חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בחן את עצמך – האם אתה מושחת?

נושאים איכות השלטון, בריאות ואיכות סביבה, הדרך אל האושר ב 10.09.08 6:08

איתמר כהן יורד לעומקה של השחיתות של הפוליטיקאים שלנו, ושל כניעתם לבעלי ההון, ומסביר כיצד המערכת שבה הם פועלים אינה מותירה להם נתיב אחר. בסוף, כמובן, יש גם הוראות לקוראים – איך לשנות את המצב.

כל הפוליטיקאים מושחתים!!!!

אתה, טוקבקיסט יקר, מונית לח"כ ליום אחד.

מחר ההצבעה על חוק אוויר נקי, שקובע תקנים מחמירים, ומטיל עונשים כבדים על המזהמים. אתה, כמובן, בעד.

אבל ברור לך, שבעקבות תמיכתך בחוק כבר לא תקבל "תרומות" מבעלי המפעלים המזהמים. והפריימריס מתקרבים.

לא נורא, אתה אומר לעצמך. אני לא מושחת. אני אקח הלוואות מהבנק. נסתדר.

יום לפני ההצבעה מתקשר פתאום מנהל הסניף, שבשבועיים האחרונים רדפת אחריו כדי שיאפשר לך הלוואה גדולה, והוא התחמק ממך. 'מחר בבוקר יש לך הצבעה חשובה בכנסת, נכון?' הוא שואל. 'טוב, ניפגש בצהריים, אחרי ההצבעה, ונדבר'.

הבנק שלך הוא בנק לאומי, או בנק מזרחי-טפחות – שניהם בנקים שבעלי השליטה בהם הם גם הבעלים של מפעלים מזהמים רבים. אתה מבין את הרמז.

אחר-כך מתקשר פואד (או אולמרט, תלוי באיזה מפלגה אתה) – זה שיקבע בפועל את שיבוץ השרים בממשלה הבאה. אתה רוצה להיות שר, כדי להשפיע. הוא לוחץ עליך, ומסביר ש"הפעילים שלנו לוחצים" שנתנגד לחוק (אתה, כמובן, יודע, ש"הפעילים" שבהם מדובר הם משפחות עופר ודנקנר, אבל לא אומר כלום).

תוך כדי, אתה גולש, וקורא כתבה ישנה על פרשת פריצקי. תזכורת: הפרטים עדיין עמומים. מה שכן ידוע הוא, שפריצקי, שר התשתיות דאז, הרגיז את בעל ההון הלא נכון. בעקבות זאת נעשו האזנות סתר לפריצקי, הוא הוקלט מדבר באופן מאוד מכוער, והקריירה הפוליטית שלו חוסלה. אף אחד לא שאל מה פתאום מישהו צוטט לשיחותיו של שר בישראל, ולמה.

לא נורא, אתה אומר לעצמך. לפחות הציבור יתמוך בי.

הציבור? ביום של ההצבעה מתפרסם ב"עיתון של המדינה" מאמר מאת סבר פלוצקר, שתוקף את הח"כים ה"פופוליסטים", שתומכים בחוק, שעלול למוטט את התעשייה והכלכלה בארץ (על ההשפעה של בעלי ההון על התכנים ב "ידיעות" כדאי מאוד לקרוא כאן).

פתאום אתה נזכר בניר גלעד, החשכ"ל שקדם לזליכה, שחתם על ההסכם, שבעטיו זכו האחים עופר ל"פיצוי" של 130 מיליון דולר מהמדינה. הוא סיים את תפקידו בשלום, וזמן מה לאחר פרישתו עבר לעבוד אצל האחים עופר. לאחרונה הוא מונה למנכ"ל "החברה" לישראל", וזכה לחבילת אופציות בשווי 14 מיליון ₪.

לעומתו, זליכה, שהעז לצאת שוב ושוב נגד הניסיונות של האחים עופר לחמוס עוד ועוד מאוצר המדינה, מושמץ בקביעות ב"ידיעות", ניסו לפטר אותו אינספור פעמים, והוא אף קיבל איומים על חייו ועל בני משפחתו.

