חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מחאת האוהלים: תפסת מרובה , לא תפסת

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה ב 31.07.11 4:35

המחאה החברתית חייבת להיות יותר ממוקדת ולא להתפרס על נושאים רבים מדי

מאת : חסן חמוד

התחלתי לחשוש לגורל ההתקוממות החברתית  . האם זה דבר בריא , שכל כמה אנשים מתארגנים ומעלים נושא משלהם למחאה ? מה  אפקטיבי יותר , להתמקד בנושא כבד-משקל אחד ( דיור למשל ) או להעלות עשרות נושאים בבת אחת ? לדעתי , רוב העם סובל מהוצאה זו או אחרת , האם נעלה את כולן היום וכל אחד לחוד ? איפה היתה ההסתדרות ? איפה היה מרכז השלטון המקומי ? איפה היה ועד ההורים הארצי ?

עוד שאלות פוליטיות : מה עושות עכשיו המפלגות המתיימרות להיות חברתיות   ? מה עושות עכשיו המפלגות שמתיימרות להיות אלטרנטיבה שלטונית ? האם הן צופות במתרחש ומחכות עד שהעם יבוא וימליך אותן ? למה אינן יוזמות משהו ? למה אינן מתרוממות ? למה אינן הופכות את השולחנות בכנסת ? למה אינן ממררות את חיי הממשלה ?

האם ההסתדרות והשלטון המקומי יודעים מה הם רוצים עכשיו  ? האם השביתות שלהם נחוצות ותורמות  למאבק הנוכחי ?

לדעתי , צריך להתמקד במספר נושאים מצומצם ביותר , נושאים שאפשר לטפל בהם בטווח הקצר  דלק , מיסוי עקיף , חברות  הסלולר ונושאים בטיפול רב שנתי ( דיור , בריאות , חינוך , מקומות עבודה ).

כדי שהמאבק יהיה יעיל ומסודר צריך לתת אימון ביוזמי מחאת הדיור ולצרף אליהם אנשים פעילים נוספים . מי שרוצה לצאת לרחובות שייצא כתומך במוחים ולא כסקטור נפרד עם נושא ספציפי משלו .

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , ,

8 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  חסן המחאה פרצה ספונטנית, עלינו מוטלת האחריות למקדה. אנחנו הקאדר לא אמורים להעביר ביקורת אלא לפעול בתוך מחנה המחאה ולנסות להשפיע עליה ולנתב אותה.

 2. חסן חמוד :

  ק. טוכולסקי
  התרגשתי עד דמעות ממה שראיתי אתמול . קטונתי מלמתוח ביקורת על דבר אמיתי , מה שראינו אתמול זה דבר אמיתי . אני חושש שהדרישות המרובות יהוו עילה לממשלה וכאילו מילוי הדרישות הוא בילתי אפשרי או פירושו קריסה כלכלית כפי שזה קורה ביוון ובעוד מדינות באיחוד האירופי .
  עדיף להתמקד בשניים עד שלושה נושאים מרכזיים ולהצליח בהם, והצלחה תגרור הצלחה.

 3. ק. טוכולסקי :

  חקיקת חוק יסוד זכויות חברתיות שיכלול את הזכויות לבריאות, חינוך, רווחה, דיור (אפשר פשוט להעתיק את ספר החוקים הסוציאלי של גרמניה על כל כרכיו זה חוק היוסד החברתי שם) צריכה להיות המטרה. ממנה ישתמע כבר הכל כולל איך מממנים את העסק.

