חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מחאת המורים: על הותיקים לתמוך בצעירים

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 10.08.11 5:08

בעקבות נאומה של טללית קיצוני מול ביתו של שר החינוך, קוראת שושי פולטין למורים הותיקים לעודד את מחאת הצעירים – אך לא לתפוס את מקומם

חינוך: הבסיס למהפכה

הנאום של טללית קיצוני , יו"ר אגודת הסטודנטיות והסטודנטים בסמינר הקיבוצים, ליד ביתו של שר החינוך 4.8.2011

לקריאה נוספת

"כשאמרתי לאבא שלי שהחלטתי ללמוד חינוך והוראה לתואר ראשון, הייתה הבעת אכזבה בעיניו. השאלה העיקרית שעלתה הייתה: את יכולה ללמוד כמעט כל מה שאת רוצה, אז למה חינוך? למה שתעשי את זה לעצמך?"

במילים אלה פתחה טללית קיצוני, יו"ר אגודת הסטודנטיות והסטודנטים בסמינר הקיבוצים את דבריה ליד ביתו של שר החינוך ביום ה' האחרון.

גם אני הייתי שם. שוב יצאתי לרחובות: הכנתי מבעוד מועד שלט, לבשתי את החולצה "המהפכה מתחילה בחינוך", צעדתי בשד' רוטשילד ומידי פעם אפילו הצטרפתי לקריאות. באתי להזדהות.

הרגשתי שאני לא יכולה להמשיך לשבת ליד המקלדת ולהתריע על תחלואי מערכת החינוך, על מדיניות כלכלת השוק בחינוך או על ההפרטה. הרגשתי שאני צועדת למען צעירים כמו טללית, למען עתיד טוב יותר בחינוך.

בצרוף מקרים מעניין , השלט שהבאתי בזמן ההפגנה הגדולה ב 2007 היה "עד ש…חלומה של אמא יהיה – בן מורה! ", שהתאים כל כך לדבריה של טללית.

הפעם לא היה בי את אותו להט והתרגשות שהייתה בי אז כשיצאתי לרחובות והאמנתי אמונה שלמה שאני עומדת להציל את מערכת החינוך. האם גם בי נתנו אותם 4 שנים שחלפו את אותותיהם?

כאן אני חוזרת לשאלה שעולה בטוקבקים ובפוסטים, ב"עבודה שחורה" , בעיקר על ידי איתי, מדוע לא מרימים המורים את קולם וצועקים כנגד עוז לתמורה? התשובה שלי מתמקדת בגיל המורים, ולמרות שאני לא מצליחה לשכנע את איתי, אני חושבת שזו הנקודה –

לפני 4 שנים , יצאתי באחד הפוסטים הראשונים שלי "גיל המורים – אסון לאומי בחינוך", פוסט שהגיע גם לתקשורת (ראיון עם ירון דקל -קטע אודיו כאן). הייתי נרעשת מהידיעה שגיל המורים הממוצע הוא 52 ועוד יותר מהגילוי שבחדר המורים שלי קרוב ל 70% מהמורים הם מעל גיל 50 או בגיל הנושק לזה. בדיעבד אני יכולה לומר, מפידבקים שקיבלתי, שהמצב היה דומה בהרבה חדרי מורים, ובדיקה נוספת שעשיתי לאחרונה מראה שהמצב אצלנו היום, אכן חמור עוד יותר. (הסיטואציה הזו נוצרה כתוצאה מכך שבמשך מספר שנים רבות לא קלטו מורים חדשים או שפיטרו את המורים הצעירים בגלל הקיצוץ המאסיבי בשעות).

משמעות הדבר היא שמסה גדולה מאוד של מורים נמצאת היום בגיל שהוא טרום פנסיה ושאנחנו נמצאים בתקופה של חילוף דורות.

לעובדה הזו יש משמעות מאוד גדולה מבחינת התגובות ל"עוז לתמורה".

אותם מורים הוציאו את האנרגיות ה"מיליטנטיות" שלהם בזמן שביתת המורים הגדולה והתאכזבו. האכזבה והייאוש כל כך עמוקים שהם אומרים לעצמם בהקשר לעוז לתמורה – "מקסימום לא אצטרף" ובזה פטרו את עצמם. חלקם הגדול הגיעו לגיל שבו הם צופים לקראת הפנסיה ולכן החליטו או לצאת לפנסיה מוקדמת או להתאפק מעט ולפרוש עם החלת עוז לתמורה בעוד 3 שנים.

