חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

זהבה גלאון: לא יהיה ביטוח למטרידים מינית

נושאים דעות, זכויות אדם, ח"כ אורח ב 20.08.08 6:08

זהבה גלאון מתרעמת על חברות ביטוח המוכנות לבטח מנהלים מפני סכנת הטרדה מינית. במאמר שלפניכם היא מתארת את המקרה של חברת הביטוח AIG ושל עורך הדין אורי קידר. היא מסבירה מדוע ביטוח שכזה אינו חוקי ומעודד למעשה הטרדה מינית

למטרידים מינית לא יהיה יותר ביטוח / ח"כ זהבה גלאון

בית המשפט העליון חייב בשבוע שעבר את המפקח על הביטוח ועל שוק ההון ואת היועץ המשפטי לממשלה לשלם הוצאות שכר טרחה לעו"ד אורי קידר בסך 10,000 ₪, על עתירה בה ייצג אותי נגד חברת הביטוח AIG. בית המשפט קבע כי העתירה היתה "…מוצדקת, והגשימה את מטרתה, בכך שהביאה לשינוי הפוליסה…"

מוקדם יותר השנה, בעקבות העתירה שהגשתי בשנת 2005, הורה המפקח על הביטוח ועל שוק ההון לחברת AIG לבטל את פוליסת הביטוח השערורייתית שהציעה, שמבטחת מנהלים ודירקטורים בחברות מפני הטרדה מינית, ולאסור את שיווקה.

קשה להאמין, שנדרשה עתירה שלי לבית-המשפט כדי להבהיר למפקח על הביטוח שאסור לו לאשר ביטוח למטרידים מינית. ביטוח כזה מקבע ומאפשר ניצול לרעה של כוח ושררה, כשמתייחסים לאישה כאובייקט מיני, כשהיא אינה מעוניינת בכך.

חברת ביטוח שמאפשרת מתן פוליסה למטרידים, לא רק שהיא מנטרלת את כוח ההרתעה של החוק למניעת הטרדה מינית, אלא, היא אף מעודדת הטרדות מיניות.
אחרי קרוב לעשור, מאז שנחקק החוק למניעת הטרדה מינית, גם חברות-הביטוח תאלצנה להפנים, שהטרדה מינית מעבר להיותה עבירה פלילית היא מעשה בלתי מוסרי ובלתי אנושי שאסור לתת לו שום סוג של לגיטימציה. חברות-הביטוח תאלצנה להפנים את השינוי הנורמטיבי והתפיסה החברתית הכוללת שעומדת מאחורי החוק, שהטרדה מינית היא פגיעה בכבוד האדם בכלל, ובכבוד האישה בפרט. שהטרדה מינית פוגעת בזכות הבסיסית לשוויון ובזכות הבסיסית לכבוד.

תמוה במיוחד, שלקח זמן כה רב גם ליועץ המשפטי לממשלה להפנים זאת, ומקומם שהוא היה מוכן לגונן על עמדתו של המפקח על הביטוח. מצער שלקח זמן עד שהתקבלה עמדתנו, שאין היגון לעשות ביטוח לדירקטורים ומנהלים כמו שעושים בדרך-כלל לנושאי משרה בכירה, על-מנת שלא יחששו לקחת סיכונים ניהוליים ועסקיים, בכדי שלא יאשימו אותם באחריות אישית וברשלנות.

נשים שקלטו את המסר החברתי והחינוכי שהביאה חקיקת החוק למניעת הטרדה מינית, יכולות לנקוט במספר אופני פעולה במסגרת המאבק שלהן כנגד המטרידים. בדרך-כלל, אנו עדים לכך, שתלונות על הטרדה מינית אינן מתבררות במישור הפלילי, אלא במישור האזרחי. נשים יכולות לתבוע את המטריד בתביעה אזרחית ולבקש פיצוי גם בלא הוכחת נזק.

