חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מחאת האוהלים: ג'קי לוי קורא לכם להתפקד למפלגות כדי להשפיע

נושאים בריאות ואיכות סביבה, דעות, זכויות עובדים ותעסוקה, פוליטי ב 7.08.11 6:02

ראיון  עם ג'קי לוי. הוא תומך ב"תכנית הסודית למלחמה בשחיתות" וגם בהפעלת תחבורה ציבורית בשבת, כחלק מאמנה חברתית; וטוען שמעולם לא צנזרו אותו ב"ידיעות אחרונות" וב"ישראל היום"

מראיין: איתמר כהן (אופנן)

ג'קי, פגשתי אותך ב"הפגנת העגלות" במרכז ירושלים. הפגנות זה חשוב מאוד, אך כדי להשפיע באמת צריך גם להיכנס לפעילות פוליטית. חבריי ואני קוראים לזה התכנית הסודית למלחמה בשחיתות: התפקדות המונית של אזרחים קטנים כמונו למפלגות שונות – איש-איש על פי דעתו הפוליטית – במטרה להילחם ב"קבלני הקולות" וב"מפקדי הארגזים", ולקדם ח"כים, שפועלים באמת ובתמים לטובת הציבור. מה דעתך על השיטה הזו?

הרעיון נראה לי מצוין, אף כי עדיין לא פירקתי אותו לגורמיו. אחוז ההצבעה במערכות הבחירות האחרונות הוא לא רק סקנדל, הוא גם הנכס מס' אחד של הטייקונים וגונבי הדעת במדינה הזאת. כל העלאה של מידת המעורבות האזרחית כאן, היא שיפור מה. תזוזה מבורכת ממצב הבטטה לכיוון האדם הפועל, הבוחר והנוטל אחריות על חייו.

כל פטנט, כל שיטה של התפקדות, שיסנן אפילו במידת-מה את  התפקדות הבלוף של הקבלנים הוא מבורך. אם הוכחת מעל לכל ספק, שההתפקדות מוציאה אזרחים מהתרדמת, אז כמעט לגמרי לא אכפת לי לאיזה מפלגה יצביעו לבסוף, אני בעד.

בעבר כתבת ב"ידיעות אחרונות", שמשמש כשופר של אולמרט ו"קדימה". כיום אתה כותב ב"ישראל היום", שידוע כשופר של נתניהו. לפעמים נדמה, שהבחירות האמיתיות בישראל הן לא "נתניהו נגד 'קדימה'", אלא "נוני מוזס נגד שלדון אדלסון". הם אלה שקובעים מי יהיה פה רה"מ.

אכן כתבתי ואני כותב בעיתונים שהזכרת. אני מרשה לעצמי להעיד כאן שמעולם לא ספגתי כל ניסיון לכוונן אותי לאג'נדה של אחד העיתונים האלה. יש לי המון ביקורת על "ידיעות", אבל הם לא צנזרו אותי וגם לא לחשו משהו על אוזני למרות שאמרתי דברים חריפים על אולמרט, שהוא לדעתי הגרוע בראשי הממשלה שהיו כאן אי פעם.

המון נכסים במדינה הזאת אכן שייכים למשפחות הון שלא יודעות בושה או שובע,  ולהן זרועות גלויות וסמויות שמתפרשות לכל עבר. אבל המדינה עצמה עדיין עצמאית. עדיין לא הייתה לנו מערכת בחירות שתוצאותיה לא כובדו על ידי המפלגה היוצאת [ למרות שלדעתי אריק שרון היה די קרוב למצב הזה. מנטאלית, דומני, הוא כבר היה בנוי לצפצף על תוצאות של בחירות ] לא צריך להגזים בחומרת המצב. הוא מספיק חמור גם כך.

אחד הפתרונות האפשריים לבעיית קשרי ההון-שלטון-עיתון הוא – שידור ציבורי עצמאי, שלא תלוי בבעלי ההון, כמו גל"צ. אבל גל"צ לא ממלאת את הייעוד הזה. הסיקור של נושאי חברה וסביבה בגל"צ הוא אפסי, אין שום תחקירים על התאגידים ובעלי ההון, והציבור נאלץ לממן תחנה שבה רזי ברקאי ופרשניו מלהגים שעות על הקשקושים והספינים של פואד וליברמן, וכבונוס – גם לקבל פרסומות מעצבנות, במסווה של חסויות. מה דעתך?

