חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מחאת האוהלים: מעמד הביניים לא סוגר את החודש

נושאים דעות, התמונה הגדולה, כלכלה ותקציב ב 1.08.11 2:06

המחאה האזרחית נגד המדיניות הכלכלית –  הארות והערות  

מאת: אמנון פורטוגלי‏ לא מצליחים לסגור את החודש – הרס המעמד הבינוני בישראל. תהליך עקבי של התנערות השלטון מאחריות לאזרחיו ושל הפרטה פראית פגע גם בשכבות המבוססות המובילות את המאבק הנוכחי. אלו הגרים במרכז הארץ, המשתכרים פי כמה משכר המינימום. גם הם אינם מסוגלים לעמוד בעליית שכר הדירה ומחירי הדירות. הם מגלים שאין להם כל בטחון דיור, שלא לדבר על האפשרות לקנות דירה. המעמד הבינוני הפך למעמד של עבדי חוב – Debt Servitude או בלשונו הציורית של אחד המפגינים כפי שצוטט ע"י ארי שביט: "מפני שהיזנו אותנו. שירמטו אותנו. הפכו אותנו לעבדים ולשפחות. …… אין לנו משכורת נורמלית ואין לנו חיים נורמליים ואין לנו כסף לדירה". לא מדובר עוד על דיור בלבד או על רפואה בלבד. מדובר על תחושה חזקה שגדשה הסאה. שהקפיטליזם הישראלי הסתאב והכזיב. שהעם באמת דורש צדק חברתי.

העלייה בהוצאות המעמד הבינוני היא תוצאה ישירה של המדיניות הניאוליברלית של הממשלה הדוגלת, בין השאר, בהורדת מיסים ישירים ובהעברת נטל התשלום עבור שירותים שהממשלה הפסיקה לספק או שהפריטה אותם, אל משקי הבית.  הפחתת המיסים הישירים נשמעת אטרקטיבית, אך בפועל יש פה מעין הונאה שכן אנו משלמים יותר:

  • הפחתת המיסים הישירים על תאגידים הייתה הרבה יותר גדולה מאשר על השכירים והעצמאיים, מס הכנסה על רווחי התאגידים צנח משיעור של 61% ב-1986, ל- 24% השנה 2011, וצפוי להמשיך לרדת עד לרמה של 18% ב-2016.
  • מס הכנסה לתאגידים יצואנים ירד לשיעורים של 6%-12% עד 2015. מדובר בהטבות מס ענקיות, של מיליארדי שקלים בשנה, לחברות מבוססות ורווחיות כמו טבע, ישקר, צ'ק פוינט, ואחרות. הטבות אלו ליצואנים ניתנים בתקופה שישראל 'סובלת' מעודף במטבע חוץ ונגיד בנק ישראל נאלץ לרכוש מט"ח בשווקים.
  • כתוצאה מכך חלקם של התאגידים בהכנסות הממשלה ממיסים ירד בצורה משמעותית מ-29% בשנת 1986 ל-21% בשנת 2010, בעוד שחלק המיסים הישירים של השכירים עלה מ- 23% ל-28% באותה התקופה.
  • ·         כדי למלא את החוסר בקופת המדינה מהפחתת המיסים הישירים, המדינה העלתה את המיסים העקיפים הנקראים בשמות שונים ומשונים כמו בלו (על דלק וסולר), מס קניה (על מכוניות, סיגריות ואלכוהול), וכו', ונמנעה מהורדת מס ערך מוסף. הבעיה היא שאת הרוב המכריע של מיסים אלו משלמים השכירים והעצמאיים, התאגידים למעשה פטורים מתשלומים אלו.
  • בנוסף, הועלו בצורה משמעותית המיסים המוניציפאליים, החל מתשלומי ארנונה וכלה במחירי המים והביוב.
  • כחלק ממדיניות כלכלית זו, מימון חלק ניכר של השירותים בתחומי הבריאות, החינוך, הדיור והרווחה עבר מהמדינה אל האזרחים. אבל לאזרחים אין את הכוח הכלכלי שיש לממשלה, כאשר היא הייתה הספק של שירותים אלו, ולכן הם משלמים היום הרבה יותר.

בסיכומו של דבר, כפי שכתב אלי ציפורי בגלובס, ביבי בישל דייסה, נתן לתאגידים בסקטור העסקי, נתן מנה יפה במיוחד לתאגידים היצואנים, נתן לטייקונים ולמאיון העליון, נתן למתנחלים, ולמי לא נשאר?  ליושבי האוהלים ברוטשילד ולמעמד הביניים כולו, שכבר מבינים שרימו אותם.

