חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מחסור במורים – המשבר כבר כאן

נושאים חינוך ותרבות, כלכלה ותקציב ב 28.08.08 6:00

בתוך חמש שנים צפוי מחסור של כעשרת אלפים מורים. בכנסת דנים בנושא בימים אלה -ערב פתיחת שנת הלימודים. אבל מדוע נזכרו כה מאוחר? הרי הכתובת תלויה על הקיר כבר מזמן

מאת: שושי פולטין

אתמול התכנסה ועדת החינוך של הכנסת לישיבת קיץ, לדון בבעיית המחסור במורים. לצערי, לא נכחתי בדיון כיוון שאני מתחילה כבר בעבודת ההכנה, אבל אני לא יכולה להתאפק ולשאול – היכן היו עד עתה? מדוע חיכו עד לתחילת שנת הלימודים?

אור קשתי דווח השבוע על קורסים אינסטנט להכשרת מורים לאנגלית, בכירים במשרד-החינוך הגיבו  על כך: "זו תקלה חמורה" (ראו גם: תחקיר חדשות 10: מה דרוש כדי למצוא עבודה כמורה).  "תקלה חמורה"?  הרי הנתונים זעקו לשמיים! אין לי ברירה אלא לכתוב הפעם: "אמרתי לכם" (ראו: " משבר חינוכי בפתח").

מה לא עשיתי כדי לזעוק ולהתריע?  כתבתי לשרת החינוך, לראש הממשלה, לשרים לחברי כנסת, והתגובות – בדרך כלל לא הגיבו, אחרים הגיבו תגובות הזדהות מנומסות (ראו: החזית הרביעית, כאן , כאן וכאן) גם למבקר המדינה פניתי בנושא וגם כאן, לצערי, לא נעניתי.

וכך סיימתי את פנייתי למבקר המדינה: "…כל האמור לעיל מראה  שאנחנו עומדים בפני קטסטרופה אמיתית שעלולה למוטט לחלוטין את מערכת-החינוך  אולם מערכות השלטון , כאמור, לא פעלו ולא פועלות על מנת למנוע את אותו "חור" הנובע מהנתונים הנ"ל, כפי שכתב לי פרופ' צ'חנובר "חבל שאלו שצריכים לעשות, לא רק שאינם עושים, אלא גם לא מאזינים.  חבל גם שעם הסמכות שניתנה להם לא נדרשת אחריות."

משרד החינוך מדווח על מחסור של 200 מורים "בלבד" , אבל מדיווחים בשטח נראה שהמצב גרוע הרבה יותר. כך כתבה לי אחת המנהלות: "רפורמה לא רפורמה, אין שום ספק שמעמד המורה לא השתנה, והשכר, שהוא מקבל, עדיין עלוב ומבזה. את המחיר אנחנו משלמים כעת. אין מורים פשוט אין מורים, אמנם בחדשות  ביום שישי הראו בהתרגשות שלושה שהחליטו לעשות מעשה, ולעזוב עיסוקים אחרים ולפנות להוראה, אך הם ממש יחידי סגולה, המצב בכי רע . לא נראה שינוי מרחיק לכת באופק…. מספרי המורים הנדרשים עדיין במחוזות השונים הם מעוררי דאגה… "

אז מה יהיה?  התחזית לא אופטימית בלשון המעטה. מצב מערכת החינוך בוודאי לא מעודד מורים חדשים להצטרף למערכת החינוך, למרות דבריה של תמיר כי "צריך לתת אמון במערכת". כל מה שהוסכם עם המורים במהלך שביתת המורים לא בוצע, גם התוספת של 4.5%, עליה הוסכם בזמן השביתה, בוטלה.

הפארסה של מהלך ה"חתימה" על הסכם "אופק חדש" – גם היא לא מעודדת את המורים. שיתוף הפעולה של המורים הוותיקים נסדק, לא בכדי יש מחסור במורים מעריכים לבחינות הבגרות, כאשר התוצאה היא דחייה בהגשת ציוני-הבגרות.

והשאלה – האם זו הדרך להתחיל את שנת הלימודים?

נערך על ידי דליה
תגיות: , ,

40 תגובות

 1. מלכה :

  ועוד היד נטויה לפרישה בשל ההתנהגות המזלזלת כל כך במורים הכפייה להצרפות אופק חדש גורמת תסכול רב בקרב המורים הוותיקים חוסר האמון במערכת זועק לשמיים ואין מגיב!!!!

