postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » הדייג – לקט המלצות קריאה מס' 39

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הדייג – לקט המלצות קריאה מס' 39

נושאים הדייג, עלו ברשת ב 8.07.11 6:00

מבחר תכנים מעניינים שהתפרסמו ברשת בשבוע החולף

ליקט וערך: דורון קאלו

צרכנות

לא תמיד שמים לב לשוני הרב במחירי הירקות והפירות בין נקודות המכירה השונות. ארנה קזין כותבת ב"סלונה" שהנטייה של הצרכן הישראלי לקנות ירקות עייפים ויקרים בסופרמרקטים ממוזגים תומכת למעשה בריכוז ההון, בהרס מרכזי הערים, מעודדת שימוש ברכב הפרטי המזהם ופוגעת בחקלאות. סכנה נוספת מגיעה מכיוון שונה: מחלות שונות התוקפות את הירקות, ונעשות אלימות יותר משנה לשנה. מאמר של מני שדמי ב"אקלימטון" קורא לחקלאים לצאת מהשאננות ולהקפיד על אכיפת כללי סניטציה מחמירים.

חינוך

האם במוסדות אקדמיים אבד הכלח על הקביעות (tenure)? מאמר במגזין טיים מביא דעות בעד ונגד. מחד, הדבר מהווה תמריץ למועמדים מצטיינים לפרופסורה ומגן על החופש האקדמי שלהם. מאידך, אקדמאים שקיבלו את הקביעות הנכספת עלולים להפוך לאבן שאין לה הופכין. כוחות השוק, בכל מקרה, גורמים לאוניברסיטאות רבות בארה"ב להעדיף מרצים מן החוץ על פרופסורים במשרה מלאה.

חברה וכלכלה

"המושכים בחוקים": ראיון בגלובס עם הלוביסטים אריאל סנדר ואמיר גלעד, המייצגים בין השאר את מועצת החלב, עובדי הרכבת ונובל אנרג'י. סנדר וגלעד מדברים על ניפוץ תדמית הלוביסט הכל-יכול לאור המאבקים האחרונים על הגז, הקוטג' והסלולר; טוענים שלובי גלוי תורם לממשל נקי יותר; ומדגישים שגם להם יש קווים אדומים (שלא מונעים מהם לייצג גם את יצרני הסיגריות).

עבודת מחקר של יוסי ויטריאול מתמקדת בענף הפרדסנות בישוב היהודי דרך שרידי המבנים שנותרו עד היום בפרדסים רבים. בית האריזה היווה מוקד לפעילויות רבות, וייצג מבנה חברתי-מקצועי מורכב; רוב בעלי הפרדסים בנו לעצמם בתי אריזה פרטיים למרות העלות הגבוהה.

כתבה ב-CNN על מגמה חדשה שמסתמנת בארה"ב: בעלי עסקים מגלים שיותר פשוט וזול לייצר בארה"ב. עלויות המרחק, השוני התרבותי ואיכות הייצור הירודה הופכות את הייצור בסין לפחות אטרקטיבי, בעוד שהמשבר הפיננסי הוריד עלויות ייצור בבית. הטרנד נראה כרגע בעיקר בחברות קטנות, אך גם בכמה תאגידי ענק כמו GE ו-Caterpillar.

יהודה שרוני מראיין ב-nrg את נשיא לשכת סוכני הביטוח אורי כץ, לגבי המהלכים האחרונים של משרד האוצר להגבלת התיגמול של סוכני הביטוח. התמריצים הם חלק ממערך תגמול לגיטימי, טוען כץ; משרד האוצר, שחושש להתעמת עם הארגונים הגדולים והבנקים, מעדיף להיטפל לש"ג.

הצעת חוק "ילודה מקיימת" של התנועה הירוקה דורשת להגביל סבסוד ציבורי ל-3 ילדים בלבד למשפחה. לריבוי ילדים יש השפעות שליליות רבות, טוענים מנסחי ההצעה, ומערכות הרווחה אינן עומדות בעומס; ילודה מקיימת תשפר את רווחת הילדים ותקל על נשים להכנס למעגל העבודה.

עו"ד יוסף שטח קורא להעדר מס הירושה בישראל "עיוורון כלכלי וחברתי". מספר הצעות חוק הוגשו בעניין עד היום אך נדחו בנימוקים שונים, תוך התעלמות מהתועלת הכלכלית והמוסרית הטמונה במכשיר זה.

מדוע אין אתיופים בתפקידים בכירים בארגוני הסיוע ליוצאי אתיופיה? פחות מ-15% מהאקדמאים ממוצא אתיופי מועסקים בעבודה התואמת את השכלתם, אלו שמוצאים עבודה מועסקים בטיפול ביוצאי אתיופיה – וגם אז על תקן “פועלים שחורים”. מאמר באתר YES דורש מתעשיית הארגונים החברתיים להתמקד במלחמה נגד הגזענות והדעות הקדומות במקום לסדר עוד ג'ובים לבעלי עניין.