לא תמיד זה היה כך, לפני 30 שנה, כשמדינת ישראל עוד הייתה מדינת רווחה, מספיק היה שאחד מבני הזוג יעבוד והמשפחה התקיימה בכבוד. כיום גם כאשר שני בני הזוג עובדים, המיסוי העקיף הגבוה ומחירים בלתי הגיוניים עבור דיור, בריאות, חינוך, דלק, מזון ומים, לא מאפשרים קיום בכבוד. על אף שהיום אנו "עשירים" יותר, אנחנו באופן תמידי במצב כלכלי רעוע.

גל המחאה החברתית ממשיך להתפשט, ואתמול אף זכה לתמיכה מפתיעה. 'פורום ראשי המשק'  פרסם ביום חמישי מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו בו הם מבקשים "להביע תמיכה במאבק מעמד הביניים וקורא לעשות מעשה בנושא החברתי".

'פורום ראשי המשק' הוא תאגיד פרטי למטרות רווח בבעלות מלאה של נוגה קינן וחברים בו אוסף הטרוגני של אילי הון, בנקאים בכירים, אנשי עסקים ועסקנים המשלמים 1,500 דולר לשנה דמי חבר מכספי החברות העסקיות שלהם  (פלוס סכומים נוספים לחסויות). נגה קינן יודעת היטב באיזה צד מרוח הלחם, ומתמחה בהקמת גופים אינטרסנטיים המתהדרים בשמות ממלכתיים מטעים כמו 'חונטת סוחטי המשק'.

במכתב מציעים ראשי המשק תוכנית בת 5 נקודות מרכזיות: הכרת על שנת 2012 כ"שנת מעמד הביניים", דיור בר-השגה, מיקוד תקציבים לעלויות גידול הילדים, רווח מדרגות המס, פתרון למצוקת הרופאים. ראשי המשק מבקשים בסוף המכתב להיפגש עם ראש הממשלה על מנת לדון בתוכנית ובתוכנית שלהם.  ראשי המשק לא שוכחים ללקק לנתניהו ומשבחים אותו על תרומתו למשק וכותבים כי "אין ספק שהובלתך את המשק הישראלי בשנים האחרונות, וההצלחה של כלכלת ישראל, מהווים את הבסיס לאמונתנו בך כי תוכל להוביל את המשק והמדינה מעבר למצוקה המובעת כעת ברחובות".  עיניהם טחו מלראות את הגיחוך והסתירה הפנימית הבנויה בין ה'הצלחה' של נתניהו ובין הקריאה לטיפול מיידי במשבר. נתניהו אולי הצליח לבנות ארץ עשירה אלא שתושביה עניים. הם כמובן לא רואים את הסתירה בין מעמדם כמי שפוגע יותר מכל במעמד הביניים להצטרפותם למחאה.

יש לי הצעה פשוטה לראשי המשק, תנו דוגמה, תאמרו לראש הממשלה 'אחרי'. הורידו מיידית את המחירים בכל התאגידים בהם אתם שולטים, נאמר ב- 10%.  את הסכום ש'תפסידו' תקבלו חזרה ע"י הורדת המשכורות, הבונוסים, ותוכניות האופציות של הבכירים בתאגידים בהם אתם שולטים, כך שהם לא יעלו על פי 10 ממה שמקבל השכיר עם השכר הנמוך ביותר בתאגידים אלו.  אם זה נשמע מופרך, אציין שבצבא האמריקאי גנרל משתכר בערך פי 10 מטוראי, ובצה"ל יש פער הכנסות דומה.

'ראשי המשק' הם שמעלים לנו  את המחירים בחברות הסלולריות, ברשתות השיווק, את עמלות ניהול הפנסיה והגמל, את מחירי הביטוח, ומחירי שלל מוצרים אחרים, עכשיו הם 'דואגים' למעמד הבינים. הם גם חונקים אותנו וגם צוחקים עלינו.

 אחד הדברים שאותם חיוני לעשות כדי לפתור את המשבר ולהחזיר למדינה את חוסנה, הוא להשיב לשכירים ולמעמד הבינוני את יכולת השתכרותם במונחים ריאליים. הדרך הנכונה והמהירה לכך היא הורדת המיסוי העקיף והקטנת ההוצאות לדיור, לחינוך, ולבריאות. כדי לממן זאת יש להגדיל את שיעורי מס הכנסה על רווחי תאגידים או לעצור את ההורדה המתוכננת בשיעורי מס זה.

אמנון פורטוגלי

המכללה החברתית כלכלית

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.