 2. יואל :

  ייתכן שהדברים שנאמרים פה נכונים וייתכן שלא אבל האמת היא שאיננו ממש יודעים. כמובן שיש מתנגדים לרפורמת אופק חדש ויהיו תמיד אבל צריך לתת הזדמנות ולראות מה יקרה בעתיד.קשה לתת הימורים מוקדמים ולירות באפילה, אני בעד לתת צ'אנס למרות שאני נמנה עם הביקורתיים

 3. משה :

  שוש בתור אחד שעוקב אחר הדברים שאת כותבת אני מופתע.הרי את יודעת היטב שרפורמת אופק חדש על כל בעיותיה אמורה להוסיף למערכת מורים נוספים ולהעלות את שכרם.טענותיך נגד הרפורמה צריכות לבוא מכיוון אחר לדעתי ואני סומך עלייך שתעשי זאת

 4. נורית :

  אין ספק שההזלזול במורים גם מצד התלמידים וגם מצד ההנהלה היה קשה בשנים האחרונות ואולי זאת הסיבה למחסור.כולי תקווה שרפורמת "אופק חדש" תשפר את המצב! בהצלחה!!! ושנת לימודים פוריה לכולם

 5. דב :

  אני לא רוצה להשתלח בך שושי אבל תבדקי שוב לגבי התוספת של ה-4.5 % וגם את עיקרי רפרומת אופק חדש לפרטיה.אני דווקא בתור מורה וותיק חושב שהרפורמה יכולה להייטיב עם המורים הוותיקים והחדשים

 6. שלוי :

  דב,
  בלי להשתלח ובכל הרצינות הראויה, אני מתקשה להבין ואשמח מאוד לקבל הסבר: כיצד יכולה "הרפורמה" להייטיב עם מורים וותיקים, ועם מורים בכלל?

  ולעניין הנדון,
  מזמן אבדתי אמון בקובעי המדיניות במשרד החינוך. למוסדות החינוך מגיעים מורים בעלי אידאלים, אך הם בורחים כל עוד נפשם בם.
  המערכת תזזיתית, משנה תוכניות בקצב שאינו מאפשר ביצוע שלא לדבר על מעקב.
  מורים מבוהלים צריכים להשביע את רצונה של מפלצת בעלת שלשה ראשים (משרד החינוך, הראשות המקומית, הנהלת בית הספר.), לכל ראש דרישות משלו, כל ראש רוצה להטביע את חותמו…
  שמישהו יסביר לי, מדוע אנשים נורמליים יקריבו את שפיותם ויסכימו לעבוד בתנאים כמעט בלתי אפשריים, מי מוכן להיות משרתם של שלשה אדונים?
  אז כאמור, אנשים טובים מגיעים למערכת, מציצים, נפגעים ועוזבים שלא על מנת לחזור.
  דרך אגב, במערכת לא חסרים מורים הרואים בה תחנת מעבר, ממנה הם פונים לשוק הפרטי.
  ומעבר לזה, הפרסום השלילי לה זוכה מערכת החינוך, אי שביעות הרצון ממנה ומקצוע ההוראה הנתפס כעיסוק נחות, גורמים לכך שמעט מאוד אנשים יסכימו לעסוק בהוראה. הדרוג בתחתית הסולם החברתי הוא כמעט אוטומטי. לכן במוסדות להכשרת מורים נמצא רק את אלה שאין להם אלטרנטיבות אחרות.
  אין לי תחזית וורודה, המצב ילך ויחמיר במיוחד נחוש במחסור בבתי הספר היסודייים וחטיבות הביניים.
  המצב יכול להשתנות אם תהיה תוספת שכר אמיתית למורים, אולי "ישתלם" להיות מורה.

 7. צוות חינוך :

  התגובות של נורית, יואל, משה, דב – מאותו מחשב. ממחשב אחד ארבע תגובות עם שמות שונים.

