חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אוניברסיטת בן גוריון הודיעה על סגירת המכינה הקדם אקדמית

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, חדשות, חינוך ותרבות ב 3.07.11 22:09

מורי המכינה קיבלו הודעה על אי חידוש מינוי לשנה הבאה בשל סגירת המכינה. נציגי הסגל האקדמי הזוטר מוחים על ביטול שירות חברתי חשוב לתושבי הדרום, ועל שימוש בצורך במכינה כאמצעי לחץ על המורים


להלן נוסח המכתב שנשלח למורי המכינה:

א' תמוז תשע"א

לכבוד

מורי המכינות הקדם אקדמיות

שלום רב,

אני מצטער להודיע לך כי אוניברסיטת בן-גוריון בנגב החליטה לסגור את המכינות הקדם אקדמיות

שלה בשל הנסיבות שנוצרו, ומשקולים כלכליים.

כתוצאה מכך, לא יוצא לך מינוי נוסף להוראה במכינות.

ככל שמגיעות לך זכויות כלשהן עקב אי-חידוש העסקתך באוניברסיטה, יעמוד איתך אגף משאבי

אנוש בקשר ישיר.

אני מבקש להודות לך אישית על שירותך במסגרת המכינות ולאחל לך הצלחה בהמשך דרכך.

בברכה,

פרופ' צבי הכהן,

רקטור ומ"מ הנשיאה

העתק:

פנינה קרן, סמנכ"ל משאבי אנוש

אברהם בר-און, המזכיר האקדמי

דפנה מדר, מנהלת המכינות

לבנה אלוש, ממ"ח משאבי אנוש סגל אקדמי

אורנה ביטון, רמ"ד משאבי אנוש סגל אקדמי זוטר

 

ההודעה שפרסמו נציגי הסגל הזוטר בעקבות המכתב:

האוניברסיטה היחידה בנגב הודיעה כי היא סוגרת את המכינה הקדם אקדמית  "בשל אילוצים כלכליים"

לפני כשעה שלחה הנהלת אוניברסיטה בן גוריון מכתב למרצי המכינות ובו היא מודיעה כי בשל אילוצים כלכליים היא נאלצת לסגור את המכינה הקדם אקדמית היחידה בנגב.

לעניין זה קדם כישלון הגישור בין הנהלת האוניברסיטה לנציגי המרצים במכינה על תנאי העסקתם. במסגרת הגישור, איימה האוניברסיטה כי היא תסגור את המכינה אם אלו לא יקבלו את התנאים שהציבה. את הידיעה העבירה פרופ' רבקה כרמי גם במכתב לשר החינוך, חה"כ גדעון סער.

האיום התקבל לאחר חודש ימי שביתה, במסגרת ניסיון גישור בין הצדדים שהחל שבוע שעבר. במפגש הגישור שהתקיים שבוע שעבר, הציעה הנהלת האוניברסיטה כי בתמורה למתן פנסיה מלאה לחברי הסגל הנוכחים, הזוכים היום לפנסיה לפי חוק בלבד, המרצים שיבואו אחריהם יועסקו על בסיס שעתי, בשכר בסיס שהוא חצי מהשכר כיום. צוות המו"מ מטעם הסגל האקדמי הזוטר באוניברסיטה דחה את ההצעה, שאיננה כלל מטיבה עם המרצים ואף פוגעת קשות באלו שיבואו אחריהם. חשוב לציין כי כבר היום המרצים במכינות מועסקים מדי שנה למשך שמונה חודשים ומפוטרים לתקופה של ארבעת החודשים הנותרים, ללא צבירת ותק, ללא אפשרויות קידום וללא העלאת שכר בכל שנות העסקתם.

ארז יפרח, נציג מורי המכינות בארגון הסגל האקדמי הזוטר: "האוניברסיטה זנחה כל מחוייבות אקדמית וחברתית לתושבי הדרום ומשתמשת בצורך במכינה האקדמית כבת ערובה למטרת ניהול מו"מ וכאמצעי לחץ על המורים".

ירון דישון, סיו"ר ארגון הסגל האקדמי הזוטר באוניברסיטת בן-גוריון: "קשה להאמין שדרישה לתנאים סוציאליים , הם אלו ש"מוטטו" את המכינה הקדם אקדמית באוניברסיטת בן גוריון." עוד מוסיף דישון: "במהלך חודש וחצי של שביתה ארוכה ומתישה, לא עשתה הנהללת האוניברסיטה והעומדת בראשה, פרופ' רבקה כרמי, כמעט דבר על מנת לסיים את הסכסוך בדרכי מו"מ. הנהלה העסיקה שוברי שביתה, אסרה את כניסתם של חלק מחברי הועד והצמידה מאבטחים לחברי ועד אחרים"

מאבק המרצים – תקציר

מזה ארבעה חודשים נמצא ארגון הסגל האקדמי הזוטר באוניברסיטת בן-גוריון בנגב בסכסוך עבודה חריף הנוגע לתנאי העסקתם של מורי המכינות הקדם אקדמיות באוניברסיטה. במהלך הסכסוך אף הושבתה פעילות המכינה למשך למעלה מחודש. מורי המכינות, רובם בעלי תואר שני וחלקם בעלי תואר דוקטור, דורשים לשפר את תנאי העסקתם, הנחותים אפילו בהשוואה למורים מן החוץ באוניברסיטאות. בין היתר, המורים מועסקים מדי שנה למשך שמונה חודשים ומפוטרים לתקופה של ארבעת החודשים הנותרים, ללא צבירת ותק, ללא אפשרויות קידום וללא העלאת שכר בכל שנות העסקתם. במהלך חודשי העסקתם, הם זכאים לשני שלישים בלבד מהשכר של המורים מן החוץ באוניברסיטה, בעלי תארים מקבילים. גם לאחר פיטוריהם, הם נדרשים להמשיך לעבוד ולבדוק את בחינות הסיום למרות שהם אינם מקבלים על כך תשלום.

המו"מ על תנאי העסקת המרצים האקדמאים במכינות החל בחודש ינואר. לאחר ובמשך זמן רב, לא גובשה כל הצעה מטעם האוניברסיטה לשיפור העסקתם הפוגענית של המרצים, יצאו המרצים לשביתת אזהרה בת יומיים אשר הורחבה לשבוע. באותו שבוע התקיימה פגישת התיווך. בפגישת התיווך הציעה הנהלת האוניברסיטה תנאי העסקה הנשענים על טבלאות שכר המקובלות על מורי המכינה, אולם בפגישה האחרונה הציגה האוניברסיטה טבלאות שכר אחרות הנחותות באופן משמעותי מאלה עליהן סוכם במקור.הנהלת האוניברסיטה טענה כי היא נשענה על טבלאות שכר "שגויות" במפגשים הקודמים, והציעה כי אפשר יהיה להוסיף זכויות סוציאליות כמו קרן השתלמות  אך בתמורה דרשה הגדלה משמעותית במספר שעות ההוראה  – 40 שבועות בשנה, של מרצי המכינות. זאת לעומת 20-27 שבועות כפי שנהוג אצל כל המרצים האקדמאים בכל האוניברסיטאות.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.