ביאושך, אתה מציץ בכתבה על הצעות חוק ירוקות של ח"כים. מעט מאוד תגובות, יחסית, וכמעט כולן מביעות שנאה לח"כים, גם כשהם כבר כן עושים משהו טוב, ופועלים למען הציבור. את האמת אתה הרי יודע: אף אחד אפילו לא ירשום טוקבק אוהד, אם תצביע עם מצפונך, ולמען בריאות הציבור. אף אחד לא ישלח מייל תודה. אף אחד לא יתפקד למפלגה כדי לתמוך בך.

כמה דקות לפני ההצבעה מגיעים שני לוביסטים מתנדבים של "מגמה ירוקה", ומזכירים לך שהבטחת לתמוך בחוק. "מגמה ירוקה"? מיהם בכלל? איזו תמיכה ציבורית יש להם? למה שתעזור להם?

התגובה הרגילה של אנשים, שמבקרים באתר שלי על מעללי האחים עופר היא: "לא העכבר אשם אלא החור. לא האחים עופר אשמים – אלא המדינה, ש'נותנת לכל זה לקרות'".

לא נכון.

מה שקראתם כרגע הוא תיאור דמיוני, אבל מאוד קרוב למה שקורה במציאות אצל מקבלי ההחלטות, שבעלי ההון מפעילים עליהם לחצים כבדים ואיומים מצד אחד, ופיתויים כספיים אדירים מצד שני.

ומעתה אמור: לא העכבר אשם, וגם לא החור. מי שאשם הוא בעל הבית, שבביתו מתרוצצות חולדות ענקיות וטורפות, והוא לא מנסה להילחם בהן (ויסלחו לי אוהבי החולדות).

ולנמשל: המושחתים האמיתיים הם אנחנו, שישנו שינה עמוקה, ונתנו לכל זה לקרות.

תא לובי של "מגמה ירוקה" מונה 7-8 סטודנטים מתנדבים. אנחנו בכנסת כמעט כל יום, בשבילכם. נפגשים עם ח"כים, יושבים בוועדות, ולעתים גם משתתפים בדיונים בהן. אנחנו כלב השמירה שלכם.

אבל בלי הגב הציבורי שלכם, אין לנו שום יכולת להשפיע, והח"כים יודעים את זה.

איך אפשר לעזור

1. טוקבקים. כשלכתבה של עיתונאית אמיצה על כך שבטורקיה ביטלו מכרזים שסמי עופר זכה בהן בדרכים מפוקפקות יש רק שתיים וחצי תגובות, סמי עופר (וגם הח"כים) מבינים את המסר. לציבור בארץ לא אכפת. וגם העורך מבין: חבל להשקיע מאמצים כל-כך גדולים על כתבת תחקיר כזו, אם יש לה כל כך מעט רייטינג. בפעם הבאה נראיין את בר רפאלי בטלפון, זה הרבה יותר קל.

2. שנה את דף הבית שלך. אתה קונה קבוע "ידיעות" ודף הבית שלך הוא ynet? – אתה שותף לשיטה של קשרי ההון-שלטון-עיתון! מוטב לשנות את דף הבית לעיתון המסחרי העצמאי ביותר, או לכלי התקשורת היחיד שהוא בבעלות הציבור.

3. קרא כאן רשימה (חלקית) של ח"כים הגונים מכל המפלגות, והצטרף לתכנית הסודית למלחמה בשחיתות.

נערך על ידי נדב פרץ-וייסוידובסקי
תגיות: ,

2 תגובות

  1. אורן :

    מעולה.

    למרבה הבושה לא הכרתי את הסיבות לחשיפה של פריצקי, וחשבתי שהכל מסביב היה נקי (חוץ מפריצקי). מה שרק מעצים עוד יותר את מה שאתה אומר.

  2. דליה :

    תודה על המאמר. הוא מלמד איך להסתכל על הצבעת ח"כים ושרים בחוקים שקשורים בהם בעלי-הון.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.