חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

פורום פעולה אזרחית והתנועה לאיכות השלטון במאבק נגד הריכוזיות

נושאים איכות השלטון, חדשות, כלכלה ותקציב ב 10.07.11 1:27

הודעה לעיתונות של הרב מיכאל מלכיאור:
חברות וחברים יקרים

מאז סיומו המוצלח של השלב הראשון במאבק הציבורי להשבת חלקו של הציבור ברווחים מתגליות הגז הטבעי ומאוצרות הטבע בכלל, התלבטנו יחד על המשך הדרך של פורום פעולה אזרחית. קיימנו דיונים עם פעילים מכל רחבי הארץ, בחנו רעיונות והצעות בנושאים חשובים, התייעצנו עם מומחים, בדקנו נתונים, מצוקות ופתרונות אפשריים.

מחאת-הקוטג' של השבועות האחרונים, מרשימה ומהווה ציון דרך חשוב בניצול נכון של ערוצי התקשורת המקוונת. אך דווקא בעת הזאת, חשוב להבין שמחיר מוצרי המזון הוא רק סימפטום אחד מיני רבים לבעיה חמורה הרבה יותר, המאיימת של עתידה של החברה בישראל.

נטל כלכלי כבד מנשוא על הציבור – עובדים וגמלאים כאחד

דווקא כאשר שיעור הצמיחה של המשק הישראלי הוא מהגבוהים בעולם המערבי – רוב מוחלט של אזרחי ישראל כלל לא נהנים מכך, מעמד הביניים נשחק ומעגלי העוני מתרחבים!

מחירי הדיור, המזון והשירותים עולים כל הזמן והם מן היקרים בעולם המערבי, בעוד השכר הממוצע במשק, הקצבאות (פנסיה, ביטוחים, סובסידיות) וכוח הקניה של הציבור – הם מן הנמוכים במדינות המפותחות.

מי באמת נהנה ומתעשר מהצמיחה במשק הישראלי??? מדוע כה רבים לא יכולים לרכוש או לשכור דיור ראוי? מדוע המזון יקר כל כך? כיצד הפך אפילו החינוך לנטל כספי קשה מנשוא למי שרוצה לתת חינוך איכותי לילדיו? מדוע עתיד החסכונות והפנסיה שלנו בסכנה? מדוע החיים בגיל הפנסיה כה קשים לרוב הציבור? מדוע יותר ויותר אזרחים לא מצליחים לגמור את החודש?

אסור להפקיר את הנושא בידי התאגידים ומשרדי הממשלה בלבד

המענה לשאלות אלה והפתרונות המעשיים – הם גולת הכותרת במאבק הציבורי הבא של פורום פעולה אזרחית ושל התנועה לאיכות השלטוןבו כל אחת ואחד מאתנו מוזמן/ת ליטול חלק ולהתגבר על הרתיעה מעיסוק בנושאים "כלכליים" ומורכבים לכאורה.

בחודשים האחרונים, עסקנו בלימוד מקיף של הנושאים שעל הפרק. למדנו דעות מומחים מהארץ ומהעולם ועמדות גופי מחקר, רגולציה ועסקים, קראנו בשקיקה כתבות ומאמרים רבים בעיתונות הכלכלית שתורמת הרבה מאד להבנת הסוגיות שעל הפרק – וגיבשנו שורת פתרונות מעשיים שניתן ליישמם בפרק זמן סביר.
שורת הפתרונות המפורטים, עליהם ניאבק בחודשים הבאים, יוצגו לראשונה ביום א', 17.7.2011.
סור להשאיר את ההכרעה בסוגיות הבוערות לעתיד החברה, אך ורק בידי לוביסטים, רואי חשבון ועורכי דין של תאגידים ובעלי הון ושל משרדי ממשלה. חייבים להוציא את הדיון החשוב הזה אל הקהילה.

בימים אלה אנו שוקדים על הכנת המאבק הציבורי המשותף שיביא את הדיון בסוגיות הקשות האלה אל כיכר העיר, אל הרחוב, הקהילה. בינתיים, אתם יכולים לקרוא את המידע הראשוני על מהות המאבק, בעמוד זמני שאנו מציגים באתר שלנו. חשוב שכולנו נלמד את הדברים, נגבש עמדות ברורות ונשתתף במאבק הציבורי למימושן. אנו עושים מאמצים עילאיים לפשט את הדברים כדי שאפשר יהיה להסביר את הנושא לכל אדם ברחוב.

זה מאבק על הבית

אין לי ספק שאחת הסיבות לעיוותים שנוצרו עד כה במשק ובחברה הישראלית – נובעים מכך שהציבור אינו חלק מהדיון הכלכלי-חברתי, והכרעות נופלות בדרך כלל בחדרי חדרים, בין פקידי ממשלה לבין נציגי התאגידים ובעלי ההון בישראל.