 4. תומר ישראלי :

  המחאה עוד לא הגיעה לשיאה. לאט לאט חברי כנסת ואחרים מתחילים להפנים מה זה בכלל סוציאל דמוקרטיה. המחאה הזאת חושפת את פרצופם האמיתי וכבר אפשר להבחין בכל המפלגות מי זה מי. אני מאד מקווה שגם ההסתדרות תקבל ניעור הגון והעיוותים והפערים בתוך ארגוני העובדים יקבלו גם הם תשומת לב.
  אני גם חושב שאומנם מעמד הביניים לכאורה מוביל את המאבק אבל כמובן שמי שאמור להינות במיוחד הם החלשים (וטוב שכך). אם גם הם יירתמו אז לא יהיו מאה חמישים אלף אלא הרבה יותר.

 5. איתי :

  תומר, הבעיה היא שהציבור, כולל רוב ציבור המוחים, עוד לא מבין מה זה סוציאל-דמוקרטיה.

  תצא מהבועה ותקרא קצת בפורום של "צרחת האמהות הצרכניות".

  הדבר היחיד שמעניין את רוב הכותבים והכותבות שם זה איך לשלם כמה שפחות (לגן, לחנויות או למדינה), ומצידן המטרה הזו מקדשת כל אמצעי.

  ראשית, עולה וחוזרת הדרישה לניכוי הוצאות טיפול בילדים מההכנסה לצורך חישוב מס הכנסה (זו דרישה שמשרתת רק את האמהות האמידות ולכן דופקת את העניים ובעצם את רוב האמהות, שרובן כלל לא משלם מס הכנסה גם כיום). אין הבנה לכך שאובדן הכנסות ממיסים משמעו פחות שירותים מהמדינה לאזרח.

  שנית, יש קיטורים וזעם על תשלום לחודש אוגוסט, בלי להבין שכל עוד אין חינוך חינם ברור שההורה צריך לשאת בעלות החופשה של הגננת. אין שם שום שמץ של סולידריות עם מטפלות וגננות, ששכרן מחפיר.

  התפקיד העיקרי של הפעילים הסוציאל-דמוקרטים כיום הוא לדבר עם המוחים (בין אם זה במאהל או בפייסבוק) ולהסביר להם בלשון פשוטה איפה המוקשים במחאה שהיא צרכנית-נטו, ואיך ביבי עלול לנצל את הגישה הצרכנית כדי לקדם מדיניות כלכלית כמו שהוא אוהב, כזו שבסופו של דבר תדפוק את המוחים.

 6. א. א. הגהות :

  נקודה קצת קטנונית אבל בכל זאת

  בעברית לא שמים רווח לפני פסיק, נקודה, סימן שאלה ונקודתיים. וגם לא בין הסוגריים והטקסט שבתוכם.

  שמים את הרווח רק *אחרי* סימני הפיסוק הנ"ל ולא לפניהם.

  נכון: מה שלומך, דני?
  לא נכון : מה שלומך , דני ?

 7. תומר ישראלי :

  מסכים אתך איתי ולכן אני חושב שהמחאה עוד לא הבשילה. אם המחאה תישאר סקטוריאלית זה ישמח מאד את ביבי. וכן, אני בהחלט חושב שתפקידנו לנתב את המאבק ל"בעד מדינת רווחה" ולא סתם הקלה בהוצאות המחיה שלי (על חשבון מישהו). אני גם מת להראות שהתנהלות ההסתדרות והועדים הגדולים לא פחות מסריחה מהטייקונים (אולי אספר על כמה חוויות מעבודה שעשיתי לחברת חשמל).
  וחסן, תודה על הפוסט ובמיוחד על הפסיקים והרווחים שאתה משאיר לכולנו להשתלב בהם.

 8. תומר ישראלי :

  משהו שכתבי לפני כמה חודשים. פתאום זה נראה לי מתאים לגמרי בתור מטרות מוגדרות למחאה הזאת.
  http://www.labor.org.il/201104025472/%D7%9E%D7%A4%D7%9C%D7%92%D7%94-%D7%97%D7%91%D7%A8%D7%AA%D7%99%D7%AA-%D7%93%D7%9E%D7%95%D7%A7%D7%A8%D7%98%D7%99%D7%AA.html

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.