חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מחאת האוהלים – חוק הוד"לים לא יפתור את מצוקת הדיור

נושאים בריאות ואיכות סביבה, דעות, כלכלה ותקציב, שיכון ושלטון מקומי ב 24.07.11 6:01

חוק ועדות הדיור הלאומיות הוא צעד נוסף במדיניות ההפרטה של ממשלת נתניהו. הוא לא יפתור את מצוקת הדיור. אין כל קשר בין המצוקה לבין ההפרטה

מאת: עמית הרפז

רגרסיה אגררית

יום שלישי י"ז בתמוז היה פעם נוספת יום רע לחברה הישראלית, בכנסת עבר החוק המכונה חוק הוד"לים (ועדות דיור לאומיות) חוק שכבר עלה כאן לדיון.

חוק שהוא שלב המשך להפרטת הקרקעות שהתחילה את תהליך הפיאודליזציה הקרקעית.

בראשית הופרטו נכסי המדינה על חשבוננו, והמערכת הפיננסית הועברה לשליטת בודדים .

אחר כך נמסרו לשליטים החדשים חסכונות הציבור והתשתיות לאומיות גם הן ניתנו במתנה לבעלים פרטיים. הניסיון להפריט זכויות אדם בסיסיות נעצר אמנם, אבל רכוש רוב הציבור עובר לידי המיעוט העשיר בתהליך מתמשך.

כמו בסיפור העץ הנדיב גם לישראל ישנם משאבים מוגבלים ואחרי שניתנו לאוליגרכיה: מפעלים, אוצרות הטבע, ואת הנכסים הפיננסיים, הגיע תור האדמה. כי אשר למלך, למלך וכאן בארצנו לא מסתפקים במועט.

אבל מה שווה חתיכת קרקע אם אי אפשר לעשות עליה מה שרוצים?

לעזרת העלמה במצוקה וחבריה הגיע האביר על הסוס ועוזרו (סאנשו) הנאמן.

מאבק של יותר משישים שנים להפוך את התכנון הפיסי בישראל להליך גלוי תוך שיתוף הציבור נסוג צעד עצום אחורנית. בשלבים הקרובים יוחלף מינהל מקרקעי ישראל במערכת שתפעל על פי האינטרסים של האנשים החזקים, לא עוד אפליה של כולם ללא משוא פנים.

ובעתיד ישונה גם חוק התכנון והבניה כך שטירת גלנט תראה כמו ביתנו של נהג.

האם החוקים האלו יהפכו את תושבי האוהלים בחוצות ישראל לבעלי דירות? כמובן שלא, נכון להיום ישנן כ- 160 אלף דירות מאושרות על הנייר שאינן מקבלות ביטוי בבטון משום שלקבלנים ולבנקים יותר משתלם לא לבנות. באתר עבודה שחורה פורסמו עד היום המון פוסטים שמסבירים מדוע בעלי ההון מעדיפים לשמור את הקרקעות ולא לבנות.

לא אין כל צורך בהפשרת קרקעות, אין צורך במעבר לפריפריה, צריך רק לבנות דיור ציבורי במימון תקציבי. ואת כל מסך העשן סביב החוק מרים חה"כ דב חנין באלגנטיות בשקט ובעצב.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , ,

4 תגובות

 1. עוצרים את חוק גניבת אדמות הציבור! :

  […] "חוק הוד"לים לא יפתור את בעיית הדיור" […]

 2. אל תהיו כחלונים • מחאת הדיור :

  […] שלו. נתניהו התייחס למצוקת הדיור רק כדי לקדם את ה"רפורמה" ההרסנית שלו, "כביש עוקף בירוקרטיה" לדבריו, […]

 3. דליה :

  ההודעה של נתניהו בכנסת בנאום היום על פיזור הכנסת והליכה לבחירות בינואר היא שכל מפלגה שתתמוך ברפורמת התכנון תצורף לקואליציה. כך דווח בלונדון וקירשנבאום.

 4. דליה :

  היום הובא לקריאה שניה ושלישית נוסח חדש של חוק הוד"לים.
  היום 23.12.13 הצבעה במליאה על הצ"ח לתיקון חוק הוד"לים (קריאה שנייה-שלישית).

