postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » מחאת האוהלים – כן מחאה פוליטית

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מחאת האוהלים – כן מחאה פוליטית

נושאים איכות השלטון, דעות ב 5.08.11 2:33

המאבק הנוכחי הוא על חלוקת המשאבים – זוהי ההגדרה הבסיסית של פוליטיקה. מטרת המאבק צריכה להיות גם היא פוליטית – הפלת ממשלת נתניהו

מאת: שניר קליין

בימים האחרונים מתנהל מאבק סוציאל-דמוקרטי מדהים ואפילו מרגש שחוצה גבולות של שסעים עדתיים,דתיים ואפילו אידיאולוגיים (מבחינה בטחונית).מה שמשך אותי במאבק הזה היא הקריאה "המאבק לא פוליטי" קריאה שמעלה אצלי כמה סימני שאלה.

הקריאה זה אינו מאבק פוליטי נובעת מחוסר הבנה או אולי שכחה של הגדרת המושג פוליטיקה.כיום בחברה הישראלית האסוציאציה הראשונה שעולה לאנשים לראש כשמזכירים את המילה "פוליטיקה" היא הסוגיה הבטחונית חברתית-חלוקה לימין ושמאל בנושאים כמו ההתנהלות בשטחים וכו'.אך בסיסה של הפוליטיקה (לפחות עפ"י תפיסתי) הוא המאבק על השליטה בחלוקת המשאבים בחברה.משאבים שמתבטאים קודם כל בתקציב אך גם בגורמי הכוח השונים כמו המשטרה,הצבא,התשתיות,אוצרות הטבע וכו'.

המאבק הנוכחי בדיוק על חלוקת המשאבים: לאן יופנה תקציב המדינה ואיך יראה סדר העדיפויות הממשלתי לגבי השקעה בנושאים שונים בחברה. המאבק הוא מאבק בין גישה קפיטליסטית של שוק חופשי,שהיא הגישה שבה מתנהלת ישראל כבר שנים ארוכות לבין גישה סוציאל-דמוקרטית שגם היא גישת שוק חופשי בבסיסה אך היא מודעת גם לכשלי השוק ומנסה לפתור אותם בעזרת התערבות ממשלתית.לכן ברור שזהו מאבק פוליטי בעל גוון סוציאל-דמוקרטי מובהק שלדעתי האישית יכול להצליח רק עם התפטרותו של ביבי ואסביר למה.

ביבי בבסיסו הוא תומך של הגישה הקפיטליסטית ניתן לראות זאת בצעדיו כשר אוצר,ראש ממשלה וכמובן שבמצע מפלגתו הליכוד.לעומת זאת דרישות המאבק הם סוציאל-דמוקרטיות לחלוטין (ריווח מדרגות המס והעלאת נטל המסים על העשירונים העליונים,הגברת התערבות השלטון בשוק,מתן שירותים רבים יותר ע"י המדינה).

ישנה אפשרות שנתניהו יכנע ללחץ הציבורי ויחל בצעדים סוציאל-דמוקרטיים אבל האם זה מה שאנחנו באמת רוצים?             אני אישית חושב שלא, אנו רוצים מנהיג חזק ואידיאליסט שיוביל את המהפכה מתוך אמונה עמוקה בצדק חברתי ולא אדם שדוגל בכל מאודו בגישה הקפיטליסטית אבל מוכן לוותר בשביל לשמור על הכיסא. במקרה שנתניהו יכנע ללחצי העם הוא יראה שהוא חסר עמדה בסיסית כלשהי, הוא לא ראש ממשלה כדי לקדם מדיניות שהוא מאמין בה (כמו שהוא עשה עד עכשיו) הוא ראש ממשלה כדי להיות ראש ממשלה. לכן, אני חושב שהמאבק צריך להתמקד בהחלפת השלטון במנהיגות סוציאל דמוקרטית אמיתית כמו שהעם דורש.כי אין הנמר משנה את חברבורותיו, ועם מדיניותו של ראש הממשלה אמללה את מעמד הביניים שנים כה רבות,לא מבקשים מראש הממשלה להחליף מדיניות-מחליפים ראש ממשלה!

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , , ,

5 תגובות

 1. אבשלום בן צבי :

  להפיל את ביבי?