חיזוק לדברים קיבלתי השבוע מכיוון לא צפוי. חסן חמוד, אשר בוודאי אי אפשר להאשים אותו באדישות, כתב בתגובה לפוסט האחרון שלי:

" גם אני את שלי עשיתי, הפגנתי בירושלים בשביתה הגדולה ב1979 , עמדתי בצמתים עשרות פעמים בשביתה הגדולה ב2007 והשתתפתי בהפגנה הגדולה בתל-אביב, ארגנתי כנס גדול באולם הספורט בעיר טמרה , סמוך לבית הספר התיכון בו אני עובד מאז 1974 ,לכל המורים בבתי הספר התיכוניים בצפון והזמנתי את רן ארז בעיצומה של השביתה הגדולה האחרונה ועודדנו אותו שלא יוותר ויילך עד הסוף והשתתפו גם ראשי הרשויות המקומיות, דהיינו המעסיקים שלנו, בצפון והביעו תמיכה והתחייבו שימשיכו לשלם משכורות למורים גם בימי השביתה למרות איומי האוצר.

עוז לתמורה שבר אותי. היגשתי בקשה לפנסיה מוקדמת. קיבלתי תשובה חיובית.

תוך עשר שנים כל מערכת החינוך העל יסודי תיקלע למשבר רציני ביותר, הוותיקים ייצאו לפנסיה, הצעירים יברחו, כי אין צעיר מוכן לקבור את עצמו משמונה עד ארבע תמורת שכר רעב."

הצעירים הם הם היושבים היום באוהלים ויוצאים לרחובות. אנחנו הוותיקים צריכים להיות הרוח הגבית מאחור. המהפכה בחינוך צריכה להיות של הצעירים ולמענם.

נערך על ידי נדב פרץ-וייסוידובסקי
תגיות: , , ,

5 תגובות

 1. זיו :

  לשושי.

  פעם ראשונה שאני שומע אותך אומרת בפה מלא נגד "עוז לתמורה" בצורה גורפת ולא כלפי סעיף ספציפי זה או אחר ברפורמה.
  ואני אומר אם בארזים נפלה שלהבת… לאט לאט ליותר ויותר מורים שישבו על הגדר מתחיל ליפול האסימון ואני מזכיר: עדיין לא ידועים כל התחלואות של עוז לתמורה וכל פעם אני מגלה עוד משהוא. (הידעת שלמרות שבעוז לתמורה פרטני נועד להיות 1-3 תלמידים וכבר ראיתי סעיף שלמנהל יש סמכות להגדיל זאת ל- 5 תלמידים? "מחר" יגדילו זאת לגודל 'הקבצה').

  להערכתי את צודקת, המורים חושבים על הפנסיה.
  אישית התחלתי כבר לגשש אם מבחינה משפטית מעסיק יכול אפילו בהסכמת ארגון העובדים לשנות ולהרע את תנאי העובדים בצורה כה קיצוניתץ זו בעייה משפטית סבוכה שטמון בה גם הרבה פוליטיקה (בתי המשפט לא נוטים ללכת נגד אינטרס המדינה בדברים עקרוניים וכאן העיקרון זה לא ארגון המורים ספציפי אלא מעמד ארגוני העובדים בכלל בישראל.

  מדוע את לא מרימה את הכפפה בדבר פעוט כמו פתיחת אתר מחאה כפי שענת עשתה בשעתו? (או אולי בגלל שראית כמה "שילמה" על כך, את מוותרת?)

  בכל מיקרה, אני אישית מיואש ממערכת החינוך ובכוונתי או לפרוש קליל או לשמור על מינימום משרה עד לפנסיה רק על מנת לשמור על זכויות כאשר עיקר הפרנסה תגיע ממקור אחר – ולא חסרים לי הצעות.

