חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בדמוקרטיה המס הוא חובה אזרחית ולא "נטל"

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 3.07.11 6:00

תשלום מסים הוא חלק מהחוזה האזרחי שבין תושבים פרטים לבין הכלל.  המס הוא מנגנון השקעה של הפרטים.  הוא מנגנון להשקעה חברתית בתשתיות ובשירותים חיוניים
מאת: אמנון פורטוגלי

מסים הם חלק מהסכם שהבוחרים עושים עם הממשלה, חוזה שבו האזרחים מסכימים להחליף את כספם על מוצרים ושירותים (צבא, חינוך, בריאות, וכו') שהממשלה מספקת.

צריכת המוצרים והשירותים האלו בלי לשלם עבורם הוא במהותה גניבה, ונענשת בצדק כמו הפרת חוזה.

חלק מהאזרחים עשויים להתנגד בטיעון כי הם לא הסכימו לחוזה, אבל אם זה כך, אז הם לא רשאים לצרוך את המוצרים והשירותים של הממשלה. יתר על כן, חוזה המושג על ידי שלטון הרוב הוא טוב יותר מאשר זה המושג על ידי שלטון המיעוט, שלטון של בודדים או של אדם אחד או אנרכיה (שתוצאתה להרוג או-להיהרג). מתנגדי המיסוי בדמוקרטיה מוזמנים למצוא שיפור על המערכת הדמוקרטית.

לדברי הבלשן והמדען קוגנטיבי האמריקני ג'ורג' לאקוף, פוליטיקאים ניאוליברליים ושמרנים משתמשים במונחים המוכרים כמו "נטל המס'  ו-'הקלה במס' כדי למסגר מס כסבל, כעינוי – affliction.
המסגור מאפשר לפוליטיקאים אלו להתמיד בהשגת המטרות הפוליטיות שלהם: הגבלת ממשל חברתי מתקדם תוך מיצוב עצמם כגיבורים המשחררים את הציבור מהעול, כפי שהוא נתפס, של תשלום המסים. בתחילה קיצוץ במסים, אח"כ יבוא קיצוץ בשירותים.

למיסגור המס השמרני יש אפקט נוסף של טשטוש דרכים אחרות שבהן ניתן להבין את המס. בניגוד להבנת מס כמושג שלילי לחלוטין, אפשר וצריך להבינו כמוצר ציבורי ולמסגר אותו במונחים של השקעה וחוב של האזרח למדינה.

מיסגור "המס כהשקעה" מגדיל את החשיבות של מיסוי כמנגנון להשקעה חברתית בתשתיות ובשירותים חיוניים. השקעות אלה, החל בתשתיות בסיסיות כמו כבישים, לשירותים כמו צבא, בריאות וחינוך, מגינות ומעצימות את האזרחים. השקפה זו של מס כהשקעה רואה במס סוג של השקעה ביצירת ערך חברתי. המס פועל לגיוס הכנסות לאספקת מוצרים ושירותים ציבוריים, וככלי לחלוקה מחדש של העושר לייצוב השוק.
מסגור "המס כחוב" מוסיף גוון ל"מס כהשקעה". מסגור זה מעביר מסר של מס כסוג של דמי חבר. הוא מכיר את התפקיד היסטורי שההשקעה הציבורית מילאה בבניין היסודות לשגשוג המשותף, ​​ומדגיש את הדרכים בהם אנשים נהנים מהתשתית של המדינה. הצגת המס כחוב מפנה את תשומת לב למחויבות (חובה אזרחית) של האזרחים לשלם דמי חבר שלהם עם השקעות בעתיד. הנשיא רוזוולט סיכם חשיבה זו, כאשר אמר כי "מסים, אחרי הכל, הם דמי חבר שאנחנו משלמים על הפריבילגיה על זכויות היתר של חברות בחברה מאורגנת."

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , ,

3 תגובות

 1. יונתן :

  מס הוא אכן נטל,איך שלא נציג אותו.
  זאת מטבע לשון מקובלת ואין טעם לנסות ולשנות אותה.

 2. מנחם לוריא :

  ..וגם ביהדות

  ראוי להוסיף שגם בהוויה היהודית (היהודית לא של מנשקי הזקנים ומעריצי הבאבות) טבועה היטב ההפרשה לטובת הכלל,אם זה במעשר ואם זה בנתינה בהסתר וגו'.

  הבעיה בהצגת המס כנטל היא שכאשר הניאוליברלים,ודומיהם, מדברים על הורדת נטל המס מהר מאוד,כמו במקומותינו, הייתרה שלה זקוקה הקופה הציבורית נגבה בעקיפין ובכך הופך לאי שיוויוני.

  אני כבר לא מדבר על הפטנט הישראלי של תקציב דו שנתי…

  תודה על המאמר המאלף.

  מנחם.

 3. איציק יאפ :

  אמנון, אני בהחלט מסכים עם מהות הדברים.
  אנשים פשוט לא מבינים שמס גבוהה, כשהוא תלוי בהכנסה וכאשר באמת הוא מנותב למקומות בהם מחובתה של המדינה לנתב אותו, הוא רק לטובתם.

  הבעיה שלי היא בניסוח.
  ההקבלה של מס ל"תשלום על שירותים" זה בדיוק השיח הניאו ליברלי הכלכלי שגורם לאנשים לחשוב "רגע, אם אני משלם על שירותים, ולא מקבל את השירותים *שאני* רוצה לקבל – אני לא רוצה לשלם מס"

  בגלל ההקבלה הזו, המס נתפס כ"דמי פרוטקציה", יענו המדינה מכריחה באופן שרירותי לשלם אותו, בלי לתת תמורה ואם אזהרה שאם לא תשלם יקרה לך משהו רע.

  את המס לא צריך "למתג" אלא בדיוק להסביר כפי שהוא – המדד האולטימטיבי לשני הערכים הגבוהים יותר של הישות הזו שנקראת מדינה: ערבות הדדית ואחריות המדינה לאזרחיה.

  חוץ מזה, מס שלא מנותב לאמצעים תומכים קהילתיים, הוא אכן נטל, לא משנה איך נקרא לו.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.