postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » עדות ראייה: דב חנין עומד בשירת "התקווה"

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עדות ראייה: דב חנין עומד בשירת "התקווה"

נושאים דעות, פוליטי, שיכון ושלטון מקומי ב 4.09.08 10:21

 

הכותרת מתמקדת בטפל ולא בעיקר, אבל ככה בדיוק נראה הקמפיין השלילי של רון חולדאי ושלי יחימוביץ'

מאת: אלון-לי גרין, יו"ר ועד העובדים בבית הקפה "קופי בין" ו"עיר לכולנו"


משהו עובר על תל אביב-יפו. הבחירות המוניציפאליות, שהן לרוב אירוע משמים למדי, הפכו להצגה הכי טובה בעיר: מועמדותו של ח"כ דב חנין, יו"ר השדולה הסביבתית-חברתית בכנסת, טרפה את כל הקלפים. לראשונה יש מועמד שקורא תיגר על ראש העיר המכהן רון חולדאי.

לא מדובר על עוד בחישה בעסקנות הפוליטית הרגילה. תנועת עיר לכולנו, שמטעמה מתמודד חנין, הפכה את הבחירות האלו לנקודה שבה תושבי תל אביב-יפו מתבקשים להחליט לאן העיר הזאת הולכת: לשכר דירה מופקע ובנייני יוקרה לעשירים בלבד, או לדיור בר-השגה? להמשך בעיות החנייה ועידוד השימוש ברכב פרטי, או לפיתוח מואץ של תחבורה ציבורית ושבילי אופניים? למכירת כל מטר פנוי בעיר לכרישי הנדל"ן, או לפיתוח ריאות ירוקות ברחבי תל אביב-יפו?

עיר לכולנו היא תנועה שנבנתה מלמטה, בעבודת שטח אינטנסיבית של מאות פעילים. פעילים חברתיים וסביבתיים, תושבי שכונת כפר שלם שנאבקו נגד הריסת בתיהם, סטודנטים הנאבקים בשכר הדירה הגבוה, תושבי יפו הנאבקים נגד אפלייתם ופעילים בקהילה הגאה הפועלים למען שוויון זכויות – כולם התאחדו למען מטרה אחת: להחזיר את תל אביב-יפו לתושבים שלה, להפוך את העירייה לגוף המשרת את כולנו, ולא רק את העשירים.

דבר יחימוביץ' אל העם

 

עליית מדרגה בסערה שיצרה התמודדותו של ח"כ דב חנין, הייתה במתקפה חסרת התקדים של ח"כ שלי יחימוביץ' עליו. חברת הכנסת, שמהיום בו עברה מהעיתונות לפוליטיקה חרתה על דגלה את "האג'נדה החברתית", התייצבה בדום מתוח לימינו של חולדאי, והטיחה בחנין כי הוא "לא עומד בתקווה".

זוהי אמירה תמוהה מאוד, בלשון המעטה. ראשית, משום היותה תלושה מן המציאות: ח"כ דב חנין בהחלט עומד בתקווה. במו עיני ראיתי אותו עושה את זה, בטקס הדלקת המשואות האלטרנטיבי בו השתתפתי. אבל זה לא באמת העניין – העניין האמיתי הוא שח"כ שלי יחימוביץ' הוכיחה את הפתגם הידוע: "הפטריוטיזם הוא מפלטו של הנבל".

את המעבר שלה מהתקשורת לפוליטיקה הצדיקה יחימוביץ' בהתמודדותו של עמיר פרץ, שהציג לדבריה "סדר יום חברתי". היא קראה לציבור לזנוח את המצע המדיני ולהצביע לכנסת לפי המצע הכלכלי-חברתי בלבד, ומהרגע שנבחרה היא מציגה עצמה כמי שעוסקת אך ורק בשאלות של זכויות עובדים ואוכלוסיות מוחלשות.

