חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שלי יחימוביץ', בחירתך ברון חולדאי מבישה בעיני

נושאים מכתבים, שיכון ושלטון מקומי ב 28.08.08 6:08

רמי הוד, סטודנט ופעיל בארגון כוח לעובדים, משלב דברי הערכה לשלי יחימוביץ' עם ביקורת חריפה על תמיכתה ברון חולדאי ולא בדב חנין

שלי שלום,

שמי רמי הוד ואני סטודנט באוניברסיטת חיפה. אני פעיל בארגון "כוח לעובדים-ארגון עובדים דמוקרטי" ובקבוצת "סטודנטים למען צדק חברתי" הפועלת לשילוב סטודנטים במאבקי עובדים, מורים ועוד. לפני כחודש קיימת אצלנו הרצאה נהדרת בקמפוס.
על אף שאיני תומך במפלגת העבודה וחושב שלא היא תביא את הבשורה, אני רואה אותך כנציגה מסורה, אחראית ומובילה של תפיסת עולם סוציאליסטית. איני חושב שפוליטיקה היא עניין של נאמנות בלעדית לקול המצפון, של הליכה בדרך אחת באש ובמים. ברור כי היא אמנות הפשרות וכריתת הבריתות. בניגוד לכמה מאלו שכותבים לך, אני מעריך מאוד את העובדה כי סביבתך הפוליטית מורכבת מאנשים שלאו דווקא חולקים איתך אותו עולם רעיוני.

כתל אביבי גולה ( אורך הגלות אינו ידוע עדיין) , איני יכול להרשות לעצמי דירת סטודנטים פשוטה בעיר. ראש העיר המצוין שלך לא סופר אותי ושכמותי, אנשים שמצבם הכלכלי לא מזהיר ושלא נעזרים כלכלית בהוריהם. כנהוג במחוזותינו הוא נותן לשוק החופשי לעשות את שלו, והשוק אכן עושה ובחפץ לב. כך בחינוך הפרטי ובהדרה על בסיס כלכלי, כך בשירותי הרווחה ביפו אותם אני מכיר היטב מעבודתי כמדריך בפנימייה יהודית-ערבית בעיר המהווה את החלק הפחות זוהר של הצמד המלאכותי תל אביב-יפו.
אך לא בשל סיבה זו אני רותח מהרגע שקראתי את דבריך על דב חנין. לא ציפיתי שתצטרפי למסע של עיר לכולנו, אני ער לקיומו של
הריאל-פוליטיק.

אני רותח כיוון שעשית בחירה פוליטית מודעת, ברורה ובעלת השלכות מרחיקות לכת, בחירה שהיא בעיני, ובעיני רבים מהפעילים החברתיים בסביבתי הקרובה, מבישה
.

דב חנין ורשימת "עיר לכולנו" מבקשים לעשות פוליטיקה של מעמד, של התגבשות סביב רעיונות עירוניים בנושאי חינוך, סביבה, דיור ותחבורה. כל זאת- תחת היגיון סוציאליסטי מובהק המעמיד את צרכי התושב הממוצע כדבר החשוב ביותר. סביב זה יכולים להתגבש אנשים בעלי תפיסות מדיניות והיסטוריות שונות. לראייה- מדובר ברשימה אקלקטית מבחינה עדתית ומפלגתית, אך מאוחדת סביב מדיניות חברתית.

צריך לשים את הדברים על השולחן. את לא יכולה ולא רוצה להתגבש סביב רעיונות כאלו גרידא. לרשימה מעורבת, א-מפלגתית המורכבת מפעילים חברתיים שעושים עבודה יומיומית בנושאים "לא סקסיים" כמו שאת קוראת להם- עבודה, חינוך, דיור, לכך, ולא למשהו אחר, את לא מתחברת.

עשית בחירה פוליטית לבחור בראש העיר המכהן מתוך תפיסה להעדיף הגדרות סימבוליות על מדיניות עירונית חלופית.
היותו של חנין בעל ניתוח היסטורי לא ציוני אינה משנה במאומה את הבשורה החשובה שהוא ורשימתו מביאים. חנין בוחר לפעול במרץ למען שינוי חברתי בתוך ישראל ולא בפולין, תוך מיקוד פעולתו העירונית בצרכי התושב התל אביבי הממוצע- יהודי וערבי, דתי וחילוני. את "נפש יהודי הומייה" הוא אכן לא שר כנראה. פואד, לעומת זאת, וחולדאי גם, שרים בגאון.

אם כך את תוחמת את המציאות הפוליטית, ובפרט זו העירונית, אם זוהי האינדיקציה הסוציאליסטית שלך- את למעשה משתמשת בטריק הישן ביותר של מעגלי שייכות של זהות לפני הכול- טריק מפא"יניקי שהביא אותנו לרידוד של כל ויכוח פוליטי להגדרות כאלו.
בחירה זו לא מגדירה תחומים של חוסר הסכמה עניינים בינך לבין חנין, היא פשוט בחירה מדירה- מפא"יניקית קלאסית- בלי חירות
ומק"י ( לגרסתך- רק בלי מק"י).

אם היה מדובר כאן על הצבעה בעד או נגד מדינה דו לאומית, פתרון של מדינה אחת, ביטול חוק השבות או הרחבת ההתנחלויות- היה בסיס מוצק לבחירה שלך. כאן להגדרתך כציונות התומכת בקיום לאומי יהודי עצמאי יש משמעות. אך בבחירות עירוניות?

התשובה שלך, היא זהות לפני מעמד- הכפפת מדיניות חברתית עירונית להגדרות סימבוליות שלא רלוונטיות לדיון. ולכן, חשוב מאוד לומר שוב ובבירור למה את מתנגדת-לניסיון חלוצי לעשות פוליטיקה סוציאליסטית עירונית. צר לי על בחירתך. כולי תקווה שהתושבים שצרכיהם בהחלט לא סימבוליים כי אם מוחשיים- יבחרו אחרת.

