חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

דמוקרטיה ושלום – נושאים ראויים לדיון במערכת החינוך

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 24.07.11 2:40

חינוך אזרחי-דמוקרטי מאתגר מציב בפני תלמידי מערכת החינוך שאלות שונות ובהן תרחישים שונים לגבי עתיד המדינה. האם שר החינוך וועדת החינוך של הכנסת, שפועלים לחיזוק החינוך הלאומי יאפשרו זאת?

 מאת: אברהם פרנק

תסריטים בעייתיים –  חינוך לאומי בע"מ

הילדים שעולים בשנה הקרובה לכיתה ד', בני 9, יסיימו את לימודיהם בתיכון בשנת 2020. היכן תהיה אז מדינת ישראל? כולנו מקווים שישראל תפגוש את שנת 2020 כשהיא משגשגת ואהודה בקרב האומות, אבל זה אינו התסריט היחיד. ישנם תסריטים נעימים הרבה פחות.

44 שנים מאז מלחמת ששת הימים עדיין ברשותנו שטחים שכבשנו במלחמה ההיא, ועליהם יושב עם אחר שאינו מעוניין בשליטתנו. השנים האחרונות מתאפיינות במתח גובר והולך בינינו לבין שאר העולם נוכח המשך אחיזתנו ביהודה ושומרון. נראה ש-44 שנים נוספות של שליטה כפי שהיו לנו מאז 67' לא תהיינה עוד. מול התסריט האופטימי והרצוי של שלום וצמיחה כלכלית, עלינו להציג בפני התלמידים גם אפשרויות אחרות, תיאורטיות כמובן:

תסריט 1 – מלחמה: ללא תעוזה מדינית ותהליך שלום תפרוץ מלחמה עם אויבינו מסביב. אולם קשה ככל שתהיה, היא אתגר שמדינת ישראל תוכל לו. זוהי אופציה שאינה כרוכה עבורנו, עד-כה, באיום קיומי.

תסריט 2 – דמוקרטיה: מול לחץ בין-לאומי גובר, וברוח החקיקה של החודשים האחרונים בכנסת, יצומצם במידה ניכרת המרחב הדמוקרטי בישראל. מי שמתנגד לאג'נדה של הרוב בכנסת – יהודים וערבים בתוככי הקו הירוק – יושם תחת מגבלות; ערביי השטחים יוסיפו להיות נטולי זכויות אזרח כפי שהם מאז 1967.

תסריט 3 – העולם: פנייה פלסטינית לאו"ם, לצורך הקמת מדינה, תניב ברחבי העולם עמדות אנטי-ישראליות חריפות, שיבואו לביטוי בעיקר בהיבטים כלכליים. ישראל תקלע למצב שיחייב אותה לקבל החלטות מדיניות רדיקליות, או להתייצב עם הגב לקיר בנכונות "ללחום עד הסוף", ובתקווה ש"שנית מצדה לא תיפול".

תסריט 4 – מדינה דו-לאומית: הפלסטינים שייקלעו לייאוש ממאמציהם להקים מדינה שלהם, יחליפו אסטרטגיה. הם יבנו על רוב ערבי שילך ויגדל בין הירדן לים, ובשנת 2020 כבר יהיה קשה לבלום את דרישתם לזכויות אזרח מלאות לכולם. בדמוגרפיה שתיווצר בתוך עשור נוסף, סביר שיקום למדינה הדו-לאומית ממשל שמרביתו ערבי.

ישראל אינה מדינה רגילה. מדינות אחרות אינן צריכות להטיל על ילדיהן הבוגרים דילמות כה קשות, שיכולות אולי להחליש את הזיקה הפטריוטית של הדור הצעיר ואת נחישותו לחיות בארץ. אבל מערכת החינוך הישראלית גם אינה יכולה להעלים אופציות-אמת מתלמידיה.

חינוך אזרחי-דמוקרטי מאתגר מציב בפני התלמידים שאלות קשות ומבקשם לדון בהן. במסגרת החינוך לערכים, שהוא בעצם חינוך לזהות אישית, אין מנוס מלדון גם בתרחישים שונים לגבי עתידה של מדינת ישראל, שאינה מדינה רגילה. בשנת 2020 יהיו העולים לכיתה ד' אנשים בוגרים, שנדרש מהם שירות צבאי או אזרחי. בדיוק כמו הנסיעות לחברון, שיזם שר החינוך, כך הדיון כאן הוא חלק מהמסע הזהותי של בני הנוער בדרך לבגרותם.

הצגת הסוגיות הללו בפני תלמידינו, האדישים בדרך-כלל, עשויה לעשותם ערניים למתרחש ובעלי עניין למעורבות אישית. הם יבינו שמדובר בגורלם האישי ממש, בהווה או בעתיד, וודאי ירצו לחקור ולשאול. זהו חינוך. אולם האם יתכן, שמנהלו של בית הספר שבו יעלה המורה הראשון בכיתה הראשונה את התרחישים שהוצגו כאן – ייקרא לסדר בוועדת החינוך של הכנסת?

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

2 תגובות

 1. שמואל כהן יפו :

  לא מספיק ללמד דמוקרטיה- צריך לעשות דמוקרטיה

  חלק מהתלמידים יודעים יותר מהמורים
  קריסת הדמוקרטיה בישראל – לא התחיל היום ושיטת הבחירות היחסית מסוכנת- ורעה לכולם ימין שמאל מרכז יהודים וערבים. חלק ניכר מהשמאל עדיין לא הבין זאת לצערי

 2. איציק רייכר :

  מקצוע האזרחות צריך לשרת את האזרחים ולא את הפוליטיקאים
  הדגשים בהוראת האזרחות צריכים להיות על מערכת היחסים שבין האזרח לרשויות השונות.להכין את אזרחי המדינה לדעת להבחין בין אגרה,היטל או קנס. מהן הזכויות המשפטיות .להכיר את מערכת הרישווי : עסקים בנייה וכיוצ"ב
  הסבתי את תשומת הלב גם לפרופסור אשר כהן יו"ר ועדת המקצוע. עם כניסתו לתפקיד.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.