 8. מיכל :

  אני חושבת שמעסיקנו אינם מבינים כלל את עבודת המורה.
  כתבתי כבר במספר הזדמנויות שמורה משתבח עם השנים.
  הזעזועים שעוברת עכשיו המערכת והשינוי במבנה עבודתם של המורים לא ימשוך למערכת אנשים שישארו בה זמן רב.
  כתבה שלוי בתגובה לפני, כי אנשים איכותיים אמנם יגיעו למערכת בעקבות חלום ואידיאלים אבל הם יהיו בחזקת "הציץ ונפגע".
  אי אפשר לדרוש ממורה לעבוד כל כך הרבה שעות ולהמשיך מטלות בבית.
  מורה אינו יכול לעבוד כ-11שעות ביום: 8 שעות בבית ספר +3 שעות עבודה של הכנה, בדיקת מבחנים ועבודות, הכנת טקסים, שיחות עם הורים ועוד ועוד.
  עם כל הכבוד אנחנו לא מנהלים כאן
  חברה פרטית והמניעים שלנו הם לא צבירת כסף אז מדוע שנפגע בבריאותנו.
  אנחנו באים ללמד מתוך אהבה למקצוע ולתלמידים.
  שכל אחד ממצדדי אופק חדש ינסה לחשוב ביושר ובהגינות האם הוא מסוגל ללמד כל יום כל כך הרבה שעות, ולאחר מכן להמשיך את העבודה בבית. וגם אם יש כאלה בודדים שמסוגלים ,הרי שהם לא יישארו בגלל השכר המבזה.
  מורים טובים ומשקיענים יודעים שלא יהיו להם כוחות פיזיים ונפשיים לעבוד בתנאי הרפורמה.
  אם המערכת מוכנה לוותר על המורים
  הטובים שלא תשמיע אחרי כן זעקות שבר על מצב החינוך ועל מקומנו יחסית למדינות אחרות בעולם.
  התוצאות של הרפורמה מתחילות להגיע כבר עכשיו בנתונים על מחסור במורים.
  המחסור גדול יותר משום שהשנה על מנת "למזער נזקים" כופים על מורה למדעים ללמד לשון ועל מורה להתעמלות לתת שעות פרטניות בחשבון.

 9. תמר :

  לא מפליאה אותי הודעת צוות חינוך לגבי ארבעה מהמגיבים…זו דרכם של "המגיבים מטעם" לאורך כל המאבק באופל החדש… גם במקרה זה הם חושבים שכולם מטומטמים… ולגופו של עניין: כל עוד לא יועלה שכר המורים בצורה משמעותית (למשל כפי שמשתכרים בחברות היי-טק) לא יגיע מזור למערכת החינוך הגוססת. "תוספת שכר" בעבור תוספת עבודה – אינה העלאת שכר ואין להתייחס אליה ככזו !!! העובדה היא שהמורים הוותיקים, לפי תנאי "אופק חדש", ירוויחו פחות שכר עבור כל שעת עבודה, ייפגעו זכויותיהם הקיימות ותיפגע מאד קצבת הפנסיה העתידית. גם המורים הצעירים, שעדיין "ירוקים" במערכת, יבינו מהר מאד שלא בה עתידם (העובדה היא שרבים מהם נוטשים במהלך חמש השנים הראשונות לעבודתם)…כל מי שעיניים בראשו – לא יכנס למיטה החולה…לא תעזור התעמולה, לא יעזרו הפרסומות ולא תעזור כפייה על מורים !!! אם לא ישלמו – לא יקבלו !!!! לצערי, כנראה שזו מטרת האוצר: הפרטת החינוך… לשם הם מובילים בצעדי ענק ורומסים זכויות עובדים (במקרה זה – מורים) ברגל גסה …על הציבור ועל חברי הכנסת ל ע צ ו ר את הסחף, פן יהיה מאוחר מידי…אל תחכו לוועדת חקירה…!!!

 10. מיכל :

  נורית , משה , יואל ,דב ושות'..

  בדיוק כמו שמכניסים את אופל חדש.
  אומרים שמאות ממתינים בתור ובסוף מסתבר שזה רק אחד וגם הוא נכנס בכפיה או מחוסר ידע.
  ניפגש בשנה הבאה ונראה את תוצאות
  ניסוי האופק .

 11. שושי פולטין :

  למגיב מטעם – נראה לי שפספסת את הנקודה המרכזית שעולה כאן – הנושא כאן הוא בכלל לא "אופק חדש" טוב או לא, הנקודה המרכזית העולה כאן היא בעיית המחסור במורים שלא טופלה עד עכשיו. אופק חדש מועלה כאן כאחד מהדרכים שאמורים היו להביא לשיפור המצב, אבל ההתנהלות והתוכן לא עושים את המלאכה!