למכתבי מחאה נוספים ודיון מרתק בנושא – העוקץ

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , ,

36 תגובות

 1. אהוד :

  טוב אני לא יודע מי זה הכותב אבל הוא בהחלט הצליח לקרוא לילד בשמו. זהות לפני מעמד, הגדרות סימבוליות לפני מהות. בדיוק ההפך מהתנהלותה הפרלמנטרית של שלי.
  אגב, אני שייך לאלו שחושבים שהיא לא באמת מתכוונת למה שהיא אומרת ולכן היות שהיא אמרה את זה- היא הפכה לפוליטיקאית משופשפת- עוד אחת מאלה כמו שנאמר.

 2. ירון :

  מאמר מצויין!
  דווקא משום ששלי יחימוביץ' היתה ועודנה חלק מהתקווה לצמיחת כוח סוציאל-דמוקרטי, האכזבה מהתבטאויותיה המיותרות והתמוהות כה גדולה.

 3. יהודה :

  מאמר לא רע, אבל מצוי הרבה בתוך תחום הדמגוגיה. דב חנין אינו חושב שליהודים מגיעה מדינת לאום. זו לא סימבוליקה. זו מהות. מי שטוען שזו סימבוליקה הוא אותו אדם שאפילו לא יעלה על דעתו לבחור ערבי לא-ציוני לראשות הממשלה. כדאי לשים גבול לרמת הציבועת שנשמעת כאן.

  שלי יחימוביץ' לא מייצגת אותי ואני לא תומך ברבות מעמדותיה. אני אפילו לא תומך בחולדאי והוא לא מעניין אותי במיוחד. אבל לטעון שאדם שמבחינתו הקמתה של מדינה דו-לאומית בין הים לקו הירוק היא נושא ראוי משמעו להפוך את תל אביב בתוך כמה שנים לעיר דו-לאומית עם בעיות של מתחים בין האוכלוסיות השונות והתפרצויות אלימות בכל רגע נתון.

 4. רועי :

  סרבנות היא סכנה למדינת ישראל.
  הדיון שיש פה על מהי ”ציונות“ מוכיח כמה רוב האנשים לא עסקו בכך מעולם ונתקלו בנושא, במפתיע, רק עכשיו.
  ציונות היא לא ”כל מה שטוב, ערכי וראוי“.
  הציונות רואה במדינת ישראל כבית הלאומי של היהודים, עם שוויון זכויות מלא לכל המיעוטים שבה.
  מי שחושב ש“מדינת כל אזרחיה“ היא ציונות, יחשוב בוודאי גם שאיכות סביבה זה ציונות, שדירות במחיר של 500$ זה ציונות, ושאופניים זה ציונות. הרי כל מה שאני מאמין בו זה ציונות, לא?!
  חברים, לכו ולמדו קצת על מדינת ישראל, שפשפו את עמדותיכם המקובעות, והחליטו אם אתם בעד הזיות או בעד חלומות מציאותיים.

 5. האזרח דרור :

  יהודה, אתה יכול להסביר בבקשה איך יכול דב חנין (בהנחה שהוא רוצה) להפוך את תל אביב בתוך כמה שנים לעיר דו-לאומית?

  בפעם האחרונה שבדקתי "טרנספר" זה לא אחת הסמכויות של ראש עיר.

  חנין אינו לבד, הוא חלק מתנועת "עיר לכולנו" – תנועה רחבה של תושבי העיר שגם רצה למועצה. מספר 2 שלו הוא ליכודניק והחלטות של ראש העיר צריכות לקבל אישור של מועצת העיר.

  כל הסיפור של יחימוביץ' הוא ספין מארץ הספינים בגלל שבמקום לדבר על בעיות התחבורה, הדיור והחינוך בתל אביב-יפו מדברים על השאלות האם חנין עומד בשירת התקווה או איך הוא ישפיע על תכני מערכת החינוך (איך בדיוק? אולי הוא יכול ללמד את התלמידים והמורים שיעור או שתיים בענווה ובדמוקרטיה אותם הוא מפגין לכל אורך הקריירה שלו).

  אז די עם ההפחדות האלה. השאלה אם חנין ציוני אולי רלווטית – כמו השאלה לדוגמה מאיפה חולדאי קיבל מספיק כסף לוילה שלו. – היא בטח לא שאלה מרכזית למערכת בחירות עירונית.

 6. אודי :

  המאמר מדיף ריח חריף של אנטי ציונות, שחייה בשלולית הקטנה של תל אביב, התמקדות בשקיות ניילון ועשן מאגזוזים, וחוסר יכולת להבין את המציאות.
  מעניין שכל מי שמתבטא בעד דב חנין ברחבי הרשת הוא או קומוניסט אנטי ציוני, או חבר בכח לעובדים (ארגון עם ריח חריף של גזענות כלפי ועדי עובדים מסודרים) או חבר בעיר לכולנו (תנועה עם מאפיינים של אנשים פחדנים שלא מוכנים ללכלך את הידיים בפוליטיקה האמיתית ולא מוצאים את המפלגה המושלמת – דב ראה הוזהרת – אוטוטו גם אתה תהיה בעיניהם אופורטוניסיט כשתתחיל להתמודד עם המציאות ו"תאכזב" את פעיליך כפויי הטובה).
  מזל שהציבור הרחב והשפוי, זה שרואה במדינת ישראל את הבית שלו ולא שדה ניסוי לגחמות ניו-אייג'יות, לא חבר בארגונים האלה.

 7. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  אודי שלום. ניכר ש"כוח לעובדים" ו"עיר לכולנו" (שאיני מעורב בה כי איני מתגורר בתל-אביב) מאוד מרגיזים אותך. אני מניח שאתה בניגוד לי כן יודע מהי פעילות שטח, כן מכיר לעומקה את המציאות בתחום שוק העבודה המאורגן והלא מאורגן בישראל, כן מתנגד לגישת "הם לא משלנו" המאפיינת את אלו שנטשו את העבודה בגלל פרץ וכעת חשים שהסדר שב אל כנו. והכי חשוב יש לך אומץ! לכן בשם "כוח לעובדים" אני מתנצל בפניך על הכעס המיותר שגרמנו לך.