בדיוק כמו במאבק להעלאת חלקו של הציבור ברווחים מאוצרות הטבע, גם הפעם אני מבקש מכם לקחת חלק ולהירשם עוד היום למטה המאבק. בשבועות הבאים נקיים מספר מפגשי היערכות לקראת היציאה למאבק הציבורי, ובהם נלמד את פרטי הסוגיות שעל הפרק, נגבש את המסרים ונסכם את תכנית הפעולה.

בתודה על תשומת הלב ובברכה,
הרב מיכאל מלכיאור
פורום פעולה אזרחית

                הצטרפו לדף הפייסבוק של המאבק!           

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , ,

5 תגובות

 1. איציק יאפ :

  אוי לא 🙁

  אתה יודע, אני בתור סטודנט מגיע הביתה תשוש הרבה פעמים ואין לי כוח לשטוף כלים ולנקות את החדר ולעשות כביסה ולשטוף רצפה וכל זה.
  וזה מצטבר ומצטבר ותמיד אני מדחיק ומדחיק עד שאני כבר לא יכול יותר, וחייב לנקות.

  אם הייתי הולך על פי הפתרון שמוצע באתר שלך, כל מה שהייתי צריך זה להתקין עוד כיור, כאשר יש לי יותר מידי כלים, כדי שאוכל למלא גם אותו.
  זה יעיל לתקופה מסויימת, אבל זה לא פותר את הריח.

  בכל מקרה, עם שני הסעיפים הראשונים שכתובים במסמך העקרונות הצבעוני שלכם קשה לי מאוד להסכים:
  – מלחמה בריכוזיות ושאיפה לביזוריות.
  – שוק חופשי

  שני אלו הם הגורמים הראשונים למצב שבו אנחנו נמצאים היום.

  רק לשם דוגמא: השוק החופשי הוא זה שאפשר לקוקה קולה לקנות את יוטבתה וטנא נוגה, ולאייפקס לקנות את תנובה ואחרים, ואת שטראוס לקנות את עלית וכן הלאה, עד שנוצר מצב שבו מלכתחילה היו מתחרים, אבל התאגידים האמריקאים קנו אותם…

 2. מערכת עבודה שחורה :

  איציק, תגובה חשובה, אבל מה הסיכוי שהרב מלכיאור יקרא אותה?

  אנא נסח בצורה מסודרת ושלח אליו –

  melchioroffice בג'ימייל.קום, עם העתק לפרסום כאן, וכמובן שאם הוא יענה תשובתו תתפרסם גם היא.

 3. איציק יאפ :

  הי, במאמר הזה:
  http://www.blacklabor.org/?p=34947

  הוא כבר ענה על הרבה מהדברים. אלו דברים שלא כתובים בדף הצבעוני שאמור לשלהב אנשים. שם כתובים דברים יותר "שוקחופשיים" מהסוג שאני שומע מהצד השני.

  מצד שני, הסברים הגיוניים ומדעיים לא משלהבים אנשים…

 4. איתי :

  אמנון פורטוגלי בעצמו העיר לנו שעצם השימוש במונח בעל קונוטציה ניאוליברלית (נטל מס) משרת את הניאוליברלים.

  המונח "שוק חופשי" הוא אפילו גרוע יותר מ"נטל מס".

  במקרה האחרון הסיכוי לשכנע אדם סביר שהמס אינו נטל (או שהמילואים אינם נטל) הוא קטן, ואילו במקרה הראשון קל להראות שבהרבה מקומות / ענפים שבהם נעשו מהלכים שהתיימרו לכאורה לעשות את השוק ליותר חופשי, המשמעות היתה חופש לחזקים לעשות ככל העולה על רוחם.

  לכן יש בעיה באמירה "אנחנו רוצים לעשות X Y Z כדי לעשות שיהיה פה שוק יותר חופשי". מעצם הצגת "שוק חופשי" כיעד, אנחנו נותנים תמיכה לביבי וחבריו.

  אולי הבעיה היא שלרוב המכריע הציבור לא כ"כ ברור "חופשי ממה" ו"חופשי לשם מה".

  אם אתה משה כחלון, אתה חושב בעיקר על "חופשי מהגבלות שיוצרים הקרטלים", אבל אם אתה ניאוליברל אתה חושב על "חופשי מההגבלות שיוצרת הממשלה, דהיינו רגולציה".

  אני בהחלט הייתי שמח אם פורום פעולה אזרחית היה משנה את דף המסרים שלו.

 5. ק. טוכולסקי :

  המאבק נגד הריכוזיות הוא קשקוש מלכודת דבש שנופלים אליה. נו בואו נגיד שבמקום 20 משפחות יהיו כאן 200 משפחות נהיה מדינה שיוויונית יותר? לא! נהיה מדינה שההון הוא מעמד חזק ומבוסס יותר זה הכל. רגולציה, בעלות של המדינה, איגודי צרכנים והמון מודעות זה המפתח. לא משנה אם יש מיליונר אחד, 5 או 200.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.