חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

חיפה כימיקלים, סתימת פיות, או עובדים מופחדים

נושאים בריאות ואיכות סביבה, זכויות עובדים ותעסוקה, חדשות ב 28.06.11 16:50

תושבי חיפה, פעילי 'מגמה ירוקה' ועובדי מפעל 'חיפה כימיקלים', יחד עם ארגון כוח לעובדים, הפגינו כנגד ההתנהלות הרשלנית של המפעל, המעמידה בסכנה ממשית תושבים ועובדים. חלק מן העובדים שהשתתפו בהפגנה, התרחקו לפתע בבהלה ממוקד ההפגנה, לאחר שמנהלי המפעל פנו אליהם בדברים

ההפגנה, שהתקיימה מול בניין 'הטיל' בחיפה, היא בעקבות חשיפת מחדלי מפעל 'חיפה כימיקלים' וביניהם- תקלה בצינור האמוניה שעלולה לגרום לדליפה קטלנית, החלפת הצינור ע"י עובדים שאינם מוסמכים לכך, הורדת תקן מצוות הבטיחות, שינוע רשלני של חומרים מסוכנים והסתרת מידע מהממונה על הבטיחות במפעל (מצ"ב מכתב שכתב ממונה הבטיחות, רובי מוזש, ובו הוא מזהיר כי לא ידע על התקלות שנחשפו וכי אינו לוקח אחריות על תקלות נוספות שלא יודע עליהן).

במגמה ירוקה מסבירים: "מנהלי המפעל מנסים לסתום פיות, אבל התושבים והעובדים אינם טפשים! אנו דורשים מממשלת ישראל לנצל את ההזדמנות שלא תחזור, להציל את חייהם של אזרחים- ולמנוע את 'אסון נתניה 2'. האסון כתוב בבירור על הקיר- כפי שהיה כתוב מראש בשריפה בכרמל, וכפי שהיה בנתניה לפני אסון דליפת הגז. פציעתם או מותם של אנשים חפים מפשע יהיו אך ורק על אחריותה של הממשלה- באם תחליט להמשיך ולהתעלם, ובאם תסמוך על המפעל עצמו שיתקן את הליקויים."

יצוין, כי ארגון 'מגמה ירוקה' הוציא מכתב בהול לשר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, בו הוא דורש מהשר להורות לאנשי המשרד להגנה"ס לפתוח מיידית בחקירה של הנהלת המפעל, למצות את הליכי הפיקוח והאכיפה במלואם ובמידת הצורך להשבית את פעילות מיכל האמוניה לאלתר (מצ"ב המכתב).

עובדי המפעל פנו במקביל למבקר המדינה, והתריעו בפניו על שורת ליקויים המסכנת את חייהם.

את התמונות צילמה מיכל שוקרון, מגמה ירוקה

 

לפרטים נוספים:
יוכי יעקבזון, דוברת מגמה ירוקה 052-2775906
חן חני הילה, דוברת מגמה ירוקה בחיפה 054-5371457

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , , ,

4 תגובות

 1. עמי וטורי :

  הכותרת מטעה ולא מדויקת

  חבל שהפגנה משותפת מרשימה וראשונית מסוגה של עובדי מפעל כימי יחד עם ארגון "ירוק" בולט זוכה לתיאור לא מחמיא ולא מדוייק כתוצאה מפרשנות לא נכונה לאירועים בשטח. לעובדים יש וועד עובדים וארגון יציג שהחליטו על השתתפות בהפגנה המשותפת לאור חומרת ההתרחשויות הבטיחותיות במסוף האמוניה. התרחשויות שהן תוצאתם של ניסיונות לא אחראיים לשבירת שביתה מצד הנהלת המפעל. התרחשויות שהעובדים הם הראשונים למחות עליהן. ניתן היה לכן לשאול את וועד העובדים או את ארגון העובדים לפשר מהלך כזה או אחר במהלך ההפגנה ולא לקפוץ לפרשנויות מוטעות. חבל גם על הפטרונות (לא במתכוון אני מניח), שבכינוי עובדים שכבר ששובתים קרוב לחודשיים רצופים, (אומץ לב רב יותר מזה שרובנו היינו מפגינים במקום עבודתנו) "עובדים מפוחדים". ברור לי שכוונת הכותבים טובה, ו"שמגמה ירוקה" מכירה בחשיבות של דאגה לפרנסה מכובדת לעובדי "חיפה כימיקלים" לצד הדאגה לסביבה. אבל כפי שכבר כתבתי, כדאי לשאול לפני שקופצים למסקנות מוטעות ופוגעות.

 2. שי גלי :

  עובדי חיפה כימיקלים חשפו במכתב משרד להגנת הסביבה ולמבקר המדינה את הליקויים הבטיחותיים שמבצעת ההנהלה במסגרת השביתה.

  הליקויים נחשפו גם בכתבה בערוץ 2.

  בעקבות חשיפת הליקויים התקיימה הבוקר מחאה של ארגוני סביבה יחד עם עובדי המפעל וארגון כוח לעובדים מול המשרד להגנת הסביבה בחיפה במסגרתה חולקו עלונים לעוברים ושבים בנוגע לליקויים אלו.

  הנהלת חיפה כימיקלים נלחצה מאד מהביקור של מבקר המדינה ומההפגנה. בתגובה ניסתה ההנהלה להפעיל לחצים מאחורי הקלעים, להרתיע עובדים בתעמולה כאילו המחאה נועדה להביא לסגירת המפעל ולאיבוד מקומות עבודתם כתוצאה.

  למרות שהמחאה לא נועדה כלל ועיקר להביא לסגירת המפעל, וועד העובדים עומד מאחורי כל הנתונים שפרסם מטעמו. אך הוועד כמייצג ציבור רחב בעל דעות שונות היה קשוב גם לחששות שעלו מציבור העובדים, ונהג מתוך מחוייבות לאחדות שורות בין כלל העובדים בעת שביתה.

  אבהיר כי לאורך משמרת המחאה לא הגיע אף נציג הנהלה לאיים על מי מהעובדים.

  במהלך האירוע הגיעו נציגי הוועד להפגנה וכינסו את העובדים שהגיעו לשיחת הסברה בה השתתפו גם הפעילים מהארגונים הסביבתיים.

  נציגי הוועד הודו לכל הנוכחים על התמיכה והסבירו את עמדתם לגבי הקשר בין תנאי תעסוקה הוגנים, שמירה על בטיחות ובריאות העובדים לבין שמירה עלמ איכות הסביבה וביטחון הציבור וכן על החששות שקיימים בקרב ציבור העובדים.

  גם נציגי מגמה ירוקה דיברו והסבירו כי דאגה לבטיחות התושבים וזכויות העובדים הם נר לרגליהם וכי המחאה הינה נגד הנהלת המפעל בראשות המנכ"ל נדב שחר. בין היתר הביעו את רצונם בשיתוף פעולה נוסף ובחינה של פגישה להפגת החששות ובניית הבנה בין העובדים ונציגותם לבין ארגוני הסביבה.

  שי גלי
  חבר צוות ארגון – כוח לעובדים

 3. לקסי :

  לעמי

  כתוב מופחדים ולא מפוחדים ויש הבדל.

 4. עמית-ה :

  רק בדרך של שיתוף וחיזוק עובדים ואזרחים נוכל לבנות כאן חברה שלא מרעילה את עצמה.
  מדיניות כלכלית סוציאל דמוקרטית ששמה את החברה לפני הרווח היא היחידה שתדאג גם לאיכות סביבת העבודה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.