 8. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  אודי שלום. ניכר "שכוח לעובדים" ו"עיר לכולנו" (שאיני מעורב בה כי איני מתגורר בתל-אביב) מאוד מרגיזים אותך. אני מניח שאתה בניגוד לי כן יודע מהי פעילות שטח, כן מכיר לעומקה את המציאות בתחום שוק העבודה המאורגן והלא מאורגן בישראל, כן מתנגד לגישת "הם לא משלנו" המאפיינת את אלו שנטשו את העבודה בגלל פרץ וכעת חשים שהסדר שב אל כנו. והכי חשוב יש לך אומץ! לכן בשם "כוח לעובדים" אני מתנצל בפניך על הכעס המיותר שגרמנו לך.

 9. עמי וטורי :

  אודי שלום. ניכר "שכוח לעובדים" ו"עיר לכולנו" (שאיני מעורב בה כי איני מתגורר בתל-אביב) מאוד מרגיזים אותך. אני מניח שאתה בניגוד לי כן יודע מהי פעילות שטח, כן מכיר לעומקה את המציאות בתחום שוק העבודה המאורגן והלא מאורגן בישראל, כן מתנגד לגישת "הם לא משלנו" המאפיינת את אלו שנטשו את העבודה בגלל עמיר פרץ וכעת חשים שהסדר שב אל כנו. והכי חשוב יש לך אומץ!. לכן בשם "כוח לעובדים" אני מתנצל בפניך על הכעס המיותר שגרמנו לך.

 10. גל. סוציאליסט מזרחי והומו :

  באתר העוקץ לא מיתקיים שום דיון מרתק אלא אוסף היסטרי של יללות שמאל פוסט ציוניות. הגבתי שם והנה התגובה שלי: אני המום מההיסטריה ומהקיצוניות המוטרפת של מה שנכתב פה בחלק מהתגובות. הלו אנשים! גיליתם חברת כנסת מיצטיינת שהיא גם סוציאליסטית וגם ציונית ואתם פשוט בה-ל-ם? והכי פאטתי זה שאתם לא מסוגלים שם במושבת השמאל היבבני הקיצוני שלכם להאמין שזה בכלל אפשרי אז אתם מעלילים על האשה הישרה הזאת עלילת דם כאילו היא הימציאה את הציונות בשביל רון חולדאי. קצת כבוד לדעות של אחרים, אנשים. כנסו לאתר המעולה שלה http://www.shelly.org.il ותראו כמה פעמים המילה ציונות חוזרת אצלה בלי בושה בכל הצעת חוק ובכל נאום שלה. על הציונות הסוציאליסטית שמעתם? משם היא באה ואין הזדמנות שהיא לא חוזרת על זה. הבעיה שלכם, חבורת פוסט ציונים, מנותקים, שאתם לא יכולים לסבול את הרעיון שאישה כל כך מוכשרת ואידיאליסטית עם הישגים פרלמנטריים ששמים את הדובי הירוק האפנתי החדש שלכם בכיס הקטן היא גם שומו שמיים ציונית. אז בימקום להגיד תודה שהיא קיימת אתם זורקים עליה עוגות בוץ מתוך שלולית השינאה התהומית לכל מי שהוא לא בידיוק אתם. תמשיכו תמשיכו. שיח מזרחי עלק! אין יותר מיעשרה מזרחים במדינה שמזדהים עם הדעות המוזרות שלכם.

 11. עמית-ה :

  כציוני אני תומך בדב חנין.
  דב חנין לאורך כל פעילותו הציבורית מנסה להבטיח שגם לדורות הבאים תהיה כאן מדינה.
  העמדה הרישמית של חד"ש היא שתי מדינות לשני עמים, זאת גם עמדתה הרישמית של מדינת ישראל. אני רואה בזה ציונות משום שבמדינה דו לאומית לא אוכל להבטיח את המשך "בית לאומי לעם היהודי בארץ ישראל". אנשי האיחוד הלאומי המפד"ל ועוד (מה שמכונה הימין הישראלי) הם בלתי ציוניים בעיני משום שהם דוחפים אותנו כבר שנים למצב מדיני שיביא למדינה דו לאומית.

  שלי יחימוביץ' טועה בנושא הזה, זה לא אומר דבר לגבי עמדותיה בנושאים אחרים.
  אני מאחל לתושבי תל-אביב שדב חנין יהיה ראש-העיריה שלהם – כי אני רוצה את טובתם, אני מאחל לתושבי ישראל ששלי יחימוביץ' תמשיך להיות חברת כנסת (ובעתיד גם חברת ממשלה) כי אני רוצה את טובתנו.

  אם הם יצליחו כל אחד בכיוונו וימשיכו להתווכח, אני מקווה שהם יעלו את רמת הוויכוח הציבורי, אני יודע ששניהם יודעים לטעון טוב ומקווה שבעתיד לא נשמע/נקרא טיעונים ירודים כמו אלה ששמענו/קראנו בזמן האחרון.

 12. דני זמיר :

  זהותו הפוליטית של ראש העיר האי מאד משמעותית , אם וכאשר מדובר בזהות בעלת מאפיינים רדיקליים.
  ההתנפלות על שלי יחימבויץ בדיון ב"העוקץ" מצד אנישם שמעידים על עצמם כמו כותב המאמר שהוא לא חבר מפלגת העבודה ולא מצביע בעדה משעשע: אם אתה סוציאליסט לא ציוני או אנטי ציוני, אז מה אתה מטיף מוסר למי שבוחר להיות ציוני וסוציאליסט ושבהקשר לזה מביע עמדה בעד חולדאי?
  להאשים את חולדאי במחרי הידורת בתל אביב ובכל צרותיה האחרות של החברה השיראלית זו לא דמגוגיה זו איוולת.

 13. ציוני וסוציאליסט נלהב :

  הציונות, סוסתנו העלובה, היא כבר באמת זקנה וכבר באמת אפשר שכל זב חותם שהתעורר בקליפת הביצה שלו יכול לחבוט בה. כל הכבוד שלי היקרה שאת עדין נושאת את הציונות הזקנה והקשישה על גבך. אל תדאגי הציונות לא תאכזב אותך. למרות שהיא זקנה וחבוטה וגם הסוציאליזם לא כלכך צעיר, הם לא יאכזבו. כל האנטי ציונים הם החולפים. ולמה? כי לאנטי ציונים לא באמת אכפת. שורש הענין נעוץ באיכפתיות, בדאגה ובמוכנות לשלם מחיר בעבור עמדותך, את זה יספרו לך בגאון הציונות והסוציאליזם הקשישים. בלעדי שניהם תהפכי להיות פוליטקאית הזויה, ועם שניהם תהפכי להיות סוללת דרך מחודשת. תודה שלי. את התקווה שלנו.

