חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

האומנם חשבתם על הכל, מר רן ארז?

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, חדשות, חינוך ותרבות ב 29.06.11 5:49

בתוכנית הטלויזיה " מבט שני " טוען יו"ר ארגון המורים, מר רן ארז, שברפורמה " עוז לתמורה " חשבו על הכל, ולכן הי הכי מקיפה, ואין לה אח ורע בעולם, האומנם ?
מאת: נאיף חמוד

המנגנון:

מן ההבדלים הבולטים ביותר, בין מערכת החינוך שלנו ובין מערכות החינוך במדינות המתוקנות, הוא המנגנון המנופח שנתברכה בו מדינתו הקטנה, ואין נותנים את הדעת מספיק אודות מנגנון זה.  וכיאה למנגנון מנופח, העשייה בו דלה, כי גם כאן מרוב עצים לא רואים את היער.

באתר הרשמי של משרד החינוך יש סטטיסטיקה מקיפה על נתוני בחינות הבגרות עד שנת תשס"ט . ומדפדוף בין הטבלאות רואים דבר מעניין, שחוזר על עצמו שנה אחרי שנה:

כמעט ל-9000 תלמידים בכל שנה חסר מקצוע אחד בלבד כדי שיהיו זכאים לתעודת בגרות מלאה.  אצל קרוב ל-45% מבין אלה, המקצוע החסר הוא מתמטיקה.

ומה עשה מנגנוננו המכובד , מעבר לפרסום אותה סטטיסטיקה שוב ושוב . כלום .

משרד החינוך על כל ראשיו ומנהיגיו , לא הפנים שהפתגם " תפשת מרובה , לא תפשת " הוא לא רק פתגם שיש ללמדו בבית הספר . ומתעקשים , ברפורמה הנוכחית , ובקודמות לה , על כריכת כל מקצועות הלימוד בכריכה אחת ? הרי אם הסטטיסטיקה מראה שיש בעיה במתמטיקה , למה לא מקצים משאבים לטפל רק בבעיה זו . והפתרון של בעיית המתמטיקה ברור ומוכח ע"י אינספור ניסויים שמשרד החינוך בעצמו ביצע . והוא מתבסס על שני עקרונות :

1) לימוד בקבוצות קטנות – עד 15 תלמידים בקבוצה . 2) הוספת שעות תקן למקצוע .

אבל משום מה מתעקשים על רפורמה בכלל המקצועות , והתוצאה היא , אפס שינויים ודריכה במקום .

המסקנה :

הייתי מצפה , ברפורמה הנוכחית , לניתוח מקיף של כל מקצוע לימוד בנפרד , ולהציג פתרונות ייחודיים למקצוע זה , ואחר כך ניתן לארוז הכל ולקרוא לאריזה  – "רפורמה" .

מבנה בית הספר :

מר רן ארז , דיבר על בית ספר המורכב ממנהל ו 2-3 סגנים ו 100 מורים אקדמאיים שאין להם שום דבר זולת להעביר שנים ולהתקדם בסולם הוותק .

לא ברור לי איפה נמצא בית הספר שמדבר עליו מר רן ארז . אבל בכל בית ספר מצויי , בימינו , יש מספר רב של בעלי תפקידים , ואת רובם של בעלי תפקידים אלה – ארגון המורים שכח ברפורמה האחרונה .

זולת המנהל והסגנים , יש בכל בית ספר , רכזי שכבות , רכזי מקצועות , רכזי מגמות , רכזי בחינות , רכזי מערכת , רכזי טיולים , רכזי משמעת ומעקב , רכזי פעילות חברתית , ורכזי תרבות , ואחראים על מדידה והערכה ,ורכזי חוגים והעשרה , ועוד תפקידים שונים רבים .

המצב כיום , לגבי כל בעלי התפקידים , הוא שוק לכל דבר ועניין . התגמול שמקבלים בעלי התפקידים בגין מילויי תפקידם דהיום , נע בסקאלה רחבה מאוד : החל מביצוע תפקיד מסויים בהתנדבות וכלה בקבלת חצי משרה עבור אותו תפקיד . ויש שונות רבה בין בית ספר אחד למשנהו , וההפקרות חוגגת .

ארגון המורים , בחר להתעלם מקבוצה זו של מורים , ואם לא יוסדרו תנאי עבודתם של בעלי התפקידים האלה , ותשרור מדיניות הראש הקטן , תהיה קריסה מוחלטת לכל העשייה הבית ספרית .

