postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » חוזים אישיים – השתלטות ניאו-ליברלית על מערכת החינוך

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

חוזים אישיים – השתלטות ניאו-ליברלית על מערכת החינוך

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 1.08.11 2:20

משרד האוצר הצליח  להכניס למערכת החינוך את מדיניות "כלכלת השוק", והוא עושה זאת ברגל גסה דרך הדלת הקדמית – דרך ההסכם הקיבוצי. ארגון המורים אשר התרצה והסכים לחוזים אישיים,  יורה לעצמו ולנו כדור ברגל 

 מאת: שושי פולטין

בכל פעם מתגלה פרט נוסף מההסכמות אליהן הגיעו ב"עוז לתמורה" ומתגלה המחיר האמיתי של ה"רפורמה" . הידיעה הפעם בדה מרקר הייתה משמחת – מסתמן: תוספת של עד 80 אלף שקל בשנה למורים שיעברו לפריפריה. "אני בהחלט מפרגנת", חשבתי לעצמי. "מי שעובד בפריפריה יקבל יותר. דרך מצוינת למשוך מורים צעירים לפריפריה."

כתבה  של עמרי מניב ( nrg ) האירה כמה עובדות בעייתיות ביותר הראויות לתשומת לב :

 1. מדובר בחוזים אישיים ולא בתוספת לכל המורים בפריפריה (צוין גם בדה מרקר).
 2. החוזים האישיים יכללו גם מורים מתוך המערכת, ולא רק מחוץ למערכת.
 3. לא מדובר רק בפריפריה אזורית אלא גם ב"פריפריה חברתית" הכוללת אזורים גם במרכז הארץ. הבעיה היא שבעוד שאת הפריפריה הגיאוגרפית ניתן למדוד בק"מ, קשה לשים גבולות ל "פריפריה החברתית".
 4. "מטרה נוספת של המהלך היא חיזוק כוחו של המנהל והפיכתו למקבל החלטות של ממש. המנהל יאתר את החוסרים ויעביר את הנתונים למשרד החינוך, ומורים יוכלו להציע את מועמדותם לעבודה בחוזה אישי".  כמובן שנשאלת השאלה מהם הקריטריונים לקבוע שאכן יש "חוסר", ולא מדובר ברצון של המנהל לקבל מועמד מסוים בחוזה אישי – "מאחר שדוקטורנט למתמטיקה יסכים ללמד בחוזה אישי תמורת משכורת משופרת"

 

החוזים האישיים יהוו פגיעה חמורה בסולידאריות בין המורים במערכת. "כעת ייאלץ מורה למתמטיקה בעל ותק רב לעבוד לצד מורה חדש שיגיע לבית הספר מבחוץ וישתכר באופן משמעותי יותר".

רן ארז התכופף ולמעשה ירה לעצמו ולנו כדור ברגל.  "ארגון המורים נלחם במהלך, אבל בסוף התרצה" והסכים לחוזים אישיים, למרות שברור  שהם יפגעו בארגון המורים עצמו. מורה בחוזה אישי לא זקוק לארגון.

ב 2007 בזמן שביתת המורים, הציע האוצר לארגון שבוע עבודה של  36 שעות עם תוספת שכר של 26%. על כך הגיב רן ארז : "גם אילו הייתי שיכור, לא הייתי חותם על דבר כזה. גם אם יטפטפו עופרת נוזלית לא הייתי חותם על דבר זה" (כאן)

 ומה קרה עכשיו?

תוספת השכר של 26% הפכה אמנם ל 42% אבל תמורת התוספת  אנחנו משלמים  מחיר כבד –

 1. שבוע העבודה של 24 שעות עובר ל – 40 שעות. כבר כשדובר על מעבר ל  36 שעות, נראה הדבר מוגזם כיוון שהתווספו 50% שעות למצב הקיים, ועכשיו? (למורי בתי הספר היסודיים באופק חדש התוספת בשעות היא של 20% בלבד)
 2.  משרד האוצר הצליח  להכניס למערכת החינוך את מדיניות "כלכלת השוק", והוא עושה זאת ברגל גסה דרך הדלת הקדמית – ההסכם הקיבוצי.
 3.  השפה  ב"עוז לתמורה" הפכה גם היא לשפת "כלכלת השוק" , שפה אשר לא הצליחו להחדיר אפילו לא ל"אופק חדש":
  – הדרגות ייקבעו בהתאם ל"תפוקות ותשומות"
  – יונהג "שכר דיפרנציאלי"
  – יונהגו "חוזים אישיים"
 4.  "הפרטה" הפכה לחלק בלתי נפרד מהמערכת מבלי שארגון המורים פועל למנעה, גם לא באמצעות ההסכם הקיבוצי.