אני לוחם למען שידור ציבורי, ולדעתי אתה טועה בשיפוטך לגבי גל"צ. לא אכנס איתך כאן לוויכוח על רזי ברקאי, אבל בתכנית שאני משתתף בה, ובוודאי אצל רינו צרור, אילנה דיין, ו"יהיה בסדר" מתקיים סדר יום חברתי, שמעלה עלינו את חמתם של כל-מיני מקורבים לבעלי הון ולהון עצמו.

 משבר הדיור מזכיר לנו, שהאידיאל של "חומה ומגדל" כבר לא רלבנטי ואף מזיק למדינה סופר-צפופה כמו ישראל. ישובים חדשים ובתים צמודי קרקע גורמים לנזק סביבתי עצום, ומכלים את מעט משאבי הקרקע והשטחים הפתוחים שנותרו לנו ולילדינו. אם לא "נחליף את הדיסקט" בכל הנוגע לשמירה על הקרקע, ילדינו ייתקלו בעוד 30 שנה במשבר דיור, שהמשבר הנוכחי יהיה משחק ילדים לעומתו.

אתה, כמי שאוהב מאוד טבע, בחרת לגור בעיר, בירושלים. אולי כדאי שתכתוב ותדבר יותר על כך, שדווקא מי שאוהב את הטבע, כמוך, מוטב שיגור בעיר, כדי להשאיר יותר טבע לילדינו ולנכדינו, ושהדרך להקטנת הקיטוב החברתי היא הקטנת הפרבור, והעדפת המגורים בשכונות מעורבות ומגוונות כמו נחלאות ובית הכרם, על פני פרברים הומוגניים כמו מבשרת או צור הדסה?

ההתנגדות לפרבור מובנת לי, ולמשל, בעניין תכנית ספדי להרחבתה של ירושלים מערבה הסכמתי לגמרי עם הירוקים, והשמעתי דעה נחרצת נגד. ברור שקודם כל צריך למצות את אפשרויות הפיתוח של העיר פנימה אל שכונות מנוונות שתוכננו גרוע, וגם הזמן לא עושה עימן חסד או הנחות. אבל, האם אפשר להימנע לגמרי מפרברים ?! האם כל אדם מסוגל בכלל לחיות בעיר ?! לא יודע…

אחד הגורמים המשמעותיים למשבר הדיור הוא עודף השימוש ברכב פרטי בישראל. כבישים, ובמיוחד מחלפים, הם זללני שטחים אדירים. בשטח שתופס כביש בגין בירושלים היה ניתן להקים בקלות שתי שכונות מגורים, ובשטח שבזבז כביש 6, ניתן היה להקים עיר שלמה, ובה עשרות אלפי יחידות דיור.

ישראלים רבים נאלצים להיות תלויים ברכב הפרטי בשל היעדרה של תחבורה ציבורית בשבת. אחד הפתרונות המוצעים הם – שהחילונים יוותרו על פתיחת עסקים וקניונים בשבת, בתמורה להסכמה של הדתיים להפעלת תחבורה ציבורית בשבת, במתכונת מצומצמת. האם אתה תומך בכך?

אוהו, כמה שאני מסכים עם ההצעה הזאת. חותם ! זה הכיוון ההכרחי שאליו תלך כל אמנה ראויה לשמה שתעסוק בדמותה של השבת הישראלית.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

תגובה אחת

  1. פרויקט "ערך", המאבק החברתי ו-TED (טוב, וגם על זה שהקואופרטיב הוציא תשקיף ויכול למכור מניות סוף סוף!) | חנן נסע ירוק :

    […] שעליהם מחינו יתגשמו – זה יקרה רק דרך הפוליטיקה. לכו ותתפקדו לאיזושהיא מפלגה. זה סטטיסטיקה פשוטה – יש לכם יותר השפעה במרכז של כל […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.