חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

רון חולדאי, משרתי ציבור אינם עבדים

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, חינוך ותרבות ב 7.09.08 6:04

תושבת תל-אביב ומורה מלמדת בבית ספר לחינוך מיוחד בתל-אביב, מתארת לראש העיר, רון חולדאי כיצד נראית מערכת החינוך בתל-אביב לאחר קיצוץ ה"שומן" והפיכת עובדי המערכת לעבדי-קבלן

רון שלום,

כשנבחרת לראשות עיריית ת"א, העירייה הייתה בגירעון תקציבי גדול.

תוך שנתיים, כמדומני, איזנת את הוצאות העירייה ומאז אתה שומר על איזון תקציבי מושלם. סגנון הניהול שלך הוא מודל לחיקוי. אך על חשבון מי איזנת את תקציב העירייה ?

כשנכנסת לתפקידך הצהרת שבתקציב החינוך יש הרבה "שומן" הניתן לקיצוץ ועדיין להשאיר את רמת החינוך בעיר איכותית. (שמעתי זאת מפיך בכנס מנהלים)

להלן שתי דוגמאות איכותיות במיוחד:

1. את הסעות התלמידים הוצאת למכרז.

2. את מחלקת יוח"א (יום חינוך ארוך) פרקת והקמת תחתיה את "יובל חינוך" חברת בת לע.ת.א, אליה הועברו תקציבי ההוראה, סל התרבות ופרויקטים שונים.

"יובל חינוך" מתפקדת למעשה כחברה לניהול כ"א של ע.ת.א . החברה היעילה המליצה למנהלי בתי הספר להעביר את המורים לשכר שעתי, הנקרא "שעות אפקטיביות" . ומדוע אפקטיביות? ומשום שהתשלום הופך את המורה כביכול לאפקטיבי יותר. אל לו למורה להיות חולה, כי אז לא יקבל משכורת. הוא אינו זכאי למשכורת בחופשות, ולגמולי תפקיד הנהוגים במשרד החינוך, במילים אחרות האפקטיביות הופכת את המורה ל"עבד הוראה", בדומה לנהוג ב"קרן קרב" .

ומה קיבלנו בתמורה ל"אפקטיביות"? מורים חסרי מוטיבציה. חלקם מנסים להשתלב במהלך הזמן במשרד החינוך וחלקם פורשים בטרם עת. מורי יובל חינוך הם "עובדים (עבדים) זמניים"

ומה הרווחנו מקבלני הסעות התלמידים? קבלני משנה, וקבלני משנה של קבלני המשנה. נהגים מזדמנים שאינם מכירים את התלמידים, שאינם מקפידים על בטיחות, חסרי סבלנות, אשר ממהרים להספיק למשימתם הבאה. (לא כולם אגב, חלקם נהגים מסורים. אך גם להם לא מגיע יחס משפיל שכזה).

לפני שבוע הזמנתי מונית. להפתעתי זיהיתי את הנהג והוא זיהה אותי. הוא נזכר בתלמיד שהיה מסיע כל בוקר לביה"ס, בהוריו, בקשיים שהיו לנו ולו והתעניין מה עושה אותו תלמיד היום.

לא, הוא אינו עובד עוד עם עיריית ת"א. "את יודעת, פעם הייתי מקבל צ'ק בסוף החודש מהעירייה, היום הקבלן משלם לי פרוטות… לא שווה לי" . חבל, עניתי היה נעים לעבוד איתך.

רון, איני חושבת שמשרתי ציבור צריכים להנות ממשכורות שמנות, אך אין הצדקה שירעבו ללחם.

המכתב יופיע באתר "עבודה שחורה". אשמח לקבל את תשובתך.

* הכותבת היא תושבת ת"א ומלמדת בבית ספר לחינוך מיוחד בת"א

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.