 רן ארז טוען כי "אין ברירה" , החוזים האישיים הם הפתרון היחיד למחסור במורים בפריפריה הגיאוגרפית והחברתית.

האומנם?

כפי שציינתי בעבר, רפורמה טובה אמורה למשוך מורים בהמוניהם למערכת החינוך ולפתור גם את בעיית המחסור במורים, אלא אם כן שלא כצעקתה….

נראה שהנושא כאן הוא לא המחסור במורים! מדובר בהצלחה נוספת של המדיניות הניאו- ליברלית, הדוגלת בהפרטה וברמיסה גסה של זכויות עובדים, בכלל זה ההתאגדויות שלהם, ולכן מצופה היה שרן ארז ימנע סעיף זה.

חיזוק לדברים ניתן למצוא במאמר של פרופ' רות בן ישראל "צדק חברתי בעידן בתר-העבודה: צדק חלוקתי בחלוקת העבודה במאה העשרים ואחת" (2000). *

פרופ' בן ישראל מדברת על עידן "בתר העבודה" המתאפיין בהתנתקות ממדינת הרווחה והשתתת הכלכלה על מאפיינים של שוק חופשי עם איזונים חברתיים.

היא מדברת על הגמשת שוק העבודה הכוללת בין היתר  את הגמשת המעמד – המשתקפת  בשינוי הסטאטוס של מבצעי העבודה וצמצום הנהנים מהגנת העבודה. (רבים מהעובדים עוברים להיות עובדי קבלן או עצמאיים וכל ההגנות שהיו, נעלמו) וכן מעבר מהסכמים קיבוציים לחוזים אישיים – הגורם להחלשות התפיסה החברתית של סולידריות וחזרה למצב שבו הפרט שולט בענייניו.

כמו השכר הדיפרנציאלי, גם הידיעה על ההסכמה לחוזים אישיים  אמורה לעורר את המורים לפעולה. גם כאן מדובר בשיטה ל"תמחור מורים" והעמקת ההפרדה וחוסר הסולידאריות ביניהם. אז למה המורים לא עומדים על המשמר?

 בתחילת החודש הפגינה קבוצת מורים וסטודנטים אכפתיים בדרישה להסיר את סעיף השכר הדיפרנציאלי מההסכם. נראה היה שדווקא בזמן המאבק הציבורי הגדול בנושא הדיור, נושא ה"סולידאריות בחדר מורים" הוא נושא שהתגמד, והגזרה הזו נראתה שקטה (לעמוד הפייסבוק של מטה המאבק). אלא שידיעה חדשה מודיעה כי "גם המורים מצטרפים למחאה החברתית", כאשר רוב הדרישות יהיו כנגד הפרטת ההוראה

כותבת בנושא גם "המורה אתי בלול התרנגולות"  בפוסט ריח של מחאה באוויר ואני בחופש גדול: "…את השתיקה קנה משרד החינוך באמצעות שיתוף פעולה יוצא דופן עם שני ארגוני המורים שהפכו לזרוע מבצעת של משרד החינוך ופקידי האוצר.
המורים נמכרו לכל המרבה המחיר. קבלנו הסכם שמבטיח "עוז לתמורה" כשלמעשה מדובר ב "עז למורָה ": יותר שעות, יותר שחיקה, יותר שליטה של הפקידים והמנהלים על נשמתו של המורה. חוסר התייחסות מוחלט ל: צמצום מספר תלמידים בכיתה, ביטול חטיבות הביניים ויצירת תיכונים שש שנתיים קומפקטיים שיחזירו את השפיות למערכת. העצמת המורים שבתוך המערכת (!) הכשרה מתאימה יותר לאלה שנכנסים אליה…"

האם ציבור המורים אכן יתעורר? האם זה מאוחר מידי בכלל החתימה הקרובה על עוז לתמורה? זה אולי נושא לפוסט נפרד.