 12. שלוי :

  מי אמר שיש מחסור במורים?
  שרת החינוך עורכת ניסוי חדש: שתי מחנכות לכיתה אחת בחטיבת הביניים…
  האם מישהו יכול להסביר את התועלת שתצמח מהרעיון האווילי הזה?
  את החיסכון במשאבים אני יכולה להבין בעצמי. פתיחת כיתה נוספת עולה ממון רב, אז מוצאים פתרונות זולים שעולים ביוקר.
  לאיזה מחנכת יפנו התלמידים?
  מי תהיה אחראית על מה?
  מה יקרה אם אחת תתחבב על רב התלמידים והשניה לא?
  אני כבר מתארת לעצמי את "מלחמת רוז ברוז".

 13. נעמי :

  עניין של קונטקסט:
  כבר ראינו בעולם מורים מעולים שעובדים כמעט בחינם, עם אמצעים מינימליים, ועם תחושת שליחות ועם הצלחה.
  זה הכל עניין של קונטקסט!!!!!!!!.
  אי אפשר לחיות בחברה שמקדשת הצלחה כספית, רכוש,
  רכושנות, כוח – מזלזלת במקצועות משרתים- כגון מורים, אחיות, עובדים סוציאלים- ולצפות לשינוי במעמד המורה.
  נו באמת.
  יש לפיכך שתי אפשרויות:
  או שמורה יקבל משכורת גבוהה מאוד, הרבה הרבה מעל הממוצע, או שהחברה תשתנה.
  עלאק, מישהו רואה אחד מן השניים קורה כאן בקרוב?

 14. שלוי :

  מחסור במורים?
  האם אנו מבקשים מורים מפוחדים,צייתנים וכנועים?
  מי ירצה להצטרף למערכת החינוך כזו?
  ברצוני להסב את תשומת ליבכם לתלונתו של המורה אפרים, שנכתבה באתר "התעוררות מורים". התלונה מעידה על מצוקה ופחד (האם אנו חיים במדינת עולם שלישי? האם יש מקום לאנשים מבוהלים בדמוקרטיה הישראלית?).
  האם כך מעודדדים מורים?
  מי יגן על זכותם של מורים לקבל יחס אנושי לפחות ממנהל בית ספרם?
  המכתב, הוא רק דוגמה לתלונות רבות הנכתבות באתר.
  מורים חוששים להחשף, פוחדים לאבד את מקור פרנסתם.
  אני מודה, קשה לי לקבל את התופעה, לאן הגענו? מדוע כל כך פוחדים?
  נדמה לי, שמורים מבינים כי הגוף שאמור להגן עליהם, הסתדרות המורים, אינו מסייע וחבר למעסיק.
  להלן המכתב:
  "בבית ספר שבו אני עובד הלחץ הוא עצום. המנהל בנה לכל מורה מערכת הכוללת 2 שעות פרטניות ללא ידיעתו. מי שפנה אליו וביקש את ביטולן זכה לתגובות לא נעימות בלשון המעטה, בבוז וביחס משפיל. מי שבכל זאת עמד על אי ביצוע השעות הפרטניות שניכפו עליו מבלי שנשאל, נותר עם מערכת לא תיקנית, משום שהוצאת השעות האלה הפכו להיות חלונות מעבר למותר. ומי שעומד על כך שמערכת השעות שלו תהיה תקנית על פי חוק נחשב ל"עוכר ישראל" והחינוך. מה קורה לנו? איזו מדינה נהיינו הכל מותר מדברים על ערכים אך מתנהגים בדיוק להפך. וזו מערכת החינוך שאמורה להיות הדוגמא. עם דוגמא כזו לאן נגיע?"

  והערת אגב, נדמה לי כי בית הספר הנדון בתלונה, לא הצטרף עדיין להסכם אופק חדש. כדאי לבדוק האם זו מניפולציה מתוחכמת לצרף מורים להסכם שהם מתנגדים לו.

 15. שלוי :

  שושי,
  האם את יכולה להבין מדוע נטשתי בזעם את מערכת החינוך?
  כאבי יעיד עלי כאלף עדים, אהבתי את מעשה ההוראה אך לא יכולתי לשאת את הרפיסות הזאת!
  מערכת החינוך אמורה לשמש דוגמה ומופת, אך היא מתגלה בעליבותה!

 16. שושי פולטין :

  "השתעשעתי" בפוסט תגובה לעצמי –
  "אוטופיה?!"
  אתם מוזמנים
  http://cafe.themarker.com/view.php?u=103193

 17. איאן יפה :

  המחסור במורים רק מצדיק את הרעיון שלי לשלב סטודנטים בהוראה. כמובן שבאם מאמצים את רעיונו של המלומד החברתי נדב פרץ שעדיף שמורים יעבדו בחדרי ניתוח התוצאה אכן תהיה מחסור במורים!

