חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בית ספר חברותא – משרד החינוך מערער לביהמ"ש העליון

נושאים חדשות, חינוך ותרבות ב 13.07.11 1:27

בית המשפט המחוזי דחה את הערעור שהגיש משרד החינוך להחלטתה של ועדת הערר, לפיה יש לתת רישיון הפעלה לבית ספר "חברותא". החלטה זו מחייבת את המשרד לתת ל"חברותא" רישיון ולתקצב אותו, אך המשרד מתכוון לערער לבית המשפט העליון. נוסף למאבק בבית המשפט העליון, יכול שר החינוך להיאבק בחינוך הפרטי באמצעות התקנת תקנות

מאת: דליה בלומנפלד

בית המשפט המחוזי בשבתו כבית דין לעניינים מנהליים דחה את ערעור משרד החינוך על החלטת ועדת הערר, שהמליצה לתת רישיון הפעלה לבית ספר "חברותא" שהוקם על ידי עמותה בשם "חינוך למנהיגות – חברה לתועלת הציבור בע"מ., וגובה שכר לימוד של 35000 ₪ מכל תלמיד. השופטת שרה גדות לא התחשבה בתקנות שהתקין שר החינוך ב-2009 להגנת החינוך הממלכתי, ופסקה לטובת זכותם של ההורים לאוטונומיה על חינוך ילדיהם.

פסיקה זו תחייב את משרד החינוך לתת רישיון הפעלה לבית הספר, ולממן אותו בתקצוב של 75% כבית ספר מוכר שאינו רשמי. כך מתקיימת מסגרת חינוך פרטית הממומנת במימון ציבורי.

כזכור, ביוני 2010 דחה משרד החינוך את בקשת העמותה לקבלת רישיון הפעלה. העמותה ערערה לועדת הערר בראשות השופט בדימוס דן ארבל, וועדת הערר פסקה לטובת העמותה. משרד החינוך ערער לבית המשפט לעניינים מנהליים, וגם שם פסקה השופטת לטובת העמותה.

המצב הזה מתאפשר מכוח תיקון שהוכנס בחוק הפיקוח של משרד החינוך בשנת תש"ס (2000) (מדובר בסעיף 14), המאפשר למתנגדים להחלטותיו לפנות לבית משפט לעניינים מנהליים להפעיל הליכי ערעור בבית המשפט. על ידי כך הפקיע משרד החינוך מעצמו את זכותו לפיקוח ולערעור, והעביר אותה לבית המשפט, גורם חיצוני שאינו בקי בענייני חינוך ומדיניות החינוך. מעורבות בתי המשפט בעניינים של מדיניות החינוך מתאפשרת מכוח סעיפים כאלה בחוק, המעקרים את כוח הפעולה של משרד החינוך. בית המשפט הופך כוח חזק יותר ממשרד החינוך ואינו מאפשר לו לממש את מדיניותו. ממשרד ביצועי גדול וחזק הוא הפך למשרד מטה חלש שסמכויותיו הן בקביעת מדיניות והענקת רישיונות. מעורבות בית המשפט אינה מאפשרת לו אפילו  לקיים את המדיניות שהתווה. על ידי כך תורם בית המשפט את חלקו למצבה המעורער של מערכת החינוך

אלמלא תיקון זה לחוק הפיקוח משנת 2000 הייתה נמנעת האפשרות לבית המשפט, שאינו מקצועי בתחום החינוך, לפסוק בעניינים הקשורים בנושאי משרד החינוך. אם משרד החינוך באמת מתנגד להפרטה, עליו לדאוג קודם לשינויים הנדרשים בחוק (למשל, ביטול סעיף זכות הערר לבית משפט לעניינים מנהליים), ולאחר מכן יפעל כנגד בתי ספר שלדעתו מסמלים את ההפרטה. במצב הנוכחי הרושם הוא שמשרד החינוך מעמיד פנים כאילו הוא תומך בחיזוק החינוך הממלכתי, אך לאמתו של דבר מאפשר את הפרטת החינוך.

נראה שאם שר החינוך מעוניין באמת בחיזוק החינוך הממלכתי באמצעות הגבלת החינוך הפרטי, הוא יכול לעשות זאת בעזרת תקנות וחוקים.  אמנון דה הרטוך, עורך-דין הבקי בדיני חינוך הציע למשל, תיקון בחוק הפיקוח על בתי הספר תשכ"ט 1969, שיקבע שתנאי הסף להקמת בית-ספר ישתנה מ-11 ל-300 תלמידים: שתי כיתות בנות 25 תלמידים בכל שנתון. תיקון כזה בחוק יגרום לאיחוד של בתי ספר פרטיים קטנים. "כדי לשרוד יהיה עליהם לגלות במהירות את יפי השילוב (האינטגרציה). תיקון נוסף הוא לקבוע אפס מימון לבית ספר פרטי במקום זה הקיים היום בשיעור של 75%. כשמימון המדינה ייפסק, יחזרו תלמידים לבית הספר הרשמי. נכון, הצעות כאלה דורשות דיון ציבורי ומעורבות חברי הכנסת, אך פעילות בכיוון זה תוכיח שהשר אכן נאבק בחינוך הפרטי.