*בתוך מ' מאוטנר (עורך), צדק חלוקתי בישראל, תל-אביב, רמות — אוניברסיטת תל-אביב, 2000.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , ,

19 תגובות

 1. חסן חמוד :

  החורים בעוז לתמורה נחשפו ועוד חורים מוסווים ייחשפו בעתיד. ההסכם עדיין לא נחתם . אפשר להתעורר מהתרדמה ולנצל את גל המחאה ולטרפד את ההסכם בעודו באיבו, כפי שעשו הרופאים המתמחים.
  לצערי הרב, למדתי על בשרי במשך 36שנים, כמורה בתיכון וכחבר ועד מורים, עד כמה המורים אדישים, הם אלופים בהתבכיינות בינם לבין עצמם בהפסקות במטבחון הצמוד לחדר המורים. איך נוציא אותם משם? אין לי מושג.

 2. ארטור-לשושי :

  אל תתבישי להדחף כי זה בנפשנו

  תודה על מאמריך ועל כתיבתך באתר זה .
  אני חושב שכיום את אחת מ 10-20 אנשים במדינה עם הראיה המקפת ביותר בתחום החינוך .
  נראה שבכל ועדה "מקצועית " שתוקם בעתיד בעיניני חינוך מקומך צריך מובטח .
  אל תתבישי להדחף פנימה כי זה בנפשנו .

 3. שושי פולטין :

  תודה ארטור,
  אני משתדלת להביא ולהביע דעתי במקומות "הנכונים".
  ישנם נושאים שעל אף שב"חלונות הגבוהים" מודעים להם , אין לאף אחד את האומץ לשנותם.
  נושאים אחרים, כמו ההפרטה הם חלק מהאידאולוגיה של השלטון הנוכחי וזו בעיה לשנותה. עכשיו התעוררו, קצת מאוחר אבל אני מקווה שלא מאוחר מידי.

 4. איתי :

  חסן,

  הדבר שהצליח לעכב את החתימה על האופק ואפילו לשפר את ההסכם לפני החתימה הסופית זה אתר התעוררות של ענת שניידר.

  מורה אחת אמיצה בלי שום גב מאחוריה הצליחה לעשות המון בזכות נחישות.

  למרבה הצער לאחר ההתנגשות של שניידר עם יוסי וסרמן והצטרפותה לחיק ארגון המורים היא הפכה למליצת יושר של רן ארז ושל עוז לתמורה.

  מי שרוצה לעצור את החתימה על עוז לתמורה צריך ללכת בדיוק בדרך של ענת שניידר:

  – אתר אינטרנט פשוט שלא עולה כסף
  – ריכוז המידע על בעיות בעוז לתמורה ביחס לאופק וביחס לעולם הישן (יש פה בעבודה שחורה טונות של אינפורמציה שרק צריך להעתיק)
  – הפצת המידע על האתר במכתבי שרשרת, בפורומים של מורים, בטוקבקים ומפה לאוזן בחדרי מורים

  ממצב של 100% מורים אדישים, כמו שאתה מתאר, היא הגיעה בסבלנות רבה לכך שכשליש מהמורים הפכו למתנגדים (חתמו על טפסים שנשלחו למשרד החינוך) והבעיות שבתחילה רק בודדים הבינו נדונו בכנסת ונחשפו בתקשורת.

  השאלה היא רק אם יימצא בכל 45000 חברי ארגון המורים צדיק אחד או צדיקה אחת שיקחו את הנושא הזה על גבם, תוך נכונות לשאת בכל החרא (סליחה על הביטוי) שיהיה מנת חלקה, החל מביטול זמן וכלה באיומים בתביעה והפסדים כספיים.

