חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שלי יחימוביץ', תמיכה ברון חולדאי – נזק לשמאל ולדמוקרטיה

נושאים מכתבים, שיכון ושלטון מקומי ב 31.08.08 6:02

איתי אשר מצטרף ליואב לוי ורמי הוד, ומבקש מח"כ שלי יחימוביץ' לחשוב על ההשלכות של בחירותיה הפוליטיות, ועל הפגיעה שהתנגדותה ל"עיר לכולנו" ולח"כ דב חנין עלולה לגרום לשמאל ולדמוקרטיה הישראלית

ח"כ יחימוביץ' שלום

אני מבקש להגיב למכתבך לעמיתי יואב לוי, חבר "עבודה שחורה" והמשמרת הצעירה, תגובה שפורסמה גם בבלוג שלך.  

איני תושב תל אביב ואני מבקר בה לעתים, כתייר בארץ זרה. העניין שלי בבחירות בתל אביב ובמאבק רון חולדאי-דב חנין נוגע אך ורק להשלכות שיש למירוץ על הפוליטיקה הארצית ועל הסיכוי לשיקום השמאל בישראל מאז שהצמד אהוד ברק-יאסר ערפאת פורר אותו לרסיסים בקמפ-דיויד.

אני ציוני, חבר מפלגת העבודה מסוף 2005 אך אין בכוונתי להצביע לה בבחירות הקרובות (וזאת גם אם יודח ה"גנרל" ויוחלף ב"אדמירל" או ב"מנהיג העובדים", שכן הדג הרקוב לא מסריח רק מהראש, כפי שנוכחתי בבחירות למוסדות). עדיין לא מצאתי בית מתאים במפלגה אחרת, שתהיה (ממש כמוך) גם ציונית, גם שמאל מדיני וגם שמאל כלכלי-חברתי, אך הפשרה בהצבעה נוספת למפלגת העבודה ב-2008 פשוט גדולה עלי. בהיעדר מנהיגות מלוכדת על בסיס אידיאולוגי, איני רואה כיום שום סיכוי להפוך את מפלגת העבודה בעתיד למפלגה סוציאל דמוקרטית או אפילו לדמוקרטית. אי לכך, הקמתה של תנועת "עיר לכולנו" והחלטתו של חה"כ דב חנין לרוץ לראשות העיר שימחו אותי מאוד, וכגודל השמחה כך האכזבה מהבעת התמיכה שלך בראש העיר המכהן, רון חולדאי.

אני מתרשם כי הבחירה שלך אינה נובעת מהתיישרות אוטומטית עם עמדת המפלגה, שכן לא היתה לך בעיה לתמוך, גם אם ללא נימוק מפורט בפני תומכייך, במועמד ראוי של הליכוד לנשיאות – רובי ריבלין – ולא במועמדת ראויה מטעם מפלגתך שלך – קולט אביטל. אני לא יודע איך זה מסתדר עם הפמיניזם שהזכרת במכתב ליואב, אבל זה כבר לא אקטואלי. העבר מראה גם שאינך תומכת בציונים בלבד, שכן נלחמת בחירוף נפש על המשך כהונתו של ח"כ לא ציוני מימין (יעקב ליצמן, לא ממעריצי ההמנון הלאומי) בתפקיד המפתח של יו"ר ועדת הכספים, אחרי כניסת "ישראל ביתנו" לקואליציה. עשית זאת באומץ רב ובמחיר ביקורת קשה בקרב האלקטורט הטבעי שלך – חילונים בעלי דעה שלילית על חרדים בכלל ועל הח"כים החרדים בפרט.
לכן, אין לי מנוס אלא להסיק (אף כי אין לי הוכחות) כי טיעונייך במכתב ליואב לוי הם כסות לאמת עצובה – את בוחרת חולדאי כי זה מה שנותן לך כוח. זה לגיטימי לגמרי, כך נוהג העולם. לדעתי, בחירה זו אולי מועילה לך בטווח הקצר אך מזיקה בטווח הארוך גם לך וגם למטרות אותן את מבקשת לקדם, המתמצות בשתי מלים – מדינת רווחה. דווקא הגישה שמייצגת "עיר לכולנו" יכולה להיות המפתח לשינוי מאזן הכוחות.

"עיר לכולנו", כפי שאני מבין, מבקשת לגשר על כמה תהומות המשתקים את השמאל בישראל במשך שנים. בלי גישור על התהומות הללו לא תהיה לשמאל הישראלי תקומה.

