חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ניתן להשיג את הדרישות בלי להגדיל את החוב הלאומי

נושאים כלכלה ותקציב, כלכלת בית ב 8.08.11 5:00

דירוג החוב של ארה"ב יורד, הבורסות קורסות, ובעיתונות הכלכלית מסבירים לנו שזה לא הזמן לדרישות חברתיות, שיעלו את החוב הלאומי ויובילו לקריסה בסגנון יוון או איסלנד. ק. טוכולסקי מזכיר לנו שמדיניות רווחה לא מחייבת הגדלת החוב הלאומי

ככל שהולך ומתברר שאת גל המחאה הנוכחי לא יצליחו להרגיע בפירורים וסיסמאות, הולך ומתפתח ספין חדש. הקול קול שטרסלר והידיים ידי מפעילי המריונטות של הטייקונים שמסמנים באמצעות דוברם מדושן העונג את הדרך לממשלה. עכשו מדברים על אחריות, על הצורך לא להגדיל את החוב הלאומי, על החובה לא להיות ספרד או יוון. ניסיון ההפחדה הנוכחי מבסס עצמו על הניסיון לקבוע בתודעה שהדרך היחידה לחינוך חינם מגיל 3 חודשים או כל שינוי משמעותי אחר בהוצאות המדינה כרוך בהגדלת החוב הלאומי. זה שקר גס, ולכך מודעים גם יוזמי הספין הנוכחי, הם פשוט מנסים בכל הכוח למנוע בשיח הציבורי את הדיון בהגדלת הכנסות המדינה כתנאי להרחבת ההוצאה, הגדלה שאפשר לעשות באמצעי מאוד פשוט, העלאת המסוי הפרוגרסיבי והעמקת הגבייה.

מדינת ישראל היא מקלט מס, גם עדן לבעלי הון, טייקונים מקומיים וזרים ותאגידים. שיעורי המס על הון, חברות והכנסה בישראל הולך ויורד ובנוסף לשיעורי המס הנמוכים, מעניקות ממשלות ישראל הנחות ומקלטי מס נדיבים לאלפיון העליון. פטור ממס על נאמנויות, פטור ממס על השקעות זרות, מסוי נמוך על דיבידנדים, מסוי נמוך על הבורסה ועל ספקולציות בשוק ההון ועוד ועוד. כל זה עוד לפני שדיברנו על התמלוגים העלובים שיש בישראל על שימוש במחצבי המדינה, מהברום והפוספטים של ים המלח שנשדדים מהציבור כבר שנים ועוד במחיר סביבתי אדיר ועד הגז שהולך להשאב בקרוב מהים בשיעור התמלוגים הנמוך ביותר בעולם המפותח. מדינת ישראל בחסות ממשלות ישראל מ-1977, ביתר שאת מ-1995 ובצורה חזירית קיצונית מ-2002, מעניקה מתנות לבעלי ההון. מעניקה להם את האפשרות להתעשר על חשבון הציבור וכולנו משלמים את המחיר. לכן אנו אומרים, יש מקור להגדלת הכנסות המדינה שיאפשר גם את הגדלת הוצאות המדינה, אל תפחידו אותנו.

חוב לאומי זה דבר רע. חוב לאומי מאפשר לבנקים וטייקונים להתעשר ולמדינות להיות תלויות בחסדי שערי אגרות חוב ודירוגי אשראי. מדי שנה רבע מתקציב המדינה לפחות הולך על תשלום ריבית על חובות והחזרי חובות. כ-80 מיליארד ש"ח מדי שנה והחוב הלאומי עודנו גבוה, כ-85% מהתל"ג. אסור להגדיל את החוב, צריך לחסל את החוב. חיסול החוב ישחרר אולתנו מהתלות במנגנונים פיננסיים שמשעבדים מדינות לשיטה הניאו-ליבראלית, חיסול החוב ישחרר מדי שנה כ-80 מיליארד ש"ח לטובת מדינת הרווחה. לכל השטרסלרים ושאר הספינולוגים של שלטון ההון שמציגים מצג שווא של: "או מדינת רווחה אם חוב גבוה או הידוק החגורה של הציבור", התשובה פשוטה: את מדינת הרווחה נקים באמצעות מסוי ההון בישראל, באמצעות מערכת מסוי שתגבה ממי שיש להם לטובת החברה כולה, שתפסיק את שוד נכסי הציבור ועמלו לטובתם של כמה טייקונים. לא נעשה זאת באמצעות הגדלת החוב, להיפך, נשתמש בהכנסות החדשות שיהיו למדינה גם בשביל לחסל את החוב למען עצמנו ולמען ילדנו. אל תפחידו אותנו.

