חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מה קורה במערכה נגד שדה בריר

נושאים איכות השלטון, בריאות ואיכות סביבה, חדשות ב 26.07.11 6:02

במערכה על שדה בריר הדברים קורים עכשו מתחת לרדאר התקשורתי.  להלן עדכון שהעבירה עמותת "רוצים לחיות בלי מכרות" של מתנגדי המכרה בשדה בריר

.

.
תמוז תשע"א
‏יולי 2011

דף מידע לחברי העמותה

בפתח הדברים ברכות לחברי קבוצת הקשר ערד – מדבר-יהודה שהחליטו להצטרף אלינו, ברוכים הבאים

גזרות הפעילות השונות שלנו הן מ. הפנים, מ. הבריאות, כנסת, תקשורת ושותפים למאבק.

 • משרד הפנים:
  שתי גזרות נפרדות ומקושרות ביניהן, כפי שיוסבר להלן.
  • גזרת האישורים הפורמליים (סטטוטוריים), הועדה המחוזית לתכנון ובנייה במחוז הדרום.
   הועדה החליטה, ב-28 ביולי 2008 להיענות לבקשת משרד הבריאות ולתת למשרד זה ארכה של שנה לקביעת עמדתו המקצועית.
   נקודה חשובה!  יריבינו מציגים מצג שאינו מתאים להחלטת הועדה.
   יריבינו מדברים על-כך שהועדה החליטה על בודק חיצוני שיבחן את חוות הדעת השונות, לעיתים הם אף טוענים, שהוחלט על בודק מחו"ל, דברים אלה אינם נמצאים בהחלטות הועדה המחוזית!
   מ. הבריאות גיבש את חוות דעתו המסכמת, תוך שקילת כל חוות הדעת שנעשו עד אז וניתוחן.
   מסקנת הניתוח היתה שהמכרה מסוכן ושאין להקימו.
   ראש שרותי בריאות הציבור במ. הבריאות אישר סיכום זה והעביר אותו לועדה המחוזית לפני למעלה משנה, באפריל 2010.  הועדה המחוזית היתה אמורה לדון בתכנית המכרה (דיון להפקדה) בדצמבר 2010.לפי הערכתנו רוב חברי הועדה המחוזית היו מצביעים נגד המכרה.  הערכה זו היתה כנראה גם של יריבינו ואז, זמן מה לפני מועד הדיון, ביקש מנכ"ל מ. הבריאות ארכה נוספת.
   מתחקיר שעשתה מרב דוד וששודר בערוץ 10 הסתבר שהדחייה באה בעקבות התערבות לשכת ראה"מ ב. נתניהו (ראה"מ הוא שר הבריאות, ח"כ ליצמן הוא סגן השר).  מזכירו הצבאי של ראה"מ פנה אל ראשי משרד הבריאות, תבע מהם – בשם נימוקים בטחוניים עלומים – לקבל חו"ד נוספת.  מנכ"ל מ. ראה"מ פנה אל פרופ' שפירא מ"הדסה" (מומחה להרדמה ולרפואה צבאית) וביקש ממנו חו"ד נוספת שתשווה בין חוות הדעת.
   פרופ' שפירא העביר את ממצאיו למשרד ראה"מ (ב-26 בדצמבר 2011) וזו שמרה אותה כחסויה, גם בפני מומחי מ. הבריאות.
   רק פנייה שלנו לבג"צ הסירה את החיסיון מהמסמך.
   התברר שלא היה בו שום דבר שלא היה כבר קודם לכן לעיני מומחי מ. הבריאות שקבעו  כי המכרה מסוכן ואין להקימו.יו"ר הועדה לבריאות וסביבה בכנסת, ח"כ דב חנין פנה אל מבקר המדינה וביקש לבחון את התערבות ראה"מ בעניין.  תשובת המבקר הייתה… שהתכנית עדיין נמצאת בהליכים סטטוטוריים… בתשובה אין התיחסות למעורבותו של ראה"מ.
  • גזרת התכנון לזמן ארוך,
   ב-2005 – החליטה המועצה הארצית לתכנון, כי צריך להסדיר את החציבה והכרייה של מינרלים תעשייתיים בתכנית מתאר ארצית (תמ"א) שמספרה 14ג.
   בעת ההחלטה המינרלים העיקריים שאליהם התכוונו היו הפוספטים (מאז נוספו פצלי השמן).
   יש להניח שיריבינו אינם צריכים את התכנית המיוחדת הזו, שכן בלעדיה כל תאוותם בידם מתוקף תכנית כוללת יותר.  תכנית יחודית רק עשויה לגרוע שטחים.
   כך קרה שבצורה "מופלאה" התכנית התעכבה עד ראשית 2011.
   כמקובל בתכניות ארציות מונתה לתכנית ועדת עורכים שבראשה נציגת מ. הפנים ושחברים בה נציגי גופים שונים המיוצגים גם במועצה הארצית לתכנון (משרדי ממשלה רלוונטיים, נציגי ה"ירוקים" וכו').  להפתעתנו נודע לנו, שבניגוד להחלטת המועצה הארצית, צורף לועדת העורכים משקיף מטעם התאחדות התעשיינים.התאחדות התעשיינים בחרה כנציגה שם את… מר אורי יסעור – ראש אגף חמרי גלם ב"רותם אמפרט".  מה שהופך את תמא 14ג להיות תכנית מתאר ארצית לאישור שדה בריר.  ביקשנו ממ. הפנים מינוי דומה ונדחינו.פנינו למבקר המדינה ובתגובה מיהר מ. הפנים לאשרר בדיעבד את המינוי (ועדת העורכים פעילה בהשתתפות ה"משקיף" מינואר 2011, המינוי אושר ב-21 ביוני 2011).  בדיקת המבקר נמשכת.
