חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מאבק הרופאים – סולידריות במקום הפרד ומשול

נושאים בריאות ואיכות סביבה, דעות, זכויות עובדים ותעסוקה ב 24.07.11 6:02

ההסכם המתגבש עם האוצר יאפשר תופעת דור א' ודור ב'. אין להסכים לכך. יש לדאוג לצמצום פערים בשכר הרופאים

מאת: תומר ישראלי

הפרד ומשול – תמיד עובד

מאבק המתמחים נגד ההסכם המתגבש בין האוצר להסתדרות הרפואית הוא עוד דוגמא למצב בו ארגון העובדים עושה למעסיק עבודה קלה. בדומה למאבק העובדות הסוציאליות, גם כאן נוצרו פערים עצומים בין רמת ההכנסה ותנאי העבודה של ה"ותיקים" אל מול ה"חדשים". ה"חדשים" מצפים לשיפור משמעותי בתנאיהם וכמובן שבצדק, הן ברמת השכר והן בתנאים השערורייתיים בהם הם נדרשים לעבוד. ארגון העובדים ו"הותיקים" לא יאפשרו פגיעה ב"ותיקים". האוצר מצידו לא יאפשר מתיחה כללית של כל המשכורות, הוא מוכן להגדיל את הסה"כ, להוסיף תקנים אבל מחויב להסכמים ארוכי טווח וחייב לנהוג באחריות כאשר ממוצע השכר אינו נמוך כלל.

אז מה עושים? קצת שיפוצים והטבות בסכומים הנמוכים (כסף קטן), משחקים אותה "עם הגב לקיר", משמרים את "טבלאות השכר" (משמע – שקט תעשייתי מהותיקים ומראשי הארגון) ומעבירים עוד הסכם מסריח. הפרד ומשול.

מה שהכי כואב בכל העניין הוא שארגוני עובדים כל כך דואגים לעתיד (טבלאות שכר) שהם שוכחים לדאוג להווה – עובדים חדשים. נוצרים פערים אדירים בין העובדים כאשר מעטים מקבלים שכר גבוה מאד ורבים משתכרים נמוך מאד. זה קיים אצל הרופאים, העובדות הסוציאליות ובאיזה ארגון בעצם אין הסכמים דור א', דור ב' ודור ז' (עובדי קבלן לצורך העניין)? והכול בחסות ההסתדרות.

אז אני מציע להגיד לעצמנו ולראשי ארגוני העובדים: תסתכלו קדימה ולא דרך טבלאות שכר, תדאגו לשיפור השוויון ולצמצום פערים בין עובדים – ריכוזיות זה לא רק אצל הטייקונים אלא גם בין העובדים, אם לא תהיה אחווה וסולידריות בין העובדים כוחנו ימשיך להישחק אל מול המעסיקים. לדעתי עובד שמשתכר למעלה משכר חבר כנסת כבר לא צריך להיות מאוגד בהסכם קיבוצי, שיסתדר לבד בשוק החופשי.

ארגון 'כוח לעובדים' הוא משב רוח מרענן ומייצג באמת את החלשים. אני מאחל הצלחה ושימשיך לדאוג גם לעובדים חדשים שנכנסים לארגון. זהירות מראשי ועדים חזקים ומדושנים מדי ששוכחים בשביל מה ובשביל מי הגיעו לתפקיד.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

2 תגובות

  1. עמית-ה :

    אתה צודק, כדאי גם לראות את השידור בנושא בטלוויזיה הישראלית – http://www.youtube.com/watch?v=d8HtkNd1S68

  2. עמית-ה :

    טעות בקישור זה כאן
    http://www.youtube.com/watch?v=2xvTMPsyewY

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.