 14. רינת הסוציאליסטית והציונית האמיתית :

  הציונות הסוציאליסטית היא הסיכוי היחידי לחיים בשיויון ובכבוד לתשובי השכונות, למזרחיים, לרוסים, ולערבים ולעשה לכל המעמדות והעדות שהם לא אשכנזים מעמד בינוני גבוה. טועים כל אלה שחושבים כי הסוציאליזם האנטי ציוני הוא שיביא לכל השכבות הללו את הבשורה המצופה ומקווה לשיויון ולשגשוג. מדוע? כיוון שהציונות מטילה בתוכה חובות על היהודים, חובות כמו שיויון ערך העבודה, צדק חברתי, יחס הומני ואנושי לאחר. כל זאת כולל הקמת מדינה ופעולה למען העם היהודי והערבי הנמצאים היום במדינת ישראל. כל האנטי ציוניים תומכים (מבלי משים אולי) בקידומם של כוחות ריאקציה אשר יטביעו את האזור כולו בדם ודמעות.ואז נראה מה יעשו אותן אוכלוסיות לאחר שמדינת ישראל תעלם. אל תוותרי שלי על הציונות והסוציאליזם. אנחנו איתך.

 15. איתי :

  הכתמת כל תומכי דב חנין בתגית "אנטי ציוני" היא קשקוש מקושקש שמטרתו אחת – דה-לגיטימציה.

  אני ציוני וסוציאל דמוקרט ותומך בדב חנין (לא ציוני וסוציאליסט) ולא בחולדאי (ציוני וקפיטליסט).
  התהום הפעורה ביני ובין חנין קטנה מזו הפעורה ביני ובין חולדאי, זה הכל.

  כמוני יש עוד רבים מאוד, ראי למשל בבלוגים של יוחאי עילם, שוקי גלילי ויהונתן קלינגר כולם ככל הידוע לי ציונים.

 16. עמי וטורי :

  הויכוח סביב דבריו של רמי הוד סטה מהר מאוד מאמירותיו המנסות לאחד אל אמירות המנסות לפלג. עמדתו של רמי (ועמדתי בעניין זה אינה שונה) היא איחוד על בסיס הרעיון הסוציאליסטי-דמוקרטי. איחוד שבמסגרתו הייתי שמח לראות את פרץ, יחימוביץ, רן כהן, דני גוטווין ודב חנין באותה מסגרת פוליטית. מסגרת האומרת אנו שותפים לרעיון הסוציאליסטי-דמוקרטי, חלוקים במידת מה ביחסנו לסימבולים מסוימים אבל לא באמת מצויים אחד מהשני במרחק גדול עד כדי כך שפעולה פוליטית משותפת אינה אפשרית.
  כאשר אדם מגדיר עצמו כסוציאליסט -דמוקרט הוא חייב כמובן בתשובה למה כוונתו. עמדתי שאינה שונה קרוב לודאי מעמדתם של השמות שהזכרתי היא: חברה שכלכלתה מנוהלת במידה מכרעת ע"י אירגוני עובדים, קואפרטיבים ומסגרות ציבוריות נוספות לרבות מוסדות המדינה. כאשר יעדו של ניהול זה הוא חלוקה שיוויונית ככל האפשר של ההון, ההכנסה, הכוח הכלכלי, ותצורות אחרות של הכוח פוליטי, בין כלל תושבי ישראל. בנוסף נגזרת מהשקפת עולם זו המחויבות לפעול לשיווין חלוקתי מסוג זה גם ברמה הבינלאומית.
  חלק ממי שרואים עצמם כסוציאליסטים דמוקרטים מוספים להגדרתם הפוליטית גם את המילה "ציונית" או לחילופין את המילה "לא ציוניים". אלא שגם פה חשוב להגדיר למה כוונתו של אדם כאשר הוא קורא לעצמו "ציוני" או "לא ציוני". תחת התואר "לא ציוני" מתקימות לעיתים תפיסות עולם בלתי סבירות בעליל (שנדיר מאוד למצוא אותן הולכות יד ביד עם תפיסת עולם סוציאליסטית דמוקרטית), למשל אנשים הסוברים כי יש לתמוך בכל מי שעוין את ישראל ומדינות המערב מאחר ו"לידתה של ישראל בחטא". במקביל תחת ההגדרה העצמית "ציוני" יש כאלו שפרשנותם את המושג היא: "השבט קודם מהותית לערכים אוניברסאלים" ולכן מוצדק להפלות אפליה מהותית את מי שאינו יהודי ולישלול ממנו זכויות אדם בסיסיות.
  אני יודע היטב, עד כמה שניתן לדעת משהו לגבי אדם בלא להיות הוא עצמו, כי חנין אינו "אנטי ציוני" מהסוג שתואר פה ולמען האמת גם לא ידוע לי על בחירה מצידו להגדיר את עצמו מלכתחילה כ"אנטי ציוני". אני גם סמוך ובטוח ששלי יחמוביץ אינה מגדירה את עצמה כ"ציונית" מהסוג שתארתי. כמו כן חנין לא פחות מיחימוביץ מודע לכך שלא ניתן לעשות פוליטיקה סוציאליסטית בחברה שאינה צפויה להפוך לפוסט-לאומית בעתיד הנראה לעין תוך אי כיבוד בוטה של רגישויות קבוצת הרוב הלאומית. לכן לא זכורים לי סירוב של חנין לעמוד בעת שירת "התקווה" או תביעה נמרצת מצידו לשנות את סימלי מדינת ישראל כך שלא יבטאו את היותה של ישראל מדינה בעלת רוב יהודי. אני מניח שגם יחמוביץ אינה סבורה שיש לבטל את מעמדה הרישמי של הערבית, שפתם של חמישית מתושבי ישראל, או לחילופין לאלצם ללמוד מתוך פרשנות אוהדת את כתביו של ברל כצנלסון.
  לכן מה שמצער אותי אינו רק הבחירה הנוכחית של שלי יחמוביץ להידבק אל מנגנוני כוח מסוימים למרות שהדבר מסרס את יכולתה לבצע שינוי מהותי של המציאות. זאת בחירה מוטעית לדעתי אבל בהחלט בחירה לגיטימית מבחינת סוציאליסט-דמוקרט ישראלי. אני מצר על כך שכחלק מהמחירים שהיא צריכה לשלם עבור בחירה זו היא בחרה לרגע קצר ובעייתי לתחום את גבולות המחנה הקובעים "אם לנו אתה או לצרינו" לא סביב רמת המחויבות לאידאות ומעשים סוציליסטים דמוקרטים אלא סביב מידת הדבקות בשירת "התקווה".