 2. חסן חמוד :

  לשושי
  הכותרת צריכה להיות הפוכה: על הצעירים לתמוך בוותיקים, כי הוותיקים הם מובילי המחאה והם הרוב המוחץ במערכת. יש שני סוגים של מורים צעירים: צעירים שבאו למערכת, כי הם משוגעים לדבר, תנאי עבודתם והרכבי שכרם לא בראש מעייניהם. הסוג השני באו למערכת מחוסר בררה, הם שחוקים לפני שהתחילו, אין לצפות מהם דבר חיובי למערכת.
  נכון שממוצע הגיל הוא 52 . אם נבדוק את הנתון הזה לפי מקצועות נקבל שחור בעיניים. בפיסיקה למשל ממוצע הגיל הוא 63 . למה? כי פיסיקאי בתעשיה האווירית ובהאי-טיק מקבל 30000 ש"ח בחודש עם תנאי לוקסוס. רק פרייר מי שבא למערכת החינוך.
  המורים הוותיקים בכל בית ספר בארץ הם הגרעין הקשה והם עמוד השדרה של בית הספר, זה אומר שהמערכת צועדת בצעדי און אל הקריסה.
  בקיצור, אין לוותיקים במי לתמוך.

 3. שושי פולטין :

  לזיו

  2 נקודות שאני לא יכולה להתנגד להןלא באופן אישי אלא ציבורי:האחת עצם העליה בשכר. יש כאלו שאומרים (בהחלט יכול להיות שאלו הצעירים שצריכים להחזיר את המשכנתא) "מה שחשוב לי זה הסכום הסופי בתלוש המשכורת". זה לגיטימי מבחינתם. אני גם חושבת ששעות פרטניות זה דבר מבורך. כמה ואיך ייעשה זו הבעיה. 6 שעות פרטניות למורה לשבוע בבית ספר תיכון זה המון.
  גם שהייה של מורה בבית הספר זה חשוב – חשוב שהמורה יהיה זמין לתלמידים דווקא בשעות שהוא לא מלמד. שוב השאלה כמה שעות והאם יש למורה את אותה פינה פרטית שבהן ישב ויקבל תלמידים במקרה הצורך.

 4. עמית-ה :

  שושי בעיני המצב היום דומה ללהקת עגורים, העגור המוביל זה שצריך להשקיע הכי הרבה אנרגיה בפילוח האויר זז הצידה ומפנה מקום לעגור אחר.
  כך לדעתי יש להסתכל על מי שהובילו את המחאה משנות ה- 70 המאוחרות ועכשיו ממשיכים לצעוד אבל אינם מובילים.
  אני חושב שרצוי שסוציולוג יחליט לחקור מדוע יש פער דורי כזה רחב ממובילי המחאה ההם, היום בני 50+ למובילי המחאה הנוכחית.
  אבל אולי יש משהו בעובדה שרוב המורים גדלו והתבגרו בשנות המחאה של ה-60 וה-70, אולי סוף סוף הצליחו להעביר את המסר.

 5. זיו :

  שושי.

  לא ניכנס לוויכוח אם יש העלאת שכר וכמה ( אני טוען שמורים שעובדים קרוב למשרה וחצי יפסידו כסף בתלוש).

  וברור לי שיש יתרונות ברפורמה כפי שהעלית, אך אפשר היה לפתור את כל הבעיות שהעלית וגם להנות מהיתרונות שהעלית בצורה מאוד פשוטה – וכתבתי על זה כבר פוסט בעבר:
  שעות שהייה ושעות פרטניות יתומחרו בנפרד, וכל מורה יעבוד לפי מערכת קבועה כמה שעות פרטניות ושהייה שהוא רוצה בדיוק כפי שהוא עובד שעות פרונטליות בכיתה.

  פתרת את כל הבעיות של כפייה, עומס פרטניות, ירידת ערך שעה וכ"ו, וקיבלת את כל היתרונות שציינת: מורים יתנו פרטניות לפי רצונם וצרכי המערכת, וכנ"ל יתנו שעות שהייה לפי הצורך בתשלום מלא (שכמובן שערכו יהיה פחות משעה פרונטלית).

  ואת יודעת מה? אפילו לאוצר לא תיהיה סיבה להתנגד מאחר שהעלות הכוללת תשאר – מורה שיתן 6 פרטני + 10 שהייה יקבל 42% תוספת. מורה שיתן פחות יקבל בהתאם.

  אלב את יודעת למה לא עושים את זה?
  כי אז זה לא יקרה "רפורמה" ואז לא יהיה שום דבר שרן ארז יוכל לטעון שזה על שמו.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.