חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אשפוז סיעודי במיקור חוץ – המכרזים לא מאפשרים טיפול ראוי

נושאים הפנקס פתוח והיד כותבת, זכויות עובדים ותעסוקה ב 14.07.11 0:33

"אל תשליכני לעת זקנה" כתב דוד המלך, אבל נערי האוצר כנראה צעירים מדי מכדי להבין את זה. סיפור מזעזע על ניסיון לחסוך בעלויות למדינה, על חשבונם של קשישים סיעודיים 

מאת: הרב עדית לב

מה העלות של אישפוז סיעודי במדינת ישראל?

מדינת ישראל מתיימרת לדאוג לחלשים בקרבה. אחת האוכלוסיות החלשות ביותר הם הקשישים הסיעודיים. מדינת ישראל לא מחזיקה מוסדות ממשלתיים לאישפוז סיעודי, היא משלמת למוסדות פרטיים עבור מיטות, את זה היא עושה כמובן דרך מכרז.

כנגד המכרז האחרון שפרסמה המדינה עתרו בעלי בתי האבות הפרטיים בטענה שהתעריפים הם תעריפי הפסד והם אינם מאפשרים חיים בכבוד. את המכרז פרסמה המדינה ב- 2007, כבר אז מחו הח"כים כנגד המחיר הנמוך שהוגדר בו, אבל זה לא עזר. בית המשפט קיבל את העתירה וביטל את המכרז וקבע שאכן המחיר שנקבע פוגע בכבוד האדם ואינו מאפשר טיפול ראוי בקשישים הזקוקים לו.

המדינה, במקום להקשיב לח"כים ב- 2007 או לבית המשפט ב- 2011 החליטה להגיש ערר על החלטת בית המשפט. בתגובה להחלטה הזו קראה ועדת הכספים של הכנסת למדינה לא לערער על ההחלטה ולמעשה לתקן את המכרז בהתאם לפסיקת בית המשפט.

הנושא עובר בשקט יחסי, הוא לא זוכה לתשומת לב תקשורתית, ומלבד מאמר דיעה מפורט ומנומק של מירב מיכאלי לא מצאתי אליו התייחסות משמעותית.

מקורות רבים מדברים על החובות שלנו כלפי הקשישים שלנו, עלינו לכבד אותם ולטפל בהם. המצוות הללו מכוונות אותנו לענווה ולתיקון המידות. שומרות עלינו שלא ננהג ביהירות באלו שאפשר לנהוג בהם כך, אך אסור. ועם כל המצוות, מזהיר אותנו דוד בספר תהילים: "אַל תַּשְׁלִיכֵנִי לְעֵת זִקְנָה כִּכְלוֹת כֹּחִי אַל תַּעַזְבֵנִי"(תהלים עא,ט). אולי דוד כותב את זה כי הוא מכיר את טבע האדם וחושש מכך שלא נעמוד בתנאים המוסריים הבסיסיים הנדרשים מאיתנו. נראה כי הוא צדק, אם מדינת ישראל מתעמרת בקשישיה, לא מכסה את כל העלות של האשפוז הסיעודי בתוך סל הבריאות ומשאירה את קשישה לגורלם המר כפי שעולה מתגובת המדינה לפניות הח"כים ולהחלטת בית המשפט.

אולי בין כל המחמאות שיש בימים אלו ימצאו גם צעירים שיקחו על עצמם להשמיע בקול גדול את מחאתם של אלו שכבר אין להם כוח להשמיע קול.

הרב עדית לב

שומרי משפט – רבנים למען זכויות אדם.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , ,

14 תגובות

 1. שאול :