 17. הראל לייבוביץ :

  אני לא הייתי מצביע לאדם לראשות עיר שלא מכבד את ההמנון של המדינה, ולא משנה מה המצע שלו.

 18. איתי :

  הראל, אתה צריך לשאול את עצמך גם את השאלה ההפוכה – האם היית כן מצביע לראש עיר ששר את ההמנון אבל מעסיק עבדי-כוח אדם בניגוד לעמדתך המוסרית ובניגוד לרוח החוק במדינת ישראל (גם אם טכנית זה חוקי בגלל פרצה בחוק).

  אתה מוזמן לשאול את חנין במייל מנומס כיצד הוא נוהג בעת שירת ההמנון כשהוא בזירה ציבורית (למשל בכנסת), כמו גם בעת הצפירה ביום הזיכרון. אני די בטוח שתגלה כי הטענה הזו היא שקר ודב חנין אינו מאלה שיורקים בפרצוף בכוונה לסמלי המדינה.

  קרא גם כאן
  http://lerman.blogli.co.il/archives/719

 19. הראל לייבוביץ :

  מן הסתם שלא הייתי בוחר גם במועמד ששר את ההמנון ובמקביל אינו תואם לדיעותיי החברתיות.

 20. עומר, תל אביב :

  מתקיים כאן דיון מרתק. אני מכיר את הכותב מפעילות פוליטית-חברתית בתקופת התיכון, שמעתי במעט על כוח לעובדים ומעט מאוד על הרעיון של מפלגה סוציאל דמוקרטית מאוחד- בעיקר במפגשי כדורגל אחת לחודש עם רמי ועוד…
  אני חייב לצין שאחרי שאני קורא את וטורי,וגם את גוטוויין כמובן, לא נותר לי אלא לקנא ברמי ובחבריו בחיפה שהולכים בעקבות זרמי מחשבה מתקדמים כאלו. הניתוח הפוליטי סוציאליסטי הכל כך מדויק שוטורי מתאר, ואני מניח שגם הכותב-תלמידו וחברים נוספים בכוח לעובדים ובקבוצות סטודנטיאליות, פשוט לא קיים אצלנו בתל אביב. לא שומעים פתרונות מעשיים סוציאל דמוקרטים, לא מלמדים נושאים כאלו באוניברסיטה, סטודנטים לא מגדירים עצמם על-פי הגדרה זו ולא פועלים לשינוי חברתי לפיה. אולי זה חלק מהבועה התל אביבית שלצערי אני חש אותה יותר ויותר, אבל עדיין זה חבל.
  אני קורא כאן,בתגובה של וטורי, ובמקומות אחרים ניתוח נכון, רלוונטי ומציאותי כל כך. זה מחייב להמשיך לנסות לשכנע, לכתוב ולפעול באופן זה. מגמות פוסט-קולניאליות, פוסט-מודרניסטיות הן הדומיננטיות בדיונים פוליטיים חברתיים בת"א ובמקומות אחרים- זה בא על חשבון הצעות קונקרטיות לשינוי מציאות. מצד שני, אצל הציונות המיינסטרימית ( גם אני ציוני, כן) השמרנות וההשלמה עם המציאות חוגגת.

 21. איתי :

  הראל, עכשיו נסה לשים עצמך במקומה של יחימוביץ' ותגיד במה היית בוחר אילו היו לך 2 חלופות – במי שאינו ציוני אך עמדותיו החברתיות ועשייתו בחקיקה כמעט זהות לשלך, או בציוני וחבר המפלגה שלך שהעשייה שלו בפועל שלו כראש עיר (לא סתם נייר מצע נחמד) נוגדת את עמדותיך? האם באמת ההמנון (בהנחה שהטענה נכונה – אני חושב שזה שקר) היה השיקול המכריע לתמוך בחולדאי?

 22. איתי :

  עומר, התגובה שלך מחממת את הלב.

  לאינטרנט יש היכולת לקרב אנשים מת"א וחיפה ולגשר על פערים גיאוגרפיים. האם נוכל לגשר גם על תהומות כמו בין ציונים ללא ציונים? – הלוואי.

  אתה מוזמן להצטרף לעבודה השחורה ולא רק כקורא (המנוי חינם) או טוקבקיסט.

 23. הראל לייבוביץ :

  איתי,
  חשבתי על השאלה שלך הרבה זמן והגעתי לתובנה: אם אני אוותר עכשיו למועמד כזה או אחר על ערך שהוא רומס וחשוב לי, אז בעוד שנה שנתיים אני אצטרך לוותר על עוד ערך ועוד ערך שאני מאמין בו כי הפתח לויתורים כאלה כבר נעשה.
  ולכן, גם אם חנין מגיע עם מצע מושלם אך לא עומד במבחן האישיות,
  אז אני לא מסוגל לתמוך באחד כזה.
  לשמחתי במצב הזה אני לא תושב ת"א ולכן נחסכת ממני ההתלבטות הקשה הזו בינו לבין חולדאי ואולי גם לגבי מועמדים נוספים אם יש.
  זו דילמה לא כזו קלה נראה לי, כמו שחלק מהמגיבים כאן טוענים כביכול שקל מאוד לשלול את חולדאי.
  אני אשמח לשמוע שדב חנין לא מבזה את ההמנון הלאומי או כל סמל אחר של המדינה שלנו ושלו גם כן ולא קורא לבני נוער להשתמט משירות צבאי.