תחלופת מורים :

אחד מסימני החולי של מערכת החינוך שלנו , הוא הכשלון בקליטת מורים טובים .

יש בתי ספר שטיפלו בבעיה באופן עצמאי ע"י הקצאת משאבים והקמת מנגנון לקליטת מורה חדש לבית הספר , אבל המצב במרבית בתי הספר הוא ללא טיפול , ומה שהיה הוא שיהיה .

לרוב , בא לבית הספר מורה צעיר , וחסר נסיון , וישר זורקים אותו לגוב האריות , הכיתה , ולרוב תהיה זו הכיתה הבעייתית בשכבה . ובסוף , או שהמורה נוטש ובורח , או שמפטרים אותה בעילה של כשלון במילויי תפקידו .

הייתי מצפה ברפורמה זו , להקצות 2-3 שעות למרכז המקצוע עבור כל מורה חדש במקצועו . ועל מרכז המקצוע ללות את המורה החדש לאורך כל השנה , תוך מעקב יומי וצמוד .

מרכזי השתלמות ואונברסטאות :

מספר לא מבוטל של מורים , ממשיך להשתלם בכל שנה , במרכזי השתלמויות , ומספר לא קטן ממשיך בלימודים לתארים גבוהים יותר באונברסטאות . ולרוב , הן המרכזים והן האונברסטאות מתאמים את לוח הזמנים לשעות אחה"צ כדי שכל מורה יוכל להצטרף ללימודים אחרי סיום יום הלימודים . וכאן השאלה הגדולה : מה יהיה גורלו של המערך הזה אם יום הלימודים יסתיים בשעה 16:00 . למי תהיה היכולת להשתלם . ובעבור איזה ציבור , מרכזים אלה יישארו פתוחים ?

מעריכים / בוחנים של בחינות הבגרות

יש אלפי מורים העוסקים בבחינות הבגרות . יש בודקי בחינות , ויש רכזי בחינות , ויש בוחנים לתלמידים בבית הספר , ולרוב בוחנים אלה הם מורים מבתי ספר אחרים .

עד עכשיו , כל העוסקים בבחינות הבגרות , ביצעו את מלאכתם לפי המערכת שלהם ,בתוך יום הלימודים , בלי לפגוע בסדר התקין של יום הלימודים . ולפי הרפורמה , כל המורים יחוייבו להישאר בין כותלי בית הספר עד השעה 16:00 כל יום עד 20.6. ולכן תהיה פגיעה אנושה בכל מערכת בחינות הבגרות למיניהן .

ההדרכה

הקשר הרציף שמקיים כל מפמ"ר עם המורים במקצועו , נעשה באמצעות מדריכים , שהם מורים פעילים וחלק ממשרתם הוא הדרכה . לא ברור איך תתבצע ההדרכה בעידן הרפורמה אם בכלל .

העדרויות ומשמעת

לפי המחקר האחרון , התברר שישראל תופסת את המקום השני בהיעדרות תלמידים מיום לימודים שלם או משיעורים אחדים בתוך יום הלימודים .

ולפי אותו מחקר , מתבזבזים בין 10-12 דקות מכל שיעור של 45 דקות על טיפול בבעיות משמעת .

המחקר מצביע על בעיה לאומית , ואם רצונו של ארגון המורים ומשרד החינוך בהצלחת הרפורמה  אז יש לטפל בבעיה זו , וכל התעלמות מקיומה של הבעייה רק תחריף את העניין בעידן הרפורמה .

המורים

כל התיאורים , שהמורים הם ציבור נהנתן שיום עבודתו מסתיים בצהריים , הם עיוות למציאות ובלתי מוצדקים בעליל .

הרוב המוחץ של המורים , המגישים לבחינות הבגרות , הם מורים בעלי מצפון הדואגים להצלחת תלמידיהם בבחינות , הם מחוייבים לתלמידים  ולא מהססים לתרום מזמנם הפנוי ללא כל תמורה למען הצלחתם .

ראו נא , בתי הספר התיכוניים , לפני ובמהלך ואחרי חופשת פסח . תמצאו שם מורים המלמדים בהתנדבות בשעות אחה"צ , ומצאו מורים המלמדים בהתנדבות גם במהלך החופשה . ואם המורים הם למתמטיקה ואנגלית , תמצאו אותם רתומים גם לבחינות המתקיימות במועד ב' .