  קצת דיוק בפרטים

  ראשית, מיקור החוץ של האשפוז הסיעודי לא נעשה "כמובן דרך מכרז" עד ממש לא מזמן. עד לאותו מכרז מ 2007 הדבר נעשה בלי שום הסדרה ובאופן שלא ראוי למדינה מסודרת. בשנת 2007 החליטו לעשות סדר, ולהוציא מכרז מסודר.
  שנית, בגלל שידעו שאם יתבצע מכרז מחיר כולנו נקפוץ עליהם ונגיד שלא ראוי לחסוך בכסף על גב הקשישים, המכרז הגדיר סל שירותים (אגב, כמה סלי שירותים לסוגי אשפוז סיעודי שונים) ומחיר קבוע מראש. כל מוסד שמתאים לו – מוזמן לגשת למכרז. לא מתאים – אף אחד לא חייב לגשת. אגב, סיבה נוספת שהמחיר נקבע מראש היא חשש כבד, ומוצדק, מפני התנהגות קרטליסטית בענף, וחשש שהמוסדות יתאמו ביניהם מחירים.
  שלישית – בוצע פיילוט שעבר בהצלחה במשך שנה.
  רביעית – מוסדות רבים ניגשו למכרז מרצונם, וזכו בו. הפנייה לבית המפשט התבצעה רק לאחר בהמכרז נסגר, והעותרים הם שילוב של מוסדות שזכו ומוסדות שלא זכו במכרז.
  עוד פחות ברור לי מדוע יש כאלה שסבורים ששולי הרווח של מוסדות האשפוז הולכים לשכר גבוה יותר לעובדים. איזה מן תפיסה אופטימית זו של בעלי הון, שחושבת שהם יחלקו את רווחיהם עם העובדים. תפיסה שחושבת שלמרות שהמוסדות יכולים להשיג עובדים מיומנים (כפי שנדרש במכרז, אגב) בשכר נמוך, אבל בגלל ששולי הרווח שלהם גבוהים, הם מחליטים לפרגן. ואם שולי הרווח יהיו נמוכים – רק אז הם יתחילו להוריד שכר. שולי הרווח של החקלאים הולכים לפועלים תאילנדים? שולי הרווח של שופר סל הולכים לקופאיות?
  בכל מקרה, אי ההתמצאות בפרטים מאכזבת. הגלישה המיידית לדיון ב"אל תשליכני לעת זקנה" היא מוקדמת מדי. עדיף ללבן קודם את הפרטים המשעממים, ורק אחר כך לכתוב שירה על התעללות המדינה בקשישים.

 2. שאול :

  אופס. נשמט משפט בעריכה. לפני "עוד פחות ברור לי" צריך לבוא:
  אגב, בארה"ב השמאל מנהל עכשיו מאבק חרומה כדי שהמדינה תוכל להתמקח יותר באגרסיביות מול ספקים בתעשיית הבריאות – בעיקר חברות התרופות. הימין שם דווקא הוא זה שמגן על בעלי ההון מפני כוח המיקוח של המדינה. לחלוטין לא ברור לי למה בארץ השמאל חושב שצריך לסרס את כוח המיקוח של המדינה מול ספקי השירותים. וכן, חלק גדול ממוסדות האשפוז הם מוסדות למטרות רווח אם שאלתם את עצמכם.

 3. מערכת עבודה שחורה :

  שאול, מאמר תגובה בבקשה. במילא כבר כתבת, אז רק צריך קצת עריכה וסגנון קצת פחות טוקבקיסטי וכך יותר אנשים יקראו.

 4. עדית לב :

  תגובה ל: "דיוק בפרטים"

  שלום שאול, קראתי הרבה מאוד על הנושא לפי שכתבתי, ולא נתקלתי בשום מאמר שמציין את הפרטים שאתה מציין, כל המאמרים בעיתונות האינטרנטית, עוד מלפני המכרז וכן פרוטוקולים של הכנסת מתייחסים למכרז כבעייתי מרגע פרסומו, מוסדות רבים לא נגשו למכרז בגלל זה, והניסוי שאתה מדבר עליו לא סוקר כמוצלח. יכול להיות שהמידע שיש לי מוטעה אבל אני אשמח לדעת מהיכן המידע שלך. (הכנסתי קישורים לחלק מהדברים שקראתי בדרך).
  גם שופטת בית המשפט הסכימה עם התפיסה שהצגתי, וזה בעיניי אישור משמעותי.
  בשום מקום לא אמרתי שאם יש שולי רווח גבוהים יותר עובדים יקבלו משכורות יותר גבוהות, ולא קראתי אף אחד שטוען את זה, מה שקראתי הוא שהעלות המוגדרת כרגע אינה מכסה את מה שצריך אפילו במונחי שכר מינימום. אין שום התייחסות במאמר שלי או בקישורים שבחרתי לצרף לשולי הרווח, ושוב אנא הפנה למקומות אליהם אתה מתייחס כדי שאוכל להתייחס ברצינות לטענה.
  יש נתונים רבים שלא פרטתי משום שהם מפורטים במאמר של מירב מיכאלי שיש אליו קישור ולא חשבתי שיש צורך לחזור על הדברים.
  יש עוד בעיות רבות שקשורות לסיפור הזה שלא התייחסתי אליהן, כמו הפנייה לבתי אבות מרוחקים, שיש טענה שקושרת את זה לבעייתיות שבמכרז, או לכך שהמדינה לא מממנת אישפוז סיעודי ולא מסייעת למשפחות שיקירהן צריכים/צריכות אשוז סיעודי (אם במימון חופשה מהעבודה לטיפול בבית ואם במימון מלא של האשפוז הסיעודי דרך סל הבריאות).
  ניסיתי לתת טעימה של הדברים.
  עדית