 18. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  לאיאן יפה,
  שילוב סטודנטים בהוראה יכול להוות צעד משלים אבל לא תחליף להבראת מערכת החינוך. אנחנו כעת צריכים סטודנטים להוראה ולא סודנטים לרפואה שיתנדבו לשנתיים הוראה, וכאן ההבדל.
  אי אפשר לבנות מערכת או לשקם מערכת על ידי עובדים זמניים, יש לשקם את התשתית שיסודותיה התערערו, תחילה.

 19. שושי פולטין :

  סליחה, מגיבה 18 זו זו אני ולא איזה אלמוני…

 20. ד"ר גלי וינשטיין :

  מדוע יש מחסור במורים? כי משרד החינוך לא מוכן לקבל מורים למערכת החינוך.
  אני ניסיתי כבר פעמיים להתקבל כמורה למדעים (ויש מחסור עצום ממש במורים לפיזיקה ולמדעים!) במערכות שמתאימות לדוקטורים ולא רצו לקבל אותי בגלל שאין לי תעודת הוראה.
  החשש היה שאני באה מהאוניברסיטה ולכן לא אהיה מסוגלת להתמודד עם תלמידים. עם סטודנטים אני מסוגלת להתמודד, אבל עם תלמידים חששו שאולי לא אהיה מסוגלת להתמודד ולכן לא אוכל ללמד תלמידים בכיתה. כי זה שונה מסטודנטים באוניברסיטה.
  כאשר נפגשתי עם חברים דוקטורים שלי…. זו בדיוק התשובה ששאר הדוקטורים מקבלים: משרד החינוך לא מוכן להעסיק דוקטורים כמורים. כאשר דוקטור בא ורוצה להתקבל למשרת הוראה, באופן אירוני נוטים לא לקבל אותו למשרת הוראה.
  למרות שדוקטור יכול להזניק את רמת התלמידים במערכת החינוך בצורה משמעותית.
  וזה בדיוק הבינוניות של המערכת.
  יש מסגרות מיוחדות למדעים שבהן אפשר להעסיק דוקטורים למדעים ולא מקבלים אותנו מהחשש שדוקטור לא יוכל להסתדר עם כיתה כי הוא בא מהאקדמיה. וזה טמטום מושלם. במקום להכשיר את הדוקטור, אומרים לו: לא.
  וכבר כמה חברים דוקטורים שלי קבלו את אותה התשובה.
  אז אני לא מתפלאה שיש מחסור במורים.
  פרופ' יולי תמיר מתנהלת בצורה מאוד שלומיאלית במשברי החינוך וגם כאן. יתכן שהיא שרה טובה, אבל היא לא קשובה לנו, היא לא קשובה בכלל לעם. היא לא מדברת איתנו. ולכן לדעתי היא ומפלגתה – מפלגת העבודה גם יחד – יפלו, ותזכרי מה שאני אומרת לך: בגלל מערכת החינוך מפלגת העבודה תיפול. כי פרופ' תמיר לא מקשיבה לבעיות ולמשברים והיא נותנת לבינוניים לנהל ולשלוט במערכת ולקבוע את החוקים וככה יש לה מורים שהם בסדר ואולי בסדר ומטה… ויותר נכון… יש לה מחסור עצום במורים.
  אז אני אשאר כמרצה מן החוץ באקדמיה, באוניברסיטה, ואני אעשיר בידע העצום שלי במדעים, ויש לי ידע כל כך עצום במדעים ובפיזיקה, את הסטודנטים במקום את ילדי ישראל. לא חבל?
  אין אפילו עם מי לדבר במשרד החינוך ואין אפילו את מי לשאול…

 21. שלוי :

  לד"ר גלי ויינשטיין,

  1. את תעלי ממון רב למערכת, התגמול לתואר שלישי הוא "מכובד".
  כמו כן, יהיה עליהם להכיר בכל שנות ההוראה שלימדת במוסדות מוכרים, לצורך וותק.
  המערכת רוצה מורים מעולים, אך לא מוכנה לשלם להם…

  2. המשרד יודע שיש לו בעיה עם המנהלים. מנהלים מאוד חוששים ומרגישים מאויימים ממורים משכילים ומנוסים מהם.
  המנהלים במערכת החינוך אמורים לשמש סמכות פדגוגית. הם מתקשים למלא פונקציה זו, כי מורים רבים משכילים ומנוסים מהם.
  לכן, יש להפקיד מנהלן מנוסה בראש כל מוסד חינוכי. את הנושאים הפדגוגיים צריך לנהל צוות מנוסה. אני בטוחה שזה יפתור הרבה בעיות במערכת.
  השרה ובכירי משרדה, היו צריכים לתת את הדעת על הבעיה.
  3. אם בכל זאת תצליחי להתברג במערכת, לא תהיה מאושרת ממני, אך אינני בטוחה שאת תלקקי דבש.