 5. שושי פולטין :

  איתי,
  אין ספק המורים רדומים,
  1. כאמור כי הרדימו אותם
  2. בגלל ייאוש ואכזבה שבאו לאחר השיא של שביתת המורים הגדולה.
  3. אשתדל לשחזר שיחה שהייתה לי היום עם חברה, מורה:
  " -אני מודאגת מאוד מעוז לתמורה,
  – הייתי עכשיו בחו"ל, היו איתנו בקבוצה מורות מ'אופק חדש' – הן אומרות שזה זוועה. הן חוזרות מותשות מביה"ס ועוד מביאות עבודה הבייתה.
  – עשיתי השנה קורס בבית ברל, גם בקורס היו מורות מ'אופק חדש' , הן מוכרחות. הן היו מגיעות עייפות, מוציאות את קופסת הפלסטיק עם האוכל…
  – טוב, את יודעת מה יהיה – נכנס לפעימה הראשונה, 6 שעות "קטן עלינו" במילא אנחנו עושות את זה, בעוד 3 שנים כשיכנסו לעוז לתמורה מלא, את יודעת מה נעשה? – נצא לפנסיה מוקדמת."
  בזמן הקיצוצים הגדולים במערכת לא צורפו מורים חדשים, או פוטרו הצעירים (אחרון נכנס, ראשון יוצא) וכך הרבה חדרי מורים התבגרו.
  יש הרבה מורים שהם אוטוטו בפנסיה.
  אחד הפוסטים הראשונים, שהיכה בזמנו גלים, היה בנושא המורים – 52", אתה לא תראה את המורים האלה יוצאים שוב לרחובות באותו להט שהם עשו את זה אז. והם הרבה.
  לגבי אתר התעוררות, דווקא הדוגמא של ענת מראה למה לא לעשות זאת.

 6. שושי פולטין :

  תיקון – הפוסט היה בנושא "גיל המורים – אסון לאומי בחינוך"
  http://cafe.themarker.com/post/204323/

 7. ארטור-לאיתי :

  מ 45 אלף חברי אירגון אין צדיק אחד שלוקח את הנושא על גבו (חמוד)

  איזו טענה יש לך כלפי ענת?
  היא את שלה עשתה באירגון המקורי שבו היתה .היא שילמה מחירים בכל כיוון אפשרי .
  כיום היא שכירת הארגון ועובדת עבור שכר .היא אינה חיבת להיות האידאולוגית הראשית של המורים .

  למה היא עוד מחויבת לשיטתך?

  אגב -אני לא שמעתי ממנה מילה ולא ראיתי מילה שכתבה בזכות עוז לתמורה .

 8. איתי :

  ארטור,

  לא כתבה בעד עוז לתמורה? פחחח

  תעיין בבקשה בשיחות בפורום אתר "התעוררות" החל מדצמבר 2010 (פרסום הסכם העקרונות) ועד היום ותחזור אלי עם מסקנותיך.

  כבר בפרסום הסכם העקרונות היה ברור לכל מי שעיניו בראשו שחלק גדול מהטענות של ענת כלפי האופק, שבגללן קראה למורי החטיבות לערוק לארגון ובגללן עסקה באופן פעיל בבחירות להסתדרות המורים (תמיכה בקליין) לאחר שלא היתה חברה בה, רלוונטיות באותה מידה גם לעוז לתמורה (וזיו יאמר – במידה רבה יותר).

  הדוגמאות הברורות ביותר הן (א) ירידת ערך השעה* בעוד ששניידר הבטיחה במשך שנים למורים שבעוז תהיה עלייה, (ב) היעדר וולונטריות ו(ג) תחילת רפורמה ללא תשתיות מוכנות לשהייה אפקטיבית וללא פתרון סדור והגיוני לשעות הפרטניות.

  כמי שמקבלת שכר מרן ארז אני לא מצפה ממנה לשים באתר הודעה "סליחה קוראי היקרים שהטעיתי אתכם, גם אני הייתי כלי משחק בידי רן ארז במסגרת מאבק האגו שלו עם יוסי וסרמן". אבל כמי שאמורה לייצג מורים הייתי מצפה לקצת יותר הגינות ולתשובות נורמליות למורים שהגיבו באתר, חלק ניכר מהם אנשים שהם מתנגדי אופק עם קילומטרז' ארוך כמו שלך ופתאום קיבלו עוד ועוד מידע על עוז לתמורה ונשרפו להם הפיוזים.