המחאה שלנו בקיץ הזה, אויבים רבים לה, הם חותרים תחתיה בכל צורה אפשרית, הם מציגים מצגי שווא מזלזלים, הם רואים בכל דיון דמוקרטי סימן לפילוג מתקרב, הם מערערים על טענות המוחים ומנסים להשחירם והכל בשירות שלטון ההון. עכשו ככל שמתברר שהמחאה חזקה מהספינים האלו הם מנסים להציג מצג שווא של הפחדה כלכלית, אין מה לפחד. באחריות ורצינות נפעל להעלאת נטל המס על בעלי ההון, על הטייקונים שלנו ועל הטייקונים הזרים שמשקיעים פה, על חברות ותאגידים שבמשך שנים ערערו את החוסן הלאומי ושדדו את המדינה והציבור בציניות. באחריות ורצינות נפעל להרחבת ההשקעה בתשתיות חברתיות וכלכליות למען העתיד ולהורדת החוב הלאומי עד חיסולו. אנחנו רוצים עתיד, אנחנו רוצים איכות מחיים ורווחה כלכלית, אנחנו רוצים לחיות בכבוד ולא לפרנס טייקונים ובנקים.

נערך על ידי נדב פרץ-וייסוידובסקי
תגיות: , ,

12 תגובות

 1. דורון גרינשטיין :

  צודק בהחלט.

  תיקון קל: יחס חוב תוצר יעמוד השנה על 73%. ביבי הולך ומתקרב ליעד של איזור ה-60% לפי אמנת מסטריך ולקראת העלאת דירוג האשראי שלנו מ-A ל-A+.

 2. ק. טוכולסקי :

  דורון תודה על הנתון. בהחלט משמח לדעת שהחוב יורד, מה מקור הנתון?

 3. דורון גרינשטיין :

  http://www.nrg.co.il/online/16/ART2/252/508.html

 4. אמיר :

  נכון מאוד. ויש להוסיף גם מס על ירושה. אגב, גם חוב לאומי, מבחינה כלכלית הוא לא אסון בפני עצמו. כמו הלוואה, אם יש לך השקעה חשובה כיום שתניב תשואה עדיפה בעתיד (חינוך לדוגמה), חוב לאומי הוא לא קללה.
  ולגבי הטענה שהמשקיעים הזרים יברחו אם נעלה את המס, התשובה פשוטה. מדיניות מס שקולה תבטיח שגם אם חלק קטן אכן יעזבו, תקבולי המס עדיין יגדלו מכיוון שרוב המשקיעים ישארו. ולגבי הפחד מכך שאנשים יעזבו, בינתיים המדיניות החזירית גורמת למעמד הביניים לנהור לגלות…

 5. שגית :

  http://www.nytimes.com/2011/08/08/opinion/credibility-chutzpah-and-debt.html?src=ISMR_AP_LO_MST_FB

  יש כאן את אותו דיון בהקשר האמריקאי. פול קרוגמן, מציע לפתור את בעיית הגירעון (שהוא מדגיש, שהיא בעיה פוליטית ולא כלכלית) באמצעות העלאת מיסים.

 6. מיכאל לינדנבאום :

  ביטול ההפרטות והעלאת מיסים מסיבית לטייקובים

  יש דרך פשוטה להורדה דרסטית של החוב הלאומי:
  ביטול כל ההפרטות של 20 השנה האחרונות של מרכזי הרווח הציבוריים-כנקים,"פז",מפעלי ים המלח,ועוד עשרות מקורות הכנסה עצומים למדינה והחזרת הכסף והנכסים השדודים למדינה.