 24. גליה :

  טענה רווחת באתר זה, היא שהעיתונות בישראל עסוקה ב"נושאים סקסים" בלבד. והנה שלי הח"כית החרוצה מביעה עמדה (לא עניינית יש לומר)וכל האתר מתמלא בפוסטים ואין ספור תגובות שאינן מוסיפות לי (תושבת ת"א) דבר וחצי דבר.
  אתם חושבים שרון חולדאי הוא קפיטליסט שעושה רע לעיר ת"א ? נמקו ! הציעו אלטרנטיבות ראויות.
  הפילוסופיה של רון כפי שלמדתי להכירה מדבריו וממעשיו היא שימת דגש רב על תשתיות תוך איזון תקציב, יושרה ומנהל תקין. ממה שרואות עיני= החינוך – מחד הוא קיצץ(משמעותית)את תקציב שעות ההוראה הנוספות וקיצץ בתקציבי חינוך אחרים (תקציב מחשוב שוטף למשל) ומאידך אני רואה השקעה חסרת תקדים בתשתיות בתוך ביה"ס, כולל פתיחת מועדונית לילדים נזקקים (בשעות הוראה אפקטיביות=קבלניות) . אפשר לעשות מתקציב דל הרבה ותקציב גדול מעט. ועכשיו בואו נבדוק את הגישה הזו מול השאיפה להעביר את האחריות על החינוך לרשויות. אם רון חולדאי ישקיע בשעות הוראה הוא לוקח על עצמו את תפקיד הממשלה – האוצר מאוד ישמח ! . אך הוא משקיע בתשתיות, שזה תפקידו, בכך הוא תורם לרווחת התלמידים ומונע את הפרטת החינוך. הפוליטיקה העירונית שונה מהארצית היות והמיסים (ארנונה)נקבעים ע"י הכנסת ואינם מדיניות עירונית. העובדה כי בשנים האחרונות ישנה הגירה חיובית לת"א ששכר הדירה מרקיע שחקים והחנייה בלתי אפשרית ניתן לראות תופעות אלו מזוית חיובית או שלילית (שוכר או משכיר)תלוי את מי שואלים. כיצד רון חולדאי יכול לשלוט במחירי שכר הדירה ? במדינה זערורית שכל זוג צעיר עם כלב מחפש להשכיר דירה בת"א. נא תקנו אותי אם אני טועה. והתייחסו עניינית לניהול העיר.

  לסיום, דב חנין עושה עבודה מופלאה בכנסת, תחשבו שהוא יהיה ראש העיר ת"א ורון חולדאי ילך לכנסת – לא חראם ??!!

 25. נדב פרץ :

  גליה, את צודקת שכרגע יש בעבודה שחורה פחות מדי מידע ענייני על הסיבות לתמיכה או להתנגדות בחולדאי, בטח ביחס לויכוח הער על ההתבטאות של יחימוביץ'.

  אם את רוצה לקרוא יותר על הסיבות להתנגדות לחולדאי, אני מציע לקרוא מה יש ללרמן להגיד על חולדאי (הפוסטים האחרונים הם בנושאי בחירות בעיקר; דפדפי קצת אחורה כדי למצוא ביקורת עניינית).

 26. גליה :

  נדב, אני אשמח שלרון חולדאי תהיה אופוזיציה רצינית יותר. ולו כדי לערער את ה"טייס" שבו …המפקד הסוליסט, שלא בכדי זכה לכינוי "הורדוס"…על תפארת זכויותיו ושלל מגרעותיו.

 27. בשארה ע. :

  להראל לייבוביץ
  חברי היקר ליבו … סוף סוף מישהו מהאיגוד מגיב 🙂 .. אני חושב שהחבר דב אינו שר את ההמנון לא בגלל רצונו לבזות את ההמנון אלה מתוך השקפת עולם ברורה והכי הומניטארית בעולם הרי רק מלהסתכל על כמה שורת מהתקווה רואים שהוא המנון ששולל את כל זכות הקיום של אחרים (לא יהודים\ציונים) והרי זה מנוגד לכל הערכים שדב ומפלגתו מק"י מאמנים בהם.. שנית לא הבנתי מה זה מבחן האישיות! אך נבחנים? האם המועמד שר את ההמנון!!!.. למה לא לשאול، למה הוא לא שר את ההמנון ? למה הוא קורא לבני נוער להשתמט משירות צבאי ?
  לבסוף ליבו הייתי מאחל למפלגתך חברי כנסת ברמת ביצועיו על דב חנין…

 28. הראל לייבוביץ :

  אין שום סיבה לגיטימית או כל דרך להצדיק השתמטות משירות צבאי, למי שמחויב על פי החוק להתגייס.
  אם חנין או כל ח"כ אחר לא רואה לנכון שגיוס חובה הוא צודק/נכון, שיפעל בדרכים החוקיות, קרי – חקיקה, לשינויו.

 29. רפי :

  חברים יקרים,

  קודם כל בנימה אישית; קראתי את התגובות ופני התכרכמו מפני שרובן הראו על אובדן דרך מהותית והתפוררותו של כיוון שפוי רציני ואחראי שבזכותו הצלחנו לבנות כל מה שנבנה כאן במשך יותר ממאה השנים האחרונות.
  הדבר השני המטריד הוא שטף המילים והפירוש המוטעה של המושגים, דבר היוצר בלבול שעלול להוביל לעשיה שסופה יהיה אסון.

  ועתה לעניין (עד כמה שניתן להסבירו במדיה המצומצמת שלהטוקבק);

  הגדרת הציונות כדבר שלילי, בורגני וימני נעשתה לאורך השנים על ידי שני זרמים, הראשון היה זרם ימני, שראה את תפקידו העיקרי של הציונות ביצירתה של תנועה לאומית ככל העמים, נכסנית ושוביניסטית מעיקרה.
  השני היה זרם שולי שקרא לעצמו קומוניסטי/פרקציה וכיו"ב ועיקר ענייניו היה בתיאור כל הציונים כמקשה אחת, ימנית בעיקרה, שתמיד בנייתה פגעה במישהו.

