חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עיר לכולנו: להחזיר את תל אביב-יפו לתושבים

נושאים בריאות ואיכות סביבה, שיכון ושלטון מקומי ב 8.09.08 6:05

בתגובה בבלוג שלה (שפורסמה גם כאן) כתבה תמי זנדברג, מספר שתיים ברשימה של מר"צ למועצת תל אביב, ש"מפלגה מייצגת נאמנות לדרך שהיא יותר מתמשכת ובת קיימא מאשר הטרנד התורן". שרון שחף, פעילה ב'עיר לכולנו' משיבה ומספרת על הדרך 

"עיר לכולנו" הוקמה בתל אביב-יפו לפני קצת יותר מחצי שנה ע"י קבוצה של פעילים חברתיים וסביבתיים וגם "סתם" תושבים שהתעוררו וגילו שגנבו להם את העיר. מלכתחילה, היה מדובר בתנועה על -מפלגתית, שמאפשרת לכמה שיותר פעילים ותושבים, חברי מפלגות שונות וגם כאלה שאינם מזוהים מפלגתית, להרגיש בבית, לאחד כמה שיותר כוחות וקבוצות בעיר כדי לשנות את המדיניות הכוחנית של העיריה הנוכחית.

ישנה שונות גדולה באופי הבחירות המקומיות והארציות: בבחירות הארציות, הנאמנות המפלגתית המסורתית גדולה הרבה יותר מאשר בבחירות המקומיות. ועוד דבר: בבחירות הארציות מקובל לעסוק בסוגיות בטחוניות וכלכליות הרות גורל. בבחירות המקומיות קל יותר לייצר הסכמה בין חברי מפלגות שונות סביב סוגיות עירוניות. זה הזמן לייצר את ההסכמה הזו. כרגע יש בתל אביב-יפו מומנטום שאולי לא ישוב עוד. העיר מבעבעת – מאבקי הדיור, התחבורה והחינוך תוססים בכל מקום.

ב"עיר לכולנו" פעילים חברי מרצ רבים, כמו גם חברי מפלגות אחרות. בשבועות האחרונים פונים אלינו החברים הללו, וגם כאלה שאינם חברים ב"עיר לכולנו" ותוהים מדוע לא נוצר עדיין האיחוד בין התנועות: הרי בסך הכל, ישנו דמיון בין המצעים השונים של התנועות, חלק מהחברים פעילים בשתי התנועות, אז למה האיחוד לא מתרחש? אנחנו חושבים שכדי לממש את המומנטום עליו נכתב קודם, צריך לאחד כוחות ולשים בצד את הנושאים הפרסונליים.

תמי זנדברג מכנה את "עיר לכולנו" "הטרנד התורן". ב"עיר לכולנו" ישנם אנשים שפעילותם הפוליטית והמפלגתית לא פחותה מאשר במרצ. אבל כמובן, שהעניין העיקרי הוא, שאי אפשר לקרוא למחאה הגוברת בעיר נגד מדיניות העיריה "טרנד". מדובר בגל מחאה אמיתי ואותנטי, שמקיף את כל קבוצות האוכלוסיה השונות בעיר: דרומיים וצפוניים, דתיים וחילוניים, הומואים וסטרייטים, ערבים ויהודים. את כולם מאחדת ההבנה כי ישנו קשר בין כל המאבקים: מדיניות עירונית כוחנית שמתעלמת מהתושבים.

תמי זנדברג כותבת כי כל הצעה קונקרטית של מרצ נתקלה בסירוב מצד "עיר לכולנו". בתגובה הקודמת שלה, לפני שבוע בלבד, תחת הכותרת "עיר לכולנו ומרצ – שותפות לדרך" כותבת זנדברג: "אני בטח לא שוללת שום חיבור פוליטי, בטח לא עם חברים ושותפים לדרך, כמובן בתנאי ובהנחה שהוא משרת את המטרה הסופית שהיא הענקת כוח רב יותר לאג'נדה שלנו".

בכל דרך ישנן מהמורות. אבל לכל דרך ישנה מטרה שצריך לשאוף אליה. אם המטרה הסופית היא אכן, לפי תמי זנדברג, "הענקת כוח רב יותר לאג'נדה שלנו" צריך לשים בצד את השיקולים הפרסונליים של הפוליטיקה הישנה ולראות לנגד עינינו כל הזמן את המטרה: להחזיר את תל אביב-יפו לתושבים.