   עמדתנו היא שלתקופת התכנית (2040 או 2045) כל בקעת ערד תוחרג מהתכנית. ובלשון פשוטה שעד 2040 (או 2045) לא תהיה כל כריית פוספטים בכל בקעת ערד.  אחר-כך ייפתח העניין לדיון חדש.
 • מ. הבריאות, מנכ"ל מ. הבריאות ביקש, כאמור, ממ. הפנים ארכה לגיבוש מחדש של עמדתו, אחרי שזו כבר הוגשה באפריל 2010.  טענות יריבינו הן בעיקר נגד עורכי חוות הדעת המסכמת של מ. הבריאות, שהם עובדי מ. הבריאות שבעבר הכינו חו"ד לעיריית ערד.
  חשוב להדגיש כאן ששני אלה, ד"ר מיכה ברחנא – רשם הסרטן הלאומי, במ. הבריאות – וד"ר יונתן דובנוב – ס' הרופא המחוזי בלשכת הבריאות של מחוז חיפה – (שניהם מרצים לבריאות הציבור) הומלצו לעירייה ע"י מ. הבריאות ולא פחות חשוב הוא שהם עשו את עבודתם זו כשירות וללא קבלת כל תמורה כספית.
  גם חוות הדעת האחרות השוללות את המכרה ניתנו לנו ללא כל תמורה כספית.
  חוות דעת אחת ניתנה למשרד להגנת הסביבה (ע"י ד"ר קרסנטי) שהוא מומחה שאותו משרד שוכר את שירותיו.
  לעומת זאת כל חוות הדעת שרותם מציגה לתמיכה במכרה היו בתשלום, בין אם לכותבים ישירות ובין אם למוסד המעסיק אותם.
  חוות הדעת של פרופ' שפירא (שהוזמנה ע"י מנכ"ל מ. ראה"מ) מומנה (כנראה) ע"י הממשלה.מנכ"ל מ. הבריאות – פרופ' רוני גמזו –  כינס בחודש מאי ישיבה שבה השתתפו כותבי עמדת משרד הבריאות וראש שרותי בריאות הציבור, פרופ' איתמר גרוטו וגם… שניים שכתבו – בתשלום של יריבינו – חוות דעת בזכות המכרה.
  גם על ניגוד עניינים, לכאורה, זה פנינו למבקר המדינה.  הפנייה בטיפול.בהמשך מינה מנכ"ל מ. הבריאות ועדה, שבראשה הועמד אותו פרופסור גרוטו, שתפקידה להמליץ למנכ"ל על העמדה שמ. הבריאות ינקוט.  בועדה חברים מספר רופאים וגם ד"ר לפיסיקה שכתב – בתשלום של כי"ל למוסד המעסיק אותו – חו"ד האומרת שסיכוני האבק הרדיואקטיבי הם קטנים ביותר וכי צריך לעשות כריית נסיון מנוטרת.  פגשנו את פרופ' גרוטו ואנחנו מכינים מקבץ שאלות שלדעתנו על הועדה שלו לשאול.
  פרופ' גמזו, המנכ"ל הבטיח לנו שלא יקבע את עמדת המשרד לפני שיפגוש אותנו.
 • כנסת ותקשורת,  לאחרונה הופענו בכנסת (ובהמשך בתקשורת) ב"יום הסביבה בכנסת", ב-21 ביוני 2011.   עיקר המסר שלנו שם היה הוכחה שמרבצי הפוספטים בשדה בריר קורנים קרינה רדיואקטיבית ושחלקיקים מוצקים פולטי קרינה עלולים להיקלט בריאות שלנו כאבק נשימתי.  בניגוד לסיכוני קרינה הבאים מחוץ לגוף (שמש, טלפונים סלולריים וכד') הרי חלקיקים רדיואקטיביים הנכנסים לריאות נשארים שם לתמיד, אין מה שיוציא אותם זהו זהום רדיואקטיבי.
  יריבינו לרוב מתעלמים מסיכון זה ומציגים חוות דעת המדברות על כך שאין סכנת רדון שייפלט מהמכרה.  (זה דומה לניתוח תאונות ימיות בין ערד לבאר-שבע).
 • שותפים למאבק, מי יותר ומי פחות,
  העמותה הצטרפה לשני ארגונים:
  • חיים וסביבה, ארגון הגג של הארגונים שעניינם איכות הסביבה, הבקשה בהליכי אשרור.
  • הקואליציה לבריאות הציבור, שמושבה בחיפה.  מייסד הקואליציה ד"ר ג'ימי קריקון והמנכ"לית רונית פיסו עוזרים לנו הרבה מאוד בתחומי מידע מדעי.
  • החברה להגנת הטבע, נוקטת עמדה שלפיה המאבק שלנו הוא מאבק בריאותי, לא סביבתי, ולכן אינם מצטרפים אלינו ואינם מגבים את המאבק שלנו.  נפגשנו איתם ונשארנו חלוקים בעמדותינו.  אין לנו עניין לריב עם החברה להגנת הטבע ובכך לקבע את הצרוף שלהם ליריבינו.
   מאידך החשד שלנו בעמדתם של חלק מקובעי העמדות שם לא פחת.

