חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מצנע מגן הטייקונים

נושאים דעות, פוליטי ב 21.07.11 6:00

בתקופה בה מפלגת העבודה זקוקה לשינוי יותר מתמיד, עמרם מצנע הוא עוד מאותו דבר

מאת: סער פוקס

מה מתכנן נקי הכפיים לחברה הישראלית ולמדינת ישראל?

חודשיים בלבד עברו מאז הכריז עמרם מצנע על מועמדותו לראשות מפלגת העבודה. ביקורו הקודם בחיים הפוליטיים היה קצר מדי ודל בעשייה מכדי שיהיה אפשר על פיו להבין לאן חותר מצנע. מה עמדותיו בסוגיות המהותיות? איזה חברה היה רוצה ליצור כאן? אבל בשבועות האחרונים לא פסק מצנע מיצירת כותרות בתקשורת מה שעזר מאוד להבין את כוונותיו.

מצנע, גנרל בדימוס, מתעניין בעיקר בתחום המדיני. אבל תפיסות הביטחון והשלום שלו אינן חדשניות- שתי מדינות לשני עמים, וכל התקליט הקבוע. אלא שהוא מבטיח לעשות זאת "בנחישות". מה מנע ממנו לפעול בנחישות בפעם הקודמת שהיה יו"ר המפלגה?

את תפיסותיו הכלכליות-חברתיות, מתקבל הרושם שהוא מגבש רק בימים אלו, ובינתיים מדובר באוסף אקלקטי של רעיונות. כראש עיריית חיפה, הוא הפריט רבים מהנכסים העירוניים ליזמים פרטיים. האוכלוסיות החלשות הוזנחו והצעירים עזבו את העיר. גם ירוחם שלאחר מצנע, נותרה עם חובות כבדים, ללא מקום עבודה אחד נוסף או כל תשתית אחרת להתפתחות והתבססות עצמאית. זה לא עצר בעד מצנע מלצייר עצמו כמושיע שירד למדבר להפריח את השממה. לא מפתיע, לכן, שרק תושבים ספורים בירוחם מצאו לנכון להתפקד ולתמוך במצנע, פחות מאלו שתומכים שם ביחימוביץ' ובפרץ.

על אף מס שפתיים הכרחי (היועץ התקשורתי בוודאי המליץ) אודות צמצום פערים וחשיבות החינוך (תראו לי פוליטיקאי שלא יחתום על שני אלה), כבר הספיק מצנע להתבטא בחיוב כלפי הפרטת שירותי הרווחה לידי עמותות ולצאת להגנת הטייקונים "שמייצרים הכי הרבה מקומות עבודה". הטייקונים! לא פחות! לא בעלי המפעלים, לא העסקים הקטנים והבינוניים, אלא הטייקונים המיליארדרים. אלו שמוכרים את המפעלים שלנו לחו"ל, עם מקומות העבודה, שנהנים ממשאבי הטבע של המדינה ומנהלים מאבק קבוע נגד העלאות שכר לעובדים. בכהונתו הקצרצרה כיו"ר המפלגה, הספיק מצנע לתמוך בתקציב 2003, תקציב הגזירות של הליכוד, שאפילו פואד הצביע נגדו.

על ה"מנהיגות" וה"יושר" של מצנע למדנו לאחרונה ממסע ההכפשות שערך נגד חבריו למפלגה. במקום להבליט את יתרונותיו שלו ולחדד את ההבדלים האידיאולוגיים בין המתמודדים, העדיף מצנע לחלק ציונים למתחריו. מזה ניתן ללמוד, אולי, על מה שמתכנן מצנע ליום שאחרי הבחירות- אם ייבחר, יזלזל בשותפיו ויפעל לבדו. אם לא ייבחר- יעזוב פעם נוספת תוך חלוקת "מחמאות" לאלו שנשארים לשאת בנטל.

לציבורים שלמים של חברי מפלגת העבודה קרא מצנע "פלנטה אחרת" או "אין להם שום קשר למפלגת העבודה". זה לא מנע ממנו לברך על מתפקדים חדשים של המפלגה, אנשי ימין מוצהרים, כאשר התפקדו כדי לבחור בו.