 22. נדב פרץ :

  גלי,
  עם כל ההבנה למצבך, אני מבין את הדרישה של משרד החינוך.
  תעודת הוראה היא ההסמכה המקצועית הנדרשת ממורה. ברגע שמשרד החינוך יתחיל לעשות הנחות בנושא הזה, אין לזה סוף.
  תואר הדוקטור שלך מעיד שיש לך ידע נרחב ושאת יודעת לבצע מחקר. זה חשוב, אבל זה לא מספיק כדי להיות מורה.
  אני בטוח שאת מרצה טובה; אך למשרד החינוך אין דרך לדעת שאת אכן כזו. מכיוון שלא קיבלת הכשרה פורמלית בהוראה, למשרד החינוך – בהיותו גוף ביורוקרטי ומסורבל – אין דרך לדעת שאת אכן יודעת לעמוד מול כיתה (ומי כמוני, שעובד במכללה, יודע את ההבדל בין תלמידי תיכון לסטודנטים). לכן, הוא לא יכול לקבל אותך בלי לדרוש איזשהן תעודות המעידות על יכולתך להרצות – קרי, תעודת הוראה.

 23. שושי פולטין :

  לד"ר גלי ויינשטיין,
  אני בהחלט מבינה את מצבך אבל לא מקרה כמו שלך יצר את המחסור במורים במערכת החינוך, כי מקרים כאלה הם בודדים מאוד!

 24. דליה בלומנפלד :

  לנדב
  איך תסביר את העובדה שמורים ללא תעודת הוראה מתקבלים לעבודה בהוראה? מדוע מעמידים סייגים בפני ד"ר גלי וינשטיין, אך מקבלים אחרים חסרי תעודת הוראה?
  אני מסכימה עם שלוי. מורה משכיל מדי הוא איום על המנהל.

 25. נעמי :

  לנדב, מה זה בדיוק תעודת הוראה?
  אני לא למדתי כלום בתעודת הוראה. היתה לי מנחה מעולה (נחמה בן-יהודה) והיא עשתה יותר והרבה יותר ממה שהתפקיד שלה דרש, ובכך פיצתה על הריק של התכנית המצחיקה שעברתי ושנקראה תעודה הוראה. בחייך, אפשר להתנות קבלתה של דר' בהשלמת לימודי תעודת הוראה, ככה בשביל הפורמליות. אבל זה באמת מה זה יקר יהיה אחר כך להעסיק אותה.
  ואני מנדנדת שוב-אנחנו מתחמקים מהבעיה העיקרית-
  מערכת החינוך בנויה היום על דיסוננאס קשה-היא לא יודעת מה המטרה שלה.
  בחוץ עולם של רכושנות, מגדלי אקירוב, מצליחנות, כוכבנות -איך בונים מערכת שתכשיר אנשים להתמודד היטב בעולם כזה?
  רגע, המערכת אולי לא רוצה לחנך בכיוון הזה?
  מה היא רוצה?
  סוציאל דמוקראט אמיתי מתחיל
  מהגדרת מטרת החינוך.
  שרי המפד"ל הגיעו למערכת וידעו לאן הם מכוונים. לימור לבנת-כנ"ל.
  אבל מה עם יולי תמיר?
  יש למישהו תשובה?
  אשמח לשמוע.

 26. נעמי :

  ת ג י ד ו ל י-
  איפה ע ו פ ר ע י נ י בספור הזה?
  אולי י ח י מ ו ב י ץ יודעת?
  האם היא ת ו מ כ ת ב א ו פ ק ח ד ש?
  ומה עם ב ר ק יו"ר העבודה?
  מה עם פ ר ץ,
  ב ר ו ו ר מן, א יי ל ו ן?
  מה ב כ ל ל עמדת ש א ר
  ה מ פ ל ג ו ת?
  מי ע ו מ ד עם
  ה מ ו ר ים
  ה מ ת נ ג ד י ם
  לא ו פ ק ח ד ש?
  מ י ת ו מ ך ב ו ס ר מ ן?
  אולי ע י ני?
  ו מ י ב כ ל ל א ד י ש?
  מ ה ק ו ר ה פ ה?