ערעור שר החינוך בערכאה גבוהה יותר בעניין הרישיון ל"חברותא" הוא דרך להילחם בחינוך הפרטי, שמעוניין לינוק תקציבים ממלכתיים, ובה בעת מעקר את החינוך הממלכתי. ישנן דרכים נוספות להילחם בחינוך הפרטי, כגון, באמצעות שינוי תקנות וחוקים, שלמשרד החינוך פררוגטיבה לתקנם.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , ,

8 תגובות

 1. מנחם לוריא :

  כמה הערות ברשותכן...

  לפי שם החברה המפעילה את בית ספר חברותא היא איננה עמותה אלא חברה בע"מ ויש הבדל.

  את באמת בטוחה שגדעון סער הניאו ליברל והעושה את דברי אדוניו (ביבי) נגד חינוך פרטי? הוא לא ובהתאם למשנתו כשהאזרחים לא הסתדרו שיפנו לבית המשפט ולא לחלילה למדינה עצמה ולו עצמו.

  אני לא מצפה לגדולות ונצורות אחרי הכל מגמת ביבי ושו"ת היא להפריט הכל ובמיוחד מה שמטיל עליהם אחריות ציבורית.

  מנחם

 2. הורה :

  שר חינוך מימי הביניים

  צרות עין וצרות אופק, זה מה שמנחה את גדעון סער. אינדיבידואליזם, יצירתיות, יזמה עצמית – כל אלו לא באים בחשבון, מאפילים על ה"רפורמה" הגרועה שלו ופוגעים בהתקדמותו במישור הפוליטי

 3. דליה :

  מנחם
  אכן חברותא היא חברה בע"מ, כלומר למטרות רווח. ראיתי ושמעתי את מייסד בית-הספר ומנהלה, רענן אביטל. הוא דיבר על פועלו במושגים ערכיים של חינוך, איכות חינוכית. הוא אמר שבית ספר יהיה מגדלור, והוא מקווה שיקומו עוד בתי ספר כחברותא. הוא הציג את הדברים כאילו מדובר בערכים חינוכיים. אני הבנתי שהמשמעות היא עסקית- כלכלית- רווחית. יקומו עוד בתי ספר שיגבו בהם שכר לימוד של 35000 ₪ לתלמיד. יקבלו תקצוב ממשרד החינוך במסגרת החינוך הפרטי שאינו מוכר. יקום חינוך פרטי במימון תקציבים ממלכתיים, שיעקר את כוחו של החינוך הממלכתי
  לגבי עמדתו של גדעון סער בעניין חברותא. העובדות מעידות שבאופן ספציפי הוא נאבק נגד רישיון לחברותא. משרד החינוך לא העניק רישיון לחברותא כבית ספר מוכר שאינו רשמי. חברותא פנתה לועדת הערר ולבית המשפט. סער הודיע שהוא ימשיך להיאבק, ויגיש ערעור לבית המשפט העליון. המאבק שלו נגד חברותא מעיד עליו שהוא נגד החינוך הפרטי ובעד החינוך הציבורי.(אמרתי "ציבורי" ולא "ממלכתי", ויש הבדל ביניהם.)
  גדעון סער מעורר את החשד שהוא פועל נגד חברותא מן הפה לחוץ. כמו שמוסבר ברשומה, חוק הפיקוח שונה ב-2000, והוא זה אפשר לחברותא לפנות לבית המשפט. אם סער באמת מתנגד לחינוך פרטי נוסח חברותא, שישנה את התקנה הזאת משנת 2000, שיתקין תקנות אחרות, שימנע מימון לבית הספר. לא נראה שהוא פועל לעומק, לא נראה שהוא פועל בענייני התקנות ומשנה אותן כדי שיתאימו לעמדתו המתנגדת לחינוך הפרטי. ובכך נראה שהוא לא כל כך מתנגד לתופעה.

 4. מנחם לוריא :

  דליה

  לגבי הריישא של תגובתך מעלי: כנראה שחברותא לא מקושרים לטייקון הנכון.

  בארה"ב יש בתי ספר פרטיים. היקרים מאוד טובים מאוד והשאר לא רחוקים מהמצב אצלינו כולל המקבילה ה"ממלכתית" שלהם. לא הייתי רוצה להיות כמו ארה"ב ואני חוזר ואומר שלא יקנו F35 ואת הכסף ישקיעו בחינוך.

  לגבי הסייפא: גדעון סהר Who? לא סומך על שום דבר שום אמירה ושום "מהפיכה" או אפילו מהפכה של העו"ד הזה. הוא עסוק רק בליקוק ישבנו של הבוס (סליחה על הורדת הרמה) וגם ליצן לא קטן וזגזגן לא קטן ובקיצור מאוד חבל שכזה אדם (ופוטנציאל דווקא יש) מכהן כשר חינוך ושולט בכל כך הרבה כסף, אמצעים וצומת חשוב מאוד בחיי העם הזה.

