חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אומרים לנו שיש מס אחר

שלי יחימוביץ', רון חולדאי והתקרנפות של בעלי כוונות טובות

נושאים דעות, פוליטי, שיכון ושלטון מקומי ב 28.08.08 5:00

ד"ר עמי וטורי מ"כח לעובדים" ואוניברסיטת חיפה בטוקבק מרתק בהעוקץ, בוחן את הפרשה בהקשר רחב, מנתח את הטעות המרכזית של המחנה האידיאולוגי הציוני-סוציאל-דמוקרטי ומציג את החלופה – בניה מלמטה

שלי יחימוביץ מבצעת בשנתיים האחרונות סדרה של בחירות פוליטיות שניתן להסבירן בעיקר כתוצר של חוסר האמונה ביכולת לשנות באמת. מפלגת העבודה עם בחירתו של עמיר פרץ נראתה לרבים ואני בתוכם כמי שיכולה להפוך למפלגה סוציאל דמוקרטית רדיקלית ולהתנתק מעברה שאין כל קשר בינו בין סוציאל-דמוקרטיה (תחת ההגדרה המקלה ביותר) או בינו ובין כיבוד ה"אחר". שלי יחימוביץ הפכה בעיקבות גל אופטימיות זה לחברת כנסת. היום קצת יותר משנתיים אחרי לא נותר דבר מאותה אופטימיות. מפלגת העבודה נראית כמי שנידונה להעלם בחוסר כבוד ולאור מה שאירע בה בשנתיים האחרונות אין בכך כל רע.

אולם כישלונו של נתיב אחד לא צריך להביא לויתור על ניסיון לעשות את אותם הדברים בדרך אחרת. הטעות שלי ושל רבים אחרים היתה האמונה שדי במילים יפות הבאות ממי שצמח בתוך המסגרות הבעיתיות של מבנה הכוח הישראלי בכדי לשנות את המציאות. בכך התעלמנו מכך שאנשים גם עם כוונות טובות ביותר הופכים בסופו של דבר לעבדים של מבני הכוח שבאמצעותם צמחו.

המסקנה הזו הוליכה לבניה מחודשת מלמטה. בניה שאינה נטולת הישגים.

ארגון העובדים הסוציאליסטי- דמוקרטי "כוח לעובדים" מונה כיום למעלה מ 1000 חברים משלמי דמי חבר והוא אירגון יציג במיספר מקומות עבודה.

רשימת עיר לכולנו נראית כמי שהולכת להגיע להשגים נאים בבחירות המוניציפאליות ולמרות שצר יהיה לי אם דב חנין יפסיק לפעול כפרלמנטאר אני מקווה מאוד שיזכה בבחירות לראשות עיריית תל-אביב וינצח את רון חולדאי. איני יודע להעריך מה הסיכויים להתממשות תקווה זו. אולם במידה והדבר יקרה משמעויותיו יחרגו הרבה מעבר לתחומי העיר תל-אביב.

גם הניסיון להריץ רשימה של "הפנתרים השחורים" למועצת העיר ירושלים יכול להחשב כחלק ממגמה מבורכת זו.

בנוסף קיימת התבססות של גופים כמו המכללה החברתית-כלכלית ובלוגים דוגמת העוקץ המבצעים עבודה סיזיפית של שינוי השיח. שינוי שהוא תנאי לשינוי המציאות.

שלי יחימוביץ בחרה במודע להיצמד אל מי שנתפס כחזק היום בתקווה שישא אותה על גבו ויאפשר לה לפעול למען האידאלים הסוציאל-דמוקרטים שלה מחר. הנקודה היא שהשימוש שלהם בה הוא אינסטרומנטלי לא פחות מהשימוש שלה בהם ובנתיים נראה שרווחיהם משיתוף הפעולה גדולים בהרבה מרווחיה. כך למשל חבירתה אל מחנה אהוד ברק ונטישתו של מחנה פרץ הותירה את ברק כשליט יחיד במפלגת העבודה ללא כל אופוזיציה פנימית מעשית. התיפקוד על תקן סנגורית של עופר עיני מאפשר את התבססותו של יו"ר הסתדרות הרואה את תפקידו כזה של קבלן משנה של אירגוני המעסיקים, ומסייעת להפיכתו ל"מנהיג עובדים" לגיטימי. גם התמיכה בחולדאי אולי בתקווה לזכות בתמיכת ראשי וועד עובדי עיריית תל-אביב נראית כחלק מדפוס זה.

התירוץ הקבוע הוא שאלו הם האנשים שמביאים את הקולות ושמי שעוסק בפוליטיקה חייב לדעת להתלכלך. טיעון לגיטימי רק שכאמור סופו תלות מוחלטת באנשים שלעיתים ביססו את שליטתם בדרך של איומים ומתן טובות הנאה. ולכך מתווספת העדר היכולת לשנות את מה שדורש שינוי על מנת שההסתדרות למשל תהפוך לגוף הראוי לתואר המכובד "אירגון עובדים", או על מנת שלא תתקיים מפלגה המחזיקה בשם "מפלגת העבודה" (שמן של מפלגות שמאל מכובדות באירופה) שבראשה עומד גנרל בפנסיה בשם אהוד ברק.

 

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , , ,

6 תגובות

 1. טל :

  עושה רושם שעמי וטורי מתחמק מעיסוק בטענות של ח"כ יחימוביץ' – האם ראש עיר כמו תל אביב יכול להיות לא ציוני או לא. אשמח לשמוע את דעותיו בעניין ולא להסתפק רק בהסבר ממעגל שני שפחות קשור לדיון

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  טל העמדה שמציג רמי הוד מבטאת במידה רבה גם את דעתי. אני רק רוצה להאמין שהמניע של שלי הוא טעות ריגעית בשיקול הדעת ולא עמדה סדורה של "סוציאליזם לאומי".