 27. שלוי :

  נעמי,
  עופר עייני הקריב את המורים, זאת בתנאי, שלא יפגעו לו בוועדים החזקים.
  עד כמה שזכור לי, הוא היה אחד השושבינים להסכם האומלל שנקרא אופק חדש.
  משהו מאוד מסריח מתרחש בממלכת ישראל.

 28. ד"ר גלי וינשטיין :

  לשלוי תשובתי לך אחרי כל סעיף שכתבת למטה:

  שלוי: לד”ר גלי ויינשטיין,

  1. את תעלי ממון רב למערכת, התגמול לתואר שלישי הוא “מכובד”.
  כמו כן, יהיה עליהם להכיר בכל שנות ההוראה שלימדת במוסדות מוכרים, לצורך וותק.
  המערכת רוצה מורים מעולים, אך לא מוכנה לשלם להם…

  תשובתי גלי וינשטיין: נכון! וזה בדיוק מה שחברי הדוקטורים אומרים. זה בדיוק מה שאנחנו הדוקטורים מדברים במסדרונות האוניברסיטה.

  2. המשרד יודע שיש לו בעיה עם המנהלים. מנהלים מאוד חוששים ומרגישים מאויימים ממורים משכילים ומנוסים מהם.
  המנהלים במערכת החינוך אמורים לשמש סמכות פדגוגית. הם מתקשים למלא פונקציה זו, כי מורים רבים משכילים ומנוסים מהם.

  תשובתי, גלי וינשטיין: שוב גם על זה הדוקטורים מדברים באוניברסיטה ואומרים שלכן דוחים אותם מלקבל משרת הוראה בבתי הספר. כי המנהל חושש להרגיש מאוים על ידי הדוקטור שהוא משכיל ממנו!

  3. אם בכל זאת תצליחי להתברג במערכת, לא תהיה מאושרת ממני, אך אינני בטוחה שאת תלקקי דבש.

  תשובתי, גלי וינשטיין: ידוע… המשכורות נמוכות והתלמידים קשים.

 29. ד"ר גלי וינשטיין :

  לנדב, תשובתי למטה, אחרי תשובתך:

  נדב: גלי,
  עם כל ההבנה למצבך, אני מבין את הדרישה של משרד החינוך.
  תעודת הוראה היא ההסמכה המקצועית הנדרשת ממורה. ברגע שמשרד החינוך יתחיל לעשות הנחות בנושא הזה, אין לזה סוף.
  תואר הדוקטור שלך מעיד שיש לך ידע נרחב ושאת יודעת לבצע מחקר. זה חשוב, אבל זה לא מספיק כדי להיות מורה.

  תשובתי, גלי וינשטיין: משרד החינוך יכול לקבל את הדוקטורים לעבודה ובמהלך העבודה לתת להם הכשרה מתאימה בצורה של השתלמות פדגוגית מתאימה.

 30. דליה בלומנפלד :

  ד"ר גלי וינשטיין
  האם את יכולה לרשום את המייל שלך כדי שנדבר איתך ישירות? תרשמי אותו כאן בתגובות. תודה

 31. ד"ר גלי וינשטיין :

  תשובה לשושי למטה:

  שושי: לד”ר גלי ויינשטיין,
  אני בהחלט מבינה את מצבך אבל לא מקרה כמו שלך יצר את המחסור במורים במערכת החינוך, כי מקרים כאלה הם בודדים מאוד!

  תשובתי לשושי: המקרה של הדוקטורים הוא דוגמא לרדידות של מערכת החינוך. הוא בבואה לרמה הנמוכה אליה ירדה מערכת החינוך. במדינת ישראל לא מוכנים להשקיע בחינוך כי חושבים שהחינוך הוא לא במיוחד חשוב. מה שחשוב זה הקפיטליזם: השחיתות, הבנקים, העמלות בבנקים, ההון, דירת הפאר של אהוד ברק במגדלי איקירוב שעולה 40 מיליון שקל – והוא עוד רוצה להיות ראש ממשלה ושר חינוך… הצחקתני… המחסור במורים מורכב מהמון גורמים קטנים ואנחנו הדוקטורים זה אחד מהגורמים הקטנים האלה. אבל גורם שמשקף את הבינוניות של המערכת…
  וכאשר אומרים שילדי ישראל מגיעים למקום נמוך מאוד בדירוג העולמי במבחני המתמטיקה למשל, זו תוצאה של מחסור במורים, של משכורות מאוד נמוכות למורים ושל מערכת בינונית למדי…

