חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

להגדיל את עוגת התקציב

נושאים דעות, כלכלת בית ב 16.08.11 6:04

החשדות היו נכונים, וועדת טרכטנברג עוד לא התחילה לשבת וכבר מתברר שהמנדט שלה מקוצץ. לא להגדיל את הגירעון זה חשוב אבל זה לא אומר שאי אפשר להגדיל את התקציב.

מאת ק. טוכולסקי

משוררי החצר של ההון כבר החלו לזמרר את המדיניות החדשה ופתחו בקו הסתה חדש במטרה לפורר את אחדות השורות של המאבק, מ. ארלוזורוב בהארץ קראה לזה: ילדים מול זקנים. זה בדיוק מה שאסור שיקרה. נכון, אסור להגדיל את הגירעון, רצוי להקטינו ואף להקטין את החוב הלאומי, זה לא אומר שאי אפשר להגדיל את התקציב. זה בסך הכל אומר שצריך לחשוב לא רק על שינוי חלוקת העוגה, אלא בעיקר על הגדלת העוגה.

נכון כל אחד מאיתנו יכול למצוא בסעיפים תקציביים שהוא היה מוחק, למי שמגדיר עצמו כסוציאליסט/ס"ד יש אפילו לא מעט סעיפים כמו מימון הכיבוש או מימון חיי עוני ודחק של מגזרים שונים שהוא היה מעיף מהתקציב. אבל השאלה הבוערת כרגע היא לא מה צריך לשנות בתקציב הקיים, מה יהיה משחק הכיסאות המוסיקליים התקציבי שבו יוסיפו לסעיף X, יחתכו מסעיף Y או יבצעו קיצוץ רוחבי בכל המשרדים בשביל לממן משהו אחר. השאלה כרגע היא איך מגדילים את התקציב העומד לרשות המדינה. נכון אפשר וצריך לקצץ בתקציב הביטחון לדוגמא, אבל בשביל שינויים מהותיים במדינת הרווחה, כאלו שנדרשים בשבילם מיליארדים ואפילו עשרות מיליארדי שקלים לא יספיקו קיצוצים ושינויים בתקציב הקיים בשביל זה צריך עוד כסף.

לא חסר איך להגדיל את העוגה:

א.למצות את מגוון המיסים הפרוגרסיביים הקיים בעולם ולא בישראל. לבטל פטורים ממס על השקעות חוץ וחברות זרות שחלק לא מבוטל מהן בבעלות של ישראלים. לבטל את מקלטי המס לבעלי הון כגון הפטור ממבס על נאמנויות ודיבידנדים. להטיל מס ירושה, להעלות את מס החברות ולהגדיל את המיסוי על רווחים ריאלים ורווחי הון. דוגמאות אלו רק קצות הקרחון, יש עוד הרבה מסים שאפשר לקחת ממי שיש לו ועדיין הוא ישאר חזק יותר ועשיר יותר.

ב. להעמיק את הגבייה, אם למס הכנסה אין יכולת לערוך ביקורות רציניות על חברות ובעלי הון, לא יעזרו כל הביטולים של הטבות מס והטלות מס חדשות. המערכת הכלכלית בנויה באופן שמאפשר לבעל היכולת לתכנן מס ולהתחמק ממס.

ג. יש לשנות ולפשט את חוקי המס ויש להגביר את היכולת של רשות המסים לאכוף את חוקי המס ולהעמיק את הגבייה על כל ההכנסות בישראל, כסף שחור שלא שולם עליו מס עולה לכולנו. לא חסר כסף בישראל, הוא פשוט זורם ממנה החוצה למקלטי מס טובים יותר או נשאר בה במקלטי המס הקיימים כאן לטובתם של בעלי יכולת. הגיע הזמן לעצור את הזרימה הזו של כסף הרחק מהציבור.

כן אפשר וצריך לקצץ בביטחון, אפשר לשאוף ולפעול לחברה שמספקת לאזרח כלים והגנה שבסופו של דבר תעלה פחות כי לא יהיו כאן עוני, בערות וניוון, אסור להפסיק את המאבק בכיבוש המשחית. אבל אין פתרונות קסם והצרכים המידיים של החברה יוכלו להענות לא באמצעות סיום הכיבוש או הפסקת מתן קצבאות לחרדים כמו שמנסים להסית אותנו לחשוב. סיום הכיבוש יעלה המון כסף, תראו כמה עלתה ההתנתקות. צריך לעשות את זה אבל זה לא קשור לעניין של עלות. מעבר של החברה החרדית מחברת לומדי תורה לחברה של לומדי תורה ועבודה תעלה גם היא כסף. גם את זה צריך לעשות אבל גם זה לא יתן מענה כלכלי מהיר לבעיות החברה והכסף לא צריך להיות המניע גם כאן.