תפיסותיו הכלכליות-חברתיות של מצנע, והתנהלותו הפוליטית אינם מתאימים למפלגת העבודה, ובמיוחד אינם ראויים למי שמנסה להצטייר כמנהיג נקי כפיים וישר. הולך ומתברר כי מתחת לתדמית ה-Nice guy של מצנע, מסתתר לו אהוד ברק 2.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , ,

10 תגובות

 1. דור בלוך :

  תתבייש, מאמר מביך, לא ברור אם הוא אפילו ראוי להיקרא מאמר.

  ואתה עוד מעז לדבר על הדברים שמצנע אמר? זה לפחות היה ענייני, כלום ממה שאמרת פה לא היה ענייני אתה מנסה להפריך פה טענות בלי שום בסיס, ולחברי המערכת, בגדתם כאן בכל כללים בסיסיים של אתיקה עיתונאית.

  לשים בכותרת של מאמר אמירה שלא מבוססת במאמר בשום צורה זה ביזיון.

  אבקש לפרסם מאמר שכותרתו שלי יחימוביץ' ימנית מדינית, ותומכת חרדים סבבה?

  בושה

 2. יריב רצון :

  כיצד ניתן בכלל להשוות

  את מעשיו של מצנע ואפילו של עמיר פרץ למען העם והמדינה לרוח והצילצולים של שלי יחימוביץ שהגיע מהתקשורת לפני 5 שנים ?!?!?
  מה הכישורים של הגברת הזו?מדוע אנו נדרשים לעמוד ולהתמודד בפני וועדות איתור לתפקידים בכירים אבל מועמד לראשות ממשלה מטעם המפלגה הזו פטור מכך ?

 3. סער פוקס :

  תשובה לדור

  דור ידידי,

  אני עומד מאחורי כל מה שכתבתי, ואם אתה רוצה הסברים נוספים- תקבל. אין צורך להכנס להאשמות שווא.

  אני לא מבין איך אתה יכול להגיד שהכותרת לא מבוססת. מצנע בפירוש יצא להגנת הטייקונים. "בסופו של דבר, מי שמייצרים את הכי הרבה מקומות עבודה הם בעצם הטייקונים, גם אותם טייקונים שנגדם היא יוצאת" (מדובר על שלי יחימוביץ').

  זה מהראיון שהוא נתן ל'הארץ' כאן:
  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1233159.html

  אני דווקא קורא לך, אם אתה חולק על המאמר הזה, להגיב עליו בענייניות ולהסביר עם מה אתה לא מסכים ולמה.כך נחדד מחלוקות ונעזור לקוראים לעשות בחירה מושכלת.

  בברכה,

  סער.

 4. תומר ישראלי :

  אני דוקא מסכים עם התוכן למרות שברור לי שהכותרת פרובוקטיבית ופחות עניינית. בתור אחד שהיו לו ציפיות, אני מהחלט מאוכזב מהדרך שמצנע מציג (או יותר נכון לא מציג) הן בנושא המדיני- בטחוני והן בנושא החברתי- כלכלי.
  ונכון, גם סדר היום של שלי יחימוביץ' ושל עמיר פרץ חסרים לצערי.

 5. דור בלוך :

  למען הסר ספק

  אני רוכש הרבה כבוד לסער על פועלו ודעותיו הפוסט הזה כמו רבים של תומכי שלי נגועים בהתחסדות, שטחיות ולא מעט ציניות פוליטית ועל כך יצאתי חוצץ (כפי שאמרה פעם איזה פוליטיקאית שעמיר פרץ הביא משום מקום לכנסת).

 6. איתמר כהן :

  תשובה ליריב רצון - הכישורים של שלי

  מבלי להיכנס לויכוח בעניין מצנע, מה שכתבת על שלי הוא אבסורדי:
  א. שלי היא לא מועמדת לראשות הממשלה, משום שבבחירות הקרובות יו"ר מפלגת העבודה אינו מועמד לר"מ, אלא לכל היותר (אם נהיה אופטימיים) לתפקיד של שר בכיר.

  ב. שאלת "מה הכישורים של הגברת הזו?" שלי העבירה עד היום 34 חוקים, ועמדה בחזית מאבקים ציבוריים רבים, כמו המאבק למען העלאת תמלוגי הגז, או נגד הפרטת הקרקעות. זה בהחלט רקורד חשוב ורלבנטי למועמד לתפקיד שר.

