חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מס-ערך-מוסף, הצעת חוק לשינויים

נושאים חדשות, כלכלה ותקציב ב 21.08.11 5:00

לאחרונה מדברים הרבה על מע"מ שהוא מס רגרסיבי ועל כך שדרושים בו שינויים. יפעת סולל, עמיתת עבודה שחורה, הכינה הצעת חוק שח"כ אילן גילאון ישוב ויניח על שולחן הכנסת במשוב הקרוב. בהצעה גם מס מופחת של 5% על מוצרים ושרותים שונים

הצעת חוק: תיקון חוק מס ערך מוסף (פטור ממס על מזון, תרופות ושירותים רפואיים ושיעור מס מופחתים על מוצרי תרבות וחיסכון באנרגיה) התש"ע – 2010

תיקון ס' 30 (א) לאחר ס"ק 18 יבוא:

19. מכירת מוצרי מזון, למעט משקאות ומכירת מזון מוכן בדרך של קייטרינג או מכירה במסעדות. למרות האמור לעיל, יהא רשאי השר, באישור ועדת העבודה והרווחה, לקבוע מוצרי מזון, אשר מכירתם אינה פטורה ממס.

20.  מכירת תרופות, שאושרו לשימוש על ידי משרד הבריאות ונמכרות באתרים שהוסמכו למכירת תרופות.

21. מתן שירות רפואי, על ידי מי שהוסמך לכך, במסגרת פעילות מוסדות שהוסמכו למתן שירות רפואי, או שמוכרות שירותים למוסדות שהוסמכו למתן שירות רפואי. לענין זה, שירות רפואי: כולל רפואת שיניים וסיעוד.

לאחר ס' 37, יבוא ס' 37א:

מס מופחת

37א. אלה עיסקאות שהמס עליהן יהיה בשיעור 5%:

 1. מכירת כרטיסים לאירועי תרבות וספורט.
 2. מכירת ספרים ועיתונים.
 3. מכירה והתקנה של מוצרים לחיסכון באנרגיה, אשר אושרו על ידי המשרד לאיכות הסביבה.

 דברי הסבר

 מס ערך מוסף הוא מס רגרסיבי, אשר פוגע בשכבות המוחלשות ובמעמד הביניים, אשר כל הכנסתם מוצאת על צריכת מוצרים ושירותים, בכך שהוא מוחל על כולם באופן זהה, בלא אבחנה בהתיחס לרמת ההכנסה.

שיעור המע"מ בישראל אינו שונה מהותית, מהשיעור הממוצע במדינות אירופה, בהבדל אחד עצום – בישראל המע"מ חל על כל המוצרים והשירותים בתוכה (למעט פירות וירקות ולמעט סחר ביהלומים), בעוד שבכל מדינות אירופה, קיים פטור ממע"מ על שורה ארוכה של מוצרים ושירותים ועל אחרים קיים שיעור מע"מ מופחת – באופן המכסה את רוב רובם של המוצרים והשירותים הנחשבים כבסיסיים ומוכרים כדרושים להתנהלות יום-יומית שאינה מותרות.

הצעת חוק זו באה לתקן את המצב הא-נומלי בישראל ולקבוע שורה של מוצרים ושירותים, אשר יהנו מפטור ממס ערך מוסף או ממס ערך מוסף מופחת.

מוצע, כי כל מוצרי המזון, למעט משקאות ולמעט מוצרי מזון הנצרכים בדרך של קייטרינג ובמסעדות, יהיו פטורים ממס ערך מוסף. כן מוצע, כי השר יהא רשאי לקבוע מוצרי מזון, אשר מכירתם תותנה במס, כך באנגליה, למשל, קיים פטור על מוצרי מזון, אשר אינו כולל חטיפים, גלידה וכיו"ב.

כמו כן מוצע, כי תרופות ושירותים רפואיים יהיו פטורים ממס ערך מוסף, כנהוג בעולם המערבי. ההוצאה הפרטית לבריאות בישראל גדלה בשנים האחרונות באורח בלתי סביר והיא עומדת על למעלה מ- 36%, אין כל מקום שאזרחי ישראל יצטרכו לשלם מס נוסף, על רכישת שירותי בריאות ותרופות – אותם אמורה לממן המדינה.

כמו כן מוצע, כי יקבע מס ערך מוסף מופחת לשורה של מוצרים ושירותים מתחום התרבות – הצגות, סרטים, ספרים ועיתונים וכן אירועי ספורט – מתוך הנחה, כי פעולות אלה, הן חלק מרכזי בחיי אדם.

עוד מוצע, כי יקבע שיעור מס מופחת על עזרים שעניינם חיסכון באנרגיה – אשר למשק יש אינטרס כלכלי ישיר וארוך טווח לעודד את רכישתם.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , ,

5 תגובות

 1. דליה :

  שר התשתיות עוזי לנדאו העלה תהיות בקשר למע"מ על מים. הוא אמר שמשק המים פועל כמשק סגור, ובמקרה כזה אין צורך במע"מ על תשלומי מים.
  יש לדרוש ביטול מע"מ על מים.
  לשר כוח ביצועי, ומן הסתם, לו קל יותר לעשות משהו בנידון. אז שיעשה.