  כבר עכשיו.היום. יש באוצר מליארד שקלים עודפי גבייה של מיסים. ועכשיו חופש גדול שיבנו איזה בית ספר או ימזגו איזה בית ספר או ישפצו אחד או חס וחלילה יהפכו פחון לכיתת לימוד עבור האזרחים הבדואים שאוי לבושה מתפללים כשישבנם לכיוון הלא נכון…

  או שיותר חשוב שיקנו F35 ובדרך הזו יטיסו אותם טייסים עובדי קבלן של הדוד סאם…. 🙁

  מנחם

 5. דליה :

  שני חזונות חינוכיים
  http://www.haokets.org/2011/04/16/%D7%A2%D7%9C-%D7%A9%D7%A0%D7%99-%D7%97%D7%96%D7%95%D7%A0%D7%95%D7%AA-%D7%97%D7%99%D7%A0%D7%95%D7%9B%D7%99%D7%99%D7%9D/

 6. דליה :

  http://www.nrg.co.il/online/54/ART2/312/238.html?hp=54&cat=874&loc=88

  –שיעור פרטי: איך התנפץ חלום ביה"ס היוקרתי "חברותא"?
  ההבטחה הגדולה של "חברותא", בית הספר הפרטי היוקרתי בארץ, הולכת ונגוזה. תוצאות בחינות הבגרות מחפירות, בכירים בהנהלה התפטרו, מחצית מהתלמידים עזבו, ומשרד החינוך לא מפסיק את ניסיונותיו הכוחניים לסגור את המקום בכל מחיר

 7. דליה :

  משרד החינוך יערער על מתן רישיון לבית ספר פרטי
  בית המשפט העליון אישר למשרד לערער על ההחלטה שחייבה אותו להעניק רישיון ותקצוב לבית הספר חברותא
  http://www.themarker.com/news/1.1584987

 8. איתי :

  הכל ספין ומסך עשן.

  חברותא היא סמל להפרטה בוטה, אבל הנזק האמיתי שלה אינו שונה מכל בית ספר פרטי יוקרתי בשכ"ל גבוה שהיה פה כבר מאז הקמת המדינה (למשל בי"ס של זרם כנסייתי מסוים בנצרת).

  רק בשבועות האחרונים התפוצץ הנושא של שכר הלימוד הגבוה מאוד (פחות מחברותא אך מעל לאלף שח בחודש) בבתי ספר יוקרתיים של המגזר הדתי לאומי. היקף התופעה שם משמעותי בהרבה מתופעת חברותא (בבתיה"ס החינמיים נותרים התלמידים החלשים), ואיש במשרד החינוך לא עצר אותו.

  אז עכשיו משרד החינוך יעשה מלחמה מתוקשרת ואולי גם עתירת תקציב (עורכי דין פרטיים במיקור חוץ…) נגד חברותא, בעודו מאפשר בעצימת עין ואפילו מקדם בעצמו תהליכי הפרטה זוחלת בוטים פחות שמשפיעים על מאות אלפי תלמידים והורים ועל אלפי או עשרות אלפי מורים.

  שר חינוך לא צריך בית משפט כדי להלאים את תוכנית קרב ולהעסיק בצורה ישירה את מוריה – עובדי חברת כה"א מרמנת.

  שר חינוך לא צריך בית משפט כדי לאכוף את התקנות של הכנסת בעניין תשלומי הורים.

  שר חינוך לא צריך בית משפט כדי להפסיק מחר מימון ציבורי לבתי ספר המופעלים עי חברות למטרות רווח (כגון טומשין) או לחלופין להתנות מימון לבי"ס בהצטרפות לצו הרחבה להסכם קיבוצי ולהפסיק מימון מיידית לבי"ס פרטי (סליחה "מוכר שאינו רשמי") שהורשע בעבירות על חוקי עבודה.

  התהליכים הגדולים מרחיבים פערים בין עניים למעמד בינוני. הם מגדילים את ההוצאה הפרטית לחינוך. הם מגדילים את ההשפעה של תאגידים ועמותות על החינוך הממלכתי. הם פוגעים בזכויות אלפי עובדים.

  אבל שר החינוך (וגם ידידתו יחימוביץ') נלחם בחברותא, כי זה מצטלם טוב, כי זה סמל.

  למה הדבר דומה? לשר מן הימין המדיני שינהל קמפיין מתוקשר נגד חנינה ליגאל עמיר, בעוד הוא פועל נמרצות לקידום חקיקה ומדיניות ממשלה שתמנע לנצח את חלוקת הארץ לשתי מדינות. בשאלה מה עדיף יגאל עמיר נרקב בכלא בלי מדינה פלסטינית או יגאל עמיר חופשי עם מדינה פלסטינית, אני בוחר בלי היסוס באופציה השניה.

  [וכן, אני לגמרי בעד לסגור את חברותא, לא באתי לסנגר עליהם או משהו].

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.