א. התהום בין המגזר היהודי למגזר הערבי.

הכלל בפוליטיקה הישראלית הוא שפוליטיקאי ערבי במפלגה ערבית עסוק בעיקר בהתלהמות לאומנית ו/או דתית שלא מובילה לשום מקום מלבד החרפת הקיטוב הגדול גם כך, בעוד תפקידו של פוליטיקאי ערבי במפלגה יהודית הוא לספק מגשי בקלאווה, קפה שחור וארגזי מתפקדים, דבר שיכול להביאו אל הכנסת ואף אל שולחן הממשלה. לכלל הזה יש יוצאים מן הכלל כמובן כמו הקולגות שלך ד"ר חנא סויד ונאדיה חילו או הח"כ לשעבר נואף מצאלחה, עוד אחד מ"נזנחי" עמיר פרץ, אך הוא עדיין כלל, לא רק לגבי ערבים, אלא גם לדרוזים ובדואים. 

לעומת זאת, "עיר לכולנו" מתיימרת להיות בנויה על שותפות של ממש בין יהודים לערבים. 

ב. התהום בין הפעילים הפוליטיים לפעילים של החברה האזרחית.

בעוד פעילים פוליטיים מתמקצעים בלימוד השיטה האידיאלית לטפס במעלה ההיררכיה המפלגתית, תוך מכירת עקרונותיהם כל שני וחמישי, פעילים חברתיים וסביבתיים רבים מעדיפים לברוח מפוליטיקה, גם משום שפוליטיקה כוללת "לכלוך" ופשרות ואילו הם אנשי עקרונות נקיים, וגם מתוך רצון להשיג תמיכה חוצת מפלגות. את התוצאה אנו מכירים – מצד אחד מפלגות שבהן דבק נגע השחיתות (שהיא עבירה פלילית) ולא פחות חמור (אבל חוקי) – היכולת לירוק לציבור המצביעים בפרצוף ולהתכחש להבטחות ללא בושה. כידוע, הציבור לא מטומטם ומצביע ברגליים – פחות ופחות תמיכה במפלגות הגדולות למרות העלאת אחוז החסימה, וירידה מתמשכת באחוזי הצבעה. מצד שני – יש לנו "מפלגות ללא פוליטיקאים" שזורחות ונשרפות כהרף עין, ולא מעט ארגוני חברה אזרחית בעלי אהדה רחבה בציבור אך מעט מאוד כוח לשנות, כמו "במעגלי צדק", "החברה להגנת הטבע" או "התנועה לאיכות השלטון".  

לעומת זאת, "עיר לכולנו" בנויה על מסד של פעילים חברתיים שהחליטו להפשיל שרוולים ולטבול בביצת הפוליטיקה – בדיוק כפי שאת קוראת לחוג תומכיך לעשות.

ג. התהום בין ציוני ללא ציוני והשלכותיה על בניית אלטרנטיבה אפקטיבית לביבי ודומיו.  

כל מי שעוקב אחר העשייה הפרלמנטרית בלי להסתמך רק על העיתונות (למשל דרך התראות מאתר הכנסת) רואה את קווי הדמיון בין הצעות שעולות מספסלי המפלגות הלא ציוניות (חרדיות וערביות) ובין אלו שמגיעות מחברי הכנסת ה"חברתיים" במפלגות הגדולות ובימין הדתי-לאומי. אך למרבה הצער, השמאל הלא ציוני (ורק הוא!) נותר תמיד מחוץ לגדר, שותף לרגע במקרה הטוב ומנודה מעמדת השפעה בדרך כלל. חברי מפלגה ציונית ולא ציונית השותפים לאידיאולוגיה דומה בתחום הכלכלי, כמעט אינם יכולים לפרגן זה לזה ולפעול יחד, שכן הם מתחרים על אותם קולות וחייבים לבדל עצמם זה מזה. במקביל, בשמאל-מרכז הציוני פועלים בכפיפה אחת קפיטליסטים מוחלטים עם סוציאל דמוקרטים (יוסי ביילין ורן כהן, ציפי לבני ושלמה מולה, אהוד ברק ועמיר פרץ). הדרת השמאל הלא ציוני מחזקת את הסטיגמה של השמאל כ"עוכר ישראל", ממנה סבלת גם את במשך שנים. אך גרוע מכך, היא מונעת בנייה של חזית מלוכדת למאבק ב"שלטון ההון" שאת עצמך נרתמת אליו הרבה לפני שנכנסת לכנסת, ושנציגיו בפוליטיקה (ביבי, אולמרט, הירשזון, בר-און, ברק) הם רק בובות מתחלפות הרוקדות לקצב הכסף הגדול. את הרי יודעת כי העובדים החלשים שאת פועלת בחריצות לסייע להם הם ציונים ולא ציונים. כולם נפגעים באותה מידה מחוק ההסדרים, מדחיית העלאת שכר המינימום ומהיעדר אכיפה של חוקי עבודה. אבל את "נציגי ההון" במפלגות הגדולות זה ממש לא מעניין. הם נהנים מאוד מהתהום בין המגזר הציוני ללא ציוני, ולעתים אף חוטאים בליבוי השנאה של הציונים – שנאת חרדים, שנאה לערבים ואפילו שנאה לתושבי צפון ת"א ה"משתמטים".         