אנחנו יודעים כמה קשה לנשים, שכפופות לבכירים ונמצאות במסגרת של יחסי מרות, ושחוו הטרדה מינית להתלונן על המעסיקים שלהן. רק נשים מודעות במיוחד, אסרטיביות ואמיצות מעזות להתלונן על הטרדה מינית ולהלחם על כבודן ושוויונן שלהן ושל כלל הנשים. הגשת תלונה ושבירת קשר השתיקה דורש אומץ רב. נשים עוברות דרך חתחתים עד שלב הגשת התביעה נגד המטריד. פעמים רבות הן חוות מעין "תקיפה שנייה" כשהן צריכות להעיד על מה שעבר עליהן. ידוע, שרוב המתלוננות התפטרו מעבודתן, או שמעמדן המקצועי התערער, והן בדרך-כלל מוצאות את עצמן מוכפשות, ומוצגות כקלות דעת, פלרטטניות וסחטניות וכתוצאה מכך נותרות מחוסרות עבודה.

למשך שלוש שנים דומה היה, שמערכת האכיפה והתביעה שכחה את המחויבות שלה כלפי הקורבנות והמתלוננות בכך שאפשרה לחברת-הביטוח AIG הנפקת פוליסת ביטוח למנהלים מטרידים.
פוליסה שאפשרה להם כיסוי לכל ההוצאות הכספיות המשפטיות שכרוכות בהתגוננות מפני תביעת פיצויים. מתן פוליסת הביטוח שממנו נהנו המנהלים הציב מחסום נוסף מחסום נוסף בפני מאבקן של אותן נשים אמיצות וריפה את ידיהן. טוב שבזכות מאבקו הנחוש של עו"ד אורי קידר המחסום הזה הוסר, וטוב שבית המשפט חייב את המדינה לשלם 10,000 ש"ח הוצאות משפט בשל ההכשר שנתן האוצר להטרדות מיניות. המשמעות היא שבית המשפט הכיר בחשיבות העתירה שהגשנו ובנחיצותה כדי להוביל לשינוי הרצוי.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , ,

6 תגובות

 1. הראל לייבוביץ :

  איזה מין ביטוח זה צריך להיות?
  שערורייתי.
  AIG לא עושים גם ביטוח לגברים שמכים את הנשים שלהם למקרה שיום אחד המכה תהיה קטלנית?

 2. לקסי :

  הצעה ל-AIG.
  מכיון שזמנם של מנהלים יקר הם חייבים להגיע מהר ממקום למקום.
  בכדי להגיע מהר ממקום למקום הם, לעתים רחוקות ורק בעתות מצוקה אמיתיות, נאלצים לנסוע מעל המהירות המותרת בחוק (אה, החוק הזה שנועד לאחרים, לא להם), "לחתוך" קו לבן, להתעלם מהתחלפות האור ברמזור וכיו"ב זוטי דברים…
  אז חשבים נכבדים ב-AIG, תהיו יזמים והציעו לבכירים (רק מחזיקי כרטיס פלטינה ע"ח החברה) ביטוח נגד אישומים והרשעות בעבירות תנועה.
  הביטוח יחול גם על נהגו של הבכיר, בתנאי שהוא עובד החברה ולא מועסק ע"י חברה למתן שרותים.

 3. גליה :

  זהבה גלאון, יישר כח !

  AIG נזק תדמיתי = גול עצמי

 4. מוני יקים האנטיציוני :

  אולי גלאון תןציא גם ביטוח נגד גזענות אשכנזית שהיא מכת מדינה. אבל כנראה שאין חברת ביטוח מספיק מטורפת לבטח את זהבה כי זו פשיטת רגל מובטחת.

 5. אני - בואו נעמיק :

  האם את ממפלגה סוציאל דמוקרטית ?
  חברת כנסת יקר !
  זה קורה בימים אלה ממש
  מכשירים עתה מפוטרי הייטק(מספר חודשים בלבד)
  להיות מורים
  ומשלמים להם משכורת
  שאנו המורות יכולות רק לחלום עליה…….
  בי הנושא מעורר – סליחה על ההתבטאות החצופה “זעם”
  מתוך עיתון הארץ
  רק חלק מן הכתבה
  המשתתפים בפרויקט ייהנו מתנאים יוצאי דופן: פטור משכר לימוד, מלגת קיום במשך חודשי ההכשרה, ומשכורת התחלתית של כ-9,000 שקל בחודש – משכורת גבוהה בהרבה מזו שמקבל כיום מורה מתחיל, אשר עומדת על כ-5,300 שקל בחודש – כדי למשוך את מפוטרי ענף ההיי-טק, בעלי שליטה בשפה האנגלית. תמורת הטבות אלה, ייחתם חוזה עם האקדמאים, במסגרתו הם יתחייבו לעבוד במשך שלוש שנים במערכת החינוך.
  יולי תמיר אומרת למורות בישראל “אתן לא איכותיות”
  לכן לא מגיע
  ואם למישהו נותרה מעט סימפטיה ליולי תמיר שיקרא :
  על נושא זה אומרת יולי תמיר :
  לדברי שרת החינוך יולי תמיר “אנחנו מנצלים את העובדה שאנשים איכותיים מחפשים כעת עבודה, ורוצים להגיע למערכת החינוך המבטיחה עניין וגם שליחות”.
  למורות לאנגלית – תתפטרו ואז תחזרו לעבודה בשכר הולם חה חה חה
  ומה יקרה אם לא יהיו מספיק
  מורים למתמטיקה
  להיסטוריה
  לתנ”כ
  לספרות
  למדעים
  לשפות
  ולכל השאר
  יקחו מפוטרי הייטק – יהפכו אותם להיות מורים תוך מספר חודשים
  וישלמו להם יותר – חה חה חה בפעם השנייה
  רויטל