ראו עצמכם חפשיים להציק לנו בשאלות

שלחו את שאלותיכם בתגוביות לכאן

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , , , ,

2 תגובות

 1. מנחם לוריא :

  שאלות...

  ראשית גלוי נאות: השאלות שלי והנחות היסוד שלהן הם דעתי האישית אינני מיצג אף אחד.

  ולשאלות:

  1. רוה"מ הקפיא את כל הטיפול בהמלצות שהונחו על שולחנו בקשר לפיתרון בעיית הישובים הלא מוכרים של הבדואים בנגב בכלל ובבקעת בריר בפרט. רוה"מ הטיל את הטיפול על עמידרור (הלוחש על אוזנו) ודיעותיו של הלז ידועות. האם אתם תוקפים את הפינה הזו וערים לה?

  2. מהי העמדה של עירית ערד. האם העיריה גיבשה עמדה והאם היא ידועה לכם. בבחירות לעיריה זכתה ערד לביקורו של שר החוץ (למרות שערד היא בתחום ישראל רבתי) ודי לחכימא ברמיזא.

  3. האם יש מגעים עם ראשי המגזר הבדואי כדי לרתום גם אותם למאבק משכיל בשדה בריר הרי הם נפגעים לא פחות מתושבי ערד במיוחד היישוב אל פרעה (מקווה שאיתתי נכון) שכמעט והפך ליישוב מוכר ושוב לשכת רוה"מ מעורבת בעיכוב האישור הזה ולדבר השפעה מכרעת בנושא שדה בריר.

  וקצת עידכון: מקשרי,המעטים, אצל המגזר הבדואי באזור ערד היה רחש של אי שביעות רצון ממנוי עמידרור לטפל בבעיה שלהם. היו כמה קולות שדיברו על פנייה לעמידרור בבקשה לחילופי שטחים היינו מהנגב לרמת הגולן. אני לא יודע עד כמה זה רציני וכן יודע שזה דיבורים ומעשים אין. מכל מקום מנוי עמידרור גרם לתסיסה במגזר אבל אני,עדיין, לא יודע אם התסיסה עברה לפסים מעשיים. זה לא מצחיק וקצת ציני אבל בנתיים אפשר לנוע חופשי בכביש 31 בנתיים לא זורקים שם אבנים…..

  ישר כוח.
  בהצלחה.

  מנחם.

 2. לקסי :

  תשובות למנחם

  לשאלה מס' 1 – עמותת "רוצים לחיות בלי מכרות איננה עוסקת במעמד הישובים הבדויים.
  לשאלה מס' 2 – ראש העיר שבה ומצהירה על התנגדותה למכרה. במקרים מסוימים היא מוסיפה שהתנגדותה נובעת מעמדת מ. הבריאות נגד המכרה.
  לשאלה מס' 3 – בעמותת "רוצים לחיות בלי מכרות" יש חברים בדואים תושבי אל פורעה. על העתירות שלנו חתמו חברים בדואים מאל-פורעה ומכסיפה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.