ב"עיר לכולנו" פועלים מועמדים ומתנדבים החברים ומצביעים למפלגות ציוניות ולא ציוניות, בשיתוף פעולה נדיר. הם לא עסוקים בשאלה אם צריך לעמוד ב"התקווה" או אם לגיטימי ללמוד על "הנכבה", אלא בטובת תושבי העיר, וביחוד אלה שאינם מהעשירונים העליונים.

מכל הסיבות האלה, אני, שאיני תושב תל אביב, מייחל להצלחתה של עיר לכולנו. אני גם מקווה שתצמח לכדי כוח מקביל ברמה הארצית (- "מדינה לכולנו"?), כי באמת כבר הגיע הזמן.

אני מקווה שתהיי בעתיד הקרוב ראש לאריות במהלך גישור שכזה ולא עוד זנב לפואדים במפלגת העבודה-האבודה.

אז אני לא מבקש הסרה מרשימת התפוצה, לא מדביק לך כינויי גנאי ולא שוכח לך את כל הפעולות המדהימות שהובלת בחצי קדנציה בחקיקה, בתרומה לשיח הציבורי ובסיוע אישי לאזרחים שפנו אלייך. אני רק מבקש שתחשבי שוב על ההשלכות של בחירותייך הפוליטיות, בדיוק כמו בחירותיו הפוליטיות של עמיר פרץ ב-2006, על עתיד השמאל בישראל.

איתי אשר, ציוני וסוציאל-דמוקרט
אורה

העתק:
חה"כ דב חנין

——————————————-

קריאה נוספת:

אי הדיוקים של יחימוביץ' – יוסי דהאן ב"העוקץ" וב"שקוף"

מעמיקה את הבור – נמרוד אבישר – בלוגיקה

 

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , ,

8 תגובות

 1. איתמר כהן :

  דעתי בעניין לא מגובשת,
  ויש לי רק שאלה אחת לאיתי.
  נניח שלראשות עיריית ת"א היה רץ אריה אלדד – ח"כ הגון מאוד, שנאבק גם הוא בשחיתות ובשלטון בעלי ההון (ע"ע השתתפותו בבג"ץ נגד מינויו של רפי גינת, שליחם של בעלי ההון, לתפקיד מנכ"ל חברת החדשות של ערוץ 2).
  האם גם במקרה הזה היית מזדהה עם המועמדות? או שאז לפתע השיקול המדיני היה גובר על זה החברתי-כלכלי?
  אני שואל זאת לא כדי לקנטר, אלא מתוך סקרנות והערכה.

 2. איתי :

  שורה תחתונה – במקרה זה אני מניח שהייתי נמנע.

  המקרה של חנין-יחימוביץ' הסיפור שונה לחלוטין, מכיוון שאילו היית מעביר לחנין,יחימוביץ' ואלדד רשימת שאלות על עמדותיהם לגבי גבולות הארץ, קווים אדומים להסדר קבע, מו"מ עם סוריה, תקיפת איראן וכן הלאה (ויחימוביץ' היתה עונה בכנות) היית מגלה שהדמיון בין יחימוביץ' וחנין גדול מאוד (לפני הצטרפותה למפלגת העבודה ב-2005 היתה שנים תומכת מוצהרת של חד"ש). בוודאי גדול מהדמיון בין העמדות המדיניות של יחימוביץ' ופטרונה הנוכחי ברק.