  הדבר המשותף לשני הזרמים הללו היה ששניהם היו שוליים יחסית במעשה הבניה, אותו הם הותירו לזרם המרכזי בציונות – תנועת העבודה. שנסיונה העיקרי של זו היה בבנייתה של חברה שמצד אחד תתן פתרון אמיתי לקיום בטוח לעם היהודי בבית משלו והשני שבית זה יהיה צודק הן כלפי פנים והן כלפי חוץ. כל אחד משני עקרונות אלו אינו שלם ללא השני, פתרון מדיני לעצמאות העם היהודי ללא חזון חברתי צודק יצור עוול מיותר ופתרון חברתי שמותיר את היהודים תלויים בחסדיהם של אומות אחרות, נדים בין התבוללות והשמדה לאורך כל הדורות נוסה כבר ונגמר באירופה העשנה, אפשר לשאול את חברי הבונד, את אלקינד שירד עם מגדוד העבודה לוייה נובה.

  היטיב לנסח את גבולות התיחסותה של תנועת העבודה ברל כצנלסון בנאומו באחד במאי 1938;
  "איננו מתנכרים לעולם וליסוריו, אך רוצים אנחנו כי העולם לא יתנכר לנו וליסורינו. אנחנו חיים את חיי העולם, אך איננו מתבטלים מפני חייהם של אחרים. אנחנו עומדים תמיד הכן להושיט יד-אחים לכל מעונה ונלחם על חירותו ועל גאולתו, אך איננו מסכימים ולא נסכים לעולם לראות את מלחמתנו אנו על חירותנו וגאולתנו בשורה השניה במעלה. ואם לא תמיד משתף אותנו העולם בשמחה, הרי תמיד שותפים אנו באבל. ובאבל שרוי עתה העולם, ובאבל עטוף גם חגו של העובד." (ברל כצנלסון, לאחד במאי 1938)

  בשנים האחרונות זרם מרכזי זה, שהוגיו בנו את רוב מה שנבנה כאן ואשר חסידי ז'בו מכאן ווילנר מכאן עומלים עתה על הריסותיו נמצא תחת מתקפת השכחה נוראית, חשוב לימנים ולאנטי ציונים להעלים אדם כברנר, מנהיג כברל כצנלסון, הוגה כארלוזורוב, לטשטש את דמותו החברתית של הרצל, את תובנותון הציוניות סוציאליסטית של בורוכוב ורבים אחרים. הם אינם מכירים אותםואת כתביהם, חבל כי חלק גדול מתורתם רלבנטי כיום כפי שהיה אז ואולי אף יותר.

  הציונות היא נסיון להגשים רעיון של חברה טובה בתוך עם מפורד ומבודל, אובד עצות, דבר זה איננו סותר שלום וחיים בשלום עם עמים אחרים, וזו הדרך היחידה לסוציאליזם אמיתי שמעולם לא הוגשם בצורה מוצלחת אחרת.

  אלו המתגדרים בתואר סוציאליסטיים בכל התגובות אותן קראתי פה לא יצליחו גם אם ינסו, למצוא דוגמא לבניה סוציאליסטית שמתקרבת לעשירית ממה שנבנה כאן במאה השנים האחרונות; הקיבוץ והמושב, ההסתדרות, מושב העובדים, הקואופורציה על צורותיה, תנועות הנוער, כח המגן על גלגוליו השונים. הם גם יודעים כי הזהות שלה הם קוראים קוסמופוליטית שייכת רק להם ורלבנטית רק למעטים מהעם הזה ומעמים אחרים. העם בציון ומצוקותיו של העם היהודי לא מעניינות אותן, רבים מתוכם המצרים על העוול שגרמה הציונות לא מוכנים לתקן אבל עם אחריות, המילה אחריות איננה מרכזית בכל תפיסת עולמם. אני חושש כי רבים מתוכם את הדרכון שלהם כבר הכינו.

  אל תפולנה רוחכם, חברינו המשתאים מהתגובות שנכתבו כאן, אנו מצויים בתקופה שבין השמשות, וצפוי כי בתקופות אלו יגברו קולות כמו שנראו כאן, זכרו כי מעולם לא היו אלו רוב וכי בנייה נכונה עקשנית וערה תוכל אולי לגול את האבן מפי הבאר.

  מילה אחרונה, תחזקנה ידיך, שלי יחימוביץ', כל הכבוד על היכולת שלך לקרוא לתינוק בשמו, צריך יהיה ללכת דרך ארוכה של בנייה על מנת לשנות את המצב והפורענות (קודם כל הרוחנית) הזו מעיקרה וצריך להתעקש על האמת המשולבת של הציונות הסוציאליסטית משום שרק בה יש סיכוי לפתרון המצב, צריך יהיה להלחם באנטי ציונות הפושה במחנה החברתי משום שהיא הדואגת לכך שלעולם לא נהיה כאן כוח משמעותי שיוכל לשנות ולבנות מחדש את מה שעמלו ועומלים רבות כדי להרסו.

 30. אלה לרפי :

  דבר קונקרטי לא אמרת. מילה על מדיניותו של חנין ומה פסול בה. אות אחת על אלטרנטיבה עירונית וארצית. פסיק על היותו של ברל כצנלסון לא סוציאליסט ולא נעליים. רק רומנטיקה משוללת יסוד וכמו שהכותב אומר" סימבוליקה".

 31. עמר :

  סטנלי פישר- נגיד בנק ישראל- ציוני נלהב- נאמן לארצו עמו ומולדתו.
  תד אריסון- בוזז בנק הפועלים שעלה ארצה על מנת להתחמק ממס העזבון האמריקאי- ציוני נלהב ומסור.
  בנימין נתניהו- שאחראי להתרוששותם של מרבית האוכלוסיות המוחלשות בישראל ושל חלק גדול ממעמד הביניים- ציוני נלהב, היה בסיירת מטכ"ל.
  אהוד ברק- גם כן, היה בסיירת מטכ"ל, מומחה בעל שם עולמי בפריצת מנעולים מכל הסוגים, ציוני וסוציאליסט ממרומי מגדלי אקירוב.
  ג'ורג' בוש- אוונגליסט ציוני מאמין ונלהב- בונה לנו כאן במפרץ חיפה מפלצת בטון ענקית שאמורה לשמש בסיס לצוללות הגרעין האמריקאיות לקראת מלחמת גוג ומגוג , זאת על חשבון פיתוח מתחם הנמל ורווחתם של תושבי העיר.

