חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מחאת האוהלים – בעד מאבק שמאלי מאגד ולא מגזרי

נושאים דעות, שיכון ושלטון מקומי ב 21.07.11 6:01

איתי קונדר, סטודנט לעבודה סוציאלית באוניברסיטה העברית, שב ממחאת האוהלים הירושלמית והתיישב להקליד את רשמיו ומסקנותיו לפייסבוק. בהסכמתו אנו מפרסמים אותם כאן

שבתי עכשיו מעיר האוהלים הקטנה שבכיכר צה'ל. אינני רוצה לפגוע ברגשותיו של אף אחד, אבל הדבר הבא לא ינעים את אוזניהם של תומכי מפלגת העבודה או חברי תנועת התעוררות.

על פלאייר שחילקו שני בירוקרטים, חברי סיעתו של ראש עיריית ירושלים ברקת, ספרתי חמישה פתרונות לבעיית הדיור. הכותרת היא 'מחאת הדיור 2011- פורום ארגוני הצעירים בירושלים'. סימנתי בקו תחתון כמה תיאורים של האוכלוסיה לה מכוונות הרפורמות לסייע: 'ציבור יצרני', 'זוגות צעירים, בעלי תארים אקדמאים, מיצוי כושר השתכרות, משרתים פעילים במערך המילואים ומקצועות נדרשים לעיר', 'שכבה מרכזית באוכלוסיה', 'צביונה הצעיר והפלורליסטי של העיר', 'שמירה על הרוב היהודי'. מצאתי גם תיאור אחד של האוכלוסיה ההפוכה: 'הזכאים לדירות במסלול זה מדורגים על פי מספר הילדים במשפחות'. בשורה התחתונה, גם בטקסטים וגם במרחב הפיזי (ואפילו מיקומה) של עיר האוהלים הירושלמית היה קל להבין מי מפעיל את מנגנון המחאה וכלפי מי הוא מכוון. מדובר בחילונים, צעירים, אשכנזים לרוב, ששייכים למעמד הבינוני (וכמובן יהודים). הם מעמידים את עצמם מול ערבים, חרדים, מסורתיים ומובטלים. אין לי ספק שזו לא הייתה המטרה המקורית של המחאה, אבל כך יצא וזו צורתה הנוכחית בירושלים.

חברת הכנסת שמאלוב-ברקוביץ' באה לביקור. היא אמרה מפורשות שיש לדאוג לזכותם של צעירים יהודים לדיור. בנקודה הזו צעק אדם מבוגר, חבר תראבוט (ארגון שמאל עממי), שלא רק אלו צריכים לגור תחת קורת גג. כמה קולות של צעירים בקהל הידהדו את צעקתו. ישראל משולה בעיניי לביניין, שבו כל קומה היא עשירון (זאת אומרת, מעמד כלכלי-חברתי בגובה שונה). בקומות העליונות אין הבדל גדול בין אישה וגבר, בין אשכנזי ומזרחי, בין יהודי וערבי וכן הלאה. ככל שיורדים מטה במעלית, האי-שיוונות גדלים. בקומות העליונות, ככה נראה לי, לא רואים את הדיירים של הקומות התחתונות.

בעיית הדיור היא בעיה ארוכת שנים של השכבות המוחלשות בארץ. היא חריפה במיוחד היום בישובים הערביים חסרי תוכניות המתאר ובקרב אנשי הדיור הציבורי, שמסולקים מדירותיהם עקב השינויים השליליים של השנים האחרונות בחברות כמו עמידר וחלמיש. מלוא קול המחאה שלהם לא הגיע, ולעולם כנראה לא יגיע, לנתיבי התקשורת המרכזית בארץ.

מה שאנחנו רואים כיום, הוא פגיעה של מדיניות הימין. הפגיעה הזו מתחילה את דרכה בתחתית, בקומת הקרקע, וככל שהיא מחריפה, כך היא עולה מעלה אל הקומות הבינוניות. עכשיו שהאש שרפה עד היסוד את דירותיהם של השכבות התחתונות, ישבנם של אנשי האמצע מתחמם. אני, דרך אגב, אחד מאלו.

מדברים רבות על הסכנה שטמונה בתוית 'השמאל הרדיקלי', אם תדבק אל מאבק הדיור. השמאל הרדיקלי מושמץ בציבור, והתוית הזו אכן מסוכנת. אבל יותר מתוית רעילה, יש להזהר ממהות רעילה. אם המאבק הנ'ל יעסוק רק בשכבות הביניים, המקסימום שהוא ישיג יהיה לכבות את האש באופן זמני בקומות הביניים. אינני יכול להדגיש את הנקודה הזו מספיק. אם הפתרונות יטפלו רק בצעירים יהודים-אשכנזים, האש תמשיך לבעור, וקרוב לודאי שגם תשוב אל מעמד הביניים.

לכן הפניה שלי היא אל השמאל בעיר הקודש, ואל כל האוכלוסיות שלא עונות לתיאור המצומצם והמצמצם 'סטודנטים\צעירים\יצרניים\יהודים\כדומה'. אנא אל תבנו מאהל אלטרנטיבי. במקום זאת, תנו לקולכם להישמע בתוך המסגרת הקיימת שנוצרה. הרחיבו את המסגרת בכוח. דחו את הפתרונות הלא מספקים שמוצעים לנו – פשרות עושים בסוף הדרך, ולא בתחילתה.

החריפו את המאבק ותנו לו טעם. עשו אותו למה שהוא אמור היה להיות: מאבק מאגד ולא מגזרי, מאבק שמאלי ולא א-פוליטי.

איתי קנדר הוא סטודנט לעבודה סוציאלית

נערך על ידי גליה
תגיות: , , , , , , , ,

תגובה אחת

  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

    לדר וירונו בשירי-לשלום לכה זכה לבי ומדינת ישראל נהפכת-ל-,,תחת-משה , {מושחתת} מה שהיה יהיה ,,,ועוד,,,יסופר,,,,@@@[email protected]@@מנורה! בנימין בן שרה אח אחד הפשוט מישראל !!! אמן ואמן ! פתאום אל תוך פי פי-תהום, יאחזו כולם יראה ופחד , וגם הצבא שהיה לא השיג שום שלום וכולם מדברים לשלום ומתכונים למלחמה , ודוד המלך המשיח ,שלחם להשיג השלום וכי המה אנוכי אדבר ואדביר למלחמה , לא ולא שלום לרחוק ושלום לקרוב אמר השם ,,,ועוד,,,יסופר,,,, ועוד בכלל המלחמה הבאה חס-ושלום בישראל תהייה , בטילים טילים של חידושיי-אורייתא ,כי אין לנו בכלל צורך במקלטים להגנת העורף המשוסף בגרונם , ויש לבדוק גם כל מניי-מיניים ומלשינים ששיכים לכל מני-קבוצות של אלוקים אחוריים מה האחוז ששם לא מתגייס ?! חלס נמאס לנו מהטמטום האטום בים אטומים ,,,ועוד,,,יסופר,,,@@@[email protected]@@מנורה!.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.