חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

סיכום כנס "הורים עובדים לשינוי"

נושאים חינוך ותרבות, מידע על פעילויות ב 8.09.08 6:00

לאחרונה מתנהל ויכוח בין הורים, מורים ותלמידים בשאלה, האם צריך את החופש הגדול, או שראוי לקצרו. כנס ראשון של ארגון "הורים עובדים לשינוי" מציע פתרונות נוספים

הדיון הציבורי על החופש הגדול מתנהל לגבי חלופות הבאות:

  1. החופש הגדול יהיה בן חודשיים כמו במדינות רבות במערב. יש הרואים בו תקופה לבילוי זמן איכותי של הורים וילדיהם התלמידים. הזדמנות לנסוע לחו"ל ולהרחיב אופקים.
  2. החופש הגדול יקוצר מחודשיים לשבועיים בלבד. שנת-הלימודים תוארך, וחופשת התלמידים תקוצר ותותאים לימי-החופשה של ההורים.
  3. הפער בין ימי-העבודה של ההורים העובדים לבין ימי-הלימודים של התלמידים יצומצם בצורה שתהיה התאמה של ימי-החופשה בין ההורים לבין התלמידים. חופשת ההורים תוארך, וחופשת התלמידים תתמלא בעיסוקים חינוכיים בתקופה שבה ההורים עובדים וילדיהם כבר בחופש.

בתאריך 26.08.08 התקיים כנס "הורים עובדים לשינוי". זהו ארגון וולונטרי ששם לו למטרה לשנות את המציאות

והוא פועל למען מימוש חלופה שלישית בשני מישורים:

במישור החוקי המטרה היא להגדיל את ימי-החופשה של ההורים. זאת באמצעות עצומה והגשת הצעת-חוק. במישור המעשי: החופש הגדול בן החודשיים, וחופשות החגים הארוכות כמו פסח וחנוכה, ימשיכו להתקיים, אבל יוכנסו בהם תכנים חינוכיים איכותיים לפעילות עבור התלמידים. מדובר בפעילויות התנדבותיות של התלמידים (כמו למשל, בבית לוונשטיין), בפעילויות העשרה שאין זמן עבורם בשנת הלימודים וכדומה. הרעיון הוא להעסיק את התלמידים בחופשות בסיוע גורמים וולונטאריים, כמו סטודנטים באוניברסיטאות ובמכללות להוראה,  בפרוייקטים הדומים לפרוייקט פר"ח באוניברסיטאות. מדובר גם בגמלאים מתנדבים שתמורת גמול שווה ערך לכסף, יעסיקו את התלמידים.

הרעיון הוא להיכנס לשיתוף פעולה עם חברת המתנ"סים כדי להשתמש במבנים שלהם בכל הארץ למימוש הרעיון. התוכנית היא לבצע פרוייקט ברמת פיילוט במקום אחד, ובעקבות הפקת לקחים, לעבור ולהפעיל אותו בכל חלקי-הארץ.

להלן סיכום הכנס:

כנס הורים עובדים לשינוי – סיכום הכנס שנערך ב-26/8/08 באודיטוריום תיכון "אחד העם" בפ"ת

ראשית, אנו מודים לכל משתתפי הכנס,אשר באו מקרוב ומרחוק כדי להביע תמיכה במטרה המשותפת שלנו.

נאמו בכנס: הרב מיכאל מלכיאור, יו"ר ועדת החינוך בכנסת, פרופסור עמוס רולידר, דר' אורי ארבל גנץ, עו"ד ציפי גורודין, יערה ישורון.

הרב מלכיאור הזדהה כאב וכסב עם מטרתנו, ציין את חוסר ההלימה בין כמות ימי החופש הניתנת במסגרת החוק לאזרחים במדינה לבין כמות ימי החופש, הניתנת לתלמידים במסגרות החינוך והבטיח לקדם את המאבק המשותף במסגרת ועדת החינוך של הכנסת, בראשה הוא עומד.

כמו כן ציין מלכיאור מספר נתונים עגומים בנושא קו העוני אשר המחישו את הקושי הכלכלי עמו מתמודדות משפחות רבות בישראל  ובפרט בחודשי הקיץ בהם עלות הטיפול בילדים גואה.

דר' ארבל גנץ, מרצה למדיניות ציבורית באוניברסיטת בר אילן  שוחח על הבעיות המעסיקות אותו כאב בנושא זה והסביר שבמדינה בעלת יציבות שלטונית כה רעועה כמו בישראל, קשה מאוד לחולל רפורמות ויש להתמקד בניסיון לחולל שינוי צעד אחר צעד.

כמו כן נקב ארבל גנץ בנתון מדאיג על פיו איכות הזמן האיכותי, שהורה מבלה היום עם ילדיו נמדד בכ-15 דקות ליום, בניגוד לימים עברו בהן הממוצע עמד על כשעתיים ביום.

פרופסור עמוס רולידר, מגיש תוכנית הטלוויזיה "סדרת החינוך" פרש את משנתו בנושא אלימות בני הנוער וכיצד חשיבות הסמכות ההורית מהווה נדבך חשוב בעיצוב הילדים ובני הנוער.

פרופסור רולידר הביע את נכונותו לשתף פעולה בכל דרך על מנת לסייע בהגשמת מטרותינו.

עו"ד ציפי גורודין, בירכה על היוזמה וראתה בה מהלך חינוכי ממדרגה ראשונה, הרצון ליצור שתוף פעולה בין מערכת החינוך לבין ההורים, מבלי לפגוע במורים על מנת להבטיח את איכות החופשות של הילדים ואת שלומם בתקופה זו, הינו מבורך לדבריה והיא נרתמה לסייע בקידום חקיקה בנושא.

יוזמת הכנס, יערה ישורון, העלתה מספר סוגיות, אשר מטרידות אותה כאם עובדת במטרה למצוא להן פתרונות ראויים. בין הסוגיות דיברה ישורון על כמות ימי החופש הבלתי הגיונית עימה היא נאלצת להתמודד באמצעות ימי החופש המועטים יחסית שיש לה כעובדת מן המניין במשק, על הקושי בתפקוד בעבודה כאשר יש לדאוג ללוגיסטיקת הטיפול בילדים, על התחושה כי אין לילדים מסגרת קבועה במשך תקופה ארוכה ביותר בקיץ, על העול הכלכלי שמתלווה לחופשות הארוכות ועל חוסר השקט הנפש שנגרם מכל האמור לעיל.

בסיכום הכנס התנדבו המשתתפים לקחת חלק פעיל בעשייה, איש איש עפ"י מיומנויותיו ויכולתו.

נקבע תאריך לכנס הבא: 23/09/08 יום שלישי.

נערך על ידי גל
תגיות:

תגובה אחת

  1. אורית אלון :

    כתובת אתר הארגון היא http://www.ihorim.co.il
    אנא קראו את החומר באתר וחיתמו על העצומה על מנת שנוכל להמשיך במאבק החשוב הנ"ל.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.