 32. ד"ר גלי וינשטיין :

  תלחצו על השם שלי בתגובות "ד"ר גלי וינשטיין" ותגיעו ישר לאתר שלי.
  באתר שלי לוחצים על האפשרות מימין:
  "כתבו אלי".
  תלחצו על האפשרות הזו ותכתבו אלי ישר.
  המיילים מגיעים ישר לאימייל שלי.
  אני אוכל לקבל את המיילים שלכם רק החל מ-8.9 כי רק מאותו התאריך יהיה לי אינטרנט (עברתי דירה).
  לשושי פולטין יש את הטלפון הסלולארי שלי ואתם יכולים להתקשר אלי לטלפון הסלולארי שלי.
  המייל שלי באוניברסיטה הוא:
  [email protected]
  שוב אני אוכל לקרוא מיילים רק החל מה-8.9.08.

 33. דליה בלומנפלד :

  תודה ד"ר גלי

 34. דו”ח הלמ”ס: מחסור של יותר מ-10,000 מורים בשנים הקרובות :

  […] מחסור במורים – המשבר כבר כאן   33 דליה בלומנפלד, ד"ר גלי וינשטיין, ד"ר גלי וינשטיין, דליה בלומנפלד, ד"ר גלי וינשטיין, ד"ר גלי וינשטיין […] […]

 35. פנסיה למורים - אורית נוקד עונה וזוכה לשבחים :

  […] שמעסיק אותי הוא נושא המחסור במורים שלא זוכה לדעתי לתהודה ולעשייה הראויים […]

 36. ד"ר גלי וינשטיין גרנק :

  שלום לחברי המורים
  ראשית יש לי כבר אינטרנט ואמייל ואתם יכולים לכתוב לי לאימייל.
  חדשות טובות לי לכם.
  אני מתחילה ללמד בטכנודע בחדרה – פינת החמד לתלמידים מחוננים.
  אני אלמד בתוכנית לילדים מחוננים של משרד החינוך.
  אני מקווה שאני אצליח, כי ההצלחה שלי היא גם ההצלחה של התלמידים.
  גלי

 37. שלוי :

  נפלא,
  אין לי ספק שתצליחי!
  שנת לימודים מהנה ופוריה.
  שלוי

 38. רחבת הדעות :

  השבוע ביום שישי "רחבת הדעות"-במה לדיבור חופשי בלב ירושלים היא בנושא מערכת החינוך. לכל נואם יהיהו 7 דקות לשאת את דבריו לאומה. לפרטים והרשמה:
  [email protected]
  שירי 0524202219

 39. מילכה :

  אמרתי מזמן שהכל אחיזת עיניים, כמו בערך בגדי המלך החדשים. כאילו העלאת שכר, כאילו שיפור מעמדו של המורה. מן ישרא בלוף כזה… מאז ועד היום הבלוף הוא רלונטי לצערי, מכבסת מילים של כל אלה אשר בשלטון קראו לפני וקראו אחרי… הגיע הזמן שנדייק בתגובותינו, שנעמוד על דעתנו ושיבינו האחרים שחינוך לא קונים אלא חינוך עושים…

 40. נעמי (אחרת) - ד"ר :

  לד"ר גלי וינשטין,
  אני מרצה במוסד אקדמי, וגם מלמדת בבית ספר (ההפרש, אגב, בשכר עבור תואר שלישי אינו גדול).
  אין מה להשוות.
  כן, יש לי גם תעודת הוראה, ולימודי ההוראה שעברתי היו רק חלק ממה שלמדתי בעצמי אחר כך על שיטות הוראה, על מחלוקות תיאורטיות הקשורות בשיטות הוראה, על נסיון של מורות ומורים ביצירת סקרנות, בהוראת מיומנויות עיבוד מידע וחשיבה, בבניית הערכות חלופיות, בעידוד תלמידות ותלמידים לחזק את חולשותיהם ולהנות מחוזקותיהם, וכיוצא באלה סוגיות לאין ספור שהן הרבה מעבר למומחיות בתחום הידע, שהיום היא פחות חשובה לאור ריבוי מקורות הידע ולאור התפוצצות המידע.
  לכן מומלץ מאד שתעשי את המאמץ ותלמדי לתעודת הוראה, ועדיף לא באוניברסיטה אלא במכללה אקדמית לחינוך באזור מגורייך, במסגרת הסבת אקדמאים להוראה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.