שרון שחף, פעילה ב"עיר לכולנו"

נערך על ידי גל
תגיות: , , , , ,

4 תגובות

 1. דובי מורן :

  נושא ראשון – מועצת העיר
  בסך הכל מדובר באג'נדה דומה של שתי הרשימות. האיחוד ביניהן לא מתאפשר בגלל נושא הרוטציה. בעיר לכולנו מאמינים כי סיעה רחבה, שחבריה מכהנים ברוטציה כחברי מועצה, פחות תכביד על חברי המועצה (מדובר במשרה התנדבותית) וכמו כן תאפשר לאנשים טובים רבים ליטול חלק בעשיה העירונית. בגלל נושא הרוטציה לא מתאפשר שיתוף פעולה מראש, אבל אין כל ספק שמרצ ועיר לכולנו שותפות ראויות לקואליציה בראשות דב חנין, ומכאן לנושא השני.

  נושא שני – ראשות העירייה
  לא ברור מה מטרתה של מרצ. מצביעי מרצ בתל אביב הם בעיקרם תומכי חולדאי לרשות העירייה. הסרת ההתנהלות הבריונית של חולדאי מסדר היום התל אביבי היא מטרה ראויה של שתי הרשימות. מדוע, אם כך, מנסים במרצ להציג מועמד מטעמם לראשות העירייה? האם מטרתם לחזק את חולדאי? האם אינם חושבים על מטרות ראויות, ומבקשים לנגוס במצביעי דב חנין, במקום להציע לבוחריהם למועצה, לבחור בדב חנין לראשות העירייה? כאן המחדל הגדול, והקניבליזציה של קולות מצביעי עיר לכולנו פוגעת במטרה העיקרית, והיא חיסול שיטת הבריונות החולדאית. כאן צריך לאחד כוחות, ולהציע בראש מורם, למצביעי מרצ את דב חנין לראשות העירייה. לא חסרים נימוקים טובים.

 2. האזרח דרור :

  בנושא מועצה – מרץ יקבלו קולות ממצביעי מרץ ועיר לכולנו ממצביעי עיר לכולנו. – מבחינה אסטרגית הם יקבלו יותר קולות בנפרד מאשר יחד , לא?

  בנושא ראש העירייה – מרץ צריכה לתמוך בחנין ולא לחפש מועמדים מתחת לשטיח – שאין להם לא תשתית פעילות כמו "עיר לכולנו" ולא תמיכה ויראלית ובלי סיכוי ממשי לנצח את חולדאי . הרצת מועמד מטעם מרץ רק תעבוד נגד חנין בטווח הקצר ונגד מרץ בטווח הארוך.

  הערה לשרון – מי ששואף להשאר כתנועה ארוכת טווח צריך לנסח אג'נדה חיובית (במה אנחנו תומכים) ולא אג'נדה שלילית (למה אנחנו מתנגדים), ובטח לא אג'נדה שבנויה רק מהתנגדות למועמד כלשהו

  לעיר לכולנו יש תוכניות טובות לגבי עתיד העיר וזה יסוד כוחה ארוך הטווח – אג'נדה שלילית תיצור פיצול עתידי.

 3. אביב :

  מצחיק, עד כמה שידוע לי מיטל להבי הגתה ונלחמה כבר ארבע שנים על "החזרת תל אביב-יפו לתושבים". אני מכיר את הסיסמא הזאת עוד מלפני שנה לפפחות,
  מדהים וכמו כן גם עצוב איך הטרנדים החולפים רוכבים על הצלחות ועשייה של אחרים..

 4. מיכל לב העיר :

  אכן את המושג להחזיר את העיר לתושבים היטמיעה מיטל עוד בשנת 2003 כשרצה בבחירות הפנימיות של מרצ למועצה ומאז היא היתה מאנה לאג'נדה. כל הכבוד למרצ שהשקילהב להעמיד אותה (על פני דיין) בראש הרשימה ועכשו הזמן של הבוחרים להוכיח נאמנות למי שיצגה אותם בנאמנות 5 שנים והיתה כתובת אמיתית לתושבם ולאקטיביזם המקומי

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.