  העלאה מסיבית של כל סוגי המיסים לעשירים ולהחזירם לרמה כפי שהיו בשנות ה-שישים.
  למשל-להחזיר מס חברות של 63% ,כפי שהיה נוהג אז.
  בוא נחזור למדינת הרווחה שהיתה פה פעם.

 7. ק. טוכולסקי :

  אני לא בטוח שצריך מס חברות של 63% אפשר לחיות גם עם 30%. כדאי גם להחזיר את המס המקביל של מעסיקים על ביטוח בריאות ולאומי.
  צריך להלאים חברות שבעליהם מרוקנים אותם ונמצאות בסכנת התמוטטות, יהיה קשה מאוד למכור לציבור הלאמות אחרות בשלב הזה, לגבי העתיד, ימים יגידו, בינתיים עדיף להתמקד במה שהציבור יקנה, הידוק הרגולציה שתבטיח זכויות עובדים, העסקה ישירה, התאגדות וחוסן כלכלי של חברות.

  יש גם המון מסים אחרים כמו תמלוגים על מחצבים מס על דיבידנדים, מס על נאמנויות, ועוד ועוד.

 8. האזרח דרור :

  צעד חשוב אבל לא הכי חשוב

  תראו מיסוי זה חשוב, כולל מיסוי הטייקונים, אבל את עיקרי השוד הציבורי לא עובד דרך זה שממסים פחות מידי את הטייקונים. עיקר השוד הוא זה שגורמים לציבור הפסדים של מאות מיליארדים כדי להכשיר את השרץ של השחיתות.

  למה הדבר דומה ? לגנב שגונב 30,000 ש"ח, זה הרבה , אבל אם בדרך הוא גם שורף את הבית ונגרם לכם נזק של 300,000 ש"ח ברור שהנזק הוא גדול בהרבה. שום מיסוי של הגנב לא יחזיר לכם את הכסף הזה.

 9. ישי :

  אין כסף בלי חוב

  http://www.emetaheret.org.il/2008/11/18/money-as-debt-%D7%AA%D7%A8%D7%92%D7%95%D7%9D-%D7%9C%D7%A2%D7%91%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9B%D7%A1%D7%A3-%D7%9B%D7%97%D7%95%D7%91/ סרטון שמסביר הכל

 10. ק. טוכולסקי :

  ראיתי את הסרט, בגדול הכל נכון אבל אין קשר למה שאני טוען כאן. למדינת ישראל יש חובות שהיא יכולה לחסל, בדיוק כמו נורבגיה שחיסלה את חובותיה וביטחה את עתיד אזרחיה באמצעות שימוש מושכל במשאבים הלאומיים ומיסוי פרוגרסיבי. גם לנו יש משאב טבעי שלא נוצל עד כה ויכול לממן את תשלום החובות והבטחת העתיד ביחד עם מיסוי הוגן.

 11. טלי :

  תודה רבה!

  אבל – רק לא חינוך מגיל 3 חודשים בבקשה.
  בואו נלך על ההיפך – זכותם של ההורים להיות עם ילדיהם, זכותם של התינוקות לטיפול הורי.

  בבקשה….

  https://www.facebook.com/notes/mirik-snir/%D7%94%D7%92%D7%99%D7%9C-%D7%94%D7%A8%D7%9A-%D7%93%D7%95%D7%A8%D7%A9-%D7%A9%D7%99%D7%A0%D7%95%D7%99-%D7%97%D7%91%D7%A8%D7%AA%D7%99/202076566517804

 12. ק. טוכולסקי :

  טלי השאלה האם חינוך חינם מגיל 3 חודשים או הארכת חופשת הלידה , מה מהם הפתרון הנכון היא שאלה טובה, אולם בהינתן והעלויות למדינה דומות צריך קודם כל שינוי בסדרי העדיפויות שיאפשר להשיג את הכסף.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.