חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

פה זה לא האתר של ארקאדי גאידמק וצדק חברתי

נושאים דעות, פוליטי ב 4.09.08 6:00

מסיבה לא ברורה, דווקא השבוע הוצף אתר "עבודה שחורה" בכמה פניות של אנשים שביקשו ליצור קשר דרכנו עם ארקאדי גאידמק. חלק מהפניות היו כרגיל בענייני כדורגל ותרומות, אך לפניה אחת היינו חייבים להגיב

שלום רב,

שמי א. ואני בן XX – קצין משוחרר טרי מצה"ל. אני מקדם מיזם חברתי-חינוכי שרציתי לעניין בו את מר גאידמק ואת מפלגת צדק חברתי. המיזם הזה עשה נפלאות לבתי ספר שהיו על סף סגירה בארה"ב ובדרום אמריקה והצליח להביא לתעודת בגרות מלאה תלמידים מבתי ספר הממוקמים בשכונות מצוקה, עוני ואלימות.

רציתי לשאול כיצד ניתן לקבוע פגישה עם מר גאידמק ע"מ להציג לו בקצרה את המיזם.

להתייחסותכם בהקדם אודה.

יום נעים,

א.

***

אלעד הן מיסו"ד מגיב

א. שלום,

נדמה לי שאתה מלא רצון להשפיע על החברה לטובה ולתקן את הטעון תיקון בה. גם 'עבודה שחורה' היא התארגנות של אנשים שיש להם רצון להשפיע על החברה הישראלית ולהפוך אותה לחברה טובה וצודקת יותר.

אך כדי להבין מה צריך לתקן בחברה הישראלית צריך להבין מה השתבש בה.

התובנות שיש לי, ואני חושב שרוב חברי 'עבודה שחורה' שותפים אלי בכך, הן אלו:

ישראל הייתה מדינה שוויונית יחסית (גם אם רחוקה מלהיות מושלמת). אנשים חיו בה עם ביטחון סביר ביכולת התעסוקה וההשתכרות שלהם. הבריאות והחינוך שלה היו מהמצוינים בעולם ובה בעת שוויוניים יחסית וניתנו לכולם, חינם אין כסף.

כל זה היה כשהממשלה הייתה גדולה ומעורבת בכלכלה, בחברה ובתעשייה. כל זה היה כשרוב העובדים היו מאוגדים במסגרת ההסתדרות ויכלו לקבל את הגנתה. כל זה היה כשלא התביישו להגיד שהשוק אינו הפיתרון לרוב הבעיות.

מה השתנה?

בשלושים השנים האחרונות עוברת מדינת ישראל תהליך מואץ של הפרטה. בתהליך זה מעבירה הממשלה עוד ועוד מהפונקציות שלה לאחריותם של בעלי הון. זה החל במכירת מפעלים אך היום אפילו שירותי רווחה, בריאות, תעסוקה ושיטור עברו להפעלתן של חברות פרטיות.

חברות פרטיות אלה מונעות, באופן טבעי, משיקולי רווח, דבר שגורר לא אחת הרעה בשירות שניתן, פגיעה הולכת וגדלה בשכבות גדולות של האוכלוסייה (לא בעניים, שים לב, כי אם בכולם. כל מי שלוקה במחלה כרונית, למשל, הרגיש בהרעה ובהתייקרות השירות בשנים האחרונות) ויצירת שכבות רחבות של "נזקקים" חדשים שלא היו קודם.

כפי שיש בתהליך זה מפסידים (רוב הציבור) יש לו גם מנצחים: קבוצה לא גדולה של משפחות ובעלי הון שמחזיקים בחלקים נכבדים מכלכלת המדינה, מהתעשייה, מהתקשורת ומהבנקאות. תמצא אותם מעורבים עד צוואר בשיקוליהם של רבים מהפוליטיקאים, ותמצא לא אחת פקידים ממשלתיים שחושבים על התעסוקה העתידית שאולי יקבלו אצל משפחות ההון אם רק יפעלו לטובת האינטרסים שלהן.

בתוך הניגוד הזה בין מרוויחים מעטים ומפסידים רבים התפתח מגזר הולך וטופח של עמותות ויוזמות חברתיות שנועדו להקל מעט את הקשיים הגדולים של המפסידים. עמותות אלה מופעלות פעמים רבות ע"י אנשים חדורי אמונה ושליחות, אך אין להתעלם מן הבעייתיות שלהן.

עמותות וארגונים אלה התחברו למתעשרים הגדולים שנוצרו בתהליך ההפרטה כדי לקבל מהם תרומות. כך, אותם מתעשרים שהתעשרו מהחלשת מדינת הרווחה ומפירוקה כעת ממרקים את מצפונם בתרומות, שמנציחות בסופו של דבר את מצב התלות והנחיתות של הנתרמים.

זהו המקום בו גאידמק נכנס לתמונה.

גאידמק אינו יותר ואינו פחות משחקן נוסף בשוק של ההפרטה. הוא נותן כסף למי שיפעיל תוכניות שמצד אחד ינציחו את התלות בו (לעומת תוכניות חינוך של המדינה, שהן חלק ממדיניות חינוכית כוללת, התוכניות בהן הוא ופילנתרופים אחרים תומכים תלויות בגחמתם), וגם ירוויח הון פוליטי על היותו מושיע מסוג כזה או אחר.

זאת אינה דרכנו.

אנו רוצים מאד לשנות, אך להבנתנו הנתיב הזה הוא הנתיב לשימור המצב, לא לשינויו. העליונים יישארו למעלה, והתחתונים יישארו למטה ועוד יגידו תודה.

כדי לשנות את המצב באמת צריך לעצור, ואף להחזיר לאחור את גלגל ההפרטה, לדאוג שרפואה, חינוך, ורווחה ינתנו לכולם ובחינם, לאגד מחדש עובדים רבים ככל הניתן בארגוני עובדים שיאפשרו להם להיאבק בצורה אמיתית על הפרנסה שלהם, ולהחזיר אנשים בהמוניהם למעורבות פוליטית.

רק בשילוב כל הגורמים האלה שינוי אמיתי, ובודאי שצדק חברתי – כשמה הציני של מפלגת גאידמק – יוכלו להיות בישראל.

בברכה,

אלעד הן,

חבר עבודה שחורה,

חבר יסו"ד – ישראל סוציאל דמוקרטית וחבר מערכת כתב העת 'חברה'.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , ,

תגובה אחת

  1. רועי :

    בטח של התנועה לאיכות השלטון, סתם Zבל…

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.