת המטוטלת חזרה לקרקע ידועה

  המידנה הזו ידעה אירועי טרור מהיום שהיא נולדה,
  ועד היום לא הצלחנו להעביר מסר חברתי כי "כשהפגזים רועמים" לא מדברים על רווחה.
  זה היה כתוב מראש שבמידה ותהיה התקפת טרור המחאה תפסיק.
  זה מה שקברנטי המדינה רוצים.
  אסור לתת להם!!!
  אפילו פרץ הצטרף למנטרה שאי אפשר כרגע לקצץ בבטחון.
  וכן, הפוליטיקה מגעילה וכולם רוקדים על הדם בעיקר הפוליטיקאים
  במידה וזה משרת אותם.

 6. יונתן ×›. הגיב:

  אני נחרדתי מהרמיזה שהייתה הסלמה מתוכננת היטב ולטובת הספין,למעשה שאפשרו רצח ופיגועים רק בשביל הכותרות וזאת הרמיזה המאוד לא עדינה שהייתה בפוסט הזה.

  בינתיים הממשלה דווקא מנסה להוריד להבות.

  זה דבר אחד לדחוף את המחאה ודבר אחר לגמרי לטעון שהממשלה מוליכה אותנו לעימות צבאי ומדיני כדי לסתום את הפה למחאה.

 7. נעמי ט הגיב:

  האירועים האחרונים רק המחישו מי באמת יושב שם בעורף וחוטף על הראש, בלי לקבל פטור מתשלומי המשכנתא, הארנונה, החשמל, המים, התרופות.

  והמסקנה המתבקשת:
  בלי צדק חברתי, אין עורף חזק. אין עורף חזק, אין צבא חזק. אין עורף חזק ואין צבא חזק – אין ביטחון.
  העורף זה הילדים והזקנים.
  העורף זה החולים והבריאים.
  העורף זה עובדות ועובדי הקבלן.
  העורף זה משתכרי שכר המינימום.
  העורף זה מחוסרי הדיור.
  העורף זה המורים העו"סים והרופאים.
  העורף זה יהודים וערבים, חילוניים ודתיים.
  אין סולידאריות חברתית – אין ביטחון.

  מסתבר שמיהרנו להכריז על "שיח חדש" בעקבות המחאה. דווקא אירועי הימים האחרונים מדגישים את הקשר החזק בין חברה לביטחון אבל באוהלים התחילו לגמגם.

 8. אני לא מבין למה אתה כל כך נזעק. כבר הרבה זמן ובדיון ארוך מאוד דובר פה בע"ש על כך שממשלת נתניהו תחפש אירוע להיתלות בו על מנת להתעלם מהמחאה והינה הנבואה הזו הגשימה את עצמה.

  הממשלה בכלל וממשלת נתניהו בפרט תנצל כל אירוע על מנת לחמוק מדיון רציני ועמוק בבעיות שמעלה המחאה החברתית. כל מי שחי פה יומיים יודע את זה והמציאות,למרבה הצער, לא טופחת על הפנים וזה ממש מה שקורה.

  תרצה לטעון שממשלת נתניהו ×”× ×”×™×’×” את האירוע ×”×–×” באופן אחראי ובוגר – תטען.

  מאחר והשיח על הספין שיוריד את נתניהו מהעץ ויאפשר לו להתעלם מהמחאה,כאמור, נפוץ מאוד פה בע"ש וגם ברחוב הישראלי ואפילו בדיונים בתקשורת השאלה האם ואיך יעשה שימוש באירוע על מנת לקעקע את המחאה החברתית ככה שמה שיונתן כתב הינו רחש לב ישראלי חוצה גבולות.

  תרצה לטעון שהניסוח מקומם? אני אקבל את זה אבל תקרא שוב את הפוסט של יונתן ותקרא אחרים שלו ותבין גם בין השוררות ובשורות עצמן את הכוונה שלו. להבנתי הטענה שהכל מתוכנן מראש הועלתה בזהירות המתבקשת ונטענה על רקע המשך הדברים שלצערי נכונים ואפילו נכונים מאוד.

  אם הדברים של יונתן הרגיזו אותך ×–×” בסדר גמור לפעמים זו המטרה למען השיח. לפחות פה ב"×¢ לא מטאטאים טינופת מתחת לשטיח ולגיטימי לטעון טענה מעצבנת מרעישה על מנת להוכיח משהו שנמצא במרכז השיח הישראלי ולכן להתרגש ולבקר מותר ורצוי אבל אל תתלהם – נו באמת הרי ברור שממשלת נתניהו,כדרכה, התעלמה התרשלה וכו אבל כוונת זדון אמיתי ומכוון,יש לקוות, אין לה.

  בחיים המשותפים שלנו בא"י ארץ הקודש יש מנהג עתיק יומין לקחת אירוע טרור או אירוע "מכונן" אחר ולהפכו לחזות הכל ואחר כך,כשהדבר מטבעו נשכח, להמשיך באי העשייה. זוכר שלפני כמה חודשים נשרף איזה יער באיזו עיר בצפון הארץ. בדיוק אותה התנהלות.