אבל הבחירות הפוליטיות של ח"כ יחימוביץ חושפות מציאות אחרת. בפריימריז האחרונים במפלגת העבודה היא תמכה באהוד ברק – אדם בעל השקפה ניאו-ליברלית קיצונית, תאומו הזהה של בנימין נתניהו, המשקיף ממרומי מגדלי אקירוב על הפערים החברתיים שהוא שותף ליצירתם. ובבחירות הקרובות לראשות עיריית תל אביב-יפו היא תומכת בחולדאי – איש מפלגתה, וגם בן בריתם של כרישי הנדל"ן ובעלי ההון שהופכים את תל אביב-יפו לעיר לעשירים בלבד.

יש לשער כי לא אידיאולוגיה צרופה היא שהביאה את יחימוביץ' לתמוך במועמדים האלה. מפלגת העבודה היא המפלגה בה הומצאו הדילים והקומבינות של הפוליטיקה הישראלית, ויחימוביץ' בסה"כ רוצה להיבחר לקדנציה נוספת, אי שם בין פואד בן-אליעזר לשלום שמחון. אבל לצבוע את העסקנות הזאת בצבעי כחול-לבן של פטריוטיות? זו כבר היסחפות לשמה.

פטריוטיות אמיתית

 

אבל נניח לרגע הנחה מופרכת למדי: שיחימוביץ' אכן מאמינה במה שהיא אומרת. אם כן, צריך לבדוק מי כאן יותר פטריוט: דב חנין או רון חולדאי?

הפטריוטיות שעליה מדברת יחימוביץ' היא פטריוטיות ריקה מתוכן, פטריוטיות של סמלים מבית מדרשם של בנימין נתניהו ולימור לבנת.

לעומת זאת, הפטריוטיות של דב חנין היא במעשים: הוא העביר בכנסת את חוק הגנת ים סוף, חוק הגנת הכנרת, חוק האוויר הנקי, חוק המזהם משלם וחוק האכיפה הסביבתית. הוא מואשם כי הוא לא עומד דום לשירת "להיות עם חופשי" (למרות שהוא כן עומד – בעצמי ראיתי!), אבל הוא זה שהעביר בכנסת את חוק הודעה לעובד בדבר זכויותיו, והוא המועמד היחיד בתל אביב-יפו ששם למטרה לשים סוף לתופעת ההעסקה הפוגענית והפרת חוקי העבודה בבתי העסק בעיר.

עיר לכולנו היא תנועה על-מפלגתית רחבה שמייצגת עקרונות חברתיים וסביבתיים, יחד עם קידום אוכלוסיות מוחלשות בעיר. בעיר לכולנו פועלים אנשים מכל גווני הקשת הפוליטית – מפעילי חד"ש ועד חברי ליכוד, וגם אנשים שמעולם לא היו חברים באף מפלגה – ששמו להם למטרה להחזיר את תל אביב-יפו לתושבים שלה. ברשימה של עיר לכולנו יש את הייצוג הרחב ביותר לנשים, לתושבי דרום העיר ולקהילה הגאה. אולי הם לא מסכימים על מה יהיה עתיד השטחים וההתנחלויות, אבל הם בהחלט מסכימים על מה דרוש כדי להציל את תל אביב-יפו.

שלי יחימוביץ' אכזבה אותי, ואני מאמין שגם פעילים חברתיים רבים אחרים התאכזבו ממנה. היא ההוכחה שבתוך מפלגה קורסת, אפילו האדם הישר ביותר מאבד את הערכים שלו. עדיף להיות פעיל בתוך תנועה פוליטית רחבה, שבנויה באופן דמוקרטי מלמטה, ומבוססת על פעילות במקום כסף ועל ערכים במקום דילים.

אלון-לי גרין הוא יו"ר ועד העובדים בבית הקפה "קופי בין", פעיל זכויות עובדים ומרכז את פורום עבודה ורווחה של תנועת עיר לכולנו

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , ,

12 תגובות

 1. איתי :

  שלי איכזבה!!!!

 2. יואב :

  כל מילה בסלע.

 3. שרון לוזון :

  יפה כתבת, אלון לי.
  לפני יומיים שלושה טאטא טת פינת הרחובות ז'בוטינסקי -אבן גבירול בחור צעיר, שחור, שנראה כבן 18. אולי פחות.

  בנוסף למטאטא והעגלה הוא היה מצוייד גם בוסט זוהר ועל גבו הכיתוב "בשירות עיריית תל אביב – יפו".