  כל הזמן הזה, ובמקביל למעורבות אינטנסיבית בבחירות בהסתדרות המורים**, שניידר המשיכה להלל את העוז והכחישה את כל הטענות לחסרונות וויתורים. למבקרים היא ענתה בשתי צורות (א) אתם שתולים של הסתדרות המורים ולא באמת חברי ארגון (ב) אם אתם לא מרוצים אז אתם לא ראויים לעוז לתמורה, ויש לכם את הזכות לבחור שלא להיכלל בה.

  אלא שדבר זה התברר בדיעבד כספין מסריח ביותר של רן ארז. גם כאן לא ראינו שום הכאה על חטא ושוב מחויבות לזכויות המורה אלא רק נאמנות ליד שמאכילה אותה.

  בשלב מסוים מה שהלך בפורום כל כך הגעיל אותי שהפסקתי לקרוא.

  אני לא מצפה מענת שניידר שתרים את נס המרד נגד העוז. אני רוצה לקוות שיש מספיק מורים חברי ארגון (אני לא כזה) שהתנגדו לאופק ומתוכם יבואו הצדיק או הצדיקה שיפתחו אתר מאבק.

  * עפ"י תחשיב שעות בבי"ס בלבד, בתחשיבים אחרים יוצאת תוצאה אחרת, אבל חייבים להיות הוגנים ולהשוות את שתי הרפורמות לעולם הישן באותה דרך.

  ** זה בערך כמו שרוני בר-און ח"כ מקדימה ינהל קמפיין להחלפתו של ביבי בסילבן – פשוט לא לגיטימי.

 9. ארטור-לאיתי :

  בדצמבר 2010 כולנו עדיין הינו אופטימים.

  קו פרשת המיים היה בהסכמה לכפיה להכנס לעוז עד שנת 2014 .

  במקום תגובה מוכרת כמו פחח אולי כדאי לך להכנס לאתר שלה ולראות שלפחות 3 חודשים בעמוד הראשון מופיעות התנגדויות וזעקות מורים נגד העוז ,ללא שום תגובה ותיקון של ענת?

  http://www.2all.co.il/Web/Sites/morim/FORUM8.asp

 10. חסן חמוד :

  לארטור
  גם אני את שלי עשיתי, הפגנתי בירושלים בשביתה הגדולה ב1979 , עמדתי בצמתים עשרות פעמים בשביתה הגדולה ב2007 והשתתפתי בהפגנה הגדולה בתל-אביב, ארגנתי כנס גדול באולם הספורט בעיר טמרה , סמוך לבית הספר התיכון בו אני עובד מאז 1974 ,לכל המורים בבתי הספר התיכוניים בצפון והזמנתי את רן ארז בעיצומה של השביתה הגדולה האחרונה ועודדנו אותו שלא יוותר ויילך עד הסוף והשתתפו גם ראשי הרשויות המקומיות, דהיינו המעסיקים שלנו, בצפון והביעו תמיכה והתחייבו שימשיכו לשלם משכורות למורים גם בימי השביתה למרות איומי האוצר.
  עוז לתמורה שבר אותי. היגשתי בקשה לפנסיה מוקדמת. קיבלתי תשובה חיובית.
  תוך עשר שנים כל מערכת החינוך העל יסודי תיקלע למשבר רציני ביותר, הוותיקים ייצאו לפנסיה, הצעירים יברחו, כי אין צעיר מוכן לקבור את עצמו משמונה עד ארבע תמורת שכר רעב.

 11. שושי פולטין :

  לחסן חמוד,

  נדמה לי שהעובדה שקולם של רוב המורים לא נשמע בנושא עוז לתמורה נובע בדיוק מאותה גישה (ואני לא אומרת זאת בצורה ביקורתית , אלא כתאור מצב) – חלקם הגדול הגיעו לגיל שבו הם צופים לקראת הפנסיה ולכן החליטו כמוך – או לצאת לפנסיה מוקדמת או להתאפק מעט ולפרוש עם החלת עוז לתמורה בעוד 3 שנים.

 12. חסן חמוד :

  לשושי
  לצערי, זה המצב. תיארת נכון את המציאות העגומה של המורים.