  להלן עמדת הקואליציה לדיור בר השגה (הכוללת את הארגונים: האגודה לזכויות האזרח בישראל, האגודה לצדק חלוקתי, במקום – מתכננים למען זכויות תכנון, איתך מעכי, המרכז הערבי לתכנון אלטרנטיבי, סיכוי – לשוויון אזרחי, שתיל) –

  הצ"ח כוללת תיקון לפיו בכל תוכנית לדיור לאומי יהיו לפחות 25% דירות המיועדות לאחד מהכלים הללו: דירות קטנות, דירות להשכרה, ודיור בר השגה להשכרה.
  במקביל הוחלט בוועדת הפנים על הקמת צוות בין משרדי בראשות שר הפנים גדעון סער, אשר יקבע תקנות לגבי הכללים שעל פיהן יושכרו הדירות שאמורות להיות דיור בר השגה להשכרה לרבות המחיר, תנאי ההשכרה והזכאים. בתוכניות לפינוי בינוי שיעור הדירות שייועד לאחד משלושת הכלים יהיה רק 10%.

  השינויים שהוכנסו בחוק ומתייחסים לדיור בר השגה, הם תוצאה של מאבק ממושך. אך יש לזכור, כי גם בחוק המקורי היו סמכויות לקידום דיור בר השגה והם מעולם לא יושמו. בנוסף, הצ"ח ממשיכה את הוד"ל שהוא כלי שעוקף את מערכת התכנון דבר הגורם לסרבול כללי ולהחלשה של המערכת הקיימת. זאת ועוד, בשינויים שהוכנסו בחוק אין כל התייחסות לדיור ציבורי.

  הארגונים החברים בקואליציה לדיור בר השגה, הנאבקים מזה כשנתיים למימוש תכליותיו החברתיות של החוק, מברכים על השינויים וההישגים אך יחד עם זאת טוענים כי עדיין החוק מאפשר גמישות רבה לוועדה לבחור בין דירות קטנות, דירות להשכרה לטווח ארוך, שאינם בהכרח בהישג יד של משפחות בעלות הכנסה בינונית ונמוכה, לבין דיור בר השגה להשכרה, שאמור להיות במחיר מוזל.

  לטענת הקואליציה, יש לוודא ולעקוב כי מיישמים את שלושת הכלים הללו, ובמיוחד את הסמכות לדיור בר השגה [במחיר מפוקח]. כמו כן, הכללים לגבי תנאי ומחיר ההשכרה של יחידות הדיור שיוגדרו כדיור בר השגה לא נקבעו בחוק אלא ייקבעו בתקנות, ועד שיותקנו התקנות קשה לדעת האם הן ייתנו מענה אמיתי למי שזקוק לדיור בר השגה.

  יש להזכיר, כי עד כה חוק הוד"לים, לפני שזכה להארכה ותיקון, כשל בצורה נחרצת במימוש תכליותיו החברתיות לענות על מצוקת הדיור. בין השאר סמכויותיו לכלול דיור בר השגה סוכלו, תוך שהממשלה רומסת ברגל גסה את ההוראות בעניין זה והופכת אותן לאות מתה. מהנתונים שנחשפו עד כה עולה כי מתוך 26,000 יח"ד שאושרו בוד"לים רק 1627 הן דירות קטנות (6%), רק 80 הן דירות להשכרה (0.3%) ו-0 דירות יועדו לדיור בהישג יד להשכרה (0%).

  הארגונים מקווים שהשינויים החדשים אכן יצאו לפועל ויקדמו דיור בר השגה, אך קוראים לחברי הכנסת לעקוב בקרוב אחר יישום החקיקה.

  עוד בנושא:
  מכתב הקואליציה לדיור בר השגה לתיקון חוק הוד"לים http://bimkom.org/wp-content/uploads/%D7%94%D7%A2%D7%A8%D7%95%D7%AA-%D7%94%D7%A7%D7%95%D7%90%D7%9C%D7%99%D7%A6%D7%99%D7%94-%D7%9C%D7%94%D7%A6%D7%A2%D7%AA-%D7%97%D7%95%D7%A7-%D7%94%D7%95%D7%93%D7%9C%D7%99%D7%9D-22.10.13.pdf
  עתירת הקואליציה לדיור בר השגה נגד אי יישום הוראות חוק הוד"לים לעניין דיור בהישג יד להשכרה http://www.acri.org.il/he/?p=21485

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.