  פעם חשבתי ששלי נלחמת למען אותם עובדי קבלן מנוצלים ומדוכאים.
  היום אני רואה שהיא נלחמת למען המנצל והמדכא.

  במכתב ששלחתי לה ב30 ביוני (נמצא כאן באתר) שאלתי גם על עובדי הקבלן ועובדי חברות כ"א שחולדאי מעסיק.

  עד היום היא לא מצאה לנכון להגיב על סוגיה זו.
  נראה שהמצפון של שלי מצוי בהקפאה עמוקה.
  האופטימים ביננו מקווים שהוא יופשר אחרי הפריימריס הבאים במפלגתה.

  אני כבר לא כל כך אופטימי.

 4. שלי יחימוביץ' תוקפת את דב חנין | בוחרים בתל אביב-יפו :

  […] אלון-לי גרין, פעיל זכויות עובדים ומרכז פורום עבודה ורוו… […]

 5. מערכת האתר :

  שרון אנא צור קשר אם אתה מוכן להתגייס לפרויקט קטן בנושא בהמשך למכתבך

 6. האזרח דרור :

  כל מילה בסלע.

 7. עינת :

  דב חנין ראוי להיות ראש עיר, בלי שום קשר להיותו ציוני או לא. עלינו לקבל את זה שהציונות היא זרם פוליטי ןצורת מחשבה. לא כל יהודי חייב להיות ציוני. זה לא אומר שהוא פועל נגד מדינת ישראל. הוא רק רוצה אותה שונה. לדעתו טובה יותר. דעתי האישית היא שלדב השקפת עולם רחבה מאוד, הומניסטית ופלורליסטית. זה שהוא לא ציוני זה לא אומר שהוא רוצה מדינה ערבית. הוא מתנגד לכל סוג של לאומנות (כמו למשל ההתקפה הלאומנית של יחימוביץ').

  ועכשיו חזרה לתל אביב יפו. צריך להסתכל על העניינים הקונקרטיים העומדים על הפרק. המצע שתנועת עיר לכולנו והעומד בראשה חנין מובילים טוב הרבה יותר לרוב שכבות האוכלוסייה בעיר משל חולדאי. חנין חברתי פי אלפי מונים מחולדאי. חנין הוא ממובילי האג'נדה הסביבתית האמיתית והצודקת בישראל. עיר לכולנו היא תנועה דמוקרטית, סוציאלית. אנו רואים את האנשים המובילים אותה. מפעילים סביבתים מוחכים כמו רבינוביץ', חנין, שרון מלכי ואחרים. דרך פעילי שכונות אמיתיים כמו אהרון מדואל, רוני סורקיס, רחל גלעד וולנר, יואב גולדרינג ועוד רבים אחרים. ועד פעילים חברתיים כמו אלון-לי גרין, עו"ד ערן גולן, שרון לוזון ועוד המון אחרים.

  אז כן, אולי חנין הוא לא ציוני הדוק. ועיר לכולנו לא מדברים על ציונות ושטחים כבושים.

  אבל עיר לכולנו ודב חנין מובילים שינוי. שינוי שהוא כל כך מיוחד במחוזותינו. שינוי שהוא אינטרס של כולנו, אולי חוץ משל קומץ בעלי הון.

  אז שלי יחימוביץ', אני מאוד מאוכזב למצוא אותך שמה מקל בגלגלים של עיר לכולנו.

  אבל את מה שקורה בתל אביב- יפו לא את ולא חולדאי תעצרו!

 8. ציונה אקולוגית :

  ובגלל זה חשוב לציין אם הוא מכבד את התקוה (מדינת ישראל כמדינה יהודית) או לא, למי שלא הבין…
  וכן, יש בוחרים שזה חשוב להם יותר מלחם אורגני. תתפלאו.
  דוב חנין הוא לא רק "פעיל חברתי סביבתי" עם כל הכבוד. הוא איש מפלגת חד"ש. אז למה להתכחש לזה?
  ולכל מי שיש לו רק אג'נדה חברתית ולא לאומית, אין סיכוי של ממש לזכות בבחירות, כי כמה מצביעי חד"ש כבר יש בתל אביב מחוץ לגילמן? חבר'ה, תהיו מציאותיים. ליצור שינוי אמיתי צריך לא על ידי מהפכה ואופוזיציה, אלא על ידי שיתוף פעולה ועבודה מבפנים.