  אני מוכן לקבל שהפתיח לפוסט של יונתן הרגיז אותך וגרם להתייחסות אבל להכניס את הדברים לתבניות של שפיות או אי שפיות וכו לזה אין מקום ובפעם השלישית בתגובה הזו יונתן הזדרז לציין משהו שכבר מדובר עליו פה ב"×¢ הרבה זמן וארוכות ובחר לעשות את ×–×” כפי שבחר – לטעמי אני לא הייתי כותב את הדברים אחרת בטח שלא בפתיח למאמר.

  אינני עורך דינו של יונתן ייתכן וכלל אינני מכירו אבל על רקע הפתיח לפוסט שלו לקיים דיון על אופיו או שפיות דעתו זה לזרוק אבן אחת ורחוק מידי ולכן הגבתי כפי שהגבתי.

  מנחם.

 9. צריך לומר את הדברים בגלוי: נתניהו חייב לרוץ אחוז אמוק לנשיא פרס ולהתחנן בפניו להתיר אותו מתפקידו החל מיום שישי בשעה שנורתה היריה הראשונה.

  איך הוא מעיז לקיים מסיבת עיתונאים בסיגנון הבולשביקי שהוא עשה בלי שאלות בלי התייחסות למה שעומד לקרות בלי מנהיגות ופנייה לציבור להבהיר מה הולך לקרות וכיצד להתייחס לזה. מה הוא חידש ואיזו אמירה של מבוגר אחראי הייתה במסיבת העיתונאים האלה. דבר ממה שאמר לא היה חסוי או לא ידוע לכל מי שטרח לצפות בטלויזיה או להאזין לרדו או לגלוש באינטרנט.מה קרה הוא לא ידע מהאירוע לפחות שבוע קודם לכן? זה נפל עליו כרעם ביום בהיר.

  אם להיתלות בגורם אחד מסיבת הבולשיביזם שראינו בערב שבת צריכה להדליק נורה אדומה ובוהקת והאיש צריך/חייב לפנות את הכיסא שלו שכן אם זה לא ספין וניצול ציני ואומלל של האירוע אז מה כן?

  מנחם.

 10. תומר ישראלי הגיב:

  התרעה על חוליה שמתכננת פעולה קיימת כבר כחודש ימים לפני האירוע. צהל השלומיאל זה אנחנו (אני בעצמי עם חברי לגדוד החזקתי את הקו בגזרת הפיגוע) ואנחנו עושים את המיטב בתנאים הקיימים. תמיד אפשר להשתדל יותר. צהל תיגבר בחודש האחרון את הכוחות בגבול שאורכו 240 ק"מ והוא למעשה פרוץ, אפילו במקומות בהם נבנית הגדר עדיין מעבירי המים פתוחים והיא עדיין לא חוסמת בפועל. גם אם נכפיל את הכוחות פי 3 עדיין הגבול לא ייחסם הרמטית.
  המחבלים התארגנו ותקפו בזמן ובמקום שבחרו ביוזמתם ולא התחשבו לא בנתניהו, לא במחאה החברתית ואפילו לא בברק. השב"כ וצה"ל אכן כשלו באיתור התזמון והמיקום המדויק של ההתקפה. גם המצרים כשלו בחובתם לקיים ריבונות והסכם שלום. עצם העובדה שהכביש לא היה חסום לאזרחים בעוד הצבא עורך עליו סיורים ומארבים הנה תקלה וטעות בשיקול דעת.
  מה הטעם לשלוח כעת את נתניהו לנשיא? אני לא יודע. איזה אלטרנטיבות יש כרגע? קדימה? מפלגת העבודה (שעדיין לא יודעת מי היא ומה היא רוצה)?
  המחאה תימשך כי אנחנו נדאג שהיא תימשך. הדרישות יובהרו, חלק מההישגים יושגו כבר עכשיו והשאר יעלה גבוה על סדר היום בבחירות הבאות. נדמה לי שהמחאה פתחה את העיניים לציבור גדול ואני מאד מקווה שאנשים יישימו לב במה הם בוחרים הפעם.
  תיאוריות קונספירציה אפשר לפתח מפה ועד הודעה חדשה. אני מעדיף לתת אמון בהנהגה ולהאמין שהם עושים כעת את הטוב ביותר עבור המדינה על פי הבנתם. יש לי ביקורת על ההתנהלות אולם יוזמה להחרפה ביטחונית כולל פגיעה מיותרת בחיי אדם בשני הצדדים הנה האשמה גסה ולא ראויה.

 11. דקל-דוד עוזר הגיב:

  אף אחד לא רוצה לשלוח את נתניהו לנשיא וגם אף אחד לא רוצה לקיים בחירות, אלא שמידת האמון באהוד ברק ונתניהו שואפת לאפס.

  אחרי פחות משעה הפציצו בעזרה ויצאה הודעה על כך שההרוגים "חטפו את גלעד שליט".
  × × ×™×—.
  אז מה? מה הקשר לחיסול? ממתי מותר לחסל כנקמה??
  תגידו – אתה בוגד בישראל ואכפת לך מערבים ואשיב לכם: לא!

