postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » מועמדי העבודה, עשו מערכת בחירות שונה, לא אישית, מהותית

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מועמדי העבודה, עשו מערכת בחירות שונה, לא אישית, מהותית

נושאים דעות, פוליטי ב 27.06.11 4:18

קריאה למתמודדי הנהגת מפלגת העבודה לעבור מהתמודדות אישית אל בירור מהותי של השאלות הגדולות בחיינו
מאת: עופר ארליך

העבודה מקלקלת

קשה לי להבין מה גרם למועמד לראשות העבודה עמרם מצנע לתקוף את יריבו עמיר פרץ במילים קשות על המפקד הרחב שעשה בחודשים האחרונים. מצנע הוא אדם שבורר את מילותיו בקפידה, ואני מניח שידע שהביטויים של "פלנטה אחרת" ו"חמולות" הם גרגירים קטנים אך מספיקים להצית שוב את השד העדתי במפלגת העבודה, גם אם מצנע כלל לא התכוון להגיע אל המקום הזה (ואני בטוח שלא). דווקא מצנע, שבא עם הרבה רספקט מכולם על עבודתו בירוחם, יכול להתרחק מהעימותים האישיים בין חברי הכנסת פרץ, הרצוג ויחימוביץ', ולנהל מערכת בחירות נקייה מהתקפות אישיות. בעוד שברוב המקומות לאחר מערכת בחירות יצרית כולם משלבים ידיים לטובת המפלגה, במפלגת העבודה בצורה מסורתית, הבחירות הן רק הפרומו למאבקים האישיים שיהיו לאחר מכן.

נראה היה כי מהמקום הנמוך כל כך בו נמצאת מפלגת העבודה, יבינו המועמדים שזה הזמן למערכת בחירות שונה, לא אישית, מהותית. קיימות הרבה סוגיות חשובות שקשורות לעתיד המפלגה ולדרך שיקומה. האם מפלגת העבודה צריכה לשים את הפתרון המדיני בראש מעייניה? האם מפלגת העבודה צריכה להרים את הדגל החברתי וללכת בעקבותיו? האם יש להביא לאיחוד עם תנועות שמאל כמו מרצ והשמאל הלאומי? איך לחדש את ההרכב הפרסונלי במפלגה, איך להכין את המפלגה לבחירות, האם על מפלגת העבודה להציב אלטרנטיבה מהאופוזיציה או לשאוף לממשלת מרכז שמאל בראשות קדימה?

לאור המצב הפוליטי הנוכחי, הבחירות לכנסת ה-19 עתידות להתקיים בעוד כשנתיים. מי שינצח בספטמבר במירוץ לראשות העבודה, יעמוד בראש סיעה בת שמונה חברי כנסת באופוזיציה, תקועה בין קדימה למרצ. קדימה מתפקדת כאופוזיציה היחידה לממשלת נתניהו (שאר הסיעות קטנות וחסרות כוח השפעה ממשי) ומרצ מנסה לעורר בכוחה הדל את המחנה השמאלני הרדום בעזרת שלושה נציגים נמרצים. איך מפלגת העבודה תבנה עצמה באופוזיציה, מקום בו לא בילתה זמן רב בעשור האחרון? שאלה טובה. רק חבל שאף אחד מן המועמדים לא עוסק בה.

הבחירות במפלגת העבודה גרמו גם לאנשים שרוב חייהם התרחקו מההתקפות האישיות המיותרות, כמו מצנע, להוסיף עוד שמן למדורה הבוערת. עם שמונה מנדטים, במצב של אובדן זהות וסקרים לא מחמיאים, היה אפשר לצפות שאולי הפעם נראה את כל החברים היקרים עוזבים את המשקעים האישיים ומתאחדים סביב, נניח, האידיאולוגיה. אלא שזו רק משנית במפלגת העבודה. אם המועמדים לראשותה ימשיכו להתעלם מהסוגיות המהותיות ולהתרכז בהתקפות מיותרות על אלו שיצטרכו לעבוד איתם לאחר תום הבחירות, הרי שאלו שהספידו את מפלגת העבודה צדקו. אין ולא תהיה לה זכות קיום ותמיכה ציבורית כל עוד הנושא היחידי שיעסיק את אלו שמתיימרים להנהיגה יהיה הם עצמם.עופר ארליך, בן 18 מהישוב עומר. למד חמש יחידות בביה"ס מגמת תקשורת-רדיו ואת הפרויקט המעשי שלו, תוכנית בת שעה, עשה על התרסקותו של השמאל הישראלי.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , ,

תגובה אחת

  1. איתמר טרובק :

    קמפיין נקי כמו של פרץ הוא נחלתם של המובילים

    מצנע בבחירות 2002 עשה גם כן קמפיין נקי כשהיה המועמד המוביל, קמפיין נקי היא טקטיקה של המובילים שרוצים שמרנות ויציבות עד ליום הבחירות, מצנע משדר פאניקה ובהלה בעקבות מפקד חלש והעדר סיכויים ממשיים לנצח בבחירות.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.