  אני חושב שהחשיבה שלך (רק בטוקבק הזה, לא בכלל) לוקה בהשטחה של השדה הפוליטי לשני מישורים בלבד – חברתי כלכלי ומדיני-בטחוני, ואתה מניח מיד כי מי שנלחם בשחיתות ובקשרי ההון-שלטון עומד לצידך בציר הכלכלי-חברתי.

  כידוע לך, כמה מגדולי הקפיטליסטים הם גם לוחמים בשחיתות (ולא אמרתי שהם צדיקים):
  ירון זליכה
  נחמיה שטרסלר וגיא רולניק
  ביבי נתניהו (כן! בציר זה הוא עדיף על ברק)

  אלדד שותף ליחימוביץ' (ולי) בציר המלחמה בשחיתות, אך חנין שותף לה (ולי) בהרבה יותר נקודות. הסיבה היחידה לחוסר הפרגון היא שהם ממפלגות שונות – וחבל, שכן כל אחד מהם לבדו הוא חלש וביחד היו חזקים.

 3. עמית צינמן :

  בל נשכח שמר חנין רץ לראשות עיריית ת"א בראש מפלגה כאשר לצידו ליכודניק מובהק. אם אלדד היה תומך בדמוקרטיה השתתפותית של כלל תושבי העיר, כולל אלו הערבים אין ספק שהוא יכל היה להימנות על נציגי המפלגה, אם כי בסופו של דבר הרקורד של דב חנין למען כלל הציבור עשיר יותר, ללא קשר לדעותיו הפוליטיות.

 4. נדב פרץ :

  הגישה שלי לשאלת אלדד היא שונה.
  אנחנו כל הזמן אומרים שצריך לבחון את חנין רק בסוגיות אורבניות; בואו נבחן כך גם את אלדד.
  אם הייתי משתכנע שאלדד לא יפלה את ערביי יפו, יתן יחס שוויוני ומקדם לאוכלוסית המהגרים הגדולה שחיה בתל אביב וכדומה – אני לא חושב שהייתה לי התנגדות להצביע לו (אם הייתי תושב תל אביב). מסופקני אם זה יקרה, אבל אני מוכן לתת לו צ'אנס.
  אני לא רואה את השאלות המקבילות, שבהן השקפת העולם ברמה הלאומית תשפיע על ההתנהגות האורבנית, עבור חנין – למעט בנקודות סמליות.

 5. בלוגרים למען דב חנין | איך הופכים דב חנין לראש עיר :

  […] איתי אשר (ירושלים), עבודה שחורה http://www.blacklabor.org/?p=3492 […]

 6. oneab cybered » ארכיון » פוליטיקאים קונים קולות ומשלמים בוופי :

  […] (צ’יקי) ארד, יוסי דהאן, יהונתן קלינגר, נמרוד אבישר ואחרים. פוליטיקאים רבים נזכרים רגע לפני הבחירות לבנות אתר. הם […]

 7. דיקלה :

  למי שנכנס לאתר מבקר המדינה ורואה את תרומות חברי הכנסת רואה תופעה מעניינת.
  שלי יחימוביץ מקבלת תרומות קטנות מאנשים פשוטים,
  לעומתה תראו את יולי תמיר מקבלת תרומות מחו”ל על סכומים גדולים ומבעלי הון ככל הנראה.
  אבל לא רק יולי תמיר יש עוד חכים שמקבלים מחול.
  מה זה אומר עליהם?

 8. משה :

  הגיעה העת לבחור את נבחרת החלומות. רק שלי יחימוביץ' והדור הצעיר בראש הרשימה יחזירו את החברים למפלגה.הרחיקו את יולי תמיר שפגעה במורים במעשים והשפילה אותם עד עפר במסגרת אופק חדש. כמו כן היא תמכה בחוקים מבית מדרשו של הרב עובדיה, הקצתה כספים למוסדות החרדים ופתרה אותם מלימוד מקצועות ליבה.תנו לפריימריס לקבוע את הנבחרת וחידלו מחיפוש פתרונות המרחיקים את ציבור תומכי העבודה מהמפלגה.הגיעה העת לפוליטיקה אחרת ישרה כמו זו ששלי יחימוביץ' מייצגת. שלי חייבת להיות בר' הרשימה. פואד חייב לצאת לגמלאות!!!

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.