 3. עמית-ה :

  עמי שלום גם אני מקווה שמדובר בטעות רגעית של שלי יחימוביץ'.
  (אני מקווה גם שתזכור להחליף את האנונימוס כשאתה משאיר הודעה).
  לטל ולאחרים שתוהים לגבי הציונות של דב חנין – מי שדוגל בשתי מדינות לשני עמים ומנסה להבטיח שאפשר יהיה לחיות כאן גם בדורות הבאים הוא ציוני בהכרח, אפילו אם הוא אינו מתקשט בנוצות האלו.

 4. רוני ינון :

  חבורה של מנותקים שמתחזים לסוציאליסטים שלא מייצגים אותי.
  רבים מתושבי תל-אביב נשאבו "לסערה" פנימית בעת האחרונה .מיעוטם נמצאים בשוליים שבשוליים ורחוקים מלב הקונצזוס שנות אור.וכל זאת למה ?
  אבירת איכות השילטון "העזה לומר את דעתה שדב חנין מי שאינו ציוני, מטיף לסרבנות, ואינו שר את התקווה – אינו יכול להיות ראש עיריית תל אביב.ובכן מה קרה מה יצאתם מהמיסתרים ?
  אפשר להתווכח אם חולדאי מתאים או לא מתאים להמשיך לכהן כראש עיר והויכוח לגיטימי לחלוטין זו הדמוקרטיה במיטבה .זכותה של גברת יחימוביץ לתמוך כתושבת העיר במי שהיא רוצה .אך השיח לגבי דב חנין דינו להעלם ומיד מהפרק.לאן הגענו האם הייתם מסכימים שאחמד טיבי יהיה שר הבטחון .אין כאן חס וחלילה מוטיבים גזעניים אך יש גבול דק שנחצה .אין לנו את הלוקסוס להעמיד בראשות מערכות ציבוריות כבדות משקל אנשים אנטי ציוניים שרק יגבירו את הקרעים והשסעים שכבר פשטו מזמן במחוזותינו .ראש עיר ובוודאי ראש העיר העברית הראשונה שמתוקף תפקידו ממונה על חינוך ילדנו .כיצד היו מגיבים אותם יפה הנפש עם למשל ג`מאל זחאלקה היה ממונה להיות שר החנוך של ילדי ישראל.שוו לכם בנפשכם איזו סערה הדבר היה מעורר?אני בטוח שמרביתכם נבהלתם מעצם הרעיון.אני למען גילוי נאות סוציאל דמוקרט בלב ובנשמה שחונך במסגרת חינוך ממלכתי לאהבת המולדת ,הגנת המולדת,ציונות,אזרחות טובה ,תרומה לקהילה בקיצור לכל מה שהוקנצזוס מחייב.במהלך השנים התוודתי במסגרת מקום עבודתי להליך הפרטה תמוה ,שלא לומר מסריח ,שלא לומר נודף שחיתות לאורכו ולרוחבו מצד המדינה .אני נסיתי בכוחותיי הדלים למנוע הליך זה בטקבוק נמרץ ובכל דרך לגיטימית אפשרית במסגרת ועד עובדי בז"ן בו הייתי חבר אך כידוע הדבר לא הסתייע בידי וכוחות ההון ושילטון עשו את שלהם .בגצ"ים קמו ונפלו ,נציגי הדורות הבאים קמו ונפלו,תנועות איכות השילטון קמו ונפלו .מה שלא נפל זה הרוח .איך כל זה מתקשר לענייננו ?אין לנו ארץ אחרת .הקלות הבלתי נסבלת בה אנחנו מוותרים על נכסי צאן ברזל במדינתו כדוגמת הזילות בהמנון,בדגל ,בצבא שלנו ,במערכות אכיפת החוק והמשפט ,בנכסי המדינה,בחברות האיתנות המופרטות ללא תכלית ובאיצטלה לתחרות עתידית פיקטיבית.מה ישאר לנו במדינה אם חלומותיהם הוורודים של כל חברי הגיס החמישי יתממשו- עיי חורבות.חברה נמדדת בלכידות שלה ,בחוסנה בשמירה על נורמותיה,בסולידאריות חברתית ,בשמירה על סמליה ,מורשתה .אם לא נדע מאין באנו -לא נדע לאן ללכת .ותחשבו על זה.

 5. נעמי :

  מי שמכיר את ההבדל בין חד"ש לתנועתו של זחאלקה, לא היה משווה בין חנין לזחאלקה.
  אבל העניין הוא אחר לגמרי-
  אין לי מושג אם חנין שר התקווה או לא, העניין הוא שה"פחד" ממנו מצביע על חוסר ביטחון בציונות.
  לפעמים כבר נדמה שההבדל בין חסרי הביטחון לחנין, הוא ההבדל בין ציוני אותנטי
  לציוני מבוהל.
  הבהלה נקלטת היטב במקומות מסוימים ומנוצלת בהתאם.
  אז מי שרוצה לחזק את האורבים לציונים, שימשיך. מי שלא מעוניין בכך, שירגע
  בבקשה.

 6. שי כהן :

  טל – טעות חמורה ביותר בידך אם אתה ושב שהדיון המטופש ההוא הוא "המעגל הראשון" ומה שעמי כתב הוא בשוליים- בדוק שוב מה חשוב יותר, ספין פוליטי בבחירות בתל אביב (האמירה של שלי) או תשתית מבנה הכוח הפוליטי והסיכוי לשנות אותה (הניתוח של עמי, ההתנהגות של שלי)…

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.