 13. סיגלית :

  חברים

  בכל מקום רשום "המורים והאוצר חתמו" סליחה,אבל מישהו שאל את המורים?לא מן הראוי היה לשאול ולערוך סקר לפני שמחליטים בשבילנו בצורה דיקטטורית כל כך? ועוד מה,הסכם גרוע שכזה???? מה יהיה עלינו חבריי,דנו אותנו לעבודת פרך תמורת תוספת זעומה (שגם היא לא כפי שמפרסמים), וכולם בחוץ חושבים שעכשיו עלינו לשתוק,הרי העלו לנו את השכר,נראה אותם גיבורים אם להם היו מציעים הסכם שכזה. בכל מקום מכובד תמורת שעות נוספות משלמים בהתאם ורק למורים זורקים איזו תוספת מסכנה כדי לסתום פיות. כרגיל, המורים בתחתית הטבלה

 14. שושי פולטין :

  לסיגלית

  הרשי לי לומר לך עובדה לא פשוטה – המורים בחרו ברן ארז כיו"ר הארגון…

 15. ארטור- :

  השוטרים בלי איגוד מקצועי השיגו הרבה יותר מאיגודי המורים חה

  שימו לב שהיום נחתם הסכם העלאת שכר לשוטרים המתחילים (הזוטרים ?) .

  שוטר מתחיל לא יקבל שכר התחלתי של 5400 ש"ח אלא כ 7500 ש"ח .

  מדובר בהעלאה שמתקרבת ל 40%! בשכר .
  לא נמסר בידיעה האם השוטרים התחיבו לעבוד 40 או 50% יותר שעות עבור שכר זה .
  עכשיו שיסבירו לנו האדונים וסרמן ורן ארז את הסכמי השכר שהם חתמו עלהם תוך העלאת שעות העבודה .

 16. שושי פולטין :

  ארטור,
  האם אתה אומר שכדאי לנו לוותר על האיגוד המקצועי כי כך נשיג יותר?…
  אגב, כבר הספקתי לשמוע שההחלטה הזו מרגיזה מאוד את השוטרים הוותיקים. שוטר וותיק ירוויח כמו שוטר מתחיל חדש. איגוד מקצועי בוודאי לא היה מסכים לכך.

 17. ארטור-לשושי :

  רק כך ?,רק קח?, רק כוח?.הכל נכון !

  לצערי את מפספסת את הסיבה להעלאת שכר השוטרים .

  רק המחאה המתגברת שאין אחד שיודע לומר אם תדעך או אם תעוף לשמיים בסגנון אנגליה ,רק זה הגורם להקפצה החפוזה בשכר השוטרים הזוטרים שהממשלה אולי תזדקק ל"שרותהם".

  2 האיגודים מדברים על מקצוענות ההוראה .
  2 האיגודים שואפים להשפיע על דרכי החינוך
  2 האיגודים מיצגים חבר עובדים ללא מעמד ראוי ,ללא היחסות ראויה,ללא שכר ראוי ,ללא תקוה ראויה ,וללא עתיד (פנסיה) ראויה .
  ואת אף אחד לא מענין המשפט שכתבתי כרגע..
  המורים צריכים ללמוד לקחת .בלתת הם כבר מתוכנתים מיום הקבלה לסמינר .

  רק כוח .ולמי באיגוד שאין כוח אז שיזוז ויפנה מקומו למי שיש כוח .

  2 איגודי המורים שושי, מאפשרים הכנסת מורים אחרי קורס הסבת אקדמאים קצר שמרויחים 50% יותר ממורים במערכת .לשוטרים אין איגוד ואין זכות שביתה .איגודי המורים צריכים להשבית מידית המערכת על פעולה שכזו .

 18. לקט על חינוך 5 | על הא ועל דא ועל חינוך :

  […] חתומים עכשיו על הסכם קיבוצי שבו אין קיבוציות – החוזים האישיים הם דוגמה אחת והערכת המורים כתנאי לדרגה היא והחלק הגדול […]

 19. הפוך, חולדאי, הפוך - שיחה מקומית :

  […] על "מצוינות" (לפני כן היתה גרסה מרוככת של "תמרוץ ותגמול"). המהלכים האלה יצאו לפועל בחסות מפלגת "יש […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.