נדל"ן

שוק הדירות בישראל אינו נענה להגיון הכלכלי, לפיו ירידת מחירים גורמת לעלייה בביקוש – כך עולה מעבודת הדוקטורט של אביחי שניר מאוניברסיטת בר אילן. הרוכשים מעוניינים בדירות היקרות ביותר שהם יכולים להרשות לעצמם מכיוון שדירות נחשבות בישראל לסמל סטטוס, ובגלל הרצון להתגורר בשכונות בעלות אוכלוסיה ברמה סוציו-אקונומית גבוהה. המחקר טוען שהיוזמות הממשלתיות יצליחו להוריד מחירים בטווח הארוך רק בפרויקטי בניה עממיים, שיהיו מרוחקים מפרויקטים יוקרתיים יותר.

חוק ומשפט

מדינת ישראל היא מהמובילות בעולם בחקיקה בתחום הקניין הרוחני, נאמר השבוע בכנס משותף לאיגוד לשכות המסחר, רשות הפטנטים במשרד המשפטים וארגון הקניין הרוחני של האו”ם. עם זאת, ממציאים ישראלים נוטים לרשום פטנטים דווקא במשרדי רישום בחו"ל. עו"ד אסא קלינג, ראש רשות הפטנטים, מאמין שניתן לשנות זאת בעזרת רגולציה ושיפור השירות, וכך לסייע בהגברת האכיפה.

שוק ההון

ההיסטוריה הארוכה של השערוריות הפיננסיות ברחוב אחד העם משנות ה-70 ועד ימינו, בכתבה של שוקי שדה בדה מרקר. למרות המעורבות הגוברת של הרגולטור במסחר בניירות ערך והסדרת השוק בעזרת חקיקה, סכומי כסף אדירים עדיין "נחלבים" מהציבור, בעיקר על ידי בתי ההשקעות הגדולים.

איכות סביבה

הממשלה החליטה על הקמת פארק הקישון לפני עשור, ואבן הפינה הונחה בפברואר האחרון – אך ההקמה בפועל רחוקה ממימוש. במכתב לראש הממשלה התלונן מנכ"ל החברה להגנת הטבע על העיכוב, שנגרם עקב מחלוקת על שטחים בין רשות נחל הקישון לחברת נמלי ישראל.

השגת בטחון תזונתי לכלל אוכלוסיית העולם מחייבת מעבר לחקלאות בסדרי גודל קטנים הרבה יותר, כך עולה מדו"ח של האו"ם. החקלאות האינטסיבית הנהוגה כיום תורמת לאפקט החממה, מזהמת את המים ופוגעת בקרקע, ואינה מתאימה לקצב גידול האוכלוסיה – שצפויה להגיע ל-9 מיליארד נפש עד שנת 2050.

בריאות

הפרלמנט באיסלנד ידון בהצעת חוק שיתיר מכירת סיגריות במרשם בלבד. הצעה זו מיישרת קו עם החקיקה הרדיקלית באוסטרליה, המטילה מגבלות חמורות על פרסום מוצרי טבק. איסלנד היא המובילה האירופית במלחמה בעישון הודות למיסוי כבד, ומתכננת להוציא את ההרגל המגונה מחוץ לחוק עד שנת 2040.

בג"ץ הורה למשרד הבריאות לנמק מדוע תקנון הסטאז' מונע מסטודנטים לרפואה שנכשלו פעמיים לגשת לבחינה בפעם השלישית. בעתירה שהגיש סטודנט מהגליל נטען שהתקנה הדרקונית – שאינה קיימת לגבי אף מבחן הסמכה מקצועי אחר – פוגעת בחופש העיסוק ובחוק יסוד כבוד האדם. התקנון, מתברר, נכתב לפני 40 שנה ולא עבר את אישור המחלקה המשפטית במשרד הבריאות, היועץ המשפטי לממשלה או ועדת הבריאות של הכנסת.

הצעת חוק "הגבלת משקל בתעשיית הדוגמנות” נועדה להתמודד עם בעיית תת המשקל של בני הנוער. עו"ד יהונתן קלינגר מבקש להזכיר שבעיית ההשמנה נפוצה הרבה יותר – מה שהופך את החוק הזה למפלה, לא רציונלי, ובעיקר פופוליסטי.

שלטון מקומי

“היכן הדברים נמצאים – מקרוב לרחוק" הוא ספר ילדים חדש שיצא לאור בארה"ב, העוסק בתכנון עירוני. הספר מבוסס על המודל "עיר לכפר" של אנדרס דואני, ממובילי הניו-אורבניזם. מחברי הספר, כריס סטיינס וטים הלבור, מקווים שהספר יעזור להצביע על חשיבות הנושא והשפעתו על איכות החיים, ויעודד את הקוראים למעורבות גדולה יותר.

יעל גרמן קוראת לרשויות המקומיות להציב את תמ"א 38 בראש סדר העדיפויות, בין השאר ע"י הקמת עמותות ייעודיות. בנוסף למטרה המוצהרת של היערכות לרעידת אדמה, תמ"א 38 יביא לשיפור משמעותי בדיור במרכזי הערים, לניצול יעיל יותר של התשתיות ולצינון שוק הנדל"ן.

מערכת "עבודה שחורה" מחפשת מתנדבים לליקוט חמרים ברשת ולעריכת הדייג, פנו אלינו לכתובת: blacklabor@gmail.com

נערך על ידי דליה
תגיות: , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.