 5. שאול :

  כל הפרטים שהבאתי לקוחים מספק הדין.

 6. עדית לב :

  לא קראתי את פסק הדין עצמו, אבל נשמע שאתה כן, אז אם אלו הפרטים בפסק הדין למה השופטת פסקה כפי שהיא פסקה? נשמע לי מאוד מוזר, אני בטוחה שהיא לא מנסה רק להביא יותר רווח לתובעים.
  עדית

 7. ג. נתן :

  הרשו לי להיות הנחתום שמעיד על עיסתו
  הנה מסמל שכתבתי במסגרת עבודתי במרכז המחקר והמידע בכנסת:
  http://www.knesset.gov.il/mmm/doc.asp?doc=m02854&type=pdf
  שווה לקרוא בגדול המכרז נועד לעשות סדר אבל המחיר שלו לא ראלי ומקשה היום על גיוס עובדים בשל השכר הנמוך.
  שאול בדיוק כמו מפעילי הרכבת הקלה ושאר גורמים, הרבה ניגשים למכרזים במחיר הפסד או נכנסים למכרז שמחירו הנקוב הוא הפסד בשביל להישאר פעילים ואחרי זכייה מערערים.
  אבל אני באמת מציע, תקראו את המסמך שלי ואני אשמח לענות על שאלות.

 8. עדית לב :

  תודה נתן, לא מצאתי את המסמך שלך כשחיפשתי במ.מ.מ. לפני שכתבתי, הוא אכן מוסיף מידע חשוב.

 9. שאול :

  מסמך מעניין מאוד. רק חלק קטן ממנו נוגע ישירות לסוגית האשפוז המוסדי שבו עסק פסק הדין המדובר. כל השאר מציג שהמדינה אולי לא משקיעה מספיק, אבל משקיעה סכומים בלתי מבוטלים בכלל בכלל בסיוע בנושאי סיעוד. מה ששוב גורם לי לתהות מה עומד מאחורי הפנייה לדברי דוד המלך על השלכות לעת זקנה והתעמרות(!) בקשישים, במקום התמקדות בפרטים.

  עובד על פוסט תגובה. בלי נדר – עד מחרתיים יהיה משהו.

 10. ק. טוכולסקי :

  שאול אני ואתה כנראה לא קראנו את אותו המסמך. המדינה משקיע סכומים לא מבוטלים בסיעוד? המדינה משקיעה סכומים לא מספיקים לכלום בסיעוד! לא מספיקים להעסקה של עובדים בשכר מינימום שלא לדבר על יותר. לא משקיע בקצבאות שמהן בעלי צרכים סיעודיים יוכלו להתקיים. לא משקיע בקצבאות שמאפשרות העסקה של ישראלים. לא משקיעה מספיק בעלות של מיטות סיעוד.

  תכלס ממה שאני רואה המדינה יוצרת בקוצר ראותה את הפערים בין הטיפול הסיעודי האפשרי למינימום שראוי לקיום.

 11. עמית-ה :

  אבל בכדי שלא תחשבו שחברינו היקרים במשרד האוצר לא מודאגים הם יצאו במתקפת נגד תוך שימוש במשת"פים מוכרים –
  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1234915.html
  ואותי הכי מעניין למה התכוון השטינקר ממשרד האוצר שמסר את המידע לעיתונאי החרוץ כשהוא אומר משרד הבריאות מרוויח, מרוויח? מה הקשר בין שירות ממשלתי לרווח?

 12. עמית-ה :

  גם הרב גפני התייחס לזה בתוכנית סדר יום –
  http://www.youtube.com/watch?v=CXaOfCvFzgM

 13. עמית-ה :

  נקמת משרד האוצר http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1234915.html

 14. עדית לב :

  תודה עמית, התכוונתי להעלות את הקישור הזה להארץ מהיום.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.