 9. אלון :

  טוב יאללה… חרשתם את השטויות של אנטי-ציונות ושל זילות המושג סביבתנות. חשבתי שמשלמים לכם גם בשביל קריאייטיב, מה חולדאי יגיד אם הוא ישמע שאנשי המטה שלו ממחזרים נואשות חומרים??? 🙂

 10. תושב תל-אביב-יפו ותיק :

  *דיור בר השגה.
  *חינוך ציבורי איכותי לכולנו.
  *פחות מכוניות – יותר מרחב ציבורי.
  *הכוח הוא בידי התושבים!
  בואו להיות חלק מזה.
  בבחירות הקרובו כולנו מצביעים ל"עיר לכולנו" ולמועמדה ד"ר דב חנין לראשות עיריית תל-אביב-יפו.

 11. שמעון :

  הצחקתם אותי. התמימות הזו של מי שהיה צריך לדעת מלכתחילה. ברגע שאתה בוחר להצטרף למפלגה כמו העבודה, או קדימה או ליכוד אתה אומר על עצמך: אני סמרטוט פוליטי אבל אתברג כי אני פופולרי. האם שלי הייתה "תמימה" ו"התקלקלה"? שלי??? העיתונאי הקודם שהלך לפוליטיקה (למרות שגם טומי לא ממש "אכזב" את פקוחי העיניים והיה כריש עתונות לא תמים)- לפחות היה לו הכבוד העצמי לנסות דרך ואג'נדה משלו והקים מפלגה חדשה. והיה עוד עיתונאי (לשם שינוי איש ישר ואידיאולוג) שעשה זאת. מזמן. זוכרים את אורי אבנרי?
  מכל מקום דב חנין יקבל את קולי. ואני עומד דום בשירת התקווה מגדיר את עצמי כציוני מאמין יודע שיש חשיבות לבטחונה של מדינה החפצה חיים – השאלה היא איך מגשימים זאת, ומי צריך להכלל במטריית הבטחון (כולם!) ודוב חנין עשה בעניין יותר מכמה וכמה גנרלים חסרי מושג מהי חברה אזרחית.

 12. משה שרף :

  אלון,דיר באלק.
  אם אתה רוצה להעביר מסר את חייב לקצר את הטקסטים שלך בחצי ולדבר בפחות סיסמאות.

  ובטח עם פחות אקסיומות.

  "הפטריוטיות שעליה מדברת יחימוביץ’ היא פטריוטיות ריקה מתוכן, פטריוטיות של סמלים מבית מדרשם של בנימין נתניהו ולימור לבנת."

  סמלים מעצבים תודעה,תודעה מעצבת מציאות. יש אנשים שזה חשוב להם.
  צא שניה מחבורת אומרי ההן שחושבים אותו דבר ונסה להבין שיש עוד אנשים בעולם,כאלה שאכפת להם מדברים שבעינך נראים מטופשים.

  ברגע שאתה מערב פוליטיקה ברמה הלאומית (נתניהו ושות') אתה חוטא לעניין ממש כמו יחימוביץ'.

  אף אחד (חוץ מהחברים שלך בגדה) לא רוצה ראש עיר קומוניסט,רוצים ראש עיר שהוא לא חולדאי ובשאיפה שלא יזיק יותר מדי. פוליטיקה בצד,ראש עיר זה כמו ראש ועד בית,ומצידי שישתייך לכהנא חי כל עוד הוא לא מנסה לסגור את מקומות הבילוי ולהפוך את ת"א למנהטן.

  את דב חנין צריך לשווק כראש עיר שאכפת לו מהתושבים,לא כציוני דגול או התקווה הסוציאל דמוקרטית הבאה.
  זה כמובן,אם אתה רוצה שלא רק חברי חד"ש יבואו לקלפי.

  מוטי מוסר ד"ש אגב.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.