חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

חינוך לתודעה אזרחית

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 27.07.11 6:01

על מקצוע האזרחות היה ללמד את התלמידים איך מייצרים השפעה פוליטית

מאת: דקל-דוד עוזר

מהומות רבות הסתובבו בשנה האחרונה סביב שיעורי האזרחות כאשר ד"ר צבי צמרת, יו"ר המזכירות הפדגוגית, החליט  להעביר את פרופ' ידידיה שטרן מתפקידו כיו"ר ועדת מקצוע האזרחות. יותר נכון לומר: היו רעשים בחלונות הגבוהים, ראינו את זה בעיתונים ועברנו לסדר היום.

הויכוח המרכזי השולט בקרב מתווי המדיניות המכינים את שיעורי האזרחות עוסק ביחס בין הביטוי "מדינה יהודית" לביטוי "מדינה דמוקרטית", אכן ויכוח ברומו של עולם, או במילים אחרות: ויכוח לשבעים.

רוב האנשים בישראל חיים בתחתיתו של עולם: הם יוצאים לעבודה בבוקר, חוזרים לביתם, מבלים עם בני משפחותיהם וחבריהם, הולכים לישון וחוזר חלילה. הידע שהוקנה להם על מהותה של מדינה כיהודית או דמוקרטית רלוונטי לחייהם כקליפת התפוז שאפשר להכין ממנה ממתקים אבל רובנו לא עושים את זה.

מה שמשרד החינוך היה צריך ללמד אותם הוא איך מייצרים השפעה פוליטית במדינת ישראל, איזה מחאות פוליטיות הצליחו ואיזה לא,  ובעיקר שהבחירות במדינת ישראל הן בחירות דו שלביות, ושרוב רובו של הציבור מודר מהשלב הראשון.

בתיכונים מספרים לבני הנוער כי הם צריכים להשפיע ולהצביע בבחירות, ואם לא טוב להם, לצאת לרחובות, אלא שמשום מה "שכחו" לומר להם כי הדעות של המפלגות הגדולות בישראל, אשר מקבלות מימון חודשי בסכומי כסף אדירים ומימון בחירות בסכום אסטרונומי, מוכרעות אך ורק על ידי חבריהם, והזכות לבחור את הנציגים לכנסת היא אך ורק לחבריהם. מי שמחכה לבחירות הכלליות מקבל אפשרות לבחור בין תפוח אפוי אחד למשנהו, הצבעתו לא משפיעה ולכן האזרחים מאבדים אמון במדינה.

לעומת התלמידים שלמדו על "יהדות ודמוקרטיה" בחינוך הממלכתי, שתודעתם שובשה, ישנן קבוצות שפיתחו תודעה דמוקרטית בריאה וחכמה, כמו החרדים שמצביעים בגושים וכמו קבוצת פייגלין וקבוצת יש"ע, אשר פוקדות אלפים ועשרות אלפים של אנשים באופן מאורגן למפלגות, על מנת להשתלט עליהן מבפנים. הם הצליחו לעשות זאת בליכוד, וכך השתלטו על מרכז המפה הפוליטית. בפועל הם עשו מהפיכה שקטה במדינה.

בו בזמן, בוגרי החינוך הממלכתי, שקברניטיו הם "אבירי שלטון החוק והדמוקרטיה" ממשיכים בתודעתם המשובשת, אינם מבינים כיצד צריך לפעול אדם במדינה דמוקרטית, מודרים מתהליכי הבחירה וממוקדי ההשפעה, כביכול בהסכמה, מכוח תודעתם המשובשת, הרי אם 250,000 אנשים מתארגנים ומשלמים 64 שקלים על מנת להפוך לחברי ליכוד, ראש הממשלה מטעם הליכוד היה הופך לעושה דבריהם פשוט בשל העובדה שהם רכשו את הזכות לפטר אותו.

אולי קברניטי לימודי האזרחות צריכים להתנצל בפני בוגריהם ולומר להם את האמת – שיבשנו את תודעתכם. במקום ללמד אתכם איך להשפיע פוליטית, גרמנו לכם לשנוא את הפוליטיקה וזרענו זרעי אנארכיזם. אנחנו אשמים שאתם עפר ואפר של המדינה הזאת, רומסים אתכם באשמת החינוך הגרוע שנתנו לכם.

נערך על ידי דליה
תגיות: , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.