 2. זיו :

  ומה לגבי טיטולים ומכוניות יוקרה?

  טיטולים זה מוצר הנצרך רק ע"י משפחות בעלי תינוקות שגם כך העול עליהם מוגבר ואין להם תחליף.

  מדוע שמס ערך מוסף על מכוניתו יוקרה (נגיד מעל 400000 שקלים כדוגמה) יהיה אותו הדבר כמו על גלידה?
  (וכן לגבי מוצרי חשמל גרנדזיונים כגון טלוויזיתו ענקיות וכ").

  מדוע שאותם אנשים שיש להם וצורכים מוצרי יוקרה ראוותנים לא ישלמו מס ערך מוסף גבוה יותר?

  "בגדול" היתי ממליץ על 3 שיעורי מע"מ מעבר לפטורים:
  א. מעמ מופחת – עבור מוצרים נצרכים אך לא "מאסט".
  ב. מע"מ רגיל על רוב המוצרים והשירותים.
  ג. מע"מ גבוה על מוצרי יוקרה ראוותנים.
  אני בהחלט חושב שהמדינה צריכה לשים הגבלות על מכוניות הרצח הגדולים.

 3. ניר יעקבי :

  ביטול המע"מ על תרופות- הכי רגרסיבי שיש

  כל ההצעה היא רעה וקצרה היריעה מלמנות את החסרונות. אבל, אתייחס לאחר.
  הורדת המע"מ על תרופות ושירותי רפואה נשמעת כדבר הכי הומני שיש. מדוע להקשות על מי שגם כך התאכזר אילו הגורל. אבל קשה למצוא הרבה מוצרים שעונים להגדרה הכלכלית של מוצר יוקרה כמו רפואה פרטית. אחוז ההוצאה של משק בית על רפואה פרטית הולך וגדל עם ההכנסה. המשמעות של פטור על זה זה סיבסוד אדיר של העשירים שיכולים להרשות לעצמם רפואה פרטית. וצחוק הגורל הוא שאת מה שייחסר בקופה הציבורית יממנו מקיצוץ נוסף בסל התרופות…

 4. יפעת סולל :

  להפריד בין פיקוח על מחירים לבין מע"מ

  יש מוצרים רבים, שמחירם צריך לרדת. מדינת ישראל בחרה להפסיק לקבוע מחירי מקסימום לרוב המוצרים, עובדה שהביאה להשתוללות מחירים. הפתרון הוא בפיקוח על מחירים והפתרון הוא ביצירת פתרונות אלטרנטיביים לניצול של בעלי ההון – הקמת קואופרטיבים צרכניים. לגבי הפחתת המע"מ – זו דרך אחת בה המדינה בוחרת להתערב, על מנת לצמצם עלויות של מוצרי יסוד ולעודד צריכה של תרבות וכיו"ב – אין זה פתרון קסם ויכול שבלא פיקוח על מוצרים, כל הרווח יועבר שוב לבעלי ההון. דוקא לענין שירותים רפואיים – ההצעה אינה מתיחסת לכלל השירותים הרפואיים, כי אם לכאלה המוסדרים וניתנים באמצעות מוסדות או נרכשים על ידי מוסדות. אין הכוונה לפטור רפואה פרטית ממס, כי אם רק את השירותים שניתנים על ידי גופים ציבוריים – בתי חולים וקופות חולים. לענין זה, החוק מעודד אספקת שירותים שכיום אינם בסל (וצריכים להיות בו) כמו רפואת שיניים וסיעוד, באמצעות קופות החולים, בכך שמתן השירות דרכן יפטור ממע"מ.

 5. ניר יעקבי :

  לא זה מה שכתוב בחוק

  יפעת! לא ראיתי בהצעה ס' 21 שהיא לא כוללת רפואה פרטית גם אם זאת כוונת המחוקק. ממילא כמעת כל הרפואה הציבורית גם היום אין עליה מע"מ ישיר כי היא ניתנת על-ידי הממשלה או מלכ"רים.
  מע"מ הוא מס על כל הצריכה. שיוערי מע"מ שונים למוצרים שונים הוא מקור לסרבול אדמינסטראטיבי ויוצר אפשרות להמנעות ממס. שני דברים שעד היום מע"מ היה נקי מהם יחסית.
  עדיף לתת מע"מ בשיעור אחיד + סובסידיה (שכלכלית זה אותו דבר אך אדמינסטרטיבית זה שונה). ואם כבר סובסידיה, כמעט תמיד סובסידיה ישירה לאנשים ואפילו לכל התושבים עדיפה מבחינת הקטנת האי שוויות על סובסידיה למוצרים.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.