גם חיסול הריכוזיות, מבורך ככל שיהיה אינו המענה לבעיות שלנו, לא פחות ממשחק הכיסאות בתקציב המדינה. כשביבי מדבר על חיסול הריכוזיות הוא לא מדבר על העברת השליטה בנכסים שיופקעו מבעלי אחזקות צולבות לעם. ביבי יכול היה לעשות כך עם מניות בנק לאומי והוא בחר שלא לעשות כך. ביבי מדבר על העברת חלק מהרכוש של 18 המשפחות כיום לעוד כמה משפחות. על הפיכת בעלי ההון/ הטייקונים/האוליגרכים שלנו למעמד. כמו פוטין זה לא שהוא רוצה לחסל את שלטון האצולה הכלכלית, הוא רק רוצה אצולה כלכלית משלו, להחליף את דנקנר בתורמיו העשירים מאמריקה ולהפוך את ישראל לפחות ריכוזית באמצעות 50 משפחות במקום 18. גם זה לא הפתרון. 3 משפחות או 300 משפחות, מיסוי פרוגרסיבי רציני, רגולציה ממשלתית חזקה ועבודה מאורגנת הם התשובות וכל זה ניתן לעשות רק כשהקופה מלאה בכסף ויש מה לחלק. לכן עלינו לקחת את הכסף את כל הכסף שנמצא כבר שנים מחוץ למשחק, את כל הכסף שזורם בזכות הנחות ופטורים, תכנוני מס אגרסיביים וחולשת רשות המסים, וכמובן בזכות הורדות המיסוי הפרוגרסיבי והתמלוגים המגוכחים שהמדינה גובה ממי שעושים הון עתק ממשאבי הטבע שלנו, את כל הכסף הזה אנחנו צריכים לתבוע למען העתיד של מדינת ישראל.

נערך על ידי גליה
תגיות: , , , , , , ,

תגובה אחת

 1. אמנון פורטוגלי :

  חשוב להפנים את משפט הפתיחה במאמר

  משפט הפתיחה של טוכולסקי מעולה ואומר את הכל.
  אין שום בעייה עם שינויים בתקציב – "פריצת התקציב' בפריימינג של הממשלה ומכחישי המחאה (גם אנו יכולים לעשות פריימינג מתאים), מה שחשוב זה לא להגדיל את הגרעון בתקציב.
  שינויים בתקציב אינם פסולים הם נחוצים, בעיקר צריך להגדיל את התקציב ע"י הגדלת המקורות וטוכולסקי מונה חלק מהם. אוסיף מקור הכנסה נוסף:
  לשנות את מדרגות המס כך שאלו שנהנו ונהנים מפירות הצמיחה ישלמו מעתה יותר, כך יתאפשר למעמד הבינוני להתקיים בכבוד. מוצע להקטין את המס על משכורות עד שכר חודשי של 40,000 שקל, ובמקביל ליצור "מס על הכנסות יתר": להעלות את מס ההכנסה על יחידים בעלי הכנסות הגבוהות מ- 60,000 ש"ח לחודש לרמה של 50% – 60%, ולאלו המשתכרים מעל 100,000 לחודש לרמה של 80% (כולל ביטוח לאומי ומס בריאות). שינויים אלו יגדילו את הכנסות המדינה ביותר מ-2 מיליארד שקל לשנה.
  לאלו החושבים ששיעור מס של 80% הוא מוגזם, אציין ששיעור מס עליון של יותר מ-90% היה נהוג בארה"ב בשנות החמישים של המאה הקודמת, בתקופתו של הנשיא הרפובליקאי אייזנהאואר. ארה"ב נהנתה אז מצמיחה גבוהה, והמעמד הבינוני התרחב ופרח.
  לאלו החושבים שמשכורות המנהלים הנהוגות כיום בארץ סבירות, ושאין גבול ליחס בין משכורת המנהל הבכיר והעובד הזוטר בארגון, אציין שלא נמצא כל קשר בין הכנסותיו של המנהל לבין הצלחת התאגיד אותו הוא מנהל, שמשכורת הרמטכ"ל הינה בסדר גודל של 50,000 שקל לחודש ושהפער בין משכורת הרמטכ"ל ומשכורתו של הזוטר בקבע הינו פחות מפי 10, פער הכנסות דומה נמצא בצבא האמריקאי.

  אמנון

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.