 7. גרי :

  מיצנע נגד הירוקים

  להלן קטעי עיתונות בנושא "מגדלי חוף הכרמל " השנויים במחלוקת,
  וכן תשובתו של מר מיצנע מיום 8.7.2011 לשאלתי בדבר עמדותיו בנושא איכות הסביבה.
  די ברור כי לפחות מי שאיכות הסביבה יקרה לו כדאי שיתרחק ממר מצנע.
  מגדל בלי פיקוח: הבניינים המאיימים להרוס את הנוף בחוף הכרמל
  שבע שנים אחרי שהצליחו תושבי חיפה לעצור את פרויקט מגדלי "חוף הכרמל", מתברר כי תוכניות שנקברו במגירה לבניית ארבעה מגדלים נוספים יוצאות לדרך. בעוד שתושבי שכונת נווה דוד הסמוכה וקשת-היום מתקשים להיאבק, בעירייה מסייעים לפרויקט במרץ וטוענים: "אנחנו מעודדים תיירות". נתון שלא ממש מתיישב עם העובדה שחלק מחדרי המלון הקיים משמשים על פי החשד לזנות. ואיך מתגברים שם על החוק האוסר בנייה סמוכה לקו החוף? אה, פשוט מייבשים את הים
  בתוך כך, היום (ג') חתם ראש עיריית חיפה, עמרם מצנע, על טופס 4, המאפשר איכלוס המבנה הראשון בפרוייקט, הכולל כ-300 דירות נופש. מצנע הודיע זאת כאשר סייר בפרוייקט עם בעליו, ביניהם יצחק תשובה ומשה בר-נר.
  מצנע אמר: "צריך לזכור שעמותת אדם טבע ודין כבר טירפדה בעבר שלוש פעמים דיונים בוועדה המקומית לתיכנון ובנייה באמצעות הונאה, כאשר הציגה צווי מניעה של בית המשפט כנגד הדיונים, ושכחה למסור שהצווים יהיו תקפים רק במידה שהעמותה תפקיד ערבויות כספיות בבית המשפט – דבר שהעמותה לא עשתה. במקום להתעסק בדברים המהותיים, העמותה כל הזמן פונה לבתי משפט", אמר מצנע. «מאת דוד חיון «מצנע חתם על צו לאכלוס המבנה הראשון במגדלי חוף הכרמל «"אדם, טבע ודין" מבקשת לבטל אישור התוכנית בוועדה המחוזית
  הדוא"ל של מר מיצנע מיום 7.8.2011

  תודה על פנייתך
  תכנית בניית המלון בחוף הכרמל אושרה וקבלה תוקף לפני כניסתי לתפקיד
  אני הצלחתי במידה מסוימת לרכך את התכנית ולחייב את היזם
  במספר תנאים , כגון חוף פתוח לקהל – למרות שזה המקרה כנראה היחידי בארץ
  שהבעלות על החוף היא פרטית
  מעבר לכל האמור לעייל אני חושב שהפרויקט משרת את הציבור
  ועל כך אם תרצה אפרט בהזדמנות אחרת

  אני מחשיב את עצמי לא פחות ירוק מהגופים הירוקים ופרויקטים ירוקים רבים שהובלתי בחיפה ובירוחם

  בברכת שבת שלום
  מצנע

 8. בחירות 2013: "התנועה" בשליחות ג'יי-סטריט | מיומנו של זקן השבט :

  […] לעירית חיפה השמיץ את קודמו גוראל והאשים אותו בשחיתות והאמת התגלתה כבר אחרי בחירתו של מצנע. באותה גישה השתמש בבחירות 2011 לראשות מפלגת עבודה, השמיץ […]

 9. בחירות 2013: "התנועה" בשליחות ג'יי-סטריט | מיומנו של זקן השבט :

  […] לעירית חיפה השמיץ את קודמו גוראל והאשים אותו בשחיתות והאמת התגלתה כבר אחרי בחירתו של מצנע. באותה גישה השתמש בבחירות 2011 לראשות מפלגת עבודה, השמיץ […]

 10. ג'יי-סטריט והפוליטיקאים ישראליים | מיומנו של זקן השבט :

  […] לעירית חיפה השמיץ את קודמו גוראל והאשים אותו בשחיתות והאמת התגלתה כבר אחרי בחירתו של מצנע. באותה גישה השתמש בבחירות 2011 לראשות מפלגת עבודה, השמיץ […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.