  אני מסכים לניתוח שנתניהו הוא ניאו-ליברל שיעשה צעדים בכיוון ס"ד רק ככניעה ללחץ ציבורי, ולכן ממשלתו צריכה ליפול בסופו של דבר.
  אבל לקרב יוצאים במקום, בתנאים ובזמן שבהם אפשר לנצח.
  אם ממשלת נתניהו תיפול היום, תעלה במקומה ככל הנראה ממשלת קדימה, שתצטייר כפיתרון ותמשיך לעשות את אותו הדבר. להפלת הממשלה ובחירות יש לגשת רק אחרי שתתגבש המסגרת הפוליטית שתאגד את תנועת המחאה הזו, בין אם זו תהיה מפלגת העבודה בראשות שלי/עמיר, ובין אם זו תהיה מסגרת אחרת.

 2. שניר :

  נכון אבל יש כמה בעיות

  במקרה שהמחאה תפסיק עכשיו לאחר שתחייב את ביבי לעשות כמה צעדים סוציאל דמוקרטיים בבחירות הבאות לביבי יהיה כוח כמושיע העם.
  כרגע יש כוח שצריך לגרום לשינוי מהותי בשלטון,עוד כמה חודשים יכול להיות שאנשים ירגעו קצת אחרי שיזרקו להם כמה הטבות.

 3. גל שרון :

  הסתכלות מעניינת אבל..

  יש בזה משהו מאוד נכון.. אבל אם מסתכלים על התמונה הכוללת ולא רק על ביבי.. שוב להפיל ממשלות כל פעם לא עושה טוב בכלל לשלטון בישראל.. וברור לנו שאנחנו רוצים מנהיג חזק שילך עם הדעה שלו ולא ישנה אותה לפי העם רק כדי לקבל מושב.. אבל חוץ מהחלפת הממשלות הבלתי פוסקת שככה אי אפשר באמת להוביל לשינוי אף פעם.. יש את עניין הבלאגן הקרב ובא בספטמבר. ואני חושב שכרגע זה לא צעד חכם במיוחד להפיל ממשלה רגע לפני המהומות.. תזמון הוא גם חלק מחוקי המשחק.

 4. לקסי :

  דווקא עכשו, לפני ספטמבר

  מאז מלחמת ששת הימים המחלוקת יהודים-ערבים "לקחה בשבי" את הפער עניים-עשירים.
  מהומות ספטמבר ישיבו את העניין הציבורי למחלוקת יהודים-ערבים.
  מהפכה שלטונית עכשו אולי גם תמנע את "מהומות ספטמבר", אולי החלפת השלטון – לשם הגשמת חברה צודקת כאן – גם תביא לשינוי בעמדת נתניהו-יורש-שמיר של הנצחת המלחמה והעצמתה.
  ואולי גם הקדשת הלוחמתיות נועדה גם לסדר כאן "אמריקה"?
  לא, לא אמריקה של עכשו שהולכת מדחי אל דחי בגלל שוטי התה שם.
  הקדשת הלוחמתיות נועדה לסדר כאן "אמריקה" של פערים של חוסר מוחלט בסולידריות חברתית, חוסר שגם יחליש אותנו כשהלוחמתיות "תצליח" ליצר כאן עוד מלחמה.
  אז כן, מהפכה שלטונית דווקא עכשו, כי הכושי השולט עכשו לא יחליף את עורו, הוא לא יאפשר שום זליגה לכוון של צדק חברתי, הוא ידבר על "חמלה" אבל יעביר את חוק הוד"לים שאין כמוהו לאכזריות.

 5. סיגל :

  הכל נכון וצודק,חייבים להתאחד זה הזמן להחליף מנהיג ,עכשיו צריך להחדיר לעם איך עושים את זה לפני שביבי הערמומי יטפטף לעם כמה הטבות כדי לשמור על מעמדו,,העם לא צריך לפחד,יצא לי לשוחח עם מאות אנשים אני פעילה במאהלים הצלחתי לארגן המון אנשים לכל מיני פעילויות,אני בעד להתאחד בלי פחד ולגרום להחלפת מנהיג ולגרור איתי עוד מאות אנשים ואולי יותר ,אני משאירה כאן את מ'ס הנייד אשמח לתגובות,,052-5138534

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.