  רוצים לרצוח ערבים – אחלה, אבל אם ×”×™×” מידע עשר דקות אחרי הפיגוע, המידע ×”×™×” קיים גם עשר דקות לפני – למה לא חיסלו?
  כי החיסול לא מוצדק.

  החיסול הלא מוצדק ×”×–×” עלה בחיי אדם – זאת לא הפתעה, ×–×” ×”×™×” ידוע לכולם שניגרר לסבב של כמה ימים של אש וקסאמים.

  ומנחם – שאלת למה לא רוכשים כיפת ברזל? תבדוק למי אהוד ברק ×™×™×¢×¥ לפני שנהיה שר הביטחון, מה ×”×™×” מערכת הנשק שהוא קידם במשרד הביטחון לפני שהיה שר ואחרי שהיה שר ותבין.

 12. תומר ישראלי הגיב:

  גם אני ממש לא מתלהב ממדיניות התגובה האוטומטית, "תגובה" היא האחות התאומה היפה של ה"נקמה" המכוערת. ונכון, כל תגובה גוררת נקמה וחוזר חלילה. מה שבטוח זה שדרך ואסטרטגיה אין כאן בכלל. לצערי גם מצנע, פואד ועמיר פרץ לא ממש יודעים מה לעשות בחמאס עזה חוץ מ"להכות בהם ממש ממש ממש חזק ומדויק" (לחסל? לרצוח?). תהליך מדיני? מול מי? לא ברור.
  העיקר שלשלי אין דעה והיא סומכת על צה"ל שידע כיצד להגיב…

 13. יונתן ×›. הגיב:

  זאת בהחלט נבואה שמגשימה את עצמה,קודם קובעים תיאוריית קונספירציה ואז מוצאים הוכחות שיצדיקו אותה.

  איך טענה לקונספירציה יכולה לעלות "בזהירות המתבקשת"? אתם הגרסא השמאלנית ל"אם תרצו" ותיאוריות הקשר המגוחכות שלהם.

 14. עמית-×” הגיב:

  אני לא חושב שזאת קונספירציה כפי שאינני חושב שהשיטה הכלכלית הקיימת היא קונספירציה לעינוי 99.9% מהאזרחים.
  ישנה כאן אמונה בשיטה בטחונית מסויימת ואמונה בשיטה כלכלית מסויימת.
  כאשר ממשיכים באמונות האלו מתקבלות התוצאות שאנחנו מכירים, עוני, צמיחה נמוכה, סולידריות יורדת, פשיעה עולה ומלחמה מתמדת.

 15. אורי יזהר הגיב:

  התגובה בעזה על הפיגוע ליד אילת הייתה מוצדקת. הייתה התרעה על הפיגוע וידעו מי מכין אותו. רק לא נערכו נכון לקראתו.
  מאמרים כמו של יהונתן קלינגר רק עוזרים לימין לעשות דלגיטימציה שלמאל (בהנחה שהימין קורא את המאמרים האלה, מה שאינו בטוח כלל).
  צריך להתרגל מציאות שמאבק חברתי מוצדק מופרע לעיתים על-ידי אירועים ביטחוניים. לפעמים צריך להוריד פרופיל לשבוע ואז לשוב ולהרים את הדגל.
  אינני חסיד של נתניהו, רחוק מזה. אבל כדאי שנזכור כי מצידו השני של הגבול לא יושבים תלמידיו של מהטמה גנדי, אלא חבורת קנאים שמעוניינים לפגוע בישראל ולהרוג ישראלים בכל הזדמנות שהם יכולים. מצד שני, התגובה צריכה להיות ממוקדת ומידתית, כדי שלא לפגוע באוכלוסייה האזרחית.

 16. נעמי ט הגיב:

  יזהר,
  העובדה שהעורף הוא חלק גדול מאוד במשוואה (גם רוב הרוגי הפיגוע היו אזרחים),
  דווקא מחייבת לשאול:

  מי זה ה"עורף" הזה?
  מה הקשר בינו לבין ה"עם" שדורש צדק?
  האם יתכן שאין ביניהם קשר?
  ואם יש קשר, מהו?
  דוווקא עכשיו נראה לי הזמן המתאים ביותר לברר את הסוגיה הזאת.

 17. אורי יזהר הגיב:

  מצטער, לא הבנתי את השאלה.
  וחוץ מזה, אולי תואיל/י להזדהות?
  תגובות אנונימיות לא נראות לי ראויות להתייחסות.

 18. נעמי ט הגיב:

  ישיבה במקלט שאינו ראוי לשהיה מעבר לכמה דקות, היא לא רק אירוע בטחוני, היא גם מופע של עוול ואי צדק.
  ואולי לא.
  בכל מקרה הדברים מתייחסים למשפט הנ"ל בתגובה שלך:
  צריך להתרגל מציאות שמאבק חברתי מוצדק מופרע לעיתים על-ידי אירועים ביטחוניים. לפעמים צריך להוריד פרופיל לשבוע ואז לשוב ולהרים את הדגל.

  בקשר לאלמוניות, בוא נאמר שגנבו לי את השם.

Leave a Reply