חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מאה הימים האחרונים? אודי מנור על מפגש עם עמיר פרץ ואחר עם עוזי דיין

נושאים פוליטי ב 24.02.07 18:19

אתמול, ברצף מקרי, השתתפתי כשומע בשני מפגשים פוליטיים. בבוקר ישבתי עם אנשי המטה של פרץ בתנועה הקבוצית בבית מפלגת העבודה בתל אביב. שמענו את פרץ. האיש הודה וחזר והודה בטעויות שעשה. משרד הבטחון, ההתעקשות להשאר בממשלה, האדיבות כלפי מוסדות המפלגה. ומעל לכל גישתו 'הממלכתית' במובן של 'שלום בית' שמנעה ממנו [והוא אחראי על כך אם זה לא ברור] להיאבק על הדברים שהוא מאמין בהם.

מודה ועוזב?

אולי. "מודה" בלי ספק, "עוזב"? עוד לא.

ועד אז אמרתי לו, ואמרו אחרים, שהחודשים הקרובים הם ההזדמנות האחרונה שלו. מחר מתחילה שביתת סטודנטים, מחרתיים יהיו דברים אחרים, בעוד חודש לכל היותר דו"ח ועדת וינוגרד. יש המון מה לעשות.

כתבתי כמה פעמים בחודשים האחרונים שעד מאי ראוי לשתוק לגבי שמות ומועמדים, ושיש להתרכז בתכנים.

אחרי הפגישה אתמול אני רוצה לסייג את הכלל הנכון הזה, ולהוסיף שמותר וצריך לשאול גם שאלות של מוסר-פוליטי-אישי, ובראשן השאלה שלכאורה היא שאלה זהה, אבל למעשה היא שאלה המופנית רק לברק: האם בכל מקרה – יהיה מה שיהיה ב-28 למאי – הוא נשאר במפלגה?

וגם את עמי איילון אפשר לשאול שאלות ברורות על דברים שהיתה לו נטייה לחמוק מהם. השר הערבי למשל.

בל את כל זה לא הייתי כותב כלל אילו לא הייתי חווה מהלך ניבזי מצד מי שמחזיק מעצמו – ומחזיקים ממנו – איש ציבור נקי, מהסוג שאולי החברה בישראל כל כך מייחלת לו, בכלל ובפרט על רקע ההתנהלות הכללית.

בצהרים ישבתי, שוב כשומע, בכינוס של חבורה נכבדה של אנשים המנסה להקים עוד תנועה, הפעם בשם מעורר התיקווה "התנועה לישראל". לא אלאה אתכם במהלך הדיון, מה נאמר, מה לא נאמר, מי היה ומה היתה האוירה.

לא שכל זה לא חשוב או לפחות מענין, אלא שאני רוצה להגיע לתיאור דבריו של עוזי דיין, שהופיע לכינוס הזה בסופו, ובלי שהיה שותף לדיון, ניצל את הבמה ואת רצונם הטוב של האנשים לשאת נאום חמור ביותר מבחינת תכניו.

"יש לי קואליציה וכסף" אמר דיין, "ויהיו מה שיהיו מסקנות ועדת וינוגרד, המנהיגות הנוכחית חייבת ללכת הביתה", והוא –יש לו "קואליציה וכסף" – ידאג לכך.

הסיבה? "אין לישראל מדיניות ביטחונית ומדינית".

יתכן שכך הוא הדבר, למרות שאנו יודעים שאין ואקום ותמיד יש מדיניות ביטחונית ומדינית, וכלכלית וכל השאר. אבל נדמה לי שהדרך הנכונה לעצב מדיניות כזו או אחרת היא בדרכים הדמוקרטיות המקובלות. "קואליציה וכסף" לכשעצמן, לא עולה בקנה אחד עם הדרכים הללו.

אני מזכיר לעצמי קודם כל שהאיש, חביב וסימפטי יש לומר, אבל עם זה לא קונים או לא אמורים לקנות במכולת הפוליטית, התמודד בבחירות האחרונות. הסקרים הנמוכים הסבירו לו שלמעשה כל קול שהוא מקבל בא בהכרח על חשבון שמאל-מרכז. אם להיות יותר מדוייקים, ושווה לבדוק זאת בהזדמנות ברמת הקלפי, סביר מאד להניח שכל קול שהוא קיבל בא על חשבון 'העבודה'.

ומה שהוא לא הצליח לעשות בתוך השיטה הנורמטיבית – ובן אדם "ערכי" כמוהו אמור היה להסיק מסקנות ולקבל את דין הבוחר – הוא מנסה או ינסה לעשות עכשיו, "יהיו מסקנות דוח וינוגרד אשר יהיו".

אותי הדבר הדאיג. לא כי אסור לו לדבר כי הוא נכשל בבחירות. אלא מהסיבה שבהופעה הציבורית הזו שלו אתמול, הוא לא דיבר. הוא לא אמר שום דבר קונקרטי. במקום זאת הוא ניגן באומנות על מיתרי התיסכול הציבורי. מיתרים שמיתוסף אליהם משקע עכור של 'גזענות-לייט' מהסוג שבא לידי ביטוי בתמונה הנפלאה הזו של פרץ מביט דרך משקפת שכיסויי עדשותיה לא הוסרו ["הנה הפרענק… שר הבטחון… אפילו משקפת איננו יודע להפעיל"].

הדאגה הזו ממה ששידר דיין השתלבה אצלי עם התחושה העמומה שלפרץ מגיעה הזדמנות נוספת. האיש סומן על ידי מה שמקובל לכנות 'המימסד הישן', ורק מהסיבה הזו אני רוצה לסמן אותו באופן זהה, אך הפוך: פרץ או תמיכה אפשרית בפרץ היא אולי התלכדות של הכוחות של 'המימסד החדש'.

כל שנותר הוא לקוות ש: א. פרץ רואה זאת ככה. ב. פרץ יעשה במאה הימים הבאים שנותרו עד סוף מאי כמה דברים שמוכיחים זאת.

אחרת יהיו אלו 100 הימים האחרונים שלו.

ואולי, לא רק שלו אלא של התקווה שנרקמה סביבו.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: ,

תגובה אחת

  1. עמיר פרץ והאחריות שלנו :

    […] ומדוע? משום שברוב הטעויות האלו עמיר פרץ כבר הודה בעצמו, במישרין או בעקיפין, במהלך קמפיין הבחירות של הפריימריס […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.