חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

תחבורה ציבורית נוחה – לדיור בר השגה

נושאים מועד ב', שיכון ושלטון מקומי, תחבורה, תכנון ובניה ב 18.07.11 6:02

מחירי הנדל"ן הם פיקציה שנוצרה על ידי הממשלה ותלויה במדיניות תכנונית, המדינה צריכה להבין שבעיית הדיור היא בעיה שנוצרה מהזנחת התושבים, ויש יותר מדרך אחת לפתור אותה

מאת: יהונתן קלינגר

אין דרך אחרת לומר זאת מאשר לחשוב שאפקט הקוטג' מכה שנית; קבוצה של צעירים שמאסו הצליחו לעורר את התקשורת מספיק בשביל לזכות בכותרות בימים האחרונים באמצעות מחאה ספונטנית על מחירי הדיור. המחאה כללה הקמה של מאהל במקום בו, ככל הנראה, מחירי הדירות למטר רבוע הם הגבוהים ביותר במדינה ובהם תנאי הדיור כה מצחיקים עד שהיה צריך לפתוח בלוג במיוחד בשביל הדברים האלה, בו ניתן לראות זוועות כמו דירות בגודל 6 מ"ר. אלא, שמצב הדיור בישראל בכי רע בגלל שרוכשיהן מעוניינים במחירי דיור גבוהים.

המחאה, לעומת זאת, נפלה על עונת מלפפונים יפה לתקשורת: אחרי החקיקה האנטי-דמוקרטית של השבוע שעבר ולפני המשבר בספטמבר. הבעיה, שבניגוד למחאת הקוטג' הקודמת, שהיו מספר מצומצם של מושאי מחאה: המחלבות ורשתות השיווק, שבכל מקרה מתנהגות בתור קרטל, הרי שבשוק הדיור משכירי הדירות אינם קרטל ואפילו אינם אילי הון, אלא ההפך: במקרה הקלאסי, בעל הדירה הוא אדם בדיוק כמוך שקיבל דירה בירושה, ומנסה למקסם את הרווח שלו עליה, אולי הוא אפילו רכש אותה וצריך את שכר הדירה שלך על מנת להחזיר את המשכנתא שלו.

עכשיו, כיוון שמחירי הנדל"ן הם בכל מקרה פיקציה שנוצרה על ידי הממשלה ותלויה לחלוטין במדיניות תכנונית ותו-לאו (אבל גם מזון הוא פיקציה וכסף הוא פיקציה), לממשלה יש לא מעט פתרונות שאינם דווקא בניה של דיור בר-השגה או הלאמה של שוק הדיור. אפילו קביעה של מדיניות תכנונית לא תמיד תסייע למרקם האורבני, אבל המדינה צריכה להבין שבסופו של דבר, בעיית הדיור היא בעיה שנוצרה מהזנחת התושבים.

ניתן להוריד את מחירי הדיור באמצעות הוספת תחבורה ציבורית ובאמצעות דאגה נוספת לתושבים. מחירי הנדל"ן גבוהים כל כך כי אנשים מוכנים לשלם כל כך הרבה כסף כדי לגור במרכז. ומדוע הם מוכנים לשלם את הסכום הזה? כי אם הם לא ישלמו, אחרים יהיו מוכנים. כיצד אפשר לגרום לאחרים לא להיות מוכנים? על ידי יצירה של תשתית תחבורתית שתאפשר לאדם מסוים לגור במרחק סביר מהמרכז (כן, אפילו במודיעין) ועדיין להיות מסוגל להגיע לעבודה בתחבורה ציבורית, על ידי יצירה של מערכת בריאות וחינוך שתגרום לאנשים לרצות לגדל ילדים באיזורים שאינם מרכז הארץ, על ידי יצירת תעסוקה באיזורים מסוים.

לדוגמא, אם אני היום ארצה לעזוב את דירתי היקרה יחסית במרכז תל-אביב ולעבור להתגורר לי בבאר-שבע, אחסוך רק על שכר דירה 2,000 ש"ח בחודש. מעבר לכך, גם מחירי המזון יהיו זולים יותר וככל הנראה מחירים אחרים. אלא, שפרנסה לא תהא לי כלל: רוב לקוחותי נמצאים באיזור המרכז ואני בספק אם קהילת ההיי-טק והסטארטאפים כלל קיימת מחוץ למשולש הרצליה-פתח-תקווה-תל-אביב.

לכן, אני אהיה מוכן, לצערי, לשלם סכום רב יותר עבור דיור במרכז, היכן שהכל נגיש. כך גם אחרים מוכנים, ובסופו של דבר נגררים כולם לאותו מדרון חלקלק. הפתרון, כמובן, היה לתמרץ את האוכלוסיה להיות מפוזרת יפה בין הפריפריה למרכז ולתמרץ אוכלוסיה חזקה, שיכולה להניב פרנסה נוספת לאיזורים חלשים יחסית, לעבור אליהם. אבל, איך עושים זאת? זו שאלת ביצה ותרנגולת שהמדינה מסרבת לענות עליה.

הפתרון התיאורטי הוא לפרק את תל-אביב, להוציא מושבות אוטונומיות שמורכבות מקהילות של 500 עד 1,000 עצמאיים שיכולים לכלכל את עצמם על ידי עיסוקיהם לפרפיריה ולהביא אותם לשם כדי להשתלב בקהילה ולהפוך את כל המדינה למדינת תל-אביב.

אך כיוון שלא ינסו אותו, הפתרון ישאר לעולם תיאורטי.

נערך על ידי גליה
תגיות: , , , , , , ,

3 תגובות

 1. לקסי :

  פיזור האוכלוסיה היה חלק מקווי היסוד של ממשלות ישראל.
  כשהכלכלנים עברו מייעוץ לניהול* אחת המנטרות שזימזמו בראש לפוליטיקאים: "אפשר לפזר אוכלוסיה, אי אפשר לפזר כלכלה".
  בסוף זה נקלט and the rest is history.

  _____________
  * הם ממשיכים לנהל וכך אנחנו נראים:
  http://www.youtube.com/watch?v=JUw0zu0cyJM&feature=uploademail

 2. יהונתן קלינגר | להפוך למדינת תל-אביב. ‏ :: Intellect or Insanity‏ :

  […] [פורסם במקור בעבודה שחורה] […]

 3. מנחם לוריא :

  ישנה הצעה יותר מפורטת של יורם קניוק כאן:
  http://news.walla.co.il/?w=/2952/1841536

  מנחם

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.