  לכל הפאשיסטים- תתעוררו מהשקרים שההורים שלכם והמורים שלכם הרביצו בכם, חיים כאן אנשים, בואו נקרא להם "ישראלים", רצונם הוא דמוקרטיה, שלום, ביטחון, רווחה…

  הציונות הקפיטליסטית הפרו- אמריקאית לא הצליחה להגשים דבר מכל אלה והוכיחה באופן חד משמעי את חוסר יעילותה ואת יכולתה המדהימה לפורר רקמות חברתיות. גם הציונות, לא הביאה בשורה גדולה למרבית העם היהודי- (מלבד אלו שנשארו בצרפת, ועדיין מחירי הדירות בתל אביב זולים יחסית בשבילם)

  לכל עיר, ובמיוחד במקרה של תל אביב, דרוש ראש עיר אידיאליסט ורדיקל, על מנת לבצע שינוי באופן התכנון, בתחבורה הציבורית, בשטחים הפתוחים, בטיפול בפסולת, בדיור לכולם, דאגה לסטודנטים ולקשישים. תל אביב היא עיר קוסמופוליטית, ועל מנת שתהיה לה אפשרות להידמות בסטנדרטים, בתרבות ובקידמה, בדומה לערים הגדולות באירופה, ובחלק מצפון אמריקה, דרוש לה ראש עיר מהפכן- קומוניסט. כמו שבברלין, ראש העיר הוא קומוניסט- הומוסקסואל, ובברצלונה ראש העיר הוא סוציאליסט והדוגמאות הן עוד רבות.

  ותפסיקו לשנוא ערבים, חלאס, מיצינו את הקטע הזה.

 32. האזרח דרור :

  כל העניין הוא ספין שנועד להטות את הדיון מהשאלה מה המדיניות העירוניות הרצויה

  http://cafe.themarker.com/view.php?u=87862

 33. מתן :

  כמו כמעט תמיד, אני מסכים עם דרור. כל עניין הציונות/לא ציונות (למרות שגם לי יש הרבה מה לומר בנושא) לא ממש רלוונטי לבחירות לראשות העיר. זה פשוט קמפיין הבחירות של חולדאי: אין לנו תשובות עינייניות לטענות של עיר לכולנו? אנחנו לא יכולים להתמודד ברצינות עם ההתלהבות שההתמודדות של חנין מעוררת בקרב קבוצה כל כך מגוונת מתושבי העיר? מפלגת העבודה נואשת לשמור על המאחזים הפוליטיים האחרונים שעוד נותרו לה? אז בואו ננסה לאחד את כולם סביב הסמלים הלאומיים חסיר המשמעות, ועוד נקרא לזה סוציאליזם וסולידריות. כן כן, הלאומנות, הלא היא מפלטו של האויל, מגויסת כאן כדי להביא ניצחון בבחירות לעוד פוליטיקאי חסר ערכים. ושלי יחימוביץ', חברת כנסת הגונה בדרך כלל (גם אם אינני מסכים איתה כמעט על כלום) היא אחלה בחירה להובלת את הקמפיין הזה. הרי אם זה היה ליברמן זה היה רק מעורר אנטגוניזם:)
  אז בואו ננסה באמת להזכיר לעצמנו על מה באמת הבחירות כאן. השאלות החשובות הן מי יביא להתנהלות דמוקרטית ושקופה של העיר ולשיתוף התושבים בהחלטות? מי ידאג לאינטרסים של כלל התושבים, כמו השקעה דחופה (של מחשבה יותר מכסף) בתחבורה ציבורית ובבעיות של זיהום אוויר ורעש, כמו בנייה מאסיבית של דירות בינוניות כדי להוריד את שכר הדירה המפלצתי, כמו הסדרת המתחמים של ה"פולשים" בכפר שלם ובעג'מי? זו רק רשימה חלקית, ולי ולכל מי שחי בעיר הזאת ברור שלחולדאי אין סיכוי למלא את הדרישות האלה. דוב חנין עושה רושם הרבה יותר טוב בכל מה שקשור לפוליטיקה עירונית. אני באמת חושב שהוא יהפוך אותה לעיר לכולנו. גם לציונים…

 34. איתי :

  מתן,

  אני מחפש מתנדב לאיסוף חתימות על ההצהרה: "אני ציוני גאה ומצביע חנין"

  לפתוח עצומה באינטרנט זה שתי דקות, כאב הראש זה לפרסם אותה, וגם לסנן מתוכה את הזבל שישתלו המתנגדים.

  מעניין אותך?

  "אני ציוני גאה ומצביע חנין" – בקרוב על סטיקר

 35. תושב תל-אביב-יפו ותיק :

  א. לעמר-31:
  יישר-כח על דבריך הנכוחים.
  ב.לאיתי-34:
  מוכן להתנדב לאיסוף חתימות על ההצהרה:
  "אני אנטי-ציוני/ת ומצביע/ה חנין"

 36. מתן :

  איתי:
  אם הייתי חושב שזה יכול לעזור, הייתי אולי מצטרף להצהרה של תושב ת"א-יפו (35). אבל כיוון שנראה לי שככל שהעיסוק בשאלת הציונות/לא ציונות/אנטי ציונות יגבר, כך רק נשחק לידים של חולדאי וחבר קבלניו שרק מנסים ללכד את השבט סביב המדורה הלאומנית ולמנוע עיסוק בשאלות כמו סביבה, תחבורה ודיכוי כלכלי-חברתי בעיר, אני חושב שעדיף לרדת מזה. לא אגיד לך מה לעשות, אבל לא אצטרף לזה.
  להפך – אם נהיה חייבים, אני חושב שכדאי לנצל את הדיון הזה כדי לשאול סוף סוף את השאלה החשובה באמת: מה הציונות באמת עשתה בשביל התל אביבים? כי בכפר שלם כבר מתחילים לשמוע את התשובות של היפואים…

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.