בעניין מועד ב' , כאשר הופעל לראשונה ב 2004 , הכריז יו"ר האירגון שהמורה לא חייב לעבוד בחינם אחרי 20.6 . אבל התוצאה , כל המורים למתמטיקה עובדים בחינם אחרי 20.6 כי הם מחוייבים לתלמידיהם ולמצפונם , והיו מצפים מיו"ר האירגון  לדאוג לתגמול בגין עבודה זו .

עבודתם של המורים בשעות שמעבר ליום הלימודים הרגיל , באה לחפות על אי ההתאמה בין היקף החומר הדרוש לבחינה ובין מספר השעות שהוקצה לכך , אז במקום להצהיר שאנו לא חייבים לעבוד בחינם , יואיל הארגון ויטפל בסוגייה באופן מסודר .

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , , ,

6 תגובות

 1. בנדנה :

  לחמוד:אין ספק שלא תקבל תשובות

  הרי ידוע לך מדוע.
  כל טוב.

 2. שושי פולטין :

  גם מערך בחינות הבגרות והמבנה המעוות של שנת הלימודים לא טופל.
  נמשיך לתמרן בין הבחינות וללמד בצורה לא סדירה…
  http://www.blacklabor.org/?p=33278

 3. ארטור-לחמוד :

  מאמר מקצועי על מה שאף אחד לא מדבר

  אני אעשה טרנספורמציה קטנה למספר אחד שכתבת בנושא משמעת .

  "ולפי אותו מחקר , מתבזבזים בין 10-12 דקות מכל שיעור של 45 דקות על טיפול בבעיות משמעת "

  לדעתי אם אכן נעשה מחקר אמיתי שכזה אז עצם נוכחות הסוקר בכיתה תורמת להקטנה בדקות ההפרעה והמספרים בממוצע ארצי כנראה גבוהים יותר .
  המשמעות של 12 דקות מכל שיעור הינה שרבע מתקציב החינוך בישראל מתבזבז בגלל אי יכולת המורים למנוע הפרעה לשיעור .

  אולי הגיע הזמן לאזן בין זכויות התלמיד להפריע לבין אי בזבוז לריק של רבע מתקציב החינוך?

 4. חמוד :

  נ.ב

  נספח
  1.שכחתי להזכיר האפשרות שמורה יכול לעבוד באופן פרטני בשעה ויום מוגדרים בשבוע , מהבית בעזרת מחשב ודרך האתר הבית ספרי שהופך להיות נפוץ עם הזמן , והיה על מעצבי הרפורמה לקחת אפשרות זאת בחשבון .
  2. לפני ואחרי כתיבת הפוסט טיילתי המון בנתונים סטטיסטיים אודות מערכת החינוך שהתפרסמו בעיקר ע"י הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה וע"י אתר משרד החינוך . וממה שראיתי , חובה על מעצבי הרפורמה היה להציץ בנתונים .מה יש בנתונים :
  א. יש בתי ספר גדולים ( מעל 600 תלמידים )לעומת בתי ספר קטנים ( מתחת ל 300 תלמידים ) , והאפשרות להפעיל את הרפורמה תלויה במידת מה בגודל בית הספר ובמספר המורים בו .
  ב.יש סטטיסטיקה מקיפה אודות מספר המורים בכל מקצוע וממוצע הגיל והוותק בו ויש סטטיסטיקה לגבי ממוצע שעות ההוראה השבועיות למורה , ולפי אותם סטטיסטיקות למשל 48% מהמורים במגזר הערבי עובדים מעל משרה אחת .
  ג. יש סטטיסטיקות לגבי המורים הפורשים כל שנה מהמקצוע לעומת מספר הנקלטים במקצוע , וממנה עולה שאחוז המורים העובדים בהיקף מעל משרה , רק הולך וגדל .

 5. בנדנה :

  י שהרוויח מן ההסכם הוא האוצר ורן ארז

  האוצר -משום שכפה הסכם שכר גרוע למורים שמוריד את ערך שעת הוראה של מורה.
  רן ארז-טוב,נו….

 6. הריאלי :

  הארגון לא חשב על כלום וגם לא שר החינוך..

  הבעיות האמיתיות אינן מטופלות.
  הארגון לא נותן מענה לאף מורה.
  מצב המורים לא הולך להיות טוב בשנים הקרובות..

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.