 6. מורות ישראל :

  30.3.09
  חבר/ת כנסת יקר/ה
  הנדון – רפורמת "אופק חדש"
  ראשית ברצוננו לברך אותך עם כניסתך לתפקידך בכנסת ישראל.
  אנו פונות אליך בשמנו ובשם מורות רבות ברחבי הארץ הנמצאות עימנו בקשר רציף ואשר היו שותפות לפעולות המחאה השונות במהלך החודשים האחרונים.
  לאחרונה, נתבשרנו כי בתי ספר רבים ברחבי הארץ עומדים להיכלל בתוכנית "אופק חדש".
  על פניו מוצגת תוכנית זו כרפורמה מקיפה, איכותית ויעילה, שמורים רבים השתלבו וישתלבו בה ברצון, אך המציאות רחוקה מהקיים.
  הנפגעים העיקריים מהסכם זה יהיו אנו – ציבור המורים הנושא בעול החינוך וציבור התלמידים.
  הפגיעה הבוטה בנו באה לידי ביטוי במספר תחומים שהעיקריים שבהם:
  א. פגיעה בשכר ובפנסיה.
  ב. פגיעה בשעות ובתנאי העבודה שלנו.
  ג. פגיעה ביכולתנו להעניק לילדים את מלוא תשומת הלב המקצועית לה הם זכאים.
  ולגבי התלמידים:
  אלה יקבלו מורים ממורמרים, עייפים, מתוסכלים ושחוקים המרגישים שרומו ע"י ארגון שאמור היה להגן על זכויותיהם ותנאי העסקתם אך בפועל הרע אותם משמעותית.
  אין אנו מתנגדות לרפורמה בחינוך. ההיפך הוא הנכון. אנו חושבות שרפורמה היא דבר הכרחי, אך לא בכפייה ובטח שלא כשמדובר בהרעת תנאים.
  במכתבו של מזכ"ל הסתדרות המורים, מר וסרמן, מתוארת אידיליה: "אופק חדש היא מתווה אמיץ ונכון, שמדליק ניצוץ של תקווה אצל המורים והתלמידים ואצל הוריהם" (מתוך דעות אחרונות בעיתון "ידיעות אחרונות" מתאריך 29.3) למעשה, בשטח עינינו כבויות. ההסכם מוטמע בבתי הספר בכפיה ובאיומים כאלה ואחרים המושמעים מטעם גורמים שונים – החל ממשרד החינוך וכלה בעיריות השונות.
  מורות רבות אינן מוכנות לקחת חלק בתוכנית אך המערכת לא מותירה להן ברירה והתשובה שמושמעת למתנגדים הינה: "מי שלא רוצה, שתלך הביתה…" תוכנית זו נרקמה לכל אורכה ללא שיתוף פעיל שלנו המורות המלמדות ונמצאות יום יום בבתי הספר ומכירות טוב מכולם את המציאות החינוכית.
  אנו פונות אליך בקריאה נרגשת – נציגינו בהסתדרות המורים אינם איתנו ונותרנו ללא הגנה – להיפגש עימנו בהקדם כדי לשמוע את קולנו ולחשוב כיצד נוכל יחד להצעיד את מערכת החינוך ואת המורים צעד אחד משמעותי קדימה.
  בברכה,
  מורות ישראל.
  ליצירת קשר:
  [email protected]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.