חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הדייג – לקט המלצות קריאה מס' 37

נושאים הדייג, עלו ברשת ב 24.06.11 5:06

מבחר תכנים מעניינים שהתפרסמו ברשת בשבוע החולף. לקטו וערכו: נוגה תדמור ודורון קאלו

כלכלה

למי תודה למי ברכה? דן קטריבס, ראש אגף סחר חוץ בהתאחדות התעשיינים, קורא "לקידום שיח כלכלי חברתי אמיתי, על בסיס נתונים אמיתיים". ההזדמנות לכך נוצרה עם קבלת ישראל לארגון OECD, המבטאת את הערכה בינלאומית לכלכלת ישראל ולמגזר העסקי, שהצליח לשגשג במציאות הקשה של הגלובליזציה, למרות החסמים של הרגולציה הממשלתית.

 

צאו מהשאננות, קורא דודו זקן המפקח על הבנקים. התביעות לרגולציה מתחזקות לאחר המשבר הפיננסי האחרון – גופים רבים עוסקים בהפקת לקחים מהמשבר, והתהליך טרם הסתיים. האצה בהפקת הלקחים הגלובלית משפיעה על הרגולציה של המערכת הבנקאית בארץ, ומתבטאת בהטלת אחריות גוברת לבחינת הסיכונים בפעילויות הפיננסיות השונות, על האורגנים הפנימיים של הבנקים.

 

ההפרטה של קואופרטיב "תנובה" והסרת הפיקוח על החלב הן הסיבות שבגללן אנחנו נדרשים לשלם כמעט 8 שקלים לגביע קוטג', טוענת תמר בן יוסף בבלוג "עידן השוק החופשי". לדעתו של דובי קננגיסר, הישראלי הממוצע היה מוכן לשלם גם הרבה יותר, כי "אי אפשר בלי", ומקווה שבעקבות גל המחאה נוכל להתקדם לעבר צרכנות רציונלית.

 

ג'קי אדרי כותב ב"קפה דה מרקר" על הלחם הפרוס כמוקד המחאה הצרכנית הבאה. יותר משנה חלפה מאז שהרשות להגבלים עסקיים העלתה חשדות לתיאום מחירים בין שלושת המאפיות הגדולות. מיכל רז חיימוביץ' מדווחת ב"גלובס" על ענפים נוספים שסובלים מחוסר תחרות  – גז, שידורי טלוויזיה ותחליפי חלב, למשל.

 

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה הודיעה על עלייה בשכר הממוצע במשק, ובנק ישראל בישר על "תעסוקה מלאה" במדינה. אנה מ"אבטלה סמויה" וניר הרשמן מ"יחסי ציבור ואסטרטגיה" קראו את האותיות הקטנות ומציעים לדחות מעט את החגיגות.

 

ארנה קזין התעודדה לשמוע קולות ביקורתיים בוועידת הנשיא בירושלים: פרופ' ליאו לדרמן מאוניברסיטת ת"א טען שחלוקה צודקת של ההכנסות חשובה לא פחות מעידוד הצמיחה. נשיא פרו לשעבר, ד"ר אלחנדרו טולדו, אמר שצמיחה אינה שווה הרבה אם אינה שווה לכולם. בנוסף הזדמן לה לשוחח עם סופי בלום, מנכ"ל פרוקטר אנד גמבל ישראל, שסיפרה לה על מדיניות החברה בכל הנוגע להעסקה הוגנת, תרומה חברתית וניסויים בבע"ח, וכיצד לקוחות יכולים לנצל את כוחם על מנת לחולל שינוי אמיתי.

חברה ורווחה

 

אג"ח חברתיות פתרון לקפיטליזם הדורסני? דה-מרקר מספר שהורכבה שיטת מימון "חדשנית ומבטיחה" לפתרון בעיות חברתיות. הממשלות הרי אינן יעילות במניעת בעיות חברתיות לפני היווצרותן. מאידך בתוכניות חדשניות הסיכון גבוה, אך להן גם סיכוי לחסכון רב מאוד בעלויות שירותים חברתיים. השקעה פרטית, פילנתרופיה ומימון ממשלתי, יאוגדו בחבילה אחת כדי לטפל בסיכוי-סיכון. והנה נולד לנו אפיק להון סיכון שלא היה עד כה.

 

שוב חוזרת ביקורת על שירותי הרווחה. רשימה של פרופ' אסתר הרצוג ב"העוקץ", היוצאת נגד העובדות הסוציאליות וכל העוסקים בהוצאת ילדים מהבית. "הארץ"  סוקר דוח של מכון חרוב ונותן לו את הכותרת "שירותי הרווחה פועלים בצורה פרימיטיבית", ואילו אשתקד דווח כי מחקרים מגלים שאיכות חייהם של ילדים בסיכון שהוצאו מביתם גבוהה יותר מזו של ילדים שהושארו בביתם.

 

מגזר רביעי? כנס "פיתוח מקיים בנגב" יעסוק בכלכלה מקיימת ועסקים חברתיים. כוונתו להעלות רעיונות ושיטות חדשות לפיתוח הנגב, אותם יפעילו ארגונים שיתמודדו עם אתגרים חברתיים וסביבתיים, פעילות שרווחים פיננסיים בצידה, רווחים שישמשו להרחבת פעילות הארגון. כך תושג התקדמות, במסגרת כלכלית קיימת, לפתרון בעיות רבות, ואולי גם, מעבר לחברה וכלכלה טובות יותר, למין האנושי ולגלובוס כולו

 

לורה ורטון, חברת מועצת העיר ירושלים מטעם מרצ, התחפשה לאשה מוסלמית, התהלכה במרכז העיר ולא שמעה אף קריאה גזענית. האמנם אין גזענות בירושלים, או שמא מדובר בחיפוש מתחת לפנס? יובל מ"יובלוג" מציג תמונה אלטרנטיבית, וטוען שהמדיניות הנוכחית של מדינת ישראל רק תדרדר עוד את המצב.

 

התאגדות עובדי מחצבת סלעית במישור אדומים הוא נסיון ראשון מסוגו להתאגדות עובדים פלסטינים במפעל הנמצא בשטחי התנחלויות בגדה המערבית. האתר החדש של עמותת מען מדווח על מאבקם של העובדים, אשר מועסקים כבר 27 שנה בתנאי ניצול, ללא אמצעי בטיחות או שירותים בסיסיים.

 

כחלק מהמגמה למציאת מדד חלופי לתמ"ג, השיק ארגון ה-OECD אתר חדש המציג מדד המורכב מ-11 קטגוריות כגון רמת שביעות רצון מהחיים, זמן פנאי ותוחלת חיים. בנוסף, הגולשים מוזמנים לבנות מדד משלהם ע"י קביעת משקל שונה לכל קטגוריה.

בריאות

 

ועדת הבריאות פרסמה הודעה על דיון באישור תקנות להפעלת בנק דם טבורי פרטי. יו"ר הועדה טען שבישראל לא נעשה מעולם שימוש בהשתלה עצמית של דם טבורי, ובכמה מדינות באירופה נאסרה פעילותם של בנקים פרטיים. גם השאלות, עד כמה פעילות זאת צריכה להיות ממשלתית והאם ראוי שהשימוש בדם יהיה מותנה ביכולת לשלם עבור הקפאתו, עלו בדיון, שטרם הסתיים.

 

כחלק משביתת הרופאים, נדחה כל טיפול או ניתוח שאינו מוגדר כ"מציל חיים". נעמה כרמי הופתעה לגלות שגם טיפולי פוריות נכללים בהגדרה הזאת, ומבוצעים על אף השביתה.

חינוך ותרבות

 

על פי בקורת הנשמעת בארה"ב, יוצא גם  יוסי דהאן ב"העוקץ", נגד יבוא הגיון כלכלי ותרבות עסקית לתחום החינוך. מובאת ההדגשה על מוגבלות יכולתם של בתי ספר להעניק הזדמנות שווה, בחברות שבהן אי-השוויון החברתי והכלכלי הוא נרחב. אין זה מקרה שבעקבותיו, אי-השוויון החינוכי גדול אף הוא. להתייאש משינוי במערכת החינוך? לא. אבל צריך להכיר במגבלות השינויים.

 

בתחילת השבוע יצאו הספרניות לשביתת ההזדהות בת שעה, במחאה על סגירת הספריה העירונית בקרית שמונה (את ההספד מאת סמי מיכאל ניתן לקרוא ב-nrg). רועי צ'יקי ארד הגיע באותו זמן לספריית בית אריאלה בתל אביב כדי להחזיר ספר, ודיווח מהשטח. הפעיל החברתי נפתלי רז יזם את מבצע "שיירת ההצלה", שבמסגרתו יישלחו לקרית שמונה מאות ספרים שנתרמו ע"י בכירי הסופרים בארץ. אסתי סגל מתייחסת לאבסורד שבסגירת מוסדות תרבות, שלמעשה מניעים את הכלכלה ולא בולמים אותה.

לפי האתר הבריטי Lost Arts, על כל פאונד שמקוצץ מתקציב התרבות, הכלכלה מפסידה שניים.

 

פוליטיקה

 

בארה"ב כבר הספיקו למצוא קשר בין פעילות הפייסבוק של פוליטיקאים וההצלחה שלהם בקלפיות. טל שניידר עוקבת כבר מספר חודשים אחר הפעילות ברשתות החברתיות של חברי הכנסת שלנו, ורואה בפריימריז המתקרבים במפלגת העבודה הזדמנות טובה לבדוק האם ההתאמה הזאת עובדת גם בישראל.

 

שלטון מקומי

 

הקשת הדמוקרטית המזרחית וארגונים נוספים שיגרו מכתב לשר הפנים, בו הם דורשים להגדיל את השטחים המועברים מהמועצות המקומיות לעיירות הפיתוח, על מנת להגדיל את היצע הקרקעות לדיור. לטענת הארגונים, הגבולות הנוכחיים של המועצות האזוריות משמרים חלוקה ארכאית של שטחים לטובת קבוצות אינטרס אשר נהנות מארנונה מופחתת ללא הצדקה. הדיווח שהתפרסם ב"דה מרקר" מביא את תגובתו של שמוליק ריפמן, יו"ר מרכז המועצות האזוריות וראש מועצת רמת הנגב.

 

תקשורת

 

פרס Pratt לתקשורת בנושאי סביבה ניתן השנה ל"עוד בלוג תל אביבי" של יואב לרמן. בוידאו מטקס הענקת הפרס הוא דיבר על החיים במרכז ובפריפריה, איכות הסביבה, ועל ההתייחסות הלקויה בתקשורת.

 

המורים והרופאים הצעירים לא לבד בתחתית סולם השכר. דני מור שמע ב"כנס חיפה לתקשורת צעירה" על תנאי ההעסקה המחפירים של עיתונאים צעירים, שעובדים לרוב כפרילנסרים, ואינם רואים סיכוי ממשי לשיפור המצב.

 

סדרת הטלוויזיה "הסמויה", שבמשך ארבע עונות תקפה ללא הרף את הממסד האמריקני, זוכה לתמיכה נלהבת מהממשל בארה”ב. יוסי גורביץ' רואה בכך שיעור מאלף באזרחות, וטוען